Buitenland. Marktberichten. 1 Het „Soer. Hbld." schrijft: Naar men ons mededeelt, moet er ernstig sprake zijn van het voornemen der Regeering om bij de wetgevende macht in Nederland aan te dringen op de invoering van de militie of verplichte militairen dienst in N. Indië. Gaat het voorstel door en beslissen de Kamers in bevestigenden zin, dan zullen duizenden leegloo- pende lummels aan den kost komen niet alleen, maar Indië een goede kern voor het leger krijgen. De gouv. gen. Duymaer van Twist was reeds in 1852 voor de invoering gestemd, en wellicht liggen in het archief der Alg. Secretarie de daarop betrekking hebbende paperassen, aan Z. E. ingediend door iemand, die het wel met de Indo's meende en nog meent. De miliciens van 1890, die er prijs op stellen om in het garzoen en bij het wapen hunner keuze de zeemilitie daaronder begrepen geplaatst te worden, kunnen dit voordeel ver krijgen, als zij in de maand Maart a. s. aan een examen voldoen, waarvan het Programma voor dit jaar als volgt is vastgesteld 1. Het schrijven van een goed leesbare hand. 2. De kennis van de gronden der spelling van de Nederlandsche taal, welke blijken moet uit een te vervaardigen opstel. 3. De vier hoofdbewerkingen der rekenkunde met geheele getallen. 4. De kennis van het Nederlandsche stelsel van maten en gewichten. 5. Eenige bekendheid met de vader landsche geschiedenis. 6. Voldoende kennis der aardrijkskunde van Nederland. De militieplichtigen, die met voldoenden uitslag aan dit examen hebben deelgenomen, mogen bovendien afzonderlijk logeeren en met elkander (zal wel bedoeld zijn gemeenschappelijk Red.) worden gevoed, Ieder, die van deze gunstige bepalingen wenscht te profiteeren, heeft zich in tijds aan te melden bij den garnizoenscommandant der plaats zijner inwoning, of anders bij den burgemeester zijner gemeente. De minister van koloniën brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat bij het corps genie troepen te Utrecht de gelegenheid bestaat voor drie jongelieden van zestien tot achttien jaar om te worden opgeleid tot korporaal en sergeant bij de Indische genietioepen en wel onder de volgende voorwaarden De jongeling behoort zich, met toestemming van ouders of voogden, te verbinden voor den tijd van tien jaren, waarvan drie in dienst bij het corps genietroepen in Nederland te volbrengen. Bij het aangaan van de verbintenis geniet hij eene gratificatie van f 50. Als hij na driejaren naar Indie vertrekt, ontvangt hij eene gratificatie van f 300. Naar gelang hij in dien tijd tot korporaal of sergeant wordt bevorderd, wordt de in Indie te volbrengen diensttijd van zeven jaren verminderd tot op zes of vijf jaren. Alleen jongelingen, die behoorlijk lezen en schrijven en bedreven zijn in de toepassing van de vier hoofdregels der rekenkunde, komen in aanmerking. Gegadigden behooren zich tusschen den eerste en twintigsten Maart eerstkomende aan te melden bij een der plaatselijke of garnizoenscomman danten of bij den commandant van het corps genietroepen te Utrecht. De kustvisschers gebruiken als aas meestal garnalen, in moten gesneden haring, of wormen. Een onzer vischers had in den voorlaatsten herfst meermalen opgemerkt, dat de visschen vooral azen op de zoogenaamde zeemollen. Deze dieren zijn ruim een vinger lang en vrij dik, grijs van kleur, met een bijzonder toestel misschien zuigtoestel bij den kop en blijven tamelijk lang in 't leven, terwijl zij zich in 't water in en uit trekken, Die visscher gebruikte deze dieren als aas en had een bijzonder goeden vangst. Zijn vakgenooten hier volgden voor 't meerendeel zijn voorbeeldde vangsten waren zeer goed. Zij, die het aas, als in het vorige jaar gebruikten, haddon integendeel volstrekt niet te roemen. VlaardCt.) Zij, die anstig zijn, dat de Zuiderzee zijn vischrijkheid zal verliezen, vestigen nu de aan dacht op het moord-net, dat evenals de wonder- kuil het water schoonleeg haalt, hoewel het niet op den grond sleept. De Wekker, weekblad voor 't onderwijs, brengt hulde aan de groote verdiensten van den heer A. Moens, die door een ernstige oogziekte genoopt is zijn ontslag te nemen als inspecteur van het lager onderwijs. Het blad noodigt ieder uit, die instemt met het denkbeeld om den heer Moens een bewijs van hulde te geven aan zyn groote werkzaamheid en zijn streven voor het onderwijs, dit te berichten. De verdere regeling der zaak en de wijze van uitvoering zal aan een commité worden opgedragen. In de IJ- en Haarlemmermeerpolders heerscht de influenza dermate onder het vee, dat op enkele stallen tien, soms twintig paarden en koeien ziek liggen. Enkele sterfgevallen zijn reeds voorge komen, terwijl de herstellende paarden de eerste weken weinig of slechts geringe diensten kunnen doen. Uit Londen wordt aan het Handelsblad geseind, dat volgens geloofwaardige berichten binnenkort waarschijnlijk de intrekking is te verwachten van de beperkende maatregelen omtrent den invoor van vee uit ons land, en zulks als gevolg van de tusschenkomst van den Nederlandschen gezant en de bevredigende maatregelen der Nederlandsche regeering. De directeur eener inrichting te Amsterdam, waaraan 33 personen verbonden zijn, heeft een recepje tegen de influenza gevonden, dat doel treffend bleek te zijn. Toen dezer dagen over „loomheid" op het kantoor geklaagd werd, verscheen de volgende bekendmaking„Wie verzuimt, zonder zich te kunnen verantwoorden met eene Geneeskundige verklaring, beloopt naar gelang van zijn loon een boete van f 3 tot f 5 daags." Sinds dat oogenblik moet de influenza op het kantoor niet zijn voor gekomen. Volgens de „Figaro" zou de minister van marine het voornemen koesteren, aan den president der republiek voor te stellen den heer Basroger, den flinken kapitein van het stoomschip „Emma", die de schipbreukelingen van de „Leer dam" opnam, tot ridder van het Legioen van Eer te benoemen. De jongste der Europeesche vorsten, de koning van Spanje, is ernstig ziek. De jeugdige vorst, die nu 3'/a jaar is, was reeds sedert eenigen tijd ongesteld, doch deze ziekte nam het gewone verloop en gaf geene aanleiding tot bijzondere ongerustheid Zondag-ochtend werd de toestand echter plot seling ernstiger. De kleine Alfonso werd aangetast door eene hevige koorts en daarbij kwamen benauwdheden, welke het ergste deden vreezen. De minister-president, de heer Sagasta, werd terstond ten paleiée ontboden, maar toen de minister kwam, was het gevaar reeds geweken. De geneesheeren haddën den plotselingen aanval reeds overwonnen, en ofschoon de koorts nog steeds in geringe mate bleef aanhouden, was de toestand gedurende de volgende dagen zeer geruststellend. Nu echter heeft, volgens de laatste officieele berichten, de eerste aanval zich herhaald zoodat de toestand van den kleinen lyder weer zeer gevaarlijk is. De gezondstoestand te Parijs wordt steeds beter. Het aantal sterfgevallen bedroeg Woensdag jl. 353 en Donderdag 275. Wanneer men in aan merking neemt, dat dit cijfer reeds hooger is geweest dan 400, dan moet men deze verbetering wel als zeer aanzienlijk beschouwen. Ook te Londen wordt de toestand gunstiger. In de ziekenhuizen wordt het aantal der griep- lijders, die zich aanmelden, steeds minder en ook onder de post- en telegraaf beambten neemt de ziekte af. Te St.-Petersburg is de griep reeds geheel verdwenen, maar in Duitschland ea Oostenrijk blijft de toestand nog dezelfde. Evenwel breidt zich de epidemie ook daar niet meer uit, zoodat het ergste overal is geleden. Een briefschrijver in the Times doet het denkbeeld aan de hand, dat wij de thans alom heerschende epidemie te danken hebben aan de groote overstroomingen in China in 1888 en 1889. In de steenkolenmijnen in Westfalen zijn vele werklieden door de griep tot een werkstaking tegen hun wil genoodzaakt. Het gevolg daarvan is, dat de direction van eenige mijnen niet aan al haar verplichtingen kunnen voldoen en minder kolen moeten afleveren, dan waartoe zij zich hebben verbonden. De prijs der steenkolen, die nu reeds tot f 40 per 10,000 kilo is gerezen, zal dus nog hooger worden, vooral omdat de werk staking in Belgie blijft aanhouden. Ook voor ons land, waar elk jaar 4,000,000 ton kolen gebruikt worden, is dit niet zonder gewicht. De gezagvoerder van het schip Lady Octavia rapporteert den 21n Nov., op 150 mijlen ten NW. van de Falklands- eilanden een boot te hebben aangetroffen, waarin zich een deel der equipage bevond van het barkschip Arethusa, dat door hen tien dagen geleden in brand staande verlaten werd. De bemanning bestond uit een opperstuurman bootsman, zeilmaker, twee jongens en zesf matroozen. De kok lag dood in de boot en de stuurman was in de boot vastgebonden, daarhijtt dóór de uitgestane ontbering krankzinnig geworden, 1 was. Hij kwam niet weder bij zijn verstand eni£ stierf twee dagen later. Een der jongens leefde nog, doch stierf na 28^J uren aan boord van de Lady Octavia te zijn"5 geweest; van den jongen die het overleefde zal een der voeten moeten worden afgezet. De schipbreukelingen werden den 21n Nov. uit deO boot opgenomen en den 26n Nov. aan de zorgG van den Engelschen consul op de Falkland-eilandenG toevertrouwd. De Koning van België heeft den wenschte kennen gegeven, dat de gelden, die bijeen moch ten gebracht worden voor de viering van zijn 25-jarige regeering, zouden besteed worden voor een fonds voor oude en gebrekkige werklieden, De regeering zal, naar gemeld wordt, daartoeO eene crediet-aanvrage bij de volksvertegenwoordi ging indienen en het stadsbestuur van Brussel zou het initiatief nemen tot een nationale collecte voor dat doel. Een weldadigheids-voorstelling. De brand weer te Havanna zou onlangs een weldadigheids voorstelling geven. Men had een houten loods-" getimmerd, die in brand gestoken en de brand-0 weermannen vlogen als katten tegen het brandende huis op, de spuiten stonden gereed, doch het water bleef weg. Het vuur had nu vrij spel de brandweermannen, die zich op het dak bevonden, waren genoodzaakt naar beneden te springen, waarbij velen ernstige wonden be kwamen. In 't geheel hebben drie-en-twintig personen armen en beenen gebroken. In de zitting van den Rijksdag wees de liberale afgevaardigde uit Dantzig, dr. Rickert, bij de behandeling van de begrooting voor Marine op Nederland. De heer Rickert haalde Nederland - aan als voorbeeld, omdat dit land ondanks zijne uitgestrekte koloniën voor de zeemacht elk jaar niet meer dan 25,000 000 noodig heeft. De heer von Bennigsen, de leider der nationaal- liberalen, antwoordde, dat Nederland door zijn- geringe werkzaamheid, wat de zeemacht betreft, In aanmerkelijk is achteruitgegaan. Alleen daar-m door verloor Nederland zijn beste koloniën op Ceylon en aan de kaap de Goede Hoop, en daarbij heeft Nederland als handelsstaat ook niet die beteekenis, welke Duitschland bezit. De leider der Duitsch-vrijzinnige partij, de heer Eugen Richter, wees er op, dat Ceylon en de Kaapkolonie in de vorige eeuw verloren gingen na den Fransch-Engelschen oorlog, zoodat de toestand, waarin de Nederlandsche zeemacht op het oogenblik verkeert, niet voor het verlies van deze koloniën verantwoordelijk kan worden gesteld. Alkmaar, 10 Jan. Graanmarkt. Aangevoerd- heet. Tarwe - a 3 heet. Rogge f - a f -, heet. Gerst t a - Chev. f a -, 5 heet. Haver f 3.90 af 10 heet. Boonen, br. Boonen a f Paardenboonen f a witte bonen f .a Duive boonen r a f citroen boonen a heet. Erwten, Gr. Erw. f a -, vale Erwt! f af witte Erwt. a graauwe Erwt. a heet. Kanariez. a 32 heet. Karwijz. a Alkmaar, 13 Jan. Aangevoerd 10 koeien f180 a 240 94 vette kalveren f 40 11; 9 nucht. kalveren f 16 a 20 95 Schapen f 25 a f 32. 154 vette Varkens 40 a 50 ct per K. G 22 magere dito f 16 k 18. Lammeren f Amsterdam, 13 Jan. Aangevoerd 590 Run deren, le kwal 70 k 75 ets, 2de kwal 65 ets., 3e kwal. 55 ct. per kG; Melk-en kalfkoeien f140. a f 270; Graskalveren f a; 36 nucht. kalv 8 a 15; Schapen f af Lammeren f a 303 vette Varkens 44 51 ets per KG. Purinerend, 14 Jan. Aangevoerd 92 vette kalveren70 a 90 ct. per kg.; 81 nucht. kalv. 10 a 24 165 vette Varkens 40 ct. 50 per k,G 35 magere Varkens f 14 18; 128 Biggen f 8 a 12,; 1305 Schapenen Lammeren 88 Runderen en 5 Stieren f a kip-Eieren f4.50 a 5 per 100. Vette koeien lager pry zen handel stug, f0,60 a f 0,78 per KG. Vette kalveren prijzen lager, handel stug. Nuchtere kalveren prijshoudend, handel vlug. Gelde koeien prijshoudend, handel vlug f 120 a r 180 per stuk. Vette varkens, prijshoudend, handel traag. Vette schapen, prijzen hooger, handel vlug f56 a f43 per stuk.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2