1] 0*" HOLLAND-AMERIKA. Aieritascle u. Best gerookt Yleesch RAAP- LIJNKOEKEN, gemerkt Makelaar Oudenhoven Feuilleton. publiek verhuren Lijn: Noord-Amerika, LijnZuid-Amerika, De Geheimzinnige „EERSTEN PRIJS," Verguld Zilveren en Zilveren Medailles.) Het Bestuur van het Waterschap de 30 Gemeenschappelijke polders op Texelzal op DONDERDAG 30 JANUARI 1800, 's morgens 11 uur, in het logement „DE ZWAAN" aan den Burg 1, De Zee- en Kadijken, Bermen, Kaden en Wegen. 2. liet ophalen en lossen van Wier aan de Zuiderzeedijk. 3, Het zetten van Fuiken aan de Zuiderzee dijk en in de dijksloot tusschen het Oude- sehild en Nieuweschild. 4. Het eijeren zoeken in den polder het Noorden. Alles voor 3 jaren. Ten kantore van den zijn steeds groote en kleine kapitalen beschikbaar, onder hypothecair verhand en op obligatie onder solide borgstellingtegen den rentekoers van den dag. SLUIT: LEVENSVERZEKERINGEN. ONGELUK-VERZEKERINGEN. BRANDVERZEKERINGEN. Men vervoege zich tot den heer A. P. IvOORN, den Burg alhier, terwijl ook de makelaar OUDENHOVEN te Helder inlichtingen ver schaft. Door een inkoop van een groote partij BEDVEEREN, ben ik in staat gesteld te leveren een groot zwaar gevuld bed, peluw en twee kussens, puike linnen tijken, voor de onge loofelijken prijs van f 35.00. Niettegenstaande de stijging der WOI.LEN APwTIKELEN verkoop ik alle artikelen nog zonder prijsverhooging en geef a contant boven dien 5% korting, profiteer dus van de gelegen heid, ieder kan hiermede zijn voordeel doen Bij Ph. VLESSING, Waalderstraat. na elke week naar NEW-YORK. elke maand naar MONTEVIDEO en BUENOS-AYRES. 32. Vrij naar 't Fransch door A. B Deel II Hoofdstuk IV. De Kermis. Ik heb u eene ernstige zaak toe te vertrouwen zei hij vertrouwelijk. Door u te benoemen tot hoofd van allen, had ik niet alleen het plan u daarmee te beloonen voor de diensten mijne dochter bewezen, maar tevens bedacht ik, dat gy eene onderneming zoudt kunnen op touw zetten, welker slagen my zeer nauw aan 't harte gaat. Gy zijt zooals men my vertelde, op een school geweest, waar uitstekende werklieden worden gevormd, daarenboven hebt gy verschillende mynen bezocht en gy hebt daardoor eene buitengewone behendigheid verkregen eindelijk heeft men my verzekerd, dat gy op eene by zonder e wyze de myn van Polignac hebt bestudeerd. Ant woord my dus eerlijkGelooft gij, dat het mogelijk is „de Royale", de bekende rijke kolenader, weer terng te vinden Leonard bleef eenige oogenblikken nadenken en antwoordde toen zedig Ik heb inderdaad uw myn bestudeerd en ben er van overtuigd, dat de onderneming waarvan gij spreekt zal kunnen slagen. Maar waarom is men, daar dan niet in geslaagd ten tyde van myn vader? Misschien was men toen minder op de hoogte van het onstaan der aardlagen. De tegenwoordige middelen zyn beter, om iets te zoeken dan die van vroeger. "Wat raadt gij, moeten er kostbare gangen gegraven en putten geboord worden Misschien is het wel voldoende op sommige plaat sen eens te boren. Wel Leonard, hernam Van Holst levendig belast u met de regeling daarvan? al myne werk lieden, al mijne gereedschappen staan u ten dienste en als gij slaagt, zal ik u uiterst erkentelijk zyn. Leonard hief het hoofd op en keek beurtelings Van Holst en Emma aan. Ik ben slechts eenvoudig werkman en zulke onderzoekingen passed beter aan een ingenieur van ondervinding. Een ingenieur, een ingenieur! herhaalde Van Holst ongeduldig,! als men dat woord zegt, meent men alles gezegd te hebben. Was myn vader ingenieur? Och hun studie is nog minder waard dan een paar jaar arbeids in de myn. By dat werk is de theorie niets, alles moet van de praktijk komen. Ieder keer als men gezocht heeft naar „de Royale" liet het algebra de wijze in de steek. Wat heeft mijn ingenieur Bernier geen sommen gelds verspild om „de Royale" te vinden? Ja die Bernier is oud en zijn tijd ten achter Maar Leonard ik stel vertrouwen in je, je bent een weinig op de hoogte van de tegenwoordige wetenschap, omdat gij verschillende scholen hebt bezocht en wat het voornaamste is, gij hebt ondervinding, wat ik u opdraag zal zeker wel niet boven uwe krachten zyn. Leonard begon langzamerhand meer belang in dit gesprek te stellen. Maar, hernam hij, waarom stelt u zooveel Men vervoege zich aan de Kantoren der N. A. S. M. te Rotterdam of te Amsterdam, en by de Agenten, of bij Inspecteur J. E. KROES, Groningen. E. BOLSIUB, Oisterwijk. verkrijgbaar bij C. METS, Steenenplaats. vertrouwen in mij, om my zoo'n belangrijk werk op te dragen? Ik zal met open kaart met u spelenluister dan; Over eenige dagen zal ik een jong Franscb ingenieur als compagnon hebben, die evenveel zal te zeggen hebben in de mijn als ik. Het schijnt dat deze zeer geleerd is. Het is wel waarschijnlijk dat die geleerde heer hier groote veranderingen zal willen aanbrengen. Men verzekert zelfs, dat hij vast plan heeft hier „de Royale" terug te vinden en dan binnen weinige oogenblikken ons te verrijken. Ik weet niet waar hjj de noodige kennis heeft opgedaan om zoo bout te sprekenmaar dat komt er ook minder op aan I Welnu, Leonard gij zult wel begrijpen waarom ik zoo levendig wensch dat gij zult slagen in uwe onderneming. Uw succes zal de trots van dien wijzen heer wel een weinig temperen, hy zal dan zien, dat er niet zooveel formules noodig zijn om steenkolen op te halen. Een glimlach speelde om de lippen van Leonard Zonder twijfel is dat mijnheer Blok, de neef van dien uitmuntende heer R'*'? Wat, kent gy hem? Maar ja, gij zyt ook de beschermeling van mynheer R*** en gij moet dus ook wel hebben hooren spreken van zyn neef, myn nieuwe compagnon Wat is het voor een man? Is hy waarlijk zoo sterk als men zegt. Ik weet het niet, antwoordde Leonard. Kom, gij wilt u maar niet zoo breedvoerig over hem uitlaten Nu wy zullen het wel zien. Wilt gij de onderneming beproeven? Nu, mynheer, ik zie er inderdaad wel eonig licht in. En gy zult slagen - - - zult gij niet? Ik hoop het, maar vast durf ik het niet beweren. In zulke gevallen kan de uitslag alle goede ver schijnselen bedriegen. Zonder twijfel, maar met kennis, goeden wil en met misschien eenig geluk, is de goede uitslag wel waarschijnlijk. Ik heb ook eenig idee er over hetgeen ik u zal mededeelen - - - Er is geen tijd te verliezen, Leonard. Mynheer Blok kan hier binnen 8 dagen zyn en dan moet „de Royale" terug gevonden zyn. Acht dagen, dat is weinig genoeg. Alle werklieden, welke gij noodig hebt staan u ten dienste en myn raad zal u niet ontbreken. Op verschillende punten te gelyk zal men gaan boren - - - En dan welk een eer zal het voor u zijn, als gij slaagt 1 Zoo 't gras voor de voeten te hebben weggemaait aan zoo'n wijs fransch ingenier door u, een eenvoudig arbeiderWat uwe belooning daarvoor betreft, gij kunt die zelf bepalen en ik geef u mijn woord er op, ik sta u alles toe, wat gij my zult vragen. Leonard rilde. Is het mogelijk, mijnheer Van Holst zei hij bewogen, als ik het geluk heb die verloren ader terug te vinden, dat gij mij waarlijk alles zult toe staan, wat ik u maar vraag? - - - En als ik nu eens veel vrai'.g? Van Holst begon, ziende dat Leonard zoo in vuur geraakte te vreezen dat hij te veel beloofd had. Ja, hernam hy, zonder twijfel zult gy niet onredelijk in uw eischen zyn en niet eischen wat mij in mijn financien of myn eer te zeer treft Misschien is mijn eisch groot, maar ik geloof my niet in staat iets te vragen wat u kan onteeren. Ik geloof u - Wanneer zult u het werk beginnen Zoo spoedig mogelijk - - O, nu hob ik er nog meer belang bij dan u. Al sprekende over de uitvoering van het plan, bereikte men eindelijk de plaats waar het schieten zou plaats hebben. De burgemeester liet dadelijk mijnheer Van Holst en Emma verzoeken bij hem op de tribune plaats te nemen, Emma vroeg die gunst ook voor Gertrude Leonard en Antoine wilden zich nu verwijderen, maar de patroon zei op zyn gewone ronde toon: Zeg eens mijn waarde, laat die jonge lieden daar ook met my toe. De burgemeester had daar weinig zin aan. Hy durfde echter moeielyk den directeur dit weigeren en stond daarom het verzoek toe. Van Holst en Emma gingen vooraan zitten. Gertrude plaatste zich meer achterlijk en Leonard en Antoine bleven achteraan bij den ingang staan, blijkbaar niet zeer blij met die gunst hun toegestaan. {Wordt vervolgd) Snelpersdruk LANGEVELD& DEROOIJ - Texel werden op de groote Landbouwtentoonstellingen te Haarlem en te Zuidlaren beide BEKROOND met den Kosteloos onderzoek aan de Proefstations. CLAUS HONf0 ZÖÖM VaViWiinhnnv ',ij c- RF,JSFR de K»iterspla»ts. f Ui lil Ijyuuui 8 j. EELMAN Az. aan den Burg.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 4