Marktberichten iw. Die iets te vorderen hebben van verschuldigd zijn aan- of borgtochten hebben betreffende de onder het voorrecht van boedel beschrijving aanvaarde nalatenschappen van de echtelieden CORNELIS WITTE en COR NELIA SPEE en der nalatenschap van MAARTEN WITTE allen te Texel overleden, worden verzocht daarvan voor 1 Maart a. s. opgave te doen ten kantore van Notaris G. DIKKERS te Texel. WAARSCHUWING. Te koop: Een net onderhouden KAPWAGEN Ruime Urn praclitij zinpnfle Kanarie's met kooien. levroiiw k Wei N. C. J. Velins Beert, ADVEltTENTIËN. DANKBETUIGING de stedeling, die op het land verplaatst, zich vaak vröolijk maakt over de zeden en gebrui ken der bewoners van het land en het land leven in het algemeen, kwam spreker ten slotte tot de opmerking dat de kennis van de natuur, zoowel bij stedeling als landbouwer nog zooveel te wenschen over laat. Kan men bij de stedeling zoo iets verklaar baar vinden, van de landbewoner zou men toch eenige kennis van de natuur mogen verwachten. Door voorbeelden uil eigen ervaring staafde de spreker zijn beweren. Vervolgens schetste hij het schoone in de natuur, op te merken, in alle tijden des jaars; op aanhalingen van verschillende schrijvers zich beroepend tot staving van zijn beweren. Men vordere van ons niet een uitvoeriger verslag des sprekers redemen moet zoo iets zelve hooren om zulks naar waarde te schatten. De spreker wenschte dat bij het tegenwoor dige geslacht wat meer liefde tot kennis voor de natuur mocht ontwaken, ook tot opvoeding van het jongere geslacht. Dat het wandelen in de natuur wat meer werd gedaan, tot het aankweeken van natuurkennis en ook voor de gezondheid, dat niet enkel hot ideaal geld en winstbejag zou worden op den voorgrond gesteld, doch wat meer dichterlijk gevoel, wat meer poëzie bij ons mocht ontwakeh, voor hetgeen de natuur biedt, ons levensgenot zou daardoor zeker verhoogd worden. 't was een schoone, leerrijke lezing, welke de heer van der Meulen ons dien avond bood. Welgemeend stemden dan ook alle aanwe zigen in met het woord van den Voorzitter, toen deze den spreker van den avond een woord van dank bracht voor het genoegen ons bereid. Zij, die niet tegenwoordig waren, verzuimden veel. Oudeschild, 7 Febr. Als een bewijs dat ook de vogels in de war zijn met de tijdreke ning mag zeker wel vermeld worden, dat iemand hier nabij de kerk der Herv. Gem. een spreeuweneitje heeft gevonden. Waal, 7 Febr. Toen influenza op andere dorpen van ons eiland reeds lang de baas speelde, kwamen hier slechts enkele gevallen voor bij oudere mensclien. De jeugd bleef lang verschoond. liet schoolverzuim wegens ziekte bedroeg in Januari nog geen 10 procent. De laatste dagen evenwel liet de ziekte van den dag zoo haar invloed gelden onder de jongeren van dagen, dat 40 a 50 pCt. dei- schoolkinderen afwezig waren. Ook onder oudere menschen neemt de ziekte sterk toe. De Cocksdorp, 7 Febr. Sedert de laatste dagen zwerft in de Eierlandsche duinen een onbekende hond, die den jagers nogal afbreuk doet door het verslinden van jcnge hazen. Naar men zegt zou deze hond afkomstig kunnen zijn van een nabij de kust verongelukt schip. Dat hem het jagen op verbodeL terrein spoedig worde afgeleerd is voorzeker te wen- sclien, wijl er anders voer de jagers hier niet veel haas zal overblijven. Oosterend, 7 Febr. Dinsdag jl. hield „Nut en Genoegen" hare Februari-vergadering. De redevoering werd geleverd door den heer J. Daalder, welke daartoe had gekozen een stuk van J. van Lennep, getiteld „De gestoorde Bruiloft." Daarna volgde de vaste bijdrage door den Voorzitter, den heer P. J. Bouma, welke een dichtstuk van Estelle Hersfeld, „De Priester zegen," voordroeg. Vervolgens werden nog in ptoëzie voorge dragen: „De gebroken Schaats," „Hans Joosten" en „De pomp die piepte, niet meer piepte en weer piepte," achtereenvolgens door de heeren J. Daalder, J. C. Bakker en W. Koppen. De vergadering, hoewel matig bezocht, slaagde naar wensch en beantwoordde vol komen aan het motto „Nut en Genoegen." In zijne sluitingsrede sprak de Voorzitter een woord van waardeering tot het personeel dat in den laatsten tijd zoo ijverig werkzaam is in het belang van de Prins-Hendrikstichting. Een gedeelte van het welslagen dier pogin gen is echter te danken aan den wakkeren Voorzitter zei ven, die aan de Waal als leider der vergadering is opgetreden en ook de belofte heeft gedaan a. s. Zondag als zoodanig zijne hulp te Oosterend te willen verleenen. Daar de gehouden vergadering de laatste was in dezen winter, zoo werd den leden „een tot weerziens in den volgenden herfst" toegeroepen. Helder, 7 Feb. De haringvisscherij langs de kust is thans in vollen gang. De vangst valt over het geheel tegen. Daarbij zijn ook de prijzen niet hoog, omdat op de Zuiderzee nog al wat haring schijnt te worden gevangen. Een der booten had in den afgeloopen nacht een buitenkansje. In het net toch werd een zalm opgehaald van ruim 30 pond zwaar. De hygiënische betoogen over den slechten invloed van volksfeesten des avonds in de open lucht in dezen tijd van het jaar hebben geen verandering gebracht in het voornemen van het gemeentebestuur van 's Hage, om 's Ivonings ver jaardag des avonds met een vuurwerk in de Maliebaan te besluiten. Niemand is verplicht zich des winters aan de avondlucht bloot te stellen om naar een vuurwerk te gaan kijken aldus was do leidende gedachte van B. en W. Een volksteller te Rotterdam, wien al die zoogenaamde uien over het invullen der kaarten danig de keel uithangen, en zeker velen met hem, vestigt de aandacht eens op andere meer ge wichtige zaken, die, hem in zijne functie zijn voorgekomen. Zoo heeft hem getroffen het groot aantal huwelijken vooral in lagerenstand, tusschen Duitschers en Hollanders of omgekeerd en zijn Nederlaudsch bloed komt daartegen in verzet. Een tweede opmerking is aan het adres van vele huisvrouwen uit den burger- en geiingen stand. Het heeft hem nl. in zijn hart gespeten, dat hij de spreekwoordelijk geworden Hollandsche'netheid verloochend zag. Hij zou willen dat drievierde dor Hollandsche vrouwen die hij zag, iets over namen van do behaagzucht die hare Fransche zusters bezielt ook in het huwelijk; eene behaag zucht, die ten doel heeft den man een vroolijken lach op het gelaat te brengen, waar hij zijn wijfje even frisch en net in den huwelijks- als in den verlovingstijd ziet. Hij vat den totalen indruk, dien vele vrouwen op hem maakten samen ODder de woorden, die hij voortdurend meende te hooren „Zie zoo, we zijn eenmaal getrouwd, nu komt het er niet meer op aan. In de steenkolenmijn Aber Sychan, bij Newport, Zuid Wales, heeft eene ontploffing plaats gehad op het oogenblik dat er driehonderd mannen in waren, men tracht ijverig do verbroken ge meenschap te horstellen en hen te reddenTot heden zijn veertig man ontgravenallen dood. Leiden, 7 Febr. Ter markt werden hedon aangevoerdOssen stulcsf a f 15 Stioren f 65 af 245 Veulens stuks a ,f 32 kalikoeien f140 a f 268 66 Melkkoeien f 100 a f 24S; 72 Varokoeien 85 a 228 72 Vette koeien f 136 a f 300 18 Vette kalveren f43 a f 90, 64 Magere kal veren f 5 a f 13 Graskalveren f af 128 Vette Schapen f 22 a f 33, 22 Magere Schapen f 16 a f 24,50 Paarden f af Magere Lammeren f af ,- Vette jarige af 26 Magere Varkens f 17 a 31, Vette Varkens a. 88 Biggen f8.75 af 14. CORRESPONDENTIE. Een ingezonden stuk, onderteekend 11., voor dit nummer te laat ontvangen, zal in ons volgend nummer worden opgenomen. Getrouwd: JAN DAALDER Rz. Ambtenaar Staatsspoor. en LOUSE CHARLOTTE MARIA BESSELING. Eindhoven,) g F Tilburg, V Bevallen van een JONGEN, A. G. TERLET-Zigeler. Den Burg, 8 Februari 1890. Geboren Matthijs Ni colaas, zoon van P. ZEIJLEMAKER, en M. ZEIJLEMAKER v. d. Kloot, de Cocksdorp, 5 Februari 1890. De ondergeteekenden betuigen bij deze mede uit naam hunner kinderen, hunnen hartelijke» dank voor de veelvuldige blijken van belang stelling, zoowel van hier als eldors bij hun 35jarig huwelijksfeest ondervonden. E. SLAMAN enffEcHTGENOOTE. voor de deelneming zoowel khier als van elders ons betoond bij het overlijdend van onze zeer geliefde moeder, TRIJNTJE GIELIS. Tevens betuigen wij onzen har tel ij ken dank aan dr. M. Stam en HH, dragers voor de laatste eer de overledene bewezen. Texel, 31 Januari 1890. JDE PORTO, zusters, broeder en verdere familie. Daar misschien een vreemde scharenslijper Texel zal bezoeken. Daar hij 8 weken pas slijper is en de boel bederft en de menschen met eens afzet, zoo waarschuw ik het geachte Texelsche publiek om niet in de val te loopen; in liet laatst van Februari lioop ik te komen. II. JANSEN, Instrumentslijper. met toebehooren, bij J. D. WITTE, Warmoesstraat. K. SLOT. Heden overleed tot diepe droefheid van hare Bloedverwanten en vele vrienden, geboren A. Langeveld. 'sHage, 4 Febr. 1890. A Igemeene kennisgeving. Heden behaagde het den Heer van leven en dood van onze zijde weg te nemen mijn geliefde Echtgenoot en dei- kinderen zorgvolle Vader, W. WEGMAN, in den ouderdom van 75 jaren en 6 maanden. Uit aller naam, Wed. W. WEGMAN-Ennega, Kinderen en behuwdkinderen. E ij er land, 5 Februari 1890. Hedenmorgen half negen overleed mijn geliefde Echtgenoot, J. Cz. BACKER, in den ouderdom van 86 jaren en 4 maanden. Wed J. BACKER-de Wit. Oudeschild, 8 Febr. 1890.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2