Buitenland. Ingezonden Stukken. f- De Cocksdorp, 31 Jan. Gisteren avond had alhier in het logement „de Hoop" voor een zeer talrijk publiek eene tooneelvoorstelling plaats ten voordeele der armen. Het programma bestond uit drie nummers vooreerst werd opgevoerd „Eene kleine ver gissing" door Antonie toen „Een Huwelijk door het nieuwe kiesrecht" door W. N. Peypers en eindelijk „Het bedrogen drietal" door M. J. Gillissen. Een woord van lof kan den spelers voorzeker niet worden onthouden, daar zij het publiek gedurende den geheelen avond aangenaam hebben beziggehouden. Ook zij een woord van dank toegebracht aan de HH. Ylessing, die den spelers zoo welwillend hulp verleenden door het vervullen van rollen in het tweede stukje en door hunne prettige muziek. Een druk bal besloot den bijeenkomst, welke zich kenmerkte door een zeer opgewekte stemming. Ons werd toegezonden het verslag over 1889, van het bureau van handels-informatiën en in casso, van der Graaf Co. te Rotterdam. Dit bureau werd opgericht 1 Januari 1888, en bij het doorlezen van het verslag blijkt ons de nuttigheid van eene dergelijke instelling. Voor den handel zouden wij zeggen is zulk eene inrichting onmisbaar; het vrijwaart voor vele teleurstellingen en doet den man van zaken daardoor met te meer genoegen en zekerheid zich in zijnen werkkring begeven. Volgens het verslag werden in 1889 niot minder dan 14015 informatiën aan de Abonné's verstrekt tegen 6185 in 1888. Het getal abbon- nementen tot op 31 Dec. '89 genomen bedroeg 879. Ook het aantal zoogenaamde enkele informa tiën, ("buiten abbonnement) was niet onbelangrijk. De informatiën worden verstrekt niet alleen omtrent personen en zaken in Nederland doch ook in andere landen. Volgens vele attesten waren de gegeven informatiën alleszins betrouw baar. Ook de incasso ot schuldinvordering verdiende ten zeerste aanbeveling. Over het geheel wordt deze inrichting een weldaad voor den handel genoemd. Belanghebbenden kunnen er zich van overtuigen. Uit Nieuwediep wordt gemeld dat by een ingesteld onderzoek -gebleken is dat een groot ijzeren schip op vier vademen water op den Amerikaanschen bol gezonken ligt. Bij laagwater waren raas, stengen en achterschip zichtbaar. Door de hoogloopende zeeën werd men verhinderd het onderzoek naar den naam van het schip voort te zetten. Zonder twyfel is dit het onbekende schip, dat jl. Zondag op den bol strandde. Te Nieuwediep is het lijk aangespoeld van een onbekend zeeman, ongeveer vijftig jaar oud, o. a gekleed in een flanellen hemd, waarop het merk „William Zunving". Met eenig klein wrakhout, dreef een veeren hoofdkussen aan, met inkt gemerkt T. Hollanday. Door vissc.hers werden in de nabijheid der Texelsche gronden drijvende gevonden en te Nieuwediep aangebracht de lijken van twee onbekende zeelieden, waarschijnlijk behoord heb bende tot de equipage van het ji. Zondag op den Amerikaanschen bol verongelukte schip. Volgens eene depeche uit Rijsel, medege deeld aan de „Temps", is het Nederlandsche schip „Jantje" vier mijlen van Duinkerken gezonken. Van de bemanning, uit elf man bestaande, zijn vijf gered en de anderen omgekomen. Het Nederlandsche barkschip „Jantje", kapitein Boompaal, van Osterrisoer vertrokken, lag 15 Jan. by Dungeness geankerJ. Luidens een nader bericht werden de vijfman uit hunne sloep gered door de visschersboot 148 uit Gravelines, welke hen te Duinkerken bracht. Daar werden zij eerst goed verzorgd en vervoegden zich daarna aan het consulaat voor Nederland. Van daar vertrokken zy naar Antwerpen, van waar de consul der Nederlanden hen zal voort helpen naar hun vaderland. De omgekomenen zijnde kapitein, de kok, de tweede stuurman, twee matrozen en de zoon van den gezagvoerder. Volgens de regeeringsbladen heeft deczaar de taak van scheidsrechter tusschen Frankrijk en Nederland omtrent de guyanaquaestie niet op zich genomen, omdat Nederland voorwaarden heeft gesteld met welke de czaar zich niet kon vereenigen. Frankrijk daarentegen had zich zonder eenig voorbehoud aan de uitspraak van den czaar onderworpen. Aangaande den handel van fokvee in Noord- Duitschland schrijft men het volgendeDe prijzen zijn vooral in de Oostzee- en Noordzee- polders, Holstein, Oldenbnrg en Oost-Friesland met 20 pCt. en meer gerezen en zullen zich zonder eenigen redelijken twijfel flink staande houden. Eerste kwaliteit vaarzen uit onze polders werden met f 250 t 270 betaald. Eerste soort Hollandsch vee wordt thans veelvuldig als Amsterdamsch ras" aangeprezen. De invoer uit Holland was tot aan den winter zeer sterk en er zijn reeds weder bestellingen van jong vee gedaan, die nog deze maand moeten worden uitgevoerd. Vaarzen die in Maart—April kalven jong vee van 11 14 maanden, en stieren vooral worden veel gevraagd. In den iJpolder zal eerstdaags worden begonnen met het bouwen van een magazijn voor nat schietkatoen ten dienste der torpedo schietoefeningen aan zijkanaal F. In den IJpolder wordt voor de teelt der beetwortelen gecontracteerd f 11 per 1000 KG., met een voorschot van f 70 per H.A. In de afgeloopen week is de haringvangst voor de visschers te Huizen zeer gunstig geweest; door 60 span schuiten werden ruim 30 last haring aangevoerd, dus gemiddeld per span 25 tal, die verkocht werden tegen f 3,25 het tal, zoodat elke schuit dooreengerekend f 40 ruim besomde. De haringvangst animeert! 29 en 30 dezer, terwijl zoo wat de helft onzer repers in zee was, hebben zij 215 tal haring aangebracht; prijs f 3.25 tot f 2.05 per tal. Na deze uitkomst is de geheele vloot van wal gestoken. E. Gt. Volgens de Midd. Ct. openbaart zich in Zeeland weder eene sterke rijzing in den prijs der landerijen. De Geneeskundige Courant komt met nadruk op tegen het plan om 's Konings aanstaanden verjnardag in Den Haag met het gebruikelijke vuurwerk te vieren. Het blad meent dat na zoovele ziekte- en sterfgevallen de harten t6 zeer vervuld zijn van treurigheid en acht overigens den guren tijd van Februari niet geschikt om menschen meer dan een uur lang in den buiten lucht te laten bibberen van koude. Omtrent het eerste bezwaar kan men nog van gevoelen verschillen en van meening zijn dat een feestelijke afleiding eer goed dan kwaad zal doen, maar de laatste opmerking laat geen verschil toe. Met een vuurwerk verleidt men de menschen om met hunne pas herwonnen gezondheid te spelen. De deferentie voor Z. M. zal wel niet verbieden zulk feestbetoon tot een ander seizoen te ver schuiven. Bij beschikking ,yan den minister van Binnenl. Zaken van 2o Januari is bepaald: dat de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de nuttige en de fraaie handwerken voor meisjes voor het jaar 1890 zullen aanvangen op 24 Februari e. k. en dat de commissien, met het afnemen dezer examens belast, zitting zullen houden: voor de nuttige handwerken te Breda, 's Gravenhage, Utrecht en Leeuwarden; voorde fraaie handwerken te Breda, 's Giavenhage en Leeuwarden. Te Amsterdam zijn in 1889 35 personen door hunne schuldeischers in gijseling gesteld tegen 57 in 1888. Een hunner zit reeds achttien maanden aan den Heiligenweg voor eene schuld van f 200 aan kosten van vervolging en voeding is in dien tijd f 800 betaald. In Indie is voor de ramp te Antwerpen de kolossale som van f 7167 bijeengebracht doch aan de inzenders teruggeven toen bleek dat er geen behoefte aan nieuwe bijdragen meer bestond. Een door de troepen in Atjeh bijeenverzamelde som van f 302 is aan het fonds ter ondersteuning van te Atjeh in de stryd verminkte militairen overgemaakt. In vele jaren was het getal landverhuizers uit de provincie Friesland met zoo groot als in 1889. Het geheele getal mannen, vrouwen, kinderen en dienstboden was 1973 uit alle ge meenten der provincie, uitgezonderd de beide eilanden en het stedeken IJlst. Het grootste gedeelte der vertrokkenen nam de richting naar Argentinië. Het geheele getal landverhuizers gedurende de laatste tien jaren bedraagt 8457. Welke belangrijke sommen de suikerfabrie ken hier te landen op het overwerken op de belasting verdienen, kan hieruit blijken, dat gedurende de afgeloopen campagne verscheidene fabrieken in NoordBrabant wel 3000 zak suiker op de belasting hebben overgewerkt. Deze 3000 zak, aannemende minstens 88 graden te titreeren, tegen 27 cent per graad, bedraagt per zak van 100 KG. f 23,76, en dit over 3000 zak maakt een bedrag van f 71 288, hetwelk eene fabriek op de belasting verdiende. Zou het niet eens tijd worden, de Regeering hierop attent te maken, dat de protectie, aan de beetwortelsuikerfabriek verleend, wat al te groot wordt nu de qualiteit der bieten elk jaar verbetert en dus het overwerken op de belasting elk jaar sterk toeneemt NR. Ct.( Men schrijft uit Leeuwarden: Krachtens verordening van 11 Juni 1856 heft de gemeente Harlingen van elk vaartuig, dat de groote en kleine sluizen aldaar passeert, schut-, tol-, brug- en verlaatgeld en daarenboven tol voor ieder stuk ingeladen vee, volgens een daarbij bepaald tarief. De Friesche Noord-Hollandsche Stoomboot- Maatschappij, die met hare booten wekelijks van Leeuwarden vee naar Amsterdam vervoert achtte die laatste tol, n.l. die voor ieder stuk ingeladen vee, in strijd met de wet en heeft tegen den burgemeester van Harlingen een eisch ingesteld tot terugbetaling van de deswege in 1888 onver schuldigd betaalde belasting ad f 59960Vj. De Rechtbank te Leeuwarden heeft beslist, dat de heffing van dien tol, als niet gegrond op gebruik of genot van ten dienste der scheepvaart daargestelde gemeentewerken, niet valt in de termen der volgens de gemeentewet geoorloofde heffingen; dat zij den door-, uit- en invoer belem mert en mitsdien is in strijd èn met de gemeen tewet èn met de grondwet. De gedaagde is veroordeeld tot terugbetaling der gevorderde som en in de kosten van het geding. De bemanningen van verscheidene booten, die te Nieuw-York aankwamen, melden dat zij ijsbergen en groote ijsvelden in den Oceaan hadden ontmoet. Over Noord-West- en Middel-Duitschland heeft een orkaan gewoed, welke van stortregens hagel en onweder vergezeld ging. Op verscheidene plaatsen werden torens beschadigd en woeien de daken van de huizen. Yooral de bosschen in den Hundsruk en omtrek leden veel schade. In het Ertsgebergte woedde een sneeuwstorm. Te Lissabon is een druk bezochte vergade ring gehouden, waarop eene commissie benoemd werd van 130 heeren uit de hoogste kringen (o.a. de kardinaal-patriarch), met het doel, bijdragen te verzamelen voor het nationaal verdedigings fonds. Het geld zal gebruikt worden om oorlogs schepen te koopen en uit te rusten. De spreker keurden Engelands houding in scherpe bewoor dingen af. De koningin van Portugal heeft zich tot taak gesteld, de min gegoede bevolking van Lissabon, die ten gevolge van de griepepidemie heeft geleden, te helpen. Op haar aansporen opende de graaf De Barnaz eene inschrijvingen een groot aantal dames uit de aanzienlykste kringen stelde zich beschikbaar om de gaven aan de armen uit te reiken. Duizende vrouwen en kinderen konden weldra geholpen worden en de koningin zelve deelde anderhalf uur lang brood en melk uit. Zelfs liet zij eene met briljanten bezette doekspeld, ter waarde van 10,000 fr., verkoopen en de opbrengst verdeelen en kocht 500 panden, gereedschappen en kleedmgstukken uit eigen middelen vrij. Zondag-middag werd te Lissabon een groot corso ten voordeele van de armen gehouden waaraan ook de koningin deelnam en dat 200,000 fr. opbracht. In een stoet van 20 rijtuigen trok men door de stad en honderden kwamen hunne giften aan de dames en heeren, die in de rijtuigen zaten ter hand stellen. De koningin werd her haaldelijk levendig toegejuicht. Aan de Redactie van de Texelsche Courant te Texel M. H. Mag ik u onderstaande aanbieden ter plaatsing in de Texelsche Courant Als een feit werd heden medegedeeld dat in een Jodenbuurt te Leeuwarden onder de^Israëlieten slechts enkele gevallen van de influenza voorkwamen terwijl de overige bewoners meest allen werden aangetast. Daar het algemeen bekend is, dat de Israëlieten de grootste verbruikers van uien en knoflook zyn, kan men veilig aannemen, dat een veelvuldig gebruik dier vruchten een voorbehoed middel tegen dergelijke ziekten is. Er is trouwens ook meermalen op gewezen dat de gewone ui of het look kan dienen tot desinfectie van vertrekken, waarin zich lijders aan besmettelijke ziekten bevinden en tevens als voorbehoedmiddel tegen dergelijke ziekten. Voor de desinfectie worden eenige groote uien in twee helften gesneden. De stukken legt men in de ziekenkamers op de venster.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2