Meubelen, Spiegels en Schilderijen. Opraiim Tan Stroomatstoelsn van af f 10.00 A. SLOTS' ïiii Ml WINTER- EN REGENMANTELS. Keizerstraat Nienwediep. A. BARNEVELD. Tandarts BIERSTEKER, C. J. FABER ZOON, s Feuilleton. P» Th. LUIJCKX, Hieofdgracht. Nieuwediep, De Geheimzinnige GOEDKOOPST ADRES VOOR De ondergeteekende bericht aan het publiek van TEXEL, dat de Heer Jb. KIKKERT eeuig* agent is Waar alle tee kening en op aanvrage worden toege zonden. Reparation worden spoedig' en net afgeleverd. franco Oudeschild. Prins-Hendrikkade 169, Amsterdam. is WOENSDAG 11 DECEMBER te den Burg te consulteeren voor Tandheelkundige opera- tiën, vullingen en het plaatsen van Kunsttanden en Gebitten. Spreekuren des avonds van zes tot negen uur. Op nieuw ontvangen eene ruime sorteering BREUKBANDEN (ook voor kinderen) billijke prijzen. G. G. KIKKERT, G. D. KIKKERT, W aalderstraat. Gravenstraat, S! s=ij Scbaatsenfabri kanten in FRIESLANDM -S berichten, dat zij als eenig verkooper s=| voor TEXEL hebben aangesteld 52 BURG, Weverstraat No. 183. Door een inkoop van een groote partij BEDVEEREX, ben ik in staat gesteld te leveren een groot zwaar gevuld bed, peluw en twee kussens, puike linnen tijken, voor de onge loofelijken prijs van f 35.00. Niettegenstaande de stijging der WOLLEN ARTIKELEN verkoop ik alle artikelen nog zonder prijsverliooging en geef d contant boven dien 5% korting, profiteer dus van de gelegen heid, ieder kan hiermede zijn voordeel doen. Bij Ph. VLESSIAG, Waalderstraat. imuM Vrij naar 't Fransch door A. B. 26. Deel II Hoofdstuk I. De werkstaking (lijden bij den directeur.) Terwijl dat alles in het dorp voorviel, was er evenmin gerustheid en vreugde ten huize van den patroon. De kantoren waren gesloten en de bedienden) welke daar anders, zelfs wel op feestdagen zoo druk hadden moeten werken, waren verdwenen. Het geheele personeel van bedienden bestond thans slechts uit een portier en een oude keukonmeid, welke tevens als kamenier van Emma dienst deed. Ten einde het werk zooveel mogelpk te verminderen, bewoonden vader en dochter slechts een klein deel van 't huis, behalve nl. de slaapkamers, bevonden zy zich thans steeds in de kamer van Emma. Wij verzoeken dan ook thans onze lezers ons in gedachten naar die kamer te vergezellen. Emma ligt in een eenvoudig wollen kleedje op de canapé, haar hoofd op een zwart kussen, waardoor de witheid van haar gelaat, dat duidelijk de sporen draagt van droefheid en lijden, nog te beter uit komt. Haar vader en Mayer, de oude kassier, zitten by de tafel, waarop zich een stapel zware boeken bevinden. Zy zyn druk aan het cijferen en wisselen hoogst zelden een woord. Zij waren daar een paar uren aan bezig, toen Van Holst zyn stoel achteruit schoof en zijn handen voor 't gelaat houdende, uitriep O, gij hebt u niet bedrogen, Mayer, altijd weer hetzelfde noodlottige resultaatTotale onder gang geruineerd o, wat een schande Hij kon zjjne tranen niet weerhouden. Mayer dit ziende van zijn patroon, die anders zoo ernstig en koel was, gevoelde ook de oogen vochtig worden. Hy sprak echter geen woord. Emma liep naar haar vader, sloeg hem de armen om zy'n hals en zei op gevoelvollen toon: Moed, vader, uw dochter is u immers nog overgebleven, uw arme kleine dochter, welke gy byna op zoo'n treurige wijze verloren had en die u thans in uw ongeluk zal bfjstaanMoed ik wordt weer gezond Wat er ook gebeure, wjj zullen elkaar beminnen en helpen En misschien breken er nog wel eens gelukkiger dagen voor ons aan Lief kind, antwoordde Van Holst, begrijpt gij dan niet, dat het hoofdzakelijk om u is maar omdat gij het wilt, zal ik alles verdragen zonder te morren. Van Holst bracht zijne dochter weer naar de canapé terug en zei tegen Mayer op vasten toon Het is voldoende Mayer, uw rekeningen zijn juist Laat mij nu die boeken hier maar, morgen ochtend zal ik ze zelf aan de rechtbank over leveren. Morgen zal het geheele land weten, wat het nu bepaald reeds vermoedt, dat Jean Nicolaas van Holst bankroet is Wat? riep Emma verwijtend uit. Wel, hoe wilt gij dan, dat ik voortaan genoemd zal worden Bankroetier Ja, bankroetier wij moeten ons vast een weinig aan dien naam gewennen. En dan te moeten weten, dat, als die domme werklieden slechts nog twee maanden, zegge 2 maanden, geduld hadden willen hebben, dat ik dan zeker gered zou zijn geweest! Die bestelling van 2000 ton zou mij er weer bovenop geholpen hebben en daarenboven zullen de kolen zonder twijfel spoedig sterk in prijs rijzen O, wat een ongeluk. Met zooveel kans op goeden uitslag nog smadelijk te vallen! O, die domme blinde menschen, die Wees toegevend voor hen, vader, ik kon in den laatsten tijd niet naar het dorp gaan en ook geen inlichtingen omtrent de arme lieden inwinnen maar daar ben ik zeker van, dat het meerendeel van hen nog meer te beklagen is dan wy. Zooveel te beter, hernam Van Holst op harden toonhebben zij het niet verdiend Ik wou dat zy Maar waarom my zoo op te winden? ver volgde hy op onverschilligen toon, terwijl hij zich op zijn stoel liet nedervallen; wat gedaan is, is afgeloopen Gij Mayer, gij, die sedert meer dan 30 jaren hier kassier zijt, gij weet hoe eerlijk, voor zichtig en zuinig ik deze zaak, door mijn vader achtergelaten, steeds beheerd heb en gij zoudt dan ook desnoods kunnen getuigen. Uw taak is helaas, ten minste voor 't oogenblik, hier gedaan. Gy waart steeds voor mijn vader en mij een trouw dienaar, een waar vriend, en het spijt my, dat ik u niet naar verdienste kan loonen. Maar zonder twijfel zullen mijn opvolgers weer een kassier noodig hebben en als zij mijn raad willen volgen, zult gij weer als zoodanig geplaatst worden. Zeg dat niet mijnheer, viel Mayer hem weenende in de reden. Kan de myn van Polignac wel een andere meester hebben Uw vader heeft haar ontdekt, ongeveer 60 jaren geleden. Sedert dien tijd hebt gij en hy haar laten bewerken, gij hebt al uw krachten, uw kennis, uw Ik voor my zal hier nimmer een ander meester erkennen dan u. Kom, Mayer, gij zult u nog wel eens bedenken. Zy die my zullen vervangen hebben zeker uw hulp noodig en waarom zoudt gy dan niet aan de nood zakelijkheid gehoor geven en hen dienen En nu, het ga je wel, Mayer, moge het u gegeven zyn, gelukkiger te worden dan ik. Hy drukte Mayer vurig de hand. Toen deze heen ging haalde hy een sleutel uit den zak en legde die op tafel. Wat is dat? vroeg Van Holst. Het is de sleutel van de groote ijzeren kist; u weet dat het woord voor de opening van het slot, Parys is. Wat drommel, wil je dat ik er mee doen zal Behoudt die sleutel, zy behoort my niet meer. Gy zult haar aan myn schuldeischers overhandigen. Mayer nam de sleutel met weerzin weer op, hij scheen nog iets te zeggen te hebben maar hij wist niet recht, hoe er mee te beginnen. Eindelijk mom pelde hy met terneer geslagen blik- U moet nog maar weinig geld over hebben, mynheer, gij hebt in den laatsten tyd hardnekkig geweigerd, een som gelds achterwege te houden U moet echter toch leven, het komt niet te pas, dat de juffrouw en u gebrek ljjden aan het nooaigste. Waarom zoudt u dan van het geld dat er nog is, niets achterwege houden Wat, geld aanraken dat reeds niet meer aan my toebehoort, neen, dat nooit, wat hier nu nog over is behoort aan myn schuldeischers Als zy het hunne hebben, zullen wy wel zien wat er over blijft. Maar tot dien tyd moet gy toch geen gebrek lijden. Ik weet zeker, dat u nu reeds gebrek aan geld heeft of het anders zeer spoedig zult hebben. Mayer sprak op zeer beslisten toon en keek Emma aan als om haar te smeeken hem te hulp te komen. Waarlijk vader, zei zfj zuchtende, Jeannette onze dienstbode liet zich gisteren reeds eenige woorden ontvallen, omtrent de zuinigheid in de huishouding Wat, Jeannette is een babbelaarster en ik zou haar zeker reeds lang weggezonden hebben, indien zij niet zoo aan ons gehecht was Maar hebt gij nog geen spaarduitjes. Ja, ik heb nog ongeveer een vijftig francs, ik dacht daarvoor een mooie pijp voor u te koopen in de plaats van die welke gij laatst gebroken hebt. Ik heb zoo'n dure pijp niet noodig. Voortaan kan ik het best doen met een gewone kalken pijp. Geef die vyftig francs maar aan Jeannette, en laat zy probeeren er mee toe te komen tot In het vervolg zal het zeker wel niet meer mogelijk zijn haar zooveel geld in eens te geven 1 Dit zeggende werd hy droevig gestemd. (Wordt vervolgd.) Snelpersdruk - LAN GEVELD DE ROOIJ Texel <TÖ '—"H qv3 pP

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 4