Buitenland. Ingezonden Stukken. In de jaarlijksche vergadering van het fonds tot remplaceering, heden morgen in de „Vergulde Kikkert" gehouden, luidde de reke ning over het afgeloopen jaar als volgt: Uitgaven f 1545,64. Ontvangsten 1423,76. Nadeelig saldo f 121,88. Over 1888 was het nadeelig saldo f 41,32. Noch te ontvangen contributie over 1889, f 196,50. De stand wijst aan een kapitaal van f 6642,62. Aan schulden voor dienst doende remplacan's t 3650.— Aan de jongens die nog moeten loten f 1499.50 F 5149.50 f 1493.12 Hierbij hetgeen moet betaald worden door jongens, die geloot hebben. f 1152 zuiver over f 2645.12 Bij dezen voordeeligen stand is besloten de contributie over 1890 te stellen op de helft en wel f 12, 6, 3 en 1,50. Met bijna algemeene stemmen werd als Commissaris benoemd de heer Joh. S. Keijser Rz. in de plaats van den heer P. Kz. Bremer, die opgehouden heeft lid van 't fonds te zijn. De vergadering was slecht bezocht. De heer M. Hillenius, benoemd schoolop ziener in het arr. Texel, zal zich met vergnnning van den minister te Terschelling vestigen, waar heen hij zich den 1 Februari zal begeven. In zijn antwoord op Hoofdstuk Y zegt de minister van binnenlandsche zaken dat de Regee ring doet wat in haar vermogen is om den clandestieven verkoop van sterken drank in het klein tegen te gaan. De minister belooft met groote omzichtigheid te werk te zullen gaan bij de uitvoering van het denkbeeld om onvermogende jongelieden van uitnemende aanleg kosteloos tot de Rijks H. B.- scholen 'toe te laten. Voor wettelijke regeling van het ambachts- en technisch ouderwijs schijnt het oogenülik nog niet te zijn gekomen. Zoowel bij de uitvoering der gewijzigde Schoolwet als bij de vaststelling der nadere voorschriften, bedoeld in sommige artikelen der wet, hoopt deze Regeering steeds blijk te geven van een ernstig streven om alle de met betrekking tot het lager onderwijs aan haar toevertrouwde belangen naar behooren te bewaken en te bevorderen. Op de deswege gedane vraag verklaart de min. dat volgens art. 16 in elke gemeente voldoend lager onderwijs gegeven moest worden in een genoegzaam aantal scholen, welke voor alle kinderen, zonder onderscheid van godsdien stige gezindheid, toegankelijk zijn. Gelijkheid in de opleiding van Rijkswege van onderwijzers en onderwijzeressen wordt niet dooi de behoefte gevorderd. Bij Kallantsoog strandde Zondagmorgen het Engelsche viormastschip „Loch Moidart," gevoerd door kapitein Andrew en van Pisagua met salpeter naar Hamburg bestemd. Ofschoon op geen 150 meters afstand van het vaste strand verwijderd zittende, kon men, wegens den woeden den storm, van den wal het schip niet bereiken om hulp te verleenen. Alle pogingen om met de reddingsboot in zee te steken mislukten en ook de met het vnurpijltoestel naar het schip afge schoten lijnen konden hun doel niet bereiken. De aan hun lot overgelaten schipbreukelingen, die zich op het zwaar werkende schip niet veilig kon den achten, beproefden daarom zichzelf te redden. In een der sloepen verlieten vijf hunner het schip, doch dit onzeewaardige vaartuigje sloeg bjjna onmiddellijk om, met het treurige gevolg dat drie der mannen verdionken; de twee ove rigen slaagden er in zwemmende behouden het strand te bereiken. Omstreeks 1 uur 's namiddags moest het stoere, van ijzer gebouwde schip voor de overmacht van wind en branding bezwijken: het sloeg uit elkaar en alle nog aan boord zijnde schipbreukelingen 27 in getal die in de masten waren gevlucht, vonden hun graf in de golven. Weinige oogenblikken later spoelden reeds twee lijken aan het strand. Yan de over blijfselen van het schip was 's avonds niets meer te zien. N. v. d. D. De zich te Helder in het huis van bewaring bevindende schepelingen van het barkschip „Neer- lands Ylag" zijn na een gerechtelijk onderzoek weder op vrije voeten gesteld, doordien er geen termen schijnen gevonden te wezen hen wegens muiterij te veroordeelen. Genoemd schip ligt alsnog in de haven van Nieuwediep. Het Noorsche schip „Aruon" heeft te Ply mouth aangebracht de kapitein en de bemanning van de Nederlandsche driemastschoener Louisa," die den llden op 48 graden Noorderbreedte en 8 Westerlengte in zinkenden staat werd verlaten. Door den heer W, H. Arkes, directeur der paardentram Hoorn—Enkhuizen, zal den 4n Fe bruari a. s. een tram-omnibusdienst geopend worden van Hoorn naar Alkmaar over Berkhout, de Goorn, Avenhorn, Ursum, Rustenburg, Oterleek en Ouddorp. In elke richting zuilen dagelijks 4 ritten worden gedaan. Een retourbiljet van Hoorn naar Alkmaar (4 dagen geldig) kost slechts f 1,52. Een landman van Middelie heeft verleden Dinsdag op de markt te Purmerend 5 schapen verkocht voor f41 het stuk. Deze schapen waren geweid in den polder „De Zeevang". De Influenza Door een lijder in het 3de Stadium Ze neemt je in de lurven, ze smijt je in 't bed, Bezet je met jicht in de beenen, Zij pakt je in de keel als een lastig sujet, En stelt je een dag of vier vijf, braaf de wet, Dan sloft ze (maar zachtjes) weer henen. Dan ben je versuft door 't onwelkom bezoek Je lust en je vlijt zij gaan loopen Dan plaag je de vrouw, of je smijt met een boek, Je schopt naar de kat, of je bromt soms een vloek En durft op geen beterschap hopen. Dat duurt weer een week, en in spijt van je klacht Begin je, zoo waar, te genezen, Dan merk je dat weg is je macht en je kracht, Dan moet er wel biefstuk bij kilo's gebracht, Zoo komt er weer vuur in de pezen. E. Ct. Mevr. de wed. Kikkert, geboren Favre, te Delft overleden, heeft nog, vrij van rechten, vermaakt: aan het Blindeninstituut te Amsterdam f 2000 aan het Doofstommeninstituut te Rotter dam f 2000aan de inrichting tot ziekenverpleging te Haarlem f 500; aan de Vereeniging tot verschaffing van naaiwerk aan minvermogenden te Haarlem f 500, en aan de Prins Hendrikstich ting te Egmond aan Zee f 4000. Naar men verneemt heeft de heer J Koch, een bij de spoorwegramp te Ruinerwold zwaarst gekwetsten, thans van de Maatschappij tot Expl. van Staatsspoorwegen de som van f 50.000 als schadevergoeding ontvangen. Wanneer men bedenkt, dat de heer Koch, voorheen een krachtig jongmensch, pl. m. 25 jaren, een bloeienden stroohandel uitoefende, welke door zijn langdurige afwezigheid sterk achteruit gegaan is, wanneer men weet, dat de schijnbaar herstelde beenen tweemaal opnieuw gebroken moesten worden, omdat ze de voldoende stevigheid misten, kan men begrijpen hoeveel er van de krachten van dezen gewonde gevergd is. In de Hannoversche venen en bij het kanaal- werk aldaar hebben in den laatsten tyd 250 300 Nederlandsche veenlieden werk gevonden. Te Marum (Groningen) overleed den 19den dezer de heer H. W. v. d. Velde, in den ouderdom van 97 jaren. Gedurende de vereeniging van ons land met Frankrijk (1810 1813) trof hem de concriptie en moest hij de vanen van Napoleon I volgen. Aan den tocht naar Moskou nam hij geen deel, daar hij deserteerde met eenige kama- rauen. Over Duitschland bereikte hij gelukkig zijn vaderland weer. Deze desertatie stond hem in 't laatst van zijn leven nog helder voor den geest en hij roemde nog steeds de behandeling, toen door de Duitschers hem bewezen. Welke eischen in sommige streken van Friesland aan een menschenlijke woning worden gesteld is in deze week te Oudehaske gebleken. Het land van K. IJ. aldaar was Dinsdag nog land en niets voorspelde de metamorphose, die het in een enkelen nacht zou ondergaan. En toch Woensdagmorgen stond er een huis, kant en klaar, en recht huiselijk steeg de rook uit den schoorsteen naar boven. Een quaestie over eigendomsrecht was de reden van dezen nachtelijken arbeid en de duizendkunstenaar, die aan dit wonder van bouwkunst het aanzijn gaf, was een timmerman uit Wirdum. Overigens heeft men in de heide streken de voorbeelden voor het grijpen van woningen, die binnen den tijd van enkele uren worden opgetrokken. Treedt een paar uur in het huwelijk, dan wordt door de gezamenlijk bloed verwanten eene woning van plaggen en riet opgetrokken, die nog denzelfden avond door de jonggehuwden wordt bewoond. Het door den landbouw-commissaris ingestelde onderzoek naar den toestand van den landbouw in Nederland is thans afgeloopen. Het daarvan op te maken eindrapport is in bewerking ten einde in de eerstvolgende bijeen komst der landbouw-commissie, welke in Mei zal gehouden worden, in behandeling te komen. Do Minister van Buitenlandsche Zaken ver klaart in zijn antwoord aan de Eerste Kamer, dat de gevraagde scheidsrechter in zake de grensregeling van Guynea nog niet beslist heeft omtrent aanneming der opdracht. De Minister hoopt Engeland van het onnoodige der quarantaine voor uit Nederland aangevoerd vee te kunnen overtuigen. Terwijl Januari hier zoo bijzonder weinig kou laat voelen, regeert hij met meer kracht in Amerika. In West-Amerika zijn het telegraaf - en spoorwegverkeer geheel gestremd door ver schrikkelijk sneeuwstormen. De sneeuw ligt op vele plaatsen zoo hoog, dat de mensch machteloos staat. Sedert een paar weken kwamen te San Francisco geene brieven uit New York aan. In Zuidelijke streken werden de Spoorwegen geteisterd door overstroomingen. In Engeland wordt een uitgebreiden handel gedreven in voorwerpen van zeehondenleer. Nu is er in de laatste tijden zulk een verbazenden slachting onder die dieren teweeggebracht, dat de Engelsche handelaars bang zijn, dat die tak van nijverheid den nekslag zal krijgen. Men zal dus genoodzaakt zijn, kweekplaatsen voor zeehonden aan te leggen, evenals men in sommige landen de uitroeiing van struis-vogels en olifanten tegengaat, om den handel in struisveeren en ivoor gaande te houden. Eene proef met een electrischen doodtoestel te Plattsburgh (NieuwYork) is voortreffelijk geslaagd. De polen der electrische batterij werden elk van eene vochtige spons voorzien en toen aan den kop en aan de rechterheup van een os bevestigd. Op hetzelfde oogenblik bijna, datesn stroom van 900 volts door den draad en het lichaam voer, viel het dier. De dood was dus blijkbaar volkomen pijnloos. Een scheepvaartkanaal dwars door Frank rijk aan te leggen is het bescheiden plan van den heer Jules de Douhet, een Franscb ingenieur. Het kanaal zou 1083 kilometer of 7 dagen varens lang, 9 meter diep en 22 tot 300 meter breed zijn. De ontwerper wil gebruik maken van de Seine, de Marne, de Loing en eenige andere rivieren en 2 tunnels, onderscheidenlijk van 10 en van 5 kilometor, boren, waardoor het kanaal zou loopen. Het water wil hij in die tunnels brengen door de Loire en een deel van het meer van Annecy af te dammen. De kosten worden op 250,000,000,000 frs. en de tijd van uitvoering op 10 jaren geraamd. De heer Douhet rekent op een jaarlijksch verkeer van 50,000,000 tons en en eene winst van 150 millioen. Te Hamburg komen nog steeds nieuwe werklieden uit Antwerpen om de werkstakers te vervangen. Toch is er nog zulk een gebrek aan handen, dat de rivierpolitie de stoomhooten helpt laden. De Cretenzers, die de wijk naar Athene hebben genomen, dienden bij de Grieksche Regee ring het verzoek in om hun beschikking te geven over een stoomschip en ammunitie, ten einde naar Creta terug te keeren en deel te nemen aan de verdediging van het eiland. In doorgaans goed onderrichte kringen te Athene ziet men tegen Maart een algemeenon opstand op Creta tegemoet. Eene negerin in Cooper Cou nty, (Missouri die voor het begin van den Amerikaanschen burgeroorlog door een rijken planter, Hickman, gekocht en sedert steeds door hem in slavernij gehouden werd, kwam eerst onlangs tot de ontdekking, dat alle slaven vrij waren verklaard. Zij eischte toen gerechtelijk eene som van bijna f 4000 als loon, uit den boedel van haren nu overleden meester, en de rechtbank heeft haar de helft dier som toegekend. M. de R. In het Raadsverslag, voorkomende in de Texelsche courant van 26 Januari wordt de strekking van een dooi mij ingezonden adres onjuist voorgesteld, waar uit verkeerde gevolgtrekkingen voortvloeien, waarom ik u beleefd verzoek het volgende ter rectificatie op te nemen: St> enge handhaving van de politie-verordening is niet door my gevraagd. Integendeel. De korte inhoud van het adres is Aangezien de verordening hier wordt toegepast met eene pai tijdigheidafhankelijk van depevsoonlvjke gezindheid van den veldwachter Hoek tegenover den betrokken persoon, vraag ik 1°. maatregelen tegen die partijdigheid, zóó, dat voor alle ingezetenen gelijke rechten worden verzekerd;

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2