Buitenland. Marktberichten. ADVERTENTIËN. L èw Waal, 28 Dec. Heden werd alhier onder presidium van den Heer de Braai de vergade ring gehouden der af deeling Texel van 'tNe- derlandsch Onderwijzers-Genootschap. Niet tegenstaande het mooie winterweer was de vergadering slecht bezocht, zoodat slechts een klein deel der op 't convocatiebiljet vermelde werkzaamheden werden afgehandeld. Nadat de ingekomen stukken waren behan deld, de Heer Kempers als Secretaris was verkozen en de Waal als plaats der volgende vergadering was aangewezen, werd de ver gadering reeds gesloten. Zondagavond vierde de Kerkeraad dei- Hervormde Gemeente, die in het begin dezes jaars eene Zondagschool oprichtte, met zijne leerlingen het Kerstfeest. In tegenwoordigheid van de ouders dei- leerlingen en eene groote menigte belang stellenden werd eene openbare les gegeven, om te doen zien, op welk eene wijze de harten der kinderen worden gevormd voor godsvrucht en zedelijkheid. Keurige liederen werden gezongen en nadat de kinderen flink waren onthaald, keerde ieder hunner in opgewekte stemming met een ge schenkje huiswaarts. Oosterend, 30 Dec. Terwijl de heer Heeroma op den tweeden Kerstdag eene lezing hield in „Het Wapen van Texel" trad de heer J. de Jongh als declamator op in „Het Wapen van Amsterdam. Achtereenvolgens weiden door den heer de Jongh voorgedragen„Gerrit Meeuwsen en zien zeun Gijs op de karmis" De zilveren Bruiloft en wat er vooraf ging" „Een Schoolbezoek" „De Student, de Boer en de Hoed" en „Een Kruidenier in nood".— De gevierde spreker voldeed ook voor dezen keer uitstekend. Jammer was het, dat hij voor een klein auditorium moest optreden. Dit zou zeker niet het geval geweest zijn, wanneer hij een anderen dag had gekozen, omdat het al sedert lang bekend was, dat er op dien avond door den Heer Heeroma, in het lokaal van den heer Duinker zou worden gelezen. De Hoorn, 30 Dec. Dat er altijd nog milde en philantropisehe menschen worden gevonden, bleek ook heden alhier. Met de post toch werd alhier bezorgd een postwissel, gioot f5,00 aan het bestuur van het ziekenfonds alhier. Wel een bewijs dus, dat het nut van dergelijke onderlinge vereenigingen overal overtuigend blijkt niet alleen, maar ook dat er nog menschen worden gev inden die het hart op de rechte plaats hebben en stoffelijke bewijzen geven van hunne instemming. Dank baar aan den milden gever is dan ook boven genoemde gave in ontvangst genomen en onwillekeurig dewensch geuit dat er meer menschlievenden mogen worden gevonden tot steun eener vereeniging die hoofdzakelijk in 't belang van den arbeider en burgerstand is opgericht. De verschillende hoofdstukken der Staats- begrooting, in de Tweede Kamer al of niet ge wijzigd, thans aan de goedkeuring der Eerste Kamer onderworpen, bedragen Huis des Koningsf 6-50,000.— Hooge Colleges- 640,794.— Buitenl. Zaken- 731,368,61 Justitie- 5,173,623- Binnenl. Zaken10,357,970,50 Marine- 13,981,237,20 Nationale Schuld- 33,445,100,407a- Financien23,396,593,587a- Oorlog- 20,737,165- Waterstaat - 24,133,496,21 Koloniën - 1,316,615,117a- Onvoorziene uitgaven - 50,000— In 't geheel dus f 134,613,963,687a- Het geraamd te kort be draagt alzoof 12.404,063,687a- In het Vlaamsche land begint m6n van verschillende zijden, zoo liberalen als katholieke, propaganda te maken voor eene schitterende viering van den 75sten verjaardag van den slag bij Waterloo op 18 Juni a. s. De „Brugsche Beiaard" heeft met een van geestdrift gloeiend artikel eene rubriek: „Waterloo" geopend, waarin zij tot Juni 1890 het Vlaamsche volk zal trachten op te wekken tot viering van dien gedenkwaardigen dag, die een nationale feest moet worden. Zij hoopt dat de machtige „Nederduitsche Bond" het „Willemfonds", de „Hollandsche Club's" en de in België verblijf houdende Duitschers en Engelschen zich zullen vereenigen, om dit feest te helpen voorbereiden- Directeuren der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van nijverheid hebben aan de departementen dier Maatschappij het volgend schrijven gericht: Naar aanleiding van de behandeling van het onderwerp Inkomend recht op degra- n e n ter behandeling aangeboden aan de depar tementen, bij onze circulaire do. 8 October 11. no. 337, is door het bestuur van het departement Groningen, bij missive aan ons van 11 December 11., voorgesteld een ad res aan de volks vertegenwoordiging en hooge regee ring te richten, houdendebezwaren tegen het heffenvaninvoerrechten op granen. Wij praeadviseeren dat voorstel aan te nemen en hebben de eer uw departement overeenkomstig art. 18 en 27 der maatschappelijke wet uit te noodigen over dit voorstel te stemmen, volgens de regeling van art. 75, en van uw go voelen te doen blijken vóór 15 Januari 1890. Gedachte bij den oanvang van het jaar 1890. Aan de Ooster kim daagt licht 1 Het morgenrood breekt door, De dagvorstin vangt aan haar taak. De eerste dag van 't jaar is aangebroken Met al zjjn hoop, waarvoor de vreeze zwicht; Hef aan een lied I o zwakke stervelingen, Op deze eerste dag, dien gij aanschouwen moogt Dat hart en mond een lofliedzingen, Uw God ter eer, Wiens lof gij te staam'len poogt, In kerk, of in een huis, of onder vriendenkringen. Slaan wy een blik terug op 't jaar dat henenging Yeel was er dat ons smarte, maar ook veel zegening, 't Was onophoudelijk, een wissele en verandere, Dat het ons te aanschouwen gaf, op bijna eiken dag, Niet eèn die enkel vreugde, of blijdschap zag. Tracht nu ons oog de toekomst in te dringen Een slujjer hangt er voor, bedekt voor ons 't gezicht, Gelukkig hy die zich weet los te maken Van noodelooze zorg, of overbodige zaken, En kalm zijn weg vervolgt, hoe of die weg ook zy Hef moedig 't hoofd omhoog, en sla een blik in 't rond. Misschien dat daar ons hand, nog werk genoeg vond Dat waardig was voor ons, om met ijver te aanvaarden, Wat dan ons lot ook zyl of wat de toekomst baarde, Getrouw ons plicht betracht, tot dat wij scheiden van de aarde. Burg op Texel 1 Januari 1890. (Ingezonden) DIB. Straatplaveisel van caoutchoue is of wordt naar eene vinding van een Duitsch ingenieur bij wijze van proef toegepast te Hannover, Berlijn en Hamburg en volgens de buitenlandsche bladen die van deze zaak melding maken, is de proefneming voorshands bevredigend uitgevallen. Te Bristol hebben 10,000 schoen- en laarzen makers het werk gestaakt. Vermoedelijk zal deze strike weldra algemeen worden, waardoor een belangrijke tak van nijverhied, waaraan de stad grootendeels haren bloei dankt, verlamd zalzijn- In de noordelijke Vereenigde Staten heerscht buitengewoon warm weder, wat haast nooit 's winters gebeurt: de groote meren zijn volkomen vrij van ijs; op het Bovenmeer bijv., waar de scheepvaart gewoonlijk in November gesloten wordt, kunnen de stoombooten vrij varen. Te Chicago wijst de thermometer 60 gr.In Jowa gaat het gras weer groeien, boomen, knoppen en bloemen ontluiken en ook langs de geheele Atlantische kust heerscht fraai voorjaarsweder. Het verbruik van steenkool is ten gevolge van deze warmte zóó verminderd, dat het werk in sommige mijnen stilstaat. In Wyoming loopen 6000 mijnwerkers leeg. De secretaris der Amerikaansche schatkist zal in het openbaar aanbesteden het recht op de robbenvangst in de Behringzee. hetwelk de Alaska Handelscompagnie sedert 1870 uitgeoefend heeft. De gegadigden moeten p. st. 20,000 als waarborg som deponeeren, terwijl het aantal robben dat per jaar gevangen mag worden en hetwelk thans 100,000 is, op 60,000 wordt teruggebracht. De Amerikaansche regeering reserveert tevens voor zich het recht hot cijfer der robben, die gevarr mogen worden, jaarlijks vast te stellen. gelooft dat de tegenwoordige bezitster hetnde nopolie behouden zal. Amsterdam, 30 Dec. Aangevoerd 418 I deren, le kwal 73 a 78 ets, 2de kwal 68 ets., iANi kwal. 58 ct. per kG; Melk- en kalfkoeien f! a f 240; Graskalveren f a; 40 nucht. 8 a 13; 4 Schapen f af Lammerenmst 238 vette Varkens 50 a 54 ets per KG. Londen, 30 Dec. Ter veemarkt zijn aangev^ILI 2200 Runderen, 6000 Schapen en Lamme- 50 kalveren, 20 Varkens. Men noteertRunde W 0,35 a f 0,75 Schapen en Lammeren f 0,60 f lns- kalveren 0,5674 0,82 7„. Varkens f 0.60 72 a 0.(j 01 Mr. ALBERT BAKELAAR wenscht zijn Texolsche vrienden en vn dinnen veel geluk en zegen bij den aanv; van het Nieuwe jaar. «ja Passaic, N. J. [Noord-Amerika]. Aan hunne vrienden op Texel wordt gelukkig nieuwjaar gewenscht door: JV P. S. BAKELS. Un: F. BAKELS-BreugeL HERMAN, REINIER en SUSE BAKELS} r Nieuwjaarsgroet aan familie, vrienden G begunstigers van ihe C. J. BAKKÉR en Echtgenoóg Nieuwjaarsgroet aan familie, vrienden j*vj bekenden. jer D. BAKKER Pz. en Echtgenoci W. L. BAKKER Lz. en Eehtgenoal ra. g. Oosterend 1 Jan. 1890. teli Nieuwjaarsgroet aan familie, vrienden sti begunstigers door B. F. VAN DEN BERG en Echtgenoo' Waal, Texel. I— Aan vrienden en begunstigers onze Htsti wenscli bij de intrede van een Nieuwjaar. 1 Januari 189°. L. J. VAN DEN BER&o Waal op Texel. en Echtgenoote. nu Door P. BOON en Echtgenoote al zij aan alle vrienden en begunstigers 1 beste toegewenscht in 1890. Binnenburg—Texel. llv "s, Nieuwjaarsgroet aan familie, vrienden bekenden. G. BRONKEMA. Eierland, 1 Januari 1890. (u, isl Nieuwjaarsgroet aan familie, vrienden bekenden. feti Alb. BRUIN. Paterson, N. J. pi Noord-Amerika. aa NIEUWJAARSGROET aan familie, vriend^ en bekenden. D. H. BRUIN. Den Hoorn 1 Jan. 1890. eu Nieuwjaarsgroet aan vrienden, bekenden begunstigers van D. DAALDER Mz. en Echtgenoot NIEUWJAARSGROET aan familie, vriend! en begunstigers. jL S. DAALDER en EchtgenootT Koog op Texel, 1 Jan. 1890. NIEUWJAARSGROETEN aan famüie, vrieÊ den en begunstigers. Jb. Sz. DEKKER en Echtgenoot... Waal Texel 1 Jan. 1890. Nieuwjaarsgroet aan familie, vrienden 6. kennissen van A. DROS Az. en Echtgenoot1'" Texel, 1 Jan. 1890.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2