Buitenland. 8 Oosteeend. De opbrengst der j.l. Vrijdag te de Waal gehouden tooneelvoorstelling ten voordeele van de Prins-Hendrik-stichting heeft opgebracht f 28,45, waarvan ongeveer f 20 kan overgemaakt worden. Hiermede zal echter nog gewacht worden, daar a. s. Zondag nog eene voorstelling voor hetzelfde doel te Oosterend gegeven zal worden. Het heeft den Koning behaagd den heer G. Basroger, kapitein van hot Fransche stoom schip „Emma", te huis behoorende te Havre, te benoemen tot Ridder in de Orde van de Neöer- landsche Leeuw. Door de 1ste Kamer werd in de vorige week het Hoofstuk Koloniën verworpen met 20 tegen 19 stemmen. Ter overweging van de houding van het Kabinet, na het votum van de Eerste Kamer, hield de Raad van Ministers zaterdag eene langdurige vergadering. Ook Maandag-middag is de ministerraad weder om in langdurige vergadering bijeen geweest. In den Haag worden namen genoemd van opvolgers des minister Keuchenius, indien deze zooals waarschijnlijk is, uit het Kabinet treedt. Behalve de heeren dr. Wijnmalen en van Nunen, is ei ook sprake van het lid van den Raad van Indië, den heer W. P. Groeneveldt. Naar de Standaard verneemt is door den Minister van KoloDiën ontslag aangevraagd. De Minister van Marine brengt ter kennis van zeevarenden; dat in de Zuiderhaaksgronden. ter aanduiding van een daar zich bevindend wrak, een wrakton wordt geplaatst in de navol gende peiling Witte ton no. 1 Westgat N. W. te N. Lichttoren Kijkduin O. t. N. Het voornemen bestaat de vestingartillerie reeds in vredestijd met het geweer te wapenen, waardoor in tijd van oorlog aan dit wapen een andere taak zal worden opgedragen, en het in sommige omstandigheden buiten de forten zelf standig zal moeten optreden. Daarom is door den inspecteur der artillerie aan de officieren der vesting-artillerie opgedragen, zich meer dan tot nu toe het geval was te wijden aan de beoefening dor tactiek van de infanterie, waartoe de voor lichting van officieren der infanterie zal worden ingeroepen. (Utr. Dagbl.) De minister van koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in 1890 voor twee jongelingen gelegenheid bestaat om te worden aangenomen, ten einde onder het genot van eene subsidie van f 5100 te worden opgeleid tot militair apotheker bij het Ned.-Ind. leger, overeenkomstig de bepalingen van het reglement, vastgesteld bij Zr. Ms. besluit van 15 Mei 1883 No. 24 en gewijzigd bij dat van 16 December 1883 No. 26, van welk gewijzigd reglement bij het departement van koloniën kosteloos afdrukken zijn te ver krijgen. De aanvrage van toelating moet (bij gezegeld request), vóór den lsten Juli a. s. bij het depar tement van koloniën zijn ontvangen. In het laatste jaar is de prijs dei- steenkolen verbazend toegenomen. Het verschil van nu en vroeger is geklommen van 25 tot 50, zelfs 100 pet. Dat dit eene aanzienlijke onkosten- vermeerdering voor groote inrichtingen fabrieken enz. met zich brengt, ligt voor de hand. Wat zijn de oorzaken van deze prijsstijging der steenkolen? Zij zijn velen. In alle landen stijgt, met de bevolking en de ny verheid, het steenkolengebruik. Steden zetten zich uit, nieuwe fabrieken worden opgericht, nieuwe bootlijnen geopend. Voor dat alles zijn steenkolen noodig, maar niet enkel voor werken des vredes. De groote militaire mogendheden houden er belangrijke steenkolenparken op na voor hunne spoorwegen en schepen. Amerika, Engeland, Duitschland, Frankrijk ver grooten hunne ooilogs- vloten, en de kleine landen als Portugal en Nederland doen mede aan de algemeene bewe ging en zoo neemt de vraag naar steenkolen steeds toe. En wat staat er tegenover? Verminderde steenkolenproductie. Uit alle steenkolenlanden hoort men van werkstakingen in de mijnen, en als de arbeiders het werk hervatten, geschiedt dit gewoonlijk voor meer loon en korteren werktijd. In sommige districten arbeiden zij slechte 8 uur daags, welke tijd nog verminderd wordt door het afdalen en opstijgen uit de mynen, waarmee soms een uur verloren gaat. Het gevolg is dus: verminderde opbrengst en vermeerde productie kosten. Er bestaat weinig vooruitzicht, dat in dezen toestand verandering zal komen. De hooge prijzen zullen echter doen omzien naar andere brandstoffen of zuiniger gebruik, en menige nuttige uitvinding zal ongetwijfeld er door in het leven worden geroepen. (Hbl.) Door de firma H. P. Gelderman Zonen te Oldenzaal zal ter gelegenheid van de 50ste verjaardag van de heer D. Gelderman, aan ieder der arbeiders vijf gulden worden uitgekeerd. Welk eene uitgaaf dit vordert, kan men nagaan, als men weet, dat genoemde firma, die te Oldenzaal eene weverij, spinnerij, blauw ververij en jute- weverij bezit, pl, m. 1000 arbeiders in het werk heeft. Dezer dagen is te Haarlem eene vereeniging opgericht onder den naam van „De Haarlemsche Varkensslagers-vereeniging," om langs wettigen weg verbetering te brengen inden tegenwoordigen, voor de slagers onhoudbaren toestand, veroor zaakt door het invoeren en verkoopen van Amerikaansch spek, ham en reuzel, alsmede door den uitvoer van Nederlandsche varkens naar Engeland en Duitschland. De vereeniging zal o. a. trachten eene wet te verkrijgen tot verbod van invoer van Amerikaansch spek, enz., óf over te gaan tot heffing van rechien op den invoer, óf om aan de verkoopers de verplichting op te leggen hunne waren onder den echten naam te verkoopen. Voorts zal zij rechtpersoon- lijkheid aanvragen en er naar streven om met andere vereenigingen een varkenslagersbond op te richten. Naar aanleiding van de zeeramp bij Callantsoog wordt er op gewezen hoe dringend de behoefte is aan eene Rijks-kustwacht tusschen Egmond en Nieuwediep. Daar vergaan zoo'n groot aantal schepen, dat het voor de eer onzer natie wel te wenschen ware, dat het Rijk zich der redding van schipbreukelingen althans voor dat gevaarlijk deel der kust ging aantrekken. Op initiatief van de heeren Westerouen van Meeteren te Amsterdam en mr. H. Mulder te 's-Hage is in eene druk door fabrikanten, technici en staatslieden bezochte vergadering in de resi dentie de wenschelijkheid uitgesproken tot het oprichten door werkgevers en fabrikanten dus door beroepspersonen van eene vereeniging tot voorkoming van fabrieksongelukken Vijftien fabrikanten, industriëelen en werkge vers verklaarden zich bereid om met het voor- loopig bureau de vereeniging tot stand te brengen en hare statuten te ontwerpen. De heer C. Bluys van Treslong heeft aan de Zuiderzee-vereeniging een open brief gericht, waarin hij er op aandringt, dat de vereeniging het hare doe, om de Zuiderzeequaestie weer meer populair te maken, en een weg in te slaan, waarop krachtige steun van de regeering kan worden verworven. Bij koninlijk besluit is bepaald dat krachtens art. 175 der wet van 19 Aug. 1861 (Staatsblad no. 72), betrekkelijk de nationale militie, de miliciens-verlofgangers der lichting van 1887, die van de regimenten der cavalerie zijn overgeplaatst bij de treincompagnieën van de regimenten der veld-artillerie,onder de wapenhandel te worden geoefend: a. bij het 1ste en 2de reg. veld-art.: Va der lichting van 28 Febr. tot 22 Maart, Va dei- lichting van 24 Maart tot 17 April, en 1/3 der lichting van 18 April tot 10 Mei; b. bij het 3de reg. veld-art.: '/ader lichting van 13 Maart tot 3 April, Va der lichting van 8 April tot 29 April, en Va der lichting van 1 Mei tot 22 Mei. Men schrijft uit Maarsbergen: Voor rekening van Jhr. K. A. Godin de Beaufort, den tegenwoordigen Minister van Financien, worden hier thans belangrijke uitgestrektheden woeste grond ontgonnen. Velen die anders met moeite den winter doorkwamen, verdienen nu een goed stuk brood. Het algemeen bestuur der Zuiderzee-ver eeniging verzond de vierde nota betreffende net onderzoek omtrent de afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee, de Wadden en de Lauwerzee. In deze nota worden achtereenvolgens behandeld en toegelicht de invloed der afsluiting op de waterverversching der provinciën langs de Zuider zee gelegen en die op de scheepvaart van de Zuiderzee, Blijkens het voorloopig verslag omtrent de terreinwerkzaamheden in 1889 vingen de boringen aan op 29 Mei en werden op 11 September geëindigd in het Noordelijk gedeelte der Zuiderzee, daarna nog tot 20 September op den Makkummer- waard en nabij de van Ewijcksluis en verder eenige boringen en waterpassingen op Wieringen. Het doel was den bodem te onderzoeken met het oog op de geschiktheid daarvan voor bouwgrond en tot het dragen der aan te leggen dijken. Er zijn in 't geheel 564 boringen verricht. Na vermelding hiervan worden achtereenvolgens behandeld: a. De beschikbare en de vereischte hoeveelheid water in droge tyden. b. De water verversching na de afsluiting der Zuiderzee. Als resultaat dier beschouwing wordt vermeld: l9. dat na afsluiting der Zuiderzee volgens een 1 lijn Noord Holland—Wieringen Friesland, of f meer algemeen van elke afsluiting, waarbij de IJsel binnen de afsluiting valt, in ruime mate in f de behoefte tot waterverversching van Friesland I en Noord-Holland kan worden voorzien 29. dat na gedeeltelijke droogmaking binnen de afsluiting volgens het wetsontwerp, dat in de vorige nota is medegedeeld, in ruime mate zoowel in de behoefte tot waterverversching van Friesland en Noord Holland als in die der drooggemaakte gronden kan worden voorzien; 3°. dat voor de waterverversching het voordeel eener Noordelijke afsluiting der Zuiderzee boven een afsluiting met vrijlating van den IJsel voornamelijk Friesland betreft, welke provincie bij eerstgenoemde afsluiting in ruime mate, doch bij laatstgenoemde in 't geheel niet van versch zeewater kan worden voorzien. Men meldt uit Twijzel, d.d. 30 Jan. aan de i Leeuw. Gt.Gisteren had alhier by het Wildpad het volgende voorval plaats: Een voor eene kruidenierskar gespannen paard schrikte en geraakte op hol. In vliegende vaart holde het paard een eind weegs door, totdat het j eindelijk tot staan werd gebracht. Daar de karrijder dooi het dier geslagen was, besloot men het te stallen bij den landbouwer F. W. K., doch j nauwelijks was men in den stal, of het nog steeds woedende dier wist daaruit te ontkomen, draafde voorbij de geheele veestalling naar de kamer, waar het de deur geopend vond, verdreef daar de ontstelde huisgenooten, uitgezonderd een zieke, 1 die op een op den vloer uitgespreid bed lag en richtte er verschrikkelijke verwoestingen aan. De zieke wist nog kruipende in een kelder te f vluchten en op deze wijze aan verder lichamelijk lijden te ontkomen. Door het slaan en steigeren van het onstuimige ros vloog het vuur van den haard door de kamer en deed reeds het beddegoed branden. Nu was goede raad duur. Men sloeg een der vensters in, bluschte daardoor met eenige emmers water den brand en trachtte vervolgens den lastigen kamerheer met een langen stok te verdrijven, hetgeen dan ook eindelijk gelukte. 3 De kamer bood daarna, zooals te denken valt, f een tooneel aan van groote verwarring en ver- W woesting. Het paard heeft men tot nog toe niet teruggevonden. b Onderhandelingen zijn geopend tusschen de i Italiaansche en Nederlandsche Gouvernementen f aangaande het stoffelijk overschot van Frederik Willem George van Oranje, overleden in 1799 te Padua. Het Nederlandsche Gouvernement verzoekt het overbrengen daarvan naar Delft. n Dr. Fait, de natuurvorscher bij uitnemend- d heid, die den storm van 19 en 20 Januari voorspeld k had, geeft nu als kritieke dagen in 1890 op de a volgende datums: 10 Februari, 20 Maart, 31 Juli, 6 30 Augustus, 28 September en 27 October. Hierbij 2 valt op te merken, dat de meeste dezer datums jï dagen zijn, waarop het volle maan is. De woning van Fracy, secretaris vau staat 8 van Marine, te Washington is door brand vernield. 6 Mevrouw Fracy en hare dochter zijn in de vlam- L men omgekomen. Hare lijken zijn onder de e puinhoopen gevonden. 4 De hoogst-aangeslagene voor de inkomsten- I belasting in Pruisen op de lijsten voor dit jaar is a de „Kanonnenkoning" M. Crupp, te Essen. Hij j=! is aangeslagen voor een inkomen van 5,580,000 Mark. Verleden jaar betaalde hij voor een inkomen van „slechts" 4,380,000 Mark. - a In het kanton Fontaine-Franqaise, in het Fransche departement Cóte d'Or vindt men een f; benijdenswaardig plaatsje, Chaume, genaamd, hetwelk 137 inwoners telt, waarvan 18 tusschen a de 70 en 87 jaren oud zijn. Twee broeders zijn samen 170, twee zusters en een broeder 225 Q, jaar oud en eene vrouw moet den leeftyd bereikt hebben van 155 jaren. De Central-Pacific-spoorweg in Amerika jj'. heeft nog veel last van sneeuw en ijs. Vijt beambten verloren het leven, doordat treinen door de kracht van den wind of de ijsversperringen op de lijn ontspoorden; De sneeuw ligt hier en daar 15 tot 20 voet hoog en en do storm was een der hevigste, die sinds den aanleg van den re spoorweg werden waargenomen. Er waren 2500 d( man noodig om den weg vrij te maken. In de Russische bosschen bij Chiclowizi, aan den Dnieper, vertoonen zich telkens wolven. Verleden week organiseerde een groot grondbe- b(

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2