N. 234. Zondag 28 December. A0. 1889. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE."" Binnenland. BERICHT. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Adv&rtentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOÏ-J, ParkstraatBurg op Texel. Uithoofde van den Nieuwjaarsdag zal het volgend nummerDinsdagavond worden uit gegeven. Advertentiën gelieve men in te zenden voor Dinsdagmorgen 10 uur. In het Nieuwjaarsnummer zal weder gelegenheid worden gegeven tot opname van Kieuwjaarsgroeten 20 cts. van 1—5 regels, elke regel meer 6 cent a contant. Eene tijdige inzending daarvan wordt beleef delijk verzocht. De Uitgevers. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente TEXELbrengen ingevolge art. 264 der gemeentewet ter algemeene kennis, dat het suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag dienst 1889, van heden af gedurende vijf maan den op de secretarie dezer gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Texel, den 23 December 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, C. M. KOOIJ. De Secretaris, STIKKEL. HET BORDER-LEICESTER SCHAAP. Met het oog op de beteekenis, dat dit schapenras ook voor de Nederlandsche schapenteelt heeft verkre gen, zal de lezer wellicht belang stellen in een kort uittreksel van hetgeen de Engelsche hoogleeraar Wrighson hieroer in Live Stock JournalXXX, No. 813, schreef. Het luidt aldus „Het Border Leicester schaap is voor de veehou ders der noordelijke districten van groote beteekenis. Het vormt toch niet alleen een volkomen constant ras, maar heeft ook, zoowel ten opzichte van zijne verspreiding als van zijne waarde, het oorspronke lijke Disley-ras, waarvan het afstamt, overtroffen. Voortdurend wordt het nog, tot voortbrenging van vleeschschapen voor de markt, met schapen van het Cheviot-ras en met zwartkoppen gekruist, en boven dien wordt het ook in verschillende uitgebreide districten zuiver voortgeteeld. Naar verbetering van dit ras werd en wordt dus met volharding en oordeel gestreefd. „Op de tentoonstelling, te Windsor gehouden, was het even sterk vertegenwoordigd als het Leicester- schaap, terwijl tot het jaar 1869 nog alle Leicesters of zij uit de „Midlands" dan wel van de oevers der Tweedriver" kwamen, in dezelfde klasse moesten mededingen. Het verkeerde hiervan heeft men later begrepen, en terecht, want van welke beteekenis dit ras is, blijkt o. a. hieruit, dat op de jaarlijksche markten te Kelso ongeveer 2000 rammen verkocht zijn geworden." Wrighson toont verder door historische feiten aan dat de vorming van dit ras in denzelfden tijd plaats had, waarin Bokewel leefde en Charles Colling het beroemde Durham-ras aan de markt bracht. Het border-Leicester schaap werd toen door George Culley, gefokt, doordat hij Leicester-rammen in Durham invoerde en met deze zoo herhaaldelijk het Teeswa- ter-schaap kruisen liet, totdat er een eigen ras was verkregen. In 1806 trokken de Culley's zich van den landbouw terug en werd hun vee aan verschil lende grondeigenaren verkocht, En van die kudde stamt nu de Border-Leicester kudde van Lord Pol- warth, tegenwoordig de beroemde fokker van dit ras, af. Indertijd verhuurde Culley de rammen van dit ras voor niet minder dan f 1250 per seizoen, en ook tegenwoordig zijn zij hoog in prijs, zooals uit de volgende opgaven blijken zal. In 1888 namelijk ver kocht Lord Polwarth op de markt te Kelso 28 één jarige rammen gemiddeld voor f 4371/1 en een voor f 2062 V2. Men kan dus ook hier met recht zeggen, dat de prijs van de edelste dieren der gezochte ras sen moeielijk is te bepalen. De gemiddelde prijs toch van 812 rammen, tot 21 kudden behoorende, bedroeg op dezelfde markt f 136.7 terwijl de gemiddelde prijs van 138 Leicester-rammen f 82,2 en de hoogste f 838 was. Het verscbil tusschen het Leicester- en het Border- Leicesterschaap is het duidelijkst zichtbaar aan den kop, die bjj het Border-Leicesterras wit is en hoog boldly gedragen wordt. De neus is gelijk aan een zwak gebogen arendsneus en de mond groot; de neusgaten zijn wijd en de ooren recht. Het hoofd is niet met wol begroeid, waarvan het gevolg is, dat de dieren des zomers veel van de vliegen telijden hebben, die zich telkens op hun kop zetten. Het Engelsche Leicesterschaap echter draagt, wanneer het niet voor een tentoonstelling geschoren is, in den regel een bos wol op het hoofd, dat het tegen de vliegen beschermt; ook zijn de pooten met wol bezet. Voorts heeft het een blauwachtig witten kop, terwijl die van het Border-Leicestersche een geheel helder witte kleur heeft, cn is de romp van het Border-Leicestersche langer en breeder, ofschoon de buik niet volkomen zoo wijd van omtrek is als van het andere. Zbl. N. v. d. D. TEXEL, 28 December 1889, De Kerstfeestviering van de kinderen der Zondagschool, had Donderdag [2den Kerstdag] plaats in het lokaal der Chr. bewaarschool, in de Weverstraat alhier. Ofschoon geen heusche kerstboom in het lokaal prijkte, was voor gepaste geschenken echter wel gezorgd. Toespraken en zang wisselden elkander af, terwijl voor de kleinen de toediening van chocolade en koek niet het minste deel van het programma uitmaakte. Door velen werd deze feestviering bijgewoond. Dondei dagavond gaf de Gymnastiekvereeni- ging „Texel", haar eerste uitvoering voor dit saisoen. In giuoten getale was het publiek opgekomen om deze uitvoering bij te -wonen. De werkzaamheden hadden thans, in tegen stelling van vroegere uitvoeringen, plaats op het tooneol, ten einde, zooals de Directeur in zijn openingwoord mededeelde, tegemoet te komen aan de opmerking van verschillende bezoekers: dat het werken in de zaal zelve, te weinig ruimte laat voor het publiek, alsook de gelegenheid tot het juist waarnemen der oefeningen wel wat belemmert. Met bovengenoemde mededeeling, eenige inlichtingen omtrent het gehalte derVereeni- ging, de wijze van werken en een welkom aan de aanwezigen, opende de Directeur de vergadering. De werkzaamheden hadden geregeld volgens programma plaats, en voldeden merkbaar aan de verwachting der bezoekers. Wij achten ons niet der zake genoegzaam kundig om een oordeel uit te spreken. Orde en regelmaat, zoomede een vaste hand, wij schreven het reeds vroeger, zijn een groote factor voor den gymnastvertrouwen op eigen kracht, doet hem met zekerheid en naar eiscli zijn werk verrichten en die eigenschappen waren bij de turners niet te miskennen. Ook de leerlingen der voorbereidende klasse gaven alleszins bewijs van ernstige oefening aan de door hen gebruikte werktuigen en deden hun meester, die voor zijn taak uitste kend blijkt geschikt te zijn, geen oneer aan. Wij rneenen in gemoede te mogen verklaren dat al de opgekomenen, zelfs ook zij, die de gymnastiek niet als hun ideaal beschouwen, met genoegen de werkzaamheden hebben nagegaan. Met een apotheose, waarvan de beteekenis ons echter niet juist was, doch die gewis betrekking had op de beoefening der gymnas tiek, was het programma afgewerkt. En toen volgde het bal. Aan danslustigen geen gebroko. i. wel wat te veel voor de beschikbare ruimte, waardoor de taak van het bestuur niet werd vergemakkelijkt. Even wel bij zoo'n gelegenheid nemen de liefhebbers het niet zoo nauw en wij wenschen dat zij zich allen ook in die uren zullen hebben geamuseerd. Wij hebben niet het einde afge wacht, doch het lijdt bij ons geen twijfel dat de gymnastiekvereniging voldoening heeft gehad van haren feestavond. Wij haasten ons eene fout, in ons vorig nummer, die de opmerkzame lezer trouwens zelve wel zal hebben veranderd, te herstellen. Bij de uitslag der verkiezing van een Hoofd ingeland en een Heemraad voor den Polder Waal en Burg meldden wij dat als heemraad was herkozen de heer S. C. Keijser, dit moest zijn de heer C. R. Keijser, die als heemraad aan de beurt van aftreding was. Oudeschild, 24 Dec. Hedenavond, juist na aankomst der stoomboot van Nieuwediep, geraakte een der passagiers, een vrouw, in verkeerde richting voortloopende, te water. Vreeselijk klonk haar hulpgeroep, waarop terstond een paar wakkere varensgasten bij de kade afdaalden om de drenkeling te helpen. Dit gelukte vrij spoedig, ofschoon 't groote moeite kostte haar bij 't paalwerk op te trekken, waarbij de hulpvaardigen elkaar bijna verdrongen. Aan de verlichting haperde 't trouwens niet, dewijl alle lantarens der haven verlichting helder brandden. De geredde werd ten huize van den heer W. Bijl liefderijk verpleegd en van andere kleederen voorzien. Oosterend, 26 Dec. Gisteren hield de heer F. Heeroma de aangekondigde lezing in „het Wapen van Texel." De spreker had tot onderwerp gekozen „Eene wandeling langs hel strand." Met genoe gen werd de wandeling medegemaakt en met aandacht werd er geluisterd, wanneer de Heer Heeroma zijne mede-wandelaars op de schoone en indrukwekkende tafereelen wees, die het strand aanbiedt. Later werd door den spreker nog voorge dragen „Eliza's Vlucht." De heer Heeroma heeft best voldaan en gaarne zal men hem hier eens terug zien keeren. Een druk bal volgde. TEXELSCHE COURAÏ

Texelsche Courant | 1889 | | pagina 1