Voor de aanstaande Aanneming Orgels, Piano's, Harmonica's Speeldoozen, Klokken, enz. T. BOON, Znilstraat No. 52, HELDER. Feuilleton. RAAP- LIJNKOEKEN, Makelaar Oudenhoven 0 bij B5LGER ZOON gemerkt gesponnen Piano-Snaren LijnNoord-Amerika, LijnZuid-Amerika, De Geheimzinnige „EERSTEN PRIJS," Verguld Zilveren en Zilveren Medailles.) KOOG a/d, ZAAN. LLflflü HUlllb £UUN. Ten kantore van den zajn steeds groote en kleine kapitalen beschikbaar, onder hypothecair verbanden op obligatie onder solide borgstellingtegen den rentekoers van den dag. SLUIT: LEVENSVERZEKERINGEN. ONGELUK-VERZEKERINGEN. BRANDVERZEKERINGEN. Men ver voege zich tot den heer A. I». ROGRN, den Burg alhier, terwijl ook de makelaar OUDENHOVEN te Helder inlichtingen ver schaft. beveelt ondergeteekende zich minzaam aan voor de levering van Kamgarens, Bukskings, Lakens, enz. Is ruim voorzien van prachtigen zwarten Tkibets voor dames Japonnen. Bericht tevens dat voor deze gelegenheid door hem aangemeten Heerenpakken worden geleverd voor zeer billijken prijs. Solide en netjes afgewerkt. Ruim voorzien van alle anderen artikelen. Gaat voort 5% korting te geven voor al het gekochte a contant. Aanbevelende UE dwd. Ph. VLESSIXG, Waalderstraat. worden gestemd en gerepareerd. Ook worden tegen den minsten prijs alle soorten gemaakt, bij De krachtigste, geurigste en meest waterhoudende, werd daarvoor bekroond op de tentoonstelling van voedingsmid delen te Amsterdam. Ze wordt verkocht te Bolsward Hofleveranciers. elke week naar NEW-YORK. elke maand naar MONTEVIDEO en BUEIVOS-AYRES. Men vervoege zich aan de Kantoren der N. A. S. M. te Rotterdam of te Amsterdam, en bij de Agenten, of by Inspecteur J. E. KROES, Groningen. E. BOLSIUS, Oistenovjk. Vri/j naar 't Fransch door A. B. 39. Deel II Hoofdstuk VII. De Belooning. Die schelm hadden wy reeds lang moeten wegjagen, zei Van Holst, hy brengt hier de geest van oproer en ik heb ook persoonlijk ernstige grieven tegen hem. O, mjjnheer, ik heb myne maatregelen reeds genomen, zei Leonard Maar waar heeft Grand Leopold zich verscholen, vroeg hij verder aunNicolaas? In de richting van de kerk, zonder twijfel zal hij zich daar verbergen, in eene of andere donkere hoek. In die oude gangen, zei Leonard ongerust. Hij vroeg verder den arbeiders, hunne vervolging te staken en wees ze op de lafheid, zich met hun allen op één persoon te werpen, vervolgens vertelde hij hen wat de patroon hun toestond en dit vooral deed hen van hun verdere vervolging afzien. Terwyl zij luide vreugdekreten uitten, wendde Leonard zich tot Antoine. Ik ben niet erg gerust er over, dat die Grand Leopold hier zoo by onze nieuwe gangen ronddoolt, zei hij zacht. Wij weten waartoe hy in staat is en vooral op dit oogenblik is hy tot alles in staat. Ik bid je zoek hem op en zie wat hij doet. Pas op en verlies hem niet uit het oog Hebt gy my goed begrepen? Volkomen, antwoordde Antoine, gy hebt gelyk, ik zal hem bespieden- Dit zeggende ging hij in de richting der kerk, terwijl Van Holst en Leonard zich naar de groote mijnput begaven. Weldra bevonden zij zich boven en zaten Van Holst en Leonard in de eetzaal. In plaats van het gewone bier, dat Van Holst anders dronk, stond er nu wijn op tafel. Van Holst schonk zich zelf voortdu rend in, terwijl Leonard slechts weinig gebruikte. Van Holst dacht nog steeds aan de prachtige ontdekking en hoe meer hy dronk des tevroolyker werd liy gestemd. Hij sprak verder steeds over de beste wyze de ader te bewerken enz. en bemerkte niet, dat Leonard niets gebruikte en by al wat hij zei ijskoud bleef. Op al wat de patroon zei, antwoordde deze slechts met enkele woorden. Zoo nu en dan veegde hij zyn voorhoofd af, dat in 't zweet baadde, als ware hy ten prooi aan eene geheime angst. Eindelyk merkte Van Holst zyne ontsteltenis op. O, hernam hij, 'zyn glas opnieuw vullende, ik spreek enkel van my zelf en myn eigen plannen, maar het wordt nu ook eens tyd zich met u bezig te houden Kom, gy hebt nog niet gezegd, welke belooning gy verlangt Zeg op nu, ik verwacht niet, dat gy papa Van Holst voor een grootspreker zult houden Leonard nam een paar teugen wyn om zich eenige moed te geven, maar hy was slechts in staat enkele woorden te stamelen Mynlieer ik zal vragen veel vragen en ik vrees Vrees niets, als gij veel wilt vragen, nu ik herhaal u, dat ik er op reken veel te geven en daarom laat hooren Kom, omdat gy zoo beschroomd zyt, zal ik maar eens helpen, wat zou je er b. v. van zeggen, als ik je eens een mooi huisje liet bouwen met een mooi tuintje er by Nu, wat zou je zeggen van zoo'n geschenk? Het zou de droom van menig arm mynwerker vervullen Ik eisch echter meer. Goed, gy wilt zeker liever een ronde som geldSj verlangt gy soms tien, twaalf duizend francs, om naar uw eigen goedvinden te besteden? werden op de groote Landbouwtentoonstellingen te Haarlem en te Zuidlaren beide BEKROOND met den Kosteloos onderzoek aan de Proefstations. ni A AD 0. 7fin&I TTml*viiahanv bij C- 18 IiEIJSER °P (lc Kuitersplaats. V! m Ijyuillli J EELMAN Ai. aan den Burg1. Zulk een som zou de beste mynwerker rijk maken Maar zy voldoet my nog niet Drommels, gy zyt niet gemakkelyk te voldoen hernam Van Holst, kom, gy verlangt zeker aandeel in de winsten van de gevonden ader? Ongelukkig heb ik nu een compagnon, maar ik kan je toch, laten deelen in myn eigen deel der winst Ben je tevreden met 8 of 10 pCt van myn aandeel U is edelmoedig als een koning, mynheer hernam Leonard meer en meer in de war gerakende maar ik ben veeleischendAls ik u het moet zeggen ik vraag geen geld voor rnyne diensten. Kom, wat drommel dan? Ik ben'ten einde met myn veronderstellingen. Leonard begreep dat nu het oogenblik gekomen was, waarop hij zyn voorstel moest doen. Hij ver zamelde dus al zyne moed en zei in een adem. U zult my wel trots, wel vermetel noemen mynheer, maar u heeft zelf myn hoop aangemoedigd en ik kan u wyzen op eene belofte Mynheer, ik bemin uwe dochter grenzeloos teer en ik vraag nederig om hare hand. Van Holst stond eerst beteuterd van deze eisch maar weldra scheen hij kalmer te worden en zyn pyp op tafel leggende, zei hy Gij spreekt te zacht, zonder twyfel verstond ik u niet goed Wat vraagt gy Leonard gevoelde, dat deze schynbare kalmte de voorbode was van den storm; maar reeds te ver gegaan om terug te trekken, herhaalde hij smeekende zijne vraag. Van Holst stond plotseling op. Die man anders zoo kalm en bedaard en nog pas zoo welwillend was eensklaps veranderd. Zyn gelaat werd vuurrood. Onbeschaamde riep hij bevend van toorn, gij hebt uw oogen durven opslaan naar Gy een eenvoudig arbeider bedekt met kolenstof, gy hebt de stoutmoedigheid myne dochter, mijn Emma, zoo schoon, zoo goed, zoo edel te beminnen? En gy hebt gemeend, omdat gy een goed werkman zyt en gy bij toeval een kolenader hebt teruggevonden, die men zonder u ook wel teruggevonden zou hebben, dat ik zoo dom zou zyn uwe bede te ver- hooren Droomt gy Zyt gy dus gek geworden Weet gy dan niet, dat onze familie tot de oudste adel van Vlaanderen behoortMaar kom Leonard, hernam Van Holst zich moeite aandoende, om kalm te worden, beken dat je een oogenblik zinsverbijstering hebt gehad, dat gij een weinig zyt beneveld door myne onzinnige belofte en daardoor luchtkasteelen zyt gaan bouwen; ik voor my zal dan trachten te vergeten, hoe ver gy u hebt laten vervoeren door uwe verbeelding Ik beloof je het niemand te vertellen, want waarlyk je werd door iedereen bespot. De toegevendheid was oprecht en Van Holst had heel wat moeten doen, om zyn toorn en beleedigde eigenliefde te overwinnen. Nu het ys echter ge broken was, wilde Leonard niet terughalen. Met het hoofd omhoog herhaalde hy vastberaden Nog eens, mynheer, ik beroep mij op uw woord. Ik zal u niet herinneren aan de diensten, welke ik het geluk heb gehad u te kunnen bewyzen; maar als gy u wildet bedenken Wat, gy houdt vol? riep Van Holst woedend uit: kon ik vermoeden, dat gy als loon zoudt vragen de hand myner eenige dochter? Ik zei u, dat ik echter elke redelyke eisch toestond; deze is echter zeer dwaas. Als gy als gevolg van myne belofte eene misdaad van my vraagt, ben ik dan verplicht te gehoorzamen? Vertrek en kom niet meer onder myn oogen. Gü jaagt mij weg, zei Leonard treurig; is dat dan de erkentelijkheid, welke gy my nog zooeven bewees, toen gy my nog „uw zoon" noemdet? Wat, zou ik zonder die erkentelijkheid u nog zoolang hebben kunnen dulden. Zou ik hebben kunnen toestaan Maar vertrek zeg ik je en kom nimmer weer Ik haal geen myner voor stellen in, schrifteiyk zult gy my kunnen opgeven, welk voorstel gy aanneemt en ik zal mij haasten er aan te voldoen; als gij geld noodig hebt om elders fortuin te maken, myn kas is voor u open Maar bevryd my van uw tegenwoordigheid, want als ik denk aan hetgeen gy hebt durven vragen, gevoel my in staat tot alles Van Holst was waarlyk buiten zich zelf van toorn en kwam dreigend op Leonard aan loopen. Deze bleef echter onbewegelijk. Zijt gy er wel zeker van, mynheer, zei hy langzaam, dat uwe dochter uw handelwijze in deze zal goedkeuren? Wordt vervolgd.) Snelpersdruk LANGEVELD DE ROOIJ Texel t ii h h a Z li w is li P ir h si ie zi ■li

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 4