Buitenland. Oosterend, 11 Jan. Dinsdag 11. hield „Nut en Genoegen" hare Januari-vergadeiing. De opkomst was grootde convocaties vermeldden dan ook: „Tooneelvoorstellingen." Eenige der leden brachten ten tooneele een drietal stukken, nl. „De wraak der twee Wee zen" van T. Wigersma„Dorps-Sociaal-Demo- craten" van? en „Schuiven gaan ze" van W. Mets Tz. De rollen zaten er best in en werden, de personen in aanmerking genomen flink voor gedragen. No. 1, een drama, vond algemeene bijval en aan de bedrukte gezichten was het te zien, dat er met gevoel gespeeld werd. Gelukkig brachten de nummers II en III een gullen lach te voorschijn. Dorps-Sociaal-De mocraten" vooral is een zeer geschikt na- stukje en wordt aan andere gezelschappen ter kennismaking aanbevolen. Na het zingen vaneen slotzang werd daverend geapplaudiseerd. Te twaalf uur sloot de Voorzitter met een woord van dank aan de vergadering voor hare aandacht, aan de werkende leden voor hun spel. Uit Amsterdam wordt aan de „Koln. Ztg." geschreven Vele goederentreinen der Hollandsche Spoorwegmaatschappij vervallen, onder voorwend sel wegens het heerschen der griep, in werkelijkheid echter wegens gebrek aan Belgische steenkolen. Het nut der tienjarige volkstellingen wordt door velen in twijfel getrokken. De uitkomsten der vorige telling hebben evenwel bewezen, dat die twijfel gerechtvaardigd is. Van al denoord- hollandsche gemeenten was er toen slechts eene Katwoude bij Monnickendam, wier bevolkings cijfer volgens de bevolkingregisters op31 December 1379 overeenkwam met dat der volkstelling. In sommigen gemeenten bleken tusschen die cijfeflrs groote verschillen te bestaan: zoo was in eene gemeente het bevolkingscijfer volgens ds registers 2972, terwijl de telling aangaf, dat er slechts 2692 personen aanwezig waren, alzoo een te veel in de bevolkingregister van 280 personen. In de geheele provincie Noordholland bleken 1200 per sonen te veel te zijn ingeschreven. De bevolking van Noordholland bedroeg op 31 December 1879 679990 personen. Vermoedelijk zal deze volks telling wel eene vermeerdering van minstens 150000 aanwijzen. De bevolking van Amsterdam klom in dat lOjarig lijdvak van 317011 tot boven 400000; die van Haarlem van 36976 tot boven 50000. „Ziezoo, eindelijk heb ik dan eens een patiënt, die de echte influenza heeft!" Deze ontboezeming ontviel gisteren een genees heer tenhuizevan een mijner kennissen, waar hij bij de dochter des huizes geroepen was. En toen hij bemerkte, dat men hem er vreemd op aankeek, zeide hy tot opheldering: „Ja, kijk u eens hier! Ik word elk oogenblik bij monschen geroepen, die gewoon zwaar verkou den zijn, maar die zich inbeelden de griep te hebben. „Dokter, heb ik het?" vragen zij mij, en als ik dan neen" zeg, dan worden zij kwaad. Zij willen het hebben; dan zeg ik in 's Hemels naam maar ja, „in een lichten graad Doch hier kan ik ten minste royaal weg zeggen, dat uwe dochter de griep heeft." Aldus wordt uit Amsterdam aan de „Haail. Crt." geschreven. Mij dunkt, zegt de schrijver, dit verhaaltje teekent den echten toestand in de hoofdstad. Er zijn tallooze zwaar verkouden, maar de echte griep heerscht tot nu toe gelukkig betrek kelijk weinig en in het geheel mist zij hier nog het ernstig karakter, dat zij elders schijnt te hebben. Maar hiermee zijn we natuurlijk niet tevreden. De menschelijke ijdelheid is een zonderling ding, en men vindt dat wij eenvoudig onze achterlijkheid als de Chineezen van Europa zouden bewijzen, wanneer wij niet evengoed als elders op ernstige wijze de influenza hadden. Raadgeving. Voor deze dagen, nu de meeste menschen eenige aandoening krijgen van „de ziekte van den dag" lezen wij de volgende raad geving van Dr. R. v. d. L. „Drink geen water, tenzij het eerst goed gekookt heeft. Zorg dagelijks voor ruime ontlasting, eet gewoon en leef geregeld. Houd op straat den mond gesloten en haal adem door den neus. Wacht u voor groote temperatuurwisseling (tocht, wind,) en verwarm uwe kamers niet te sterk. Blijft thuis, zoodra gij (voor u ongewoon) hoofdpijn of pijn in den rug of lendenen gevoelt later gevolgd door koude rillingen, ga plat liggen, liefst op bed onder de wol in eene frissche kamer. Houdt het hoofd met water koel, gebruik wat versch citroensap en lauw suikerwater, zoo noodig een purgeermiddel (wonderolie) maar volstrekt geen medicijnen als chinine enz. dan op raad van den docter. Het aardappelmeel zal wellicht weer een nieuwen afzet vinden in den vorm van brood. Men heeft nl. de proeve genomen met het ver bakken van 100 kilo roggemeel, vermengd met 25 kilo aardappelmeel, dat een schoon en zeer smakelijk brood leve. de. Of men nog eene grootere hoeveelheid aardappelmeel kan aanwenden, is nog niet beproefd, maar wel waarschijnlijk. De conducteur bij de Staatspoo rwegen H Strobos te Groningen, die, zooals men weet, bi het spoorwegongeluk te Ruinerwold weid verwonc is thans op pensioen gesteld en het bedrag van dat pensioen bepaald op 595 's jaars. Het hoofdbestuur van den Bond tegen vaccine dwang heeft eene circulaire verspreid waarin het mededeeling verzoekt van gevallen a. waarin de inenting zolder gevolg is gebleken d. w. z. waar later toch pokken zijn ontstaan b. waarin op de inenting ziekte of dood is gevolgd c. waarin de wijze van inenting aanleiding tot beklag heeft gegeven In de kroniek van dokter A. W. Bronsveld wordt onder de zegeningen, die de nieuwe jaar kring ons brengt, met groote dankbaarheid herdacht, dat wij nog leven onder de Regeering van onzen geëerbiedigden Koning. „Van zeer betrouwbare zijde weten wij aldus voegt de schrijver er bij dat de gezond heidstoestand van onzen Vorst op 't oogenblik van dien aard is dat, menschelijkerwijs gesproken Z. M, nog menig jaar leven kan. Welnu, God moge het geven." Gedurende de weinige dagen, dat er ij3 was, zijn er reeds negen personen, volwassenen en kinderen, hier te lande verdronken. In de gemeente Hoofdplaat (Zeel.) hebben de leden van den Raad sinds eenigen tijd het werk gestaakt. Welke gevolgen dit voor den loop der zaken heeft, is op te maken uit hetgeen daaromtrent aan de Midd. Ct. wordt geschre ven „Onder zeer ongunstige omstandigheden wordt de werkstaking der Raadsleden voor onze gemeen te voortgezet bij den aanvang van dit jaar. Een ingezetene is overleden zonder onder dokter's behandeling te zijn geweest. Hij kan niet begra ven worden; want daartoe is noodig de verklaring eens geneesheers, en de arts der gemeente voor één jaar aangèsteld moet opnieuw beëedigd worden tot lijkschouw, enz. De lijkkist ïs voor- loopig in het lijkenhuis geplaatst. De vroedvrouw der gemeente is met 31 December ontheven van hare taak, overeenkomstig de voorwaarden bij hare benoeming. Kaai- ën zakgelden zijn weder om niet meer invorderbaar; de inning verviel met dien datum. „Intusschen is er in 1889 door de ingezetenen geen hoofdelijke omslag betaaldHet kohier werd niet eens opgemaakt. Hoe het evenwel met den flnancieelen toestand thans geschapen staat, is niet moeielijk te begrijpen. Wat evenwel nog erger is, een klein deel der bevolking is volstrekt niet ingenomen met de handelwijze der vroede mannen,, en toch reikt de invloed van de heer- schende partij zoover, dat de minderheid niet dan bedektelyk of „onder ons" hare afkeuring durft uiten." Een dokter werd in een woning geroepen bij een stervende hoer des huizes. De geneesheer onderzocht den lyder en sprak toon tot diens vrouw „Hij is dood Arme man Tot verbazing van alle aanwezigen richtte de doodgewaande zich plotseling op en zei„waar achtig niet „Stil" voegde zijn vrouw hém toe. „de dokter zal het toch wel het beste weten.!" - Volgene de „New-York Herald" heeft de Amerikaansche regeering besloten, de landver huizing-commissie van den Staat Nieuw-York op te heffen wegens gebleken knoeierijen. De Ame rikaansche regeering zoude nu zelve het toezicht over de immigratie regelen en onder door haar benoemde commissarissen stellen. - Op 78-jarigen leeftijd is Dinsdagnamiddag bij halfvijf de gemalin van keizer Wilhelm I te Berlijn overleden. Keizerin Augusta, dochter van groothertog Karei Frederik van Saksen-Weimar en de Russische grootvorstin Maria Paulowna, trad den 11 den Juni 1829 met den toen maligen prins Wilhelm van Pruisen in het huwelyk. Zij was de zuster van den tegen woordigen groot hertog, die gehuwd is met prinses Sophia dei Nederlanden. Reeds toen keizer Wilhelm in 1888 overleed, was de keizerin zeer lijdend. Sedert jaren miste zij het vrije gebruik har er ledematen maar toch vervulde de keizerin nog tot het laatste met de grootste zorgvuldigheid de plichten, welke op haar als gemalin van den Duitschen keizer rustten. Keizerin Augusta heeft dan ook reeds sedert jaren zeer teruggetrokken geleefd, tenge volge van dien gezondheidstoestand, en hoewel herhaaldelijk den dood nabij, is zij telkens door onmiddelijke en gelukkige operaties in het leven gehouden. - Iemand, die onbekend wenscht te blijven, heeft f 1,200,000 ter hand gesteld aan do diri- geerende geneesheeren van „St.-Bartholomeua hospitaal" te Londen, om daarvoor een tehuis op te richten en te onderhouden voor herstellenden, die uit de Londensche gasthuizen ontslagen zijn! Wijlen de heer Atkinson Morley liet, een jaar of wat geleden, eene gelijke som voor gelijk doel na aan het „St.-George-hospitaal" te Londen. De edele onbekende, die nu zulk eene vorste lijke bijdrage schonk, had ineens al de Londen sche gasthuizen willen helpen en getracht, acht personen te vinden, die ieder f 600,000 wilden geven. Toen dit niet gelukte, gaf hij het voor beeld, door alléén dan maar het dubbele dier som af te staan. - De „Nationale Zeitung," sprekende van het bekende geschrift van den Nederlandschen gewezen officier Tindal, zegt: Onze naburen in Holland winden zich weer geheel noodeloos op. Gelijk steeds heet het: „Duitschland staat voor de poort", en dit beneemt onze gindschen vrienden den slaap, hoewel Duitschlands vriendschappelijke en loyale houding dergelijke dwaze bekommering onmoge lijk moest maken. - Bij het gebrek aan ambtenaren ten gevolge van den algemeenen ziektetoestand is men bij de posterij te Berlijn op de gedachte gekomen een automaat in dienst te nemen die briefkaarten en postzegels verkoopt nadat men een geldstukje in de gleuf heeft doen glijden. Die automaat werkt zonder ophouden door en behoeft niet eens salaris te ontvangen. - In geheel Groot-Brittanië heeft het geducht gestormd. Het hevigst was de wind in Ierland, zoodat het aantal ongevallen daar ook het grootst is. In Killarney werden twee boerinnen, die naar de markt reden, door een boom, welke op haar karretje viel, verpletterd. Op vele plaatsen ging de storm, welke uit het zuiden woei, gepaard met regen, hagel en onweer. Groote schade is overal toegebracht aan huizen en gebouwen en ook leed de scheepvaart bij de kusten groot nadeel. - Het stoffelijk overschot van de 26 jongens, die bij den brand te Londen het leven verloren, is op het kerkhof van West Ham ter aarde besteld. Een talrijke menigte, grootendeels bewoners van Whitechapel, woonde de droeve plechtigheid bij. - Bijzondere hevige sneeuwstormen hebben langs de geheele westkust van Noord-Amerika gewoed en het is er in jaren niet zoo koud geweest. In de Sierra Nevada lag de snéeuw tusschen de 12 en 16 voet hoog, zoodat het spoorwegverkeer gestremd werd. - De stoomboot „Roslin Castle", te Plymouth uit Kaapstad aangekomen, brengt berichten over een verschrikkelijke ramp, die de bark „Britsh Monarch" van Liverpool heeft getroffen. De „British Monarch" vertrok uit Hamburg naar 3 V1-6'e0n bestaande uit 610 ton dynamiet in 200 kisten, 8000 kisten jenever en een grooten voorraad Zweedsche lucifers. Deze lucifers waren echter niet zoo zorgvuldig ingepakt, als de gevaarlijke waar wel noodig maakte Wat daarvan ook de reden moge geweest zfln, er onstond een ontploffing en den 29sten Nov. vloog de „British Monarch" in de lucht. Het schip was gebouwd in 1865 en had een inhoud van 1262 ton. De „Roslin Castle" brengt mede den kapitein van iet schip, William Morrow, twee passagiers, den kok en den hofmeester. Deze verklaarden, dat de jenever efrsifc was geladen, benevens 150 kisten andere alcoholsoorten, de lucifers en 400 piano's- Daarboven kwam het dynamiet in 200 kisten. Den 29sten Nov. rook een der matrozen 's middags brandlucht, maar niemand kon iets ontdekken. Er woei een flinke Z.Z.W. wind en de kapitein over legde met de officieren, of het niet raadzaam zou wezen zeil te minderen. Terwijl z\J daarmee bezig waren, kwam de stuurman zeggen, dat er rook te zien was. Met een veiligheidslamp daalden kapitein en de eerste officier naar het vooronder, maar toen konden zy nog niets vinden en ook de rook verdween weer. Toen de kapitein weer boven kwam, zag men dikke rookwolken opstijgen naast den grooten mast, waar- onder een gedeelte van de lucifers lag. Qnmiddelilk beproefde men nu de dynamiet te bereiken en deze over boord te werpen. De rook verhinderde dit

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2