Buitenland. Benoemd tot schoolopziener van het Arrondissement Texel de heer M. Hillenins vroeger wonende te Oudeschild. Oudeschild, 3 Jan. Nu sommigen zich zoo schenen te beijveren of er niet een zonde bokje is te vinden, om de schuld te dragen van het ongeval, hetwelk dezer dagen een meisje van Nieuwediep trof, die in onze haven liep, is 't eene aangename taak u den naam te kumnen mededeelen van hem, die in de redding der drenkelinge zulk een belangrijk aaideel had. Dit was de heer M. Langeveld Az. van de Koog, die niet aarzelde om bij de kade af le dalen en de drenkelinge te grijpen. Aan andere kloeke personen, van welke eeni- gen zich te water begaven, gelukte daarna spoedig de redding. De meestgeinteresseerden bij 't ongeval schij nen geheel geen onderzoek te hebben gedaan of er ook menschen tot redding zijn werkzaam geweest. Ook bij 't bestuur van het ziekenfonds alhier is van N. N. aan den Burg een nieuw jaarsgift ingekomen. Eere den gever, die niet geioemd wenscht te worden. Oosterend, 4 December. Ook door den president van het Ziekenfonds alhier is eene gift, groot f 5, van een onbekende ontvangen. De op 14 Dec. met het stoomschip „Leerdam" uit Nederland verzonden brievenmalen voor Beunos-Ayres en Montevideo zijn, bij het veronge lukken van dat stoomschip, verloren gegaan. (Sts.-Ct.) Met den aanvang van 1890 traden niet minder dan drie zeer belangrijke wetten in werking, nl. de onderwijswet, de wet op den arbeid en wettelijke bepalingen tot voorkoming van bedrog in den boterhandel. De Haagsche correspondent van de „Prov. Gron. Ct." maakt melding van een gerucht, dat by de* Minister Dyserinck het voornemen zou bestaan zijne portefeuille neer te leggen. De heer A. Moens heeft wegens voortdurende ongesteldheid zijn eervol ontslag gevraagd als inspecteur van het lager onderwijs. Met leedwezen zegt het Vaderland zullen allen die weten met welk een on ver moeiden ijver, tact en onpartijdigheid hij steeds voor de belangen van het onderwijs werkzaam was, hem een betrekking zien verlaten, waarin hij den lande gedurende zoovele jaren gewichtige diensten heeft bewezen, Naar de „Amst. Ct." verneemt, bestaat bij de vier groote stoomvaart-maatschappijen het voormemen, eene onderlinge verzekering-maat schappij op te richten. Men schrijft uit Eijsden aan het Limburgsch NieuwsbladVan verschillende zijden komen belangrijke berichten omtrent de ontdekking van rijke phosphaatlagen op de mergelrotsen van Eben-Emaal, Sluis en andere gemeenten tusschen ons dorp en Tongeren. Op de landerijen van den heer Thonaar van Eben zouden lagen van 2 meter dikte zijn ontdekt. Men schat de hoeveelheid daar aanwezig op een waarde van een millioen frank. Voor 4 bunder land, of beter voor de toestemming om de phosphaten van die 4 bunders te delven, werd den Heer Thonaar fr. 40,000 geboden. Dinsdagavond half zes is, naar het N. v. d. D. meldt, op het Paleis het Loo een begin van brand ontstaan. De schoorsteen van de verdieping, gelegen vlak boven de vertrekken, welke door Z. M. den Koning bewoond werden, is in brand geraakt, zoodat de vlammen er zichtbaar uit sloegen. De schoorsteen is dag en nacht werkzaam en dient om het badwater op temperatuur te houden. Door spoedig en krachtig optreden der aanwe zigen was de brand weldra met water en extincteurs gebluscht. De Koning en de Koningin hielden zich zeer kalm, zoodat het diner op den gewonen tijd kon doorgaan. Onlangs bood een zekere heer Sineck, land huurder in Samarang, der regeering aan haar een middel tot genezing der berri-berri bekend te maksn voor f 60,000. De regeering heeft daarop te kennen gegeven, dat zjj bereid is in het voorstel te treden, wanneer h®t middel deugdelijk blijkt. Aan den heer Sineck zal nu de gelegenheid worden gegeven zijn midd6l in het groot militair hospitaal te Batavia toe te passen. De heer C. Croll heeft de betrekking van hoofdredacteur van „Recht voor Allen" nederge- legd. Op het internationaal socialisten congres, te Par\js gehouden, hoeft de heer Croll met de Italiaansche afgevaardigden zich aangesloten bij de possibilisten of meer gematigden en eene vijandige houding aangenomen tegen de Duitsche afgevaardigden Liebknecht en Bebel. Hij was namelijk van meening, dat de Duitsche sociaal democraten te veel den baas over de anderen wilden spelen. Op den eersten Kerstdag werd te 's-Gravenhage het Nederlandsch socialisten-congers gehouden. Daar werd o. a. de houding van den heer Croll sterk gelaakt, en men besloot haar met goed te keuren, doch zich neder te leggen bij de besluiten op het Parijsche congres genomen- De heer Croll achtte het toen beter zijne taak als leider van de socialisten neder te leggen. Bij een veehouder te Maastricht zijn in ééne week honderd varkens gestorven, ten gevolge van het gebruik van zoutzuur, dat als voorbehoed middel tegen de vlekziekte was aangewend en later bleek 450 m. g. arsenik per k. g. te bevatten. De firma M. B. van Veen de Groen (petten- fabriek) te Rotterdam, heeft voor hare werklieden (thans 250) een ziekenfonds opgericht en hiertoe, bij de daarvan gedane bekendmaking, een bedrag van f 5000 geschonken. (N. R.) Het hoofdbestuur der Nederlandsche Maat schappij tot bevordering der geneeskunst heeft zich tot de Hooge Regeering gewend met twee adressen. In het eerste adres, aan den Minister van Justitie gericht wordt gewezen op de wensche- lijkheid dat aan de gerechtshoven én arrondisse- ments- rechtbanken de verplichting worde opge legd, uit de geneeskundigen, die zich daartoe beschikbaar stellen, twee aan te wijzen, die, met uitsluiting van anderen, worden belast met het doen van gerechtelijke geneeskundige onderzoe kingen. In het tweede adres, gericht tot de Ministers van Binnenlandsche Zaken en Justitie, worden genoemde Ministers uitgenoodigd in over weging te willen nemen welke maatregelen van rijkswege genomen kunnen worden tot beteugeling der syphilis. Van de firma Croon Cie. komt de volgende advertentie in het Hbl. voor „De drie heeren, die Vrijdagavond, 27 December halfzeven, den grooten blauwen thermometer bij Croon Co., Kalve;straat 54, hebben ontvreemd, en de kleine heer, die in de Sint Luciensteeg, „dat ding nog zoo zwaar vond", worden uitge noodigd zich bij ons te vervoegen, bij gebreke waarvan wij hen nogmaals zullen uitnoodigen, maar dan met bijvoeging van naam en adres." De proef, welke op Kerstdag genomen is met het onderzeesche vaartuig van den Spaanschen marine-officier Isaac Peral, kan als uitstekend geslaagd worden beschouwd- Om 9 uur des morgens verliet de Peral, zoo genoemd naar den uitvinder, het arsenaal van Cadix, in tegenwoor digheid van duizenden personen en gevolgd door verscheiden andere schepen o. a. de Reina Cristina uitgerust door het Madridsche d&gbl&d El Impar tial. In volle zee had de gedeeltelijk en totale onderduiking en het voortstoomen onder water plaats, alles met even goed gevolg, ook wat de snelheid van beweging aangaat. Het was vier uur toen de Peral in de haven terugkeerde; in dien tijd had het schip gedurende drie en een half uur geen gemeenschap gehad met de buiten lucht; meer dan twee uur had het zich voortbe wogen met slechts een handbreedte van den toren boven water, en veertig minuten lang was het geheel verzonken, in welken tijd het bijna vier mijlen aflegde. Metoorverdoovende hoera's werd Peral bij zijn terugkomst begroet door meer dan vier duizend personen, die hem aan den oever opwachtten, nadat hem reeds van alle in de haven liggende schepen welverdiende hulde was gebracht. Geheel Cadix verkeerde in opgewon denheid, en de submarino was het onderwerp van alle gesprekken. Eene hevige ontploffing is dezer dagen te Antwerpen nogmaals veroorzaakt door de beruchte patronen van Corvilain. Twee jongens vaD 11 en 5 jaar waren in hunne woning bezig, eenige daarvan te ledigen, toen de losbarsting plaats vond. De knaapjes werden uit het venster op straat geslingerd, vanwaar zij met verbrand gezicht en handen naar een hospitaal werden gebracht. De meubels werden vernield, een middenmuur omgeworpen en een begin van brand ontstond, welke door politie-agenten werd ge bluscht. Er zijn nog ongeveer 40 kilogram patronen in de woning gevonden en men heeft proces-verbaal opgemaakt. Als de toestanden in Amerika en hier niet veranderen, is het niet onmogelijk dat Amerika steenkolen naar Europa gaat uitvoeren. Terwijl in de Oude "Wereld bepaald gebrek aan steenkool heerscht, i3 de voorraad in Amerika*» zoo groot en de vraag zoo gering, dat het artikel onverkoopbaar is en de mijnen stilstaan, waardoor er in Wyoming 6000 werklieden leegloopen. Ten a' deele komt dit door het weder, dat buitengewoon warm ïs. Wat 's winters haast nooit gebeurt: de groote meren zijn volkomen vrij van ijs; op het Bovenmeer bijv., waar de scheepvaart gewoonlijk in November gesloten wordt, kunnen de stoomboo- ten vrij varen. Te Chicago wijst de thermometer S 60 gr.! In Jowa gaat het gras weder groeien, boomen knoppen en bloemen ontluiken en ook langs de geheele Atlantische kust en Missispi 0' heerscht voorjaarsweder. n Over geheel Rusland heerscht zoel weder, d zonder dat eenig sneeuw valt. Te Archangel ii wijst de thermometer 45 gr. Fahrenheit. Het b sterftecijfer is overal zeer groot. In Noord-Duitschland vriest het flink. Meren i en vijvers liggen dicht en overal wordt druk L schaatsengereden. De groote rivieren zijn nog g niet bevroren maar zijn vol drijf ijs. De Oostzeebaaien zijn met ijs van ruim 17 cM. dikte bedekt, zoodat de menschen ze met sleden in plaats van booten oversteken. Ook in Oostenrijk is de temperatuur aanmerkelijk gedaald. In Galicie en Hongarije vriest het hard. a Zelfs is het groote Balatonmeer in Hongarije f geheel bevroren. In het paleis des konings te Laeken is Woensdag een brand uitgebarsten, waarbij alle collectiën zijn f verloren gegaan. Alleen de vertrekken des konings bleven gespaard. De prinses Clementine werd slechts met moeite gered. De brand ontstond te kwart over tweeën. De koning en zijne gemalin hielden op dat oogenblik nieuwjaars-receptie in het paleis te Brussel. De receptie werd onmiddellijk gestaakt en de koningin vertrok naar Laeken, doch toen was het paleis geheel vernield. De brand wordt toegeschreven aan eene slechte inrichting van het ver warmings- toestel in eene zaal van den rechtervleugel. Men vermoedde eerst dat de gouvernante van - prinses Clémentine in de vlammen was omge- j komen, doch dit bleek gelukkig niet waar te zijn. Persoonlijke ongelukken zijn dan ook niet voorgekomen, doch de stoffelijke schade is groot. De geheele brandweer van Brussel en de voorsteden was aanwezig en bespoot nog des avonds de rookende puinhoopen, Ons werd toegezonden het volgende adres, hetwelk door het Bestuur der kiesvereeniging „Burgerplicht" te Helder, zal worden gezonden aan den Raad van Administratie der Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij „Geeft met verschuldigde achting te kennen de Nationale Kiesvereeniging „Burgerplicht", erkent bij K. B. dd. (29 Juli 1888 No. 27) dat de Statuten harer Vereeniging in art. 4 o. a. als doel en streven voorschrijven: „Behartiging van alle belangen, die de welvaart van het Vaderland „in het algemeen en van de gemeente Helder in het „bijzonder kunnen bevorderen," en dat zjj ingevolge dit artikel zich de vrijheid veroorlooft zich tot u te wenden dat van verschillende zijden de wenschelijkheid wordt uitgesproken van het loopen van sneltreinen tusschen den Helder en Amsterdam, stoppende te Schagen en Alkmaar, in het bijzonder de trein, die omstreeks 9 uur van Helder vertrekt en de trein die omstreeks 4 uur te Helder aankomt; dat door sneltreinen op de boven aangegeven uren de belangen worden bevorderd: 1°. van de handelaars van het geheele Noorder kwartier, die nu omstreeks 12 uur in Amsterdam komende, de personen, die zij voor beurstijd wenschen te spreken, niet meer op hunne kantoren aantreffen, hetgeen wel het geval zou zijn, indien zij door een sneltrein een uur vroeger aankwamen; indien de middagtrein als sneltrein bovendien omstreeks een uur later uit Amsterdam vertrok, konden zij zonder langer afwezigheid van hunne woonplaats dus 2 uur langer te Amsterdam aan net afdoen van zaken besteden; 2°. van de bewoners van het eiland Texeltegen woordig worden velen van een bezoek aan Am sterdam teruggehouden door het feit, dat zjj daar voor in den regel eennachtbuiten hun woonplaats moeten doorbrengen-, daar de Texelsche boot op de bovengenoemde treinen correspondeert zou het verkeer zeker toenemen indien zij door die sneltreinen in de gelegenheid waren op één dag heen en terug te reizen en nog bijna 4 uur in Amsterdam te zijn 3°. van de bewoners in Hollands Noorderkwartier in het algemeen. Voor de bewoners van de plaatsen in den omtrek van de stations waar de sneltreinen zouden stoppen, behoeft zulks geen nader betoog; de overige plaatsen zijn over het algemeen zoover uit elkander gebouwd en op zulk een grooten afstand van de stations gelegen, dat het meerendeel der reizigers zich toch per as naar het station moet begeven en zeer zeker zou het ook in hun belang zjjn

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2