N. 240. Zondag 19 A*. 1890. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. - Franco per post door ge- heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. Uitvoer vin levend vee uit de republiek Argentina naar Europa. Uitvoer van levend vee uit de republiek Argentinia naar Europa (Journal d' Agriculture P™%ique). Deze republiek bezit op het oogenblik 70,453,663 schapen en 22,869,335 runderen terwijl de bevolking het cyfer van 4,000,000 niet te boven gaat. Hierdoor wordt begrijpelijk dat het aantal kilo's vleesch, hetwelk jaarlijks meer wordt geproduceerd dan de bevolking consumeeren kan, verrassend groot is. En dit heeft tot gevolg, dat vele bewoners van het land zich tegenwoordig zeer met de vraag bezighouden hoe zij zich van de middelen, die Europa aanbiedt om zich met voordeel van hunne waren te ontdoen, kunnen verzekeren. Reeds heeft het congres aan die ondernemingen, welke gevroren vleesch uitvoeren, eene premie en eene waarborg van 5 pCt. interest van hun kapitaal toegestaan, en nog wendde de Minister van Buiten- landsche Zaken der Argentijnsche Confederatie zich tot de consuls van Duitschland, Frankrijk, Engeland, Spanje, Italië en België, met het verzoek om uitvoe rige en nauwkeurige inlichtingen aangaande de bepalingen, welke ten opzichte van den invoer van levend vee uit het buitenland in de verschillende landen bestaan, den prijs van het vee, de grootte van het verbruik ten hunnent, enz. In hoever er vooruitzicht bestaat op het expor teeren van levend vee uit Argentina naar Europa, kan de aanvoer van vee naar Zuid-Amerika naar Villette (Parijs) in het afgeloopen voorjaar bewijzen. Op het initiatief van de „Sociedat rural Argentina" werden toen 74 levende ossen per stoomboot Entre- Rios van Buenos-Ayres naar Havre vervoerd. Die overtocht had plaats bij zeer ongunstig weer, hetgeen waarschijnlijk de oorzaak was, dat de dieren in de eerste acht dagen alle voedsel weigerden. Twee er van stierven gedurende de reis, en toen de 45 overige te Villette aankwamen, was het gewicht van de 9 kalm ste vermeerderd, maar dat van de overige 36 daaren tegen verminderd, zoodat het gezamenlijk gewicht der dieren met 5,1 pCt. verminderd was. De kosten voor het overbrengen bedroegen per stuk aan vracht f 61.10 (de franc a 47 Ct. berekend) aan voeder f 11.75 en aau verzorging f 5.64 te zamen dus f 78.48. De gemiddelde prijs per stuk kan uit het volgende lijstje blijken: Gemidd. Gemidd. Gemidd. gewicht, prijs, per prijs, per per stuk. stuk. Kgr. levend gewicht. 677 Kgr. f 208,1 0,334 Van de 18 zwaarste 15 middel matig zware Van de 14 lichtste 577 511 176,7 0307 148,38 0,30 Trekt men nu de kosten voor vervoer, enz. van de sommen af, waarvoor de dieren verkocht zjjn geworden, dan verkrijgt men per stuk een winst van f 129,06 voor de zwaarste, van 98,01 voor de middel matig zware en van f 67,77 voor de lichtste dieren. Het is zeker niet te verwonderen, dat de „Socie- dad rural Argentina" verklaart met dezen uitslag tevreden te z|jn, wanneer men weet, dat de gemid delde prijs voor een rund in Argentina f 17 is Niet zonder reden werd door den president dier vereeni ging de vooronderstelling uitgesproken, dat door de oprichting van groote ondernemingen voor het vee- vervoer de kosten daarvan nog aanmerkelijk zullen verminderen, zoodat inzonderheid de mooiste en zwaarste dieren met voordeel naar Europa zullen kunnen worden uitgevoerd. Er zjjn dan ook inder daad reeds uitgebreide transport-ondernemingen op het getouw gezet. Gelijk men toch in de Anales del Instituto agronomico veterinario van Buenos-Ayres leest, heeft eene Argentijnsche compagnie, door een groot Engelsch huis gesteund, onlangs een stoom- bootdienst in 't leven geroepen, die uitsluitend bestemd is voor het vervoer van levend vee tusschen die haven en de steden Londen, Havre, Liverpool en "Antwerpen. TEXEL, 18 Januari 1890. Was het afgeloopen jaar voor velen gunsti ger dan voorgaande jaren, de hier bestaande Maatschappij van onderlinge verzekering bij ziekte (Ziekenfonds) mocht voor dat tijdperk niet op zulk een verblijdend verschijnsel boogen, althans niet op financieel gebied. De rekening over het afgeloopen jaar, welke in de Donderdagavond gehouden vergadering werd gedaan, wees althans een belangrijk tekort in ontvangsten tegenover de vereischte uitgaven. Gelukkig dat van de goede jaren nog een reservefonds aanwezig was, waardoor de maatschappij in staat werd gesteld aan hare verplichtingen tegenover de leden te vol doen. Is het minder aangenaam een nadeelig saldo te moeten constateeren, een jaar als het thans verstrekene, duidt echter meer nog dan andere jaren het nut van een dergelijke Vereeniging aan. De rekening over 1889 luidde als volgt: Ontvangsten. Saldo van vorige rekening f 101.915 Aflossing op een obligatie - 200. Verschillende renten - 73.23 Contribution- 637.80 f 1012.94s Uitgaven. Aankoop Cert. W. Schuld f 77.31 De uitgaven vereischten over '89 aan H.H. Doctoren voor geneesk. hulp en medicijnen - 559.65 Aan weekgelden. - 278.— Huish. uitg. en bodeloon - 85.18 De feestavond - 72.85 f 1072.99 Het nadeelig saldo voor het afgeloopen jaar bedraagt alzoo bijkans f300. Op 1 Jan. '90 bestonden de eigendommen der vereeniging in aandeelen Ned. W.S. f 2100 nom. 2'/, en obligatiën tot een bedrag van f250. 101 ziektegevallen hadden zich in het afge loopen jaar voorgedaan69 uitkeeringen ad f 4. en een uitkeering A f 2 hadden in dat tijdperk plaats. Bij de stemming voor een Commissaris, werd de aftredende, de heer P. J. Bruin herkozen. Bij de daaropvolgende stemming voor een Commissaris, om te voorzien in de vacature ontstaan door het aftreden van den heer G. Zoetelief, die als Directeur is benoemd, in de plaats van den heer J. Dalmeijer, die als zoodanig heeft bedankt, werd verkozen de heer H. Flens. Daarop werd aan de orde gesteld de her ziening van het reglement, hetwelk echter, aangezien dit niet genoegzaam bekend was, op voorstel van een der le<. en tot eene volgende vergadering werd uitgesteld, ten einde de leden zich daarop zouden runnen voorbereiden, van de voorgestelde Veranderingen inzage nemen, en in de gelegenheid zijn gewenschte wijzigingen schriftelijk in te dienen. Mede werd in overweging gegeven om de vergaderingen voortaan per convocatie aan de leden bekend te maken, met vermelding dei- werkzaamheden voor die vergadering aan de orde. Nadat de nieuwe directeur de leden had toegesproken, de aftredende directeur afscheid had genomen, door een der leden den aftre denden, een woord van dank was toegebracht en eenige opmerkingen waren gedaan om die bij de reglements-herziening te bespreken, werd de vergadering die zich kenmerkte door een aangenamen geest, gesloten. Oudeschild, 17 Jan. Over het bergloon der opgevischte balen katoen, afkomstig van de verongelukte stoomboot „Newnham", is men het heden eens geworden. Als bergloon zal f 25 per baal worden uitgekeerd, met dien verstande, dat zoo te Nieuwediep een hooger loon wordt betaald, ook hier aan de bergers meer zal worden gegeven. Oosterend, 17 Jan. De influenza breidt zich hier meer en meer uit, doch blijtt een goedaardig karakter behouden. De openbare school was in het begin dezer week voor de helft ontvolkt. Yan de schippers worden er dagelijks geregeld eenige te huis gebracht en wanneer dit nog eenige dagen voortduurt, zal het personeel op de schuiten geheel ontoereikende zijn. Men moet zich nu reeds behelpen. Het huisgezin van den Molenaar uit het Noorden, bestaande uit negen personen, ligt geheel in influenza's armen, zoodat de molen niet kan bediend worden, hoe noodig het ook zij. Naar aanleiding van de ongunstige resultaten der koloniale werving in 1889 heeft de Minister van Oorlog noodig geoordeeld, aan de plaatselijke en garnizoens-commandanten een schrijven te richten, waarin de belangen dier werving bij vernieuwing en met den meesten nadruk aanbe volen worden. Volgens den Minister van Oorlog is een dier middelen gelegen in het op goed zichtbare wfjze doen aanplakken, ter plaatse waar zulks te doen gebruikelijk is, van de zoogenaamde blauwe bib jetten, bevattende de voorwaarden tot dienstne ming by het Indische leger I Verder verdient het aanbeveling, omtrent die voorwaarden vaatyd _>t-tyd berichten te doen opnemen in locale advertentiebladen,welke in groo- ten getale gratis plegen te worden verspreid. Voo'^n zullen met de stoomschepen van de Oastie-line welke van Vlissingen naar Zuid Afrika vertrekken en waarmede des Donderdags om de 14 dagen eene verzending plaats vindt naar Kaapland, den Oranje-Vrijstaat, de Transvaal, Natal, Bechuanaland, Delagoabaai en de haven plaatsen aan de Oostkust van Afrika, alleen verzonden worden de brieven en andere stukken, op wier adres de aanwijzing tot verzending langs den weg van Vlissingen voorkomt. Het port via Vlissingen bedraagt 25 ct. voor de gefrankeerde en 50 ct. per 15 gram voor de ongefrankeerde brieven, en 5 ct. per 50 gram voor de gedrukte stukken en monsters met een minium port van 7Vs ct. voor monsters. Voor aangeteekende brieven is boven het gewone port een vast recht van 10 ct. verschuldigd. TEXELSCHE COURANT. n a

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1