Buitenland. Marktberichten. Omtrent de aankomst van eenige Holland- sche koeien in de Transvaal meldt de Transvaal- sche Volksstem„De heer Paul Mare, die deze dieren in Nederland opkocht en ze verder geheel belangeloos hierheen begeleide en onderweg verzorgde, is zoo goed geweest ons het volgende mee te deelen. De vier beesten, een bul en drie (drachtige) koeien, zijn afkomstig uit Abbekerk, Noord-Holland, waar ze gekocht zijn voor 25 p. st. per stuk van den heer J. Zijp, burgemeester van gemeld dorp en goed befaamd veehouder. De beesten hebben de zeereis flink doorstaan en hadden lijnzaad koeken en uitmuntend hooi tot voer. Van Kaapstad tot Kimberley kregen zij droog voer. De Staats President had naar laatstgenoemde stad een wagen met mondkost de immigranten tegemoetgezonden. De vier beesten hebben gezamenlijk tot het oogenblik hunner aankomst te Pretoria 238 p. st. 14 s. 7 d gekost. Goedkoope dennenlucht. In een pot of kruik giet men een liter kokend water, laat een theelepeltje vol terpentijnolie daarin druppelen en een volmaakte dennengeur ve_ spreidt zich door de kamer. Door dit dagelijks twee of driemalen te herhalen, wordt elke besmettingsstof onschadelijk gemaakt. Bij borstziekte is de werking verrassend gunstig. Het middel is zeer goedkoop. (De Hvr.) Aan het Handelsblad wordt megedeeld, dat te Amsterdam een veertigtal telegraaf beambten en ongeveer twintig telegrambestellers door de griep zijn aangetast. De Holl. IJzeren spoorwegmaatschappij heeft per annonce bekend gemaakt, dat zij, „tengevolge van het groot aantal zieken onder het spoorweg personeel te beginnen Maandag den dienst voor het aannemen van goederen enz. moest beperken uitsluitend tot de bestelkantoren. Aan het centraal-station worden voorloopig geen bestelgoederen aangenomen." In zake vleeschkeuring schrijft een deskun dige in het Maandblad tegen vervalsching. „Toen ik voor eenige jaren, om bezigheid te zoeken een slager aanbcod om gratis zijne ge slachte varkens te onderzoeken op trichinen en blaaswormen, werd mijn bediende den derden keer reeds weggezonden (zonder een paar stukjes vlee.ch, zoo groot als een dobbelsteentje). Want aan „zoo'n klant, die altijd kwam halen zonder betalen, had hij niet veel Het Maandblad teekent hierbij aan „Waarlijk bij zulke feiten leest men niet zonder voldoening, dat een slager te Oels in Silezie, die zich niet ontzien had trichineus vleesch te ver- koopen, nadat het gekeurd was en daardoor de dood van zes personen veroorzaakt had, tot 15 jaar tuchthuisstraf veroordeeld werd. Wie niet hooren wil, moet voelen Er worden pogingen aangewend tot oprich ting van een blijvend familie-museum van het Huis van Oranje-Nassau in de residentie, welke instelling zou moeten bevatten de oirkonden, handschriften en andere hoogst belangrijke voor werpen van wetenschap en kunst, betrekking hebbende op het regeerend vorstenhuis. In eene Zaterdag-avond te Ierseke gehouden vergadering der afdeeling van de Nederlandsche Yisscherijvereeniging kwam de vraag ter sprake wat er gedaan kan worden om te verhinderen, dat vreemde oesters als Zeeuwsche in den handel worden gebracht, en wel naar aanleiding van het gerucht, dat een Belgisch oesterhandelaar in Zeeland een oesterput wil aanleggen, teneinde daar vreemde oesters te deponeeren. Natuurlijk vreest men, dat het bij het deponeeren niet zal blijven, en daarom wenschte men de verwezen lijking van het plan, ook op niet aan den Staat behoorende slikken (op die van het Rijk zal het zoo gemakkelijk niet gaan) te verijdelen. Als historisch wordt 't volgende gemeld Door een landbouwer ergens in Gelderland werd op zijn telkaart achter de vraag „geslacht" gemeld„drie keune en een bullekin", hetgeen wil zeggen in gewoon Hollandschdrie varkens en een jongen stier. Aan het „Utr. Dagbl." wordt 't volgende geschreven: Zijn wij wel onderricht, dan is het de bedoeling van den minister van waterstaat, handel en nijverheid bij suppletoire begrooting de noodige gelden aan te vragen voor de verhooging der tiaktementen van de ambtenaren bij den Rijkste legraafdienst. Omtrent de bijzonderheden vernemen wij, dat het voornemen bestaat eene som van f 50,000 daarvoor te besteden, deze som gelijkelijk te verdeelen over 250 ambtenaren, die dus ieder f 200 verhooging van hun jaarlijksch traktement zouden ontvangen. Tegelijkertijd zouden er in de organisatie van dezen tak van dienst enkelen veranderingen plaats hebben. Zoo zou het getal inspecteurs, thans 9 bedragende, op 6 worden gebracht, om het gelijk te maken aan dat der inspecteurs van de posterijen, die dientengevolge met een zouden worden vermeerderd (het getal inspecteurs der posterijen bedraagt thans 5.) Het ambt van inspecteur zou voorts bij de Rijks-telegraaf niet langer vereenigd blijven met het directeurschap van een kantoor. Ten slotte vermeent het „U. D." ook nog, dat het in de plannen zou liggen het aantal telegrafisten in te krimpen tot 400, en door het op pensioen stellen van de oudste ambtenaren voor de promotie der jongeren betere vooruitzichten te o[ enen. Tegen 64 personen, meest allen uit Uitwel- lingerga, is proces-verbaal opgemaakt wegens 't werpen met steenen op de boot „Sneek I" van de heeren Martin Co te Rotterdam, welke een ijsbaan vernielde. De bewoners van Monnikendam beleefden Zod dagmiddag eenige angstige oogenblikken. Eenige jongelui zakten op de gracht van den binnendijk door het ijs. Toegeschoten helpers vermeerderden dat aantal tot 13, die allen in het water lagen te spartelen en zichzelven zoo goed mogelijk trachtten te helpen, wat aan sommigen gelukte. De overigen werden met touwen, staken, ladders en vooral door schipper Winkel, die met zijn knecht, benevens de nachtwacht Meerman te water sprongen, gered. Dat onze boeren met allen even goed thuis zijn op 't gebied der wetgeving, blijkt o. a. uit het volgende gesprek, dat de Ziv. it. meedeelt. „Zeg eensje moet je vat boter in 't vervolg op den kant merken met je naam. Je begrijpt wel, dat is wegens die nieuwe wet." „O, joa wel, ik begriep het best, um die volks- tellinge." Zaterdag-morgen is uit do puinhoopen van het verbrande kasteel Laeken liet lijk opgedolven van mademoiselle Drancourt, gouvernante van princes Clementine. Het was slechts een zeer misvormd stoffelijk overschot. Voor zoover men kan nagaan, moet zij zijn teruggegaan naar het vertrek, hetwelk prinses Clementine even te voren had verlaten, en moet toen de vloer onder haar voeten zijn bezweken. Te Brussel is Maandag-nacht het Theatre de la Bourse door brdnd geheel vernield. Yan deze schouwburg -iSMmlts dan de muren over gebleven.- In een industrieschool in het oostelijk gedeelte van Londen heeft een hevige brand gewoed, waarbij 26 personen het levec verloren. Een uur na middernacht brak den le Januari de brand uit. De beide onderwijzeressen, die aan het hoofd stonden van de afdeeling voor meisjes merkten het eerst vuur. Zij maakte alarm en riepen den directeur, die ondekte dat de brand heerschte in de slaapkamers der jongens. Met behulp van een extincteur werd het vuur daar spoedig gebluscht, maar de rook was zoo hevig, dat hij niet in de andere slaapkamers kon doordringen. De jongens werden geroepen en gefloten, maar de meesten schenen door rook en angst verbijsterd, zoodat van de 58 jongens 26 door den rook omkwamen. De oudste der omgekomen jongens was twaalf, de jongste zeven jaren oud. Welke waarde men in België aan goede postduiven hecht, blijkt daaruit, dat dezer dagen op eene publieke verkooping te Brussel voor 62 duiven de som van 3600 fr besteed werd. Eén enkel paar gold 352 fr. De dieren waren afkomstig van een der eerste fokkers uit het land> In Engeland en Schotland wordt de strijd tegen de besmettelijke longziekte door afmaking voortgezet. Toch brak in het tydperk van 15 September tot 19 October j. 1. wederom op 42 plaatsen de longziekte uit, waarvan op 19 plaatsen in Engeland en op 23 plaatsen in Schotland. Het aantal runderen in dit tijdperk in Engeland door de ziekte aangetast, bedroeg slechts 50 en dat in Schotland 120. Als verdacht van besmetting werden afgemaakt 563 runderen, welke met ziek vee in aanraking waren geweest. Uit Amerika wordt een uitvinding van Edison gemeld, die, zoo het bericht waar is, een reusachtige omwenteling in de journalistiek zal teweegbrengen. Het moet hem namelijk gelukt zijn het piiddel te vinden om per kabel druk vormen te stereotypeerenEen blad hier te 's Gravenhage gezet, zou dus terstond na het opmaken van den vorm, zoowel hier, als te Amsterdam, te Arnhem en te Groningen ter perse gelegd kunnen worden. Op het oogenblik moge men dit voor een sprookje houden, men bedenke, dat men nog geen twaalf jaar geleden ditzelfde dacht van de telefoon. Vad. INFLUENZA. Iedereen heeft ze gehad of moet ze krijgen. Alle andere ziekten zitten op 't schap, en zy, de influenza, de eenige, alleen echte influenza, heersclit alleen over Europa. Keizer Wilhelm, koning 0 Carlos van Portugal, ja, de czaar aller Russen en G zelfs de voortreffelijke heer Carnot bogen het hoofd G voor Hare Majesteit. Rijkskanseliers en ministers tellen niet in verge lijking bij hare macht Men is niet meer zenuwachtig en zwaar in't hoofd; men heeft geen vallingen, geen hartkloppingen, geen lendenpijn, geen spleen meer, men weet niet meer of men het voelt aan de borst, aan de longen, aan de nieren, aan de voeten of in de hersenen. Men is doodeenvoudig geïnfluenceerd, meer niet. Men is onderhevig aan een ziekte, die er geen is, en die toch alle ziekten samenvat; een ziekte, die m de zieke niet kent en de geneesheer soms nog min- der; een ziekte, waartegen men geen remedies kent, i en waartegen toch alie remedies goed zfin; een ziekte, die de dokter geneest, zonder juist te weten a wanneer, waarom, hoe, door welke middelen en op a welke wijze. I - Is het in den buik, dat ge pfjn hebt? Ja! li Is het aan 'thart? Ja! - In het hoofd? - n Ook! In de beenen? .VoornamelijkDan is het influenza. Influenza? Van waar komt dat? Van Rusland. - Ja; maar het woord? Ach, het woord! Wel, uit Italië. Influenza, influence, invloed, besmetting, overhaling. Verstaat ge 'tnu? - Loop naar de maan. Wat geeft het me van v waar de naam komt van het kwaad. Maar wie heeft het me gegeven De warmte Misschien wel De koude dan? Wel mogelyk! De E vochtigheid - 't Zou wel kunnen Maar, docter v wat moet ik dan doen - Doen Al wat ge wilta Asjeblieft? Wel ja, al wat gy wilt. Ik weet er niet van. Dokter, ge zyt een ezel- Ver- schooning, ik ben een eerlyk man, en als ge dan d met kracht en geweld iets nemen wilt, neem dan antipyrine, en daarmee uit. g - - Of hebt ge liever een briefje Ja, dokter, geef me een briefje: me dunkt, als gy mjj iets voorschrijft dat ik al genezen ben. 1 En de dokter schryft zoo iets in dezen aardr Laat de natuur werken 0.25 cents. Houd u warm 55,00 Zuiver water 44,25 (Alle uren een lepel). Den vierden dag is men genezen. Mon wandelt fier als een pauw over de straat, U men ontmoet veel vrienden, en men zegt zooveel a men maar kan, al was het zelfs aan een hond met c 'nen hoed opGe weet, ik heb de „influenza" gehadi En rny'n vrouw ook! En de kinderen lagen erraêe! En de meid zal haar krygen En de menschen benyden u! De geneesheer zwemt in vreugde. Hy maakt dus visites naar hartelust en ziet niemand naar het kerkhof brengen. (H.v. A.) Alkmaar, 3 Jan. Graanmarkt. Aangevoerdheet. Tarwe - a 8 heet. Rogge f - a f -, 13 heet. Gerst 1 f 5.25 a Chev. f 5,50 a 119 heet. 1 Haver f 2.75 a f 3.90 41 heet. Boonen, br.Boonen 1 6,75 a f 9, Paardenboonen f5,50 a witte bonen f ,a Duive boonen i a Alkmaar, 6 Jan. Aangevoerd 6 koeien f180 a 250 60 vette kalveren f 40 a 110; 11 nucht. kalveren f 16 a 22 92 Schapen f 25 a f 32. 154 vette Varkens 42 a 53 ct per K. G 11 magere dito f 13 k 16. Lammeren f a Amsterdam, 6 Jan. Aangevoerd 471 Run deren, le kwal 74 a 78 ets, 2de kwal 68 ets., 3e kwal. 58 ct. per kG; Melk-en kalfkoeien f150. a f 260; Graskalveren f a; 34 nucht. kalv 7 a 14; 7 Schapen f af Lammeren f a 296 vette Varkens 48 a 52 ets per KG. Purmerend, 7 Jan. Aangevoerd 124 vette kalveren70 h 90 ct. per kg.; 67 nucht. kalv. 10 a 24 175 vette Varkens 40 a ct. 52 per k,G 30 magere Varkens f 15 a 20; 165 Biggen f 8 a J 12,; 1710 Schapenen Lammeren 96 Runderen en 4 Stieren f a kip-Eieren f4.50 a 1 5 per 100. Vette koeien prijzen onveranderd en vaat, handel traag, f 0,60 a f 0,78 per KG. Vette en Nuchtere kalveren prijshoudend, handel vlug. Gelde koeien pryshoudend, handel vlug f 120 a 1180 per stuk. Vette varkens, pry zen lager, handel stug. Vette schapen, pryzen onveranderd, handel lusteloos f 25 a f 40 per stuk. Overhouders, weinig handel, prijshoudend, f 15 a 23 per stuk. Londen, 6 Jan. Ter veemarkt ziju aangevoerd 2100 Runderen, 8000 Schapen en Lammeren 60 kalveren, Varkens. Men noteertRunderen 0,35 f 0,71 V4 Schapen en Lammeren f 0,60 f 1 00 kalveren 0,56 >/4 0,90. Varkens f 0,55 a f0,67'/^

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2