N. 237. Donderdag 9 Januari. A0. 1890. Nieuws- en Advertentieblad. Kweekschool voor ie Zeevaart te Amsterdam. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Buks 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de TJitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Tkxel. Onze abonnée's, buiten den Burg woonachtig, worden beleefd verzocht ons de door hen verschuldigde abonnementsgelden, vóór 15 dezer toe te zenden. Commissarissen over het Vaderlandsch Fonds ter aanmoediging van 's Lands Zeedienst, be stuurders van de Kweekschool voor Zeevaart te Amsterdam, deden in de laatste jaren de het klimmen in rang vermeerderen de inkom sten, en onder normale omstandigheden kan een man van 25 a 30 jaar er op rekenen, dat hij het tot le officier zal hebben gebracht, op eene maandelijksche bezoldiging van 110 a 150 gulden. Is hij eenmaal gezagvoerder, dan kan hij, wat zijne financieele positie betreft, de voor dit examen voor te bereiden, en heeft hij het 3e-stuurmans-diploma verkregen, dan be komt hij van commissarissen voornoemd een eervol ontslag. De inschrijving van adspiranten geschiedt jaarlijks in de maand Mei, hetzij te Amsterdam in de kweekschool, hetzij buiten Amsterdam ondervinding op, dat slechts zeer weinig goed staande, waarin hij kan worden geplaatst toekomst onbezorgd tegemoetgaan, en mochten bij commissarissen-correspondent. Het examen de omstandigheden hem noodzaken, om, nog in de kracht van zijn leven, aan den wal te blijven, dan zijn er nog vele betrekkingen, met de scheepvaart meer of min in verband ontwikkelde jongelingen deelnemen aan het toelatings-examen voor die kweekschool. Van een 60-tal candidaten voldoet in het gunstigste geval ter nauwernood een vierde gedeelte aan de gestelde eischen, waaraan een goed onder wezen, normaal ontwikkelde jongen van 13Va tot nagenoeg 15l/s jaar, zonder moeite kan voldoen. Dat het „varen ter zee" in diskre diet zoude zijn geraakt in die kringen onzer maatschappij, waar men in staat is aan de kinderen meer uitgebreid onderwijs te doen geven, is niet wel aan te nemen. Doch zeer dikwijls worden de jongens niet intijds voor het examen voorbereid, of wordt hunne neiging zooveel mogelijk door de ouders tegengegaan, omdat dezen meenen, dat het vak geene toekomst aanbiedt. Commissarissen van het Fonds doen nu in een kort geschrift uitkomen, dat inderdaad een wel ontwikkelde en goed opgevoede jongen in het zeemansvak een goede toekomst tege moet gaat. De bloeitijd van het zeilschip ligt achter ons, en ook het tijdperk van overgang is voorbij, onze toegangen van en naar zee zijn naar de eischen van den tijd ingericht, en ook het stoomschip bekleedt thans in de scheepvaart de eerste plaats. Zoowel de vracht- als mail en passagiersvaart bedienen zich meer en meer van stoomschepen, terwijl voor de aanstaande officieren en gezagvoerders van het stoom schip een degelijk onderwijs in de theorie zeer noodzakelijk is, en de omgang met beschaafde passagiers ook eischen doet stellen omtrent de beschaving der officieren. De Kweekschool Ook voor de gouvernements-marine in Nederlandsch-Indie worden de jongelingen in de kweekschool opgeleid. Voor rekening van het departement van koloniën wordt in de kweekschool gemiddeld een 12tal jongelingen opgeleid voor het korps stuurlieden en gezag voerders bij dezen dienst. Deze jongelingen worden, wanneer zij den kweekschool-cursus doorloopen en den vereischten tyd op zee doorgebracht hebben, door den minister van koloniën aangesteld tot 3de-stuurman en daardoor ingelijfd in het korps Indische ambte naren. In dien rang dienen zij gemiddeld drie jaren, hebben voeding, huisvesting en bediening aan boord vrij en genieten eene bezoldiging van 60 gulden 's maands. Als 2de- en lste-stuurman genieten zij 100 en 150 gulden 's maands en dienen in die rangen gemiddeld vier en zeven jaar. Daarna worden zij gezaghebber, en bedraagt de bezol diging naar gelang der anciënniteit 250, 350 of 450 gulden 's maands. Jaarlijks kunnen een dertigtal jongelieden, daaronder begrepen 3 4 voor de gouvernementsmarine, in de kweek school worden opgenomen, die na een weivol brachten studietijd, hetzij bij de Nederlandsche koopvaardijvloot, en dan bij voorkeur bij den mail- en passagiersdienst, hetzij bij de gouver nements-marine in Indie eene plaatsing zullen vinden. De cursus in de kweekschool is een driejarige. Hij omvat al de vakken, waarin de a. s. stuurman moet worden onderwezen, zoomede die waarbij de bevordering der algemeene wordt te Amsterdam in de maand Juni afge nomen, en de adspiranten, welke aan de gestelde eischen hebben beantwoord, worden in de maand Augustus in de kweekschool opgenomen. 1890. ons eiland melden voor de zeevaart, te Amsterdam gevestigd, ontwikkeling wordt beoogd. De kweekelingen welke open is voor iederen Nederlandschen worden geheel gekleed en onderhouden voor jongeling, die aan de eischen voor de toelating rekening van de kweekschool, behoudens eene voldoet, kan voorzien in de opleiding van die betrekkelijk geringe tegemoetkoming in de TEXEL, 8 Januari De bladen van buiten het en de geruchten hier bevestigen de be richten, dat ook op ons eiland lijders aan griep of influenza zijn. 'tKan zeer goed waarheid wezen dat „de ziekte van den dag" ons niet zal sparen, een paar dagen kunnen veel ver andering brengen, doch volgens deskundigen waren in het laatst der vorige week de ver schijnselen nog zeer twijfelachtig. Hoe het echter zij, overdreven vrees voor die ziekte zal evenmin geraden zijn, als het betoonen van overmoed. Door den Commissaris des Konings in Noord-Holland is tot gemeente-veldwachter aan de Waal benoemd, Dirk Bruin, aldaar. Bij het Departement van Oorlog is een wetsontwerp in bewerking om ook gedurende kweekelingen I 1890 een zesde lichting milliciens onder de wapens 1 te houden. Naar wij vernemen wordt aan de departemen ten druk gearbeid om de wetsontwerpen betreffende de organisatie van onze levende strijdkrachten nog dezen maand gereed te krijgen ter verzending naar den Raad van State. Naar men aan de „Maasb." verzekert, hebben te Rotterdam verscheidene patroons, ten einde den last te ontgaan, dien de arbeidswet hun op de schouders legt, met den lsten dezer de personen beneden de zestien jaren, die zij in hun dienst hadden, daaruit ontslagen. officieren en gezagvoerders. kosten, thans vastgesteld op f 100, welke Jongeheden, die eene behoorlijke opleiding I jaarlijks voor iederen kweekeling van de ouders hebben genoten, worden bij voorkeur gezocht of voogden wordt gevorderd, zoomede eenige voor de mail- en passagiersvaart en voor de groote vrachtvaart. Reeds bij de intrede aan uitgaven tot een gezamenlijk bedrag van 50 a 70 gulden, voor enkele artikelen, welke de boord wacht hun dan de omgang met beschaafde kweekeling bij zijne intrede in de kweekschool lieden. Voor eerstgemelde vaart wordt een 75-tal groote stoomschepen gebezigd. Op de grootste hiervan dienen een gezagvoerder met vier, op de kleinere een gezagvoerder met drie officieren, zoodat alleen bij dezen dienst ongeveer 350 gezagvoerders en officieren een bestaan vinden. Reeds op jeugdigen leeftijd, ongeveer 18 a 20 jaar, genieten zij aan boord huisvesting, bediening en voeding, benevens eene maande lijksche bezoldiging van 40 a 50 gulden. Met moet medebrengen. Heeft de kweekeling den driejarigen cursus met goed gevolg doorloopen, dan wordt hij, door de zorg van commissarissen voornoemd, op een zeeschip geplaatst en van eene behoor lijke zeeuitrusting voorzien. Wanneer hij genoegzaam heeft gevaren om bij de rijks commissie tot het 3e-stuurmans-examen te kunnen worden toegelaten, dan keert hij weder in de kweekschool terug. Hier wordt hem nog eenigen tijd gelegenheid gegeven om zich Van verschillende kanten wordt verzekerd, dat de berichten omtrent het aanvragen van ontslag door den Minister van Marino, minstens voorbarig ztfn. De Minister he6ft van eenig voornemen om af te treden nog niet doen blyken. - Eenige belangstellenden in de internationale tentoonstelling te Bueuos-Ayres hebben een waarborgsom by elkander gebracht om inlandsche paarden naar die tentoonstelling te zenden. Maandag 11. hielden zy eene vergadering waarop besloten werd 12 paarden uit te zenden, t. w. 3 hengsten en 3 merrien beneden de 3 jaar en 3 hengsten en 3 merrien boven de 3 jaar. Deze paarden zullen in onze verschillende provinciën worden aangekocht en voornamelijk zal er gelet worden op groote, krachtige dieren met veel kniebeweging. Het plan bestaat om hen omstreeks Februari a. s. weg te zenden. Met den aankoop zyn belast de heeren H. F. Bultman Hz. te Haarlemmermeer en P. A. Pauwen te Pannerden. TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1