Buitenland. Ingezonden Stukken. De terugkeer van emigranten uit Amerika naar ons eiland neemt gedurig toe. Werden som migen door familieleden geholpen om naar de nieuwe wereld te komen, thans roepen tal van landverhuizers uit den vreemde den bijstand in van betrekkingen uit het vaderland, om de terug reis voor hen mogelijk te maken. Volgens getuigenis der teruggekeerden, is het ook in 't land der Yankees niet alles goud wat er blinkt. Omtrent den naam en de nationaliteit van het op Zondag 26 Jan. jl.op den Amerikaanschen bol verongelukte onkend gebleven schip hoeft men thans eindelijk voldoende zekerheid bekomen. Een der lijken, welke aangespoeld, zijn droeg het merk William Suuter en werd door een der gemachtigden van een Londensche reederij herkend, als dat van don gezagvoerder van het te Londen thuis behoorende ijzeren barkschip Rohilla. Deze bark, bemand met 29 koppen, was met eene lading salpeter van Pisagua bestemd naar Hamburg. In het begin dezer maand werd de dienst geopend van de tramomnibus tusschen Hoorn en Alkmaar, die voor het verkeer van die steden en de tusschenliggende gemeenten groote gemakken zal opleveren en dan ook met veel verlangen werd tegemoet gezien. Meer nog dan voor zijn pleisier, zegt de E. C., kan men voor zijne zaken reizende, van dezen dienst genot hebben. Zij bespaart tijd en geld, terwijl de wagens zoo flink zijn ingericht, dat men per spoor le klasse niet lekkerder en rui mer zit. De wagens vertrekken van het station te Hoorn 8.15, 11.—, 3.30 en 7.— om te Alkmaar tearri- veeren 10.30, 1.15, 5.15 en 9.15. Omgekeerd vertrek van Alkmaar 8.25, 10.55, 2.47 en 6.25, aankomst te Hoorn 10.40, 1.10, 5. 8.40. Wie naar den Helder moet, heeft te Alkmaar te wachten 19, 30, 27 minuten en voor den laatsten trein 1 uur 21 min. Die van den Helder komt en per tramomnibus naar Hoorn rijdt, en vei der per trein, wacht te Hoorn drie kwartier of langer, en doet dus verstandiger, om per paardetiam door de streek zijn weg te vervolgen, waarvoor hij slechts behoeft over te stappen, om terstond daarop at te rijden. Tusschen Enkhuizen en Alkmaar is van nu aan de beste, d. i. de gemakkelijkste, goedkoopste en snelste verbinding de tram en de daaraan ransluitende tramomnibus. Een retourbiljet 4 dagen geldig, tusschen Hoorn en .Alkmaar, kost f 1.25 en tusschen Enkhuizen en Alkmaar f2. Het vervoer geschiedt van Alkmaar over de dorpen Oudorp, Oterleek, Rustenburg, Ursem, Avenhorn, de Goorn en Berkhout. Naar men verneemt zullen de examens voor de akte van onderwijzer en onderwijzeres den 9den April a. s. aanvangen en volgens de bestaande voorschriften worden afgenomen. Aan 't Zand in de Zijpe is de maatschappij „Onder linge Hulp" ter verzekering bij ziekte in werking getreden. Vijftig leden hebben zich thans aangegeven en aanzienlijke giften van eenige donateurs zijn reeds ontvangen. Met groote voldoening mocht dan ook de Directeur de heer J. v. Beusekom, wijzen op de toenemende be langstelling en de meer veldwinnende overtuiging, dat het in veler welbegrepen belang is zich bij deze zoo hoogst nuttige maatschappij aan te sluiten. Vergissen wij ons niet, dan gaf onze vroegere plaatsgenoot, de heer de Vries hiertoe de eerste stoot. Sedert eenigen ty'd zoo meldt men uit Eist, (bij Amerongen) is aan den weg van hier raar Venendaal een voor landbouwers en ont ginners zeer belangwekkende wijze van grond bewerking in gang. Een stuk heide, toebehoorende aan den burgemeester van Venendaal, Jhr. Mr. van Asch van Wikk, wordt geploegd tot op eene diepte van 35 centimeters met een ploeg, be spannen met zes paarden. Deze ploeg is het eigendom der Nederlandsche Heide maatschappij, welke dien ter beschikking harer leden stelt. Het werk geschiedt op aanwijzing en onder toezicht van de directie dier maatschappij. Deze snelle en voordeelige wijze van grond bewerking, welke in Twente reeds sedert ver scheidene jaren wordt toegepast, verdient ten zeerste de aandacht van alle ontginners. Naar het „U. D." verneemt, is in de provincie Utrecht een comité in wording, dat zich ten doel stelt de vorming eener Utrechtsche maatschappij tot aankoop en ontginning van in dat gewest gelegen heidevelden. In het dorpje Kooten (Fr.) heeft zich een merkwaardig geval van bloedvergiftiging voor gedaan. Een karvoerder aldaar wilde zijn honden beschimmeld brood geven. Hij sneed zich daarbij in den vinger en bracht vervolgens de wond zonder erg in aanraking met het beschimmeld voeder. Al spoedig begon de hand sterk te zwellen, daarna ook de geheele arm. De genees heer constateerde bloedvergiftiging en ried den lijder aan, zich terstond naar Groningen te be geven en zich daar onder geneeskundige behande ling te stellen. De man heeft aan dien raad nog denzelfden dag gevolg gegeven. Eene zeer geprezen en aanbevolen fijne aardappelvarieteit is de „goudgele Noorweegsche", wij zeggen fijne variëteit, omdat menige andere soort, en uit Scandinavië o. a. de Zweedsche Keurvorst, productiever zijn dan deze: voor de tafel schijnt de Noorweegsche, de oorspronkelijke ten minste, bepaald een „dilicatesse" te W6zen. Eenige jaren geleden reeds werd er de aandacht op gevestigd door den Franschman Rohart, in zijn „Annuaire des engrais". Rohart toefde jarenlang in Noorwegenvolgens hem waren er destijds de roode ovale of lange aardappelen schier onbekendmen teelde er slechts de hier bedoelde ronde, goudgele. A. Ct. De gemeenteraad van Zijpe heeft besloten zich bij adres tot Z. M. den Koning te wenden, met het verzoek die gemeente te willen vrijstel len van de verplichting tot het heffen van school geld. Sedert 1871 is in die gemeente geen school geld geheven. Onlangs werd melding gemaakt van een eenvoudig en onfeilbaar middel tegen het hoesten. Thans wordt medegedeeld, dat men, om hoofdpijn te stillen, slechts citroenschillen, ontdaan van de witte binnenzijden, tegen de slapen heeft te leggen. Ook dit middel is eenvoudig genoeg, om het bij voorkomende gelegenheden te beproeven. De trein, welke Zaterdagnamiddag 4.30 van Utrecht naar Leiden vertrok en daar te 6.30 moest aankomen, is op 10 minuten afstand van de plaats van bestemming ontspoord. Persoonlijke onge lukken hadden niet plaats. Van den Maasdijk wordt geschreven Hoe groot de invloed van een natten zomer is, blijkt nu eerst, nu de landbouwer bezig is met dorsehen. De tarwe is van goede qualiteit, ook het beschot is goedgemiddeld dorscht men 35 a 40 HL. van de HA. De hoedanigheid van de gerst is niet best; de opbrengst per HA. is 40 HL., bij sommigen iets meer. Ook op de rogge is dit cijfer van toepassing. Haver en gerst hebben veel van „schot" geleden, dit bewijst de „opslag" op het land. De erwten zijn uitstekend gewonnen, doch zijn helaas niet heel geschikt voor den kookook klagen enkele boeren, dat de erwt nogal „gestoken" is, d. w. z., dat het meel niet zuiver is, wat de schil ons reeds verkondigt. Wat de uitkomsten van den gehcelen oogst betreft, kan de landbouwer tevreden zijn, doch hij heeft geen stof om te roemen. Want nam men als maatstaf wat een goede oogst kan opleveren, dan zou er al bitter weinig reden tot dankbaarheid zijn. De handel in stroo is levendigde halm is flink lang en de qualiteit goed. Op een der groote verkeerspunten van Londen, het Westend, in Oxfordstreet naast de Music-Hall, is door Engelsche en Nederlandsche kapitalisten een gebouw gesticht, in navolging van Krasnapolsky te Amsterdam. Onder leiding van den heer Krasnapolsky wordt het geheel op den voet der Amsterdamsche zaak ingericht. De binnentimmering geschiedt naar het ontwerp van den architect Jan Springer, die tevens de winkels zal inrichten, aan de onder neming verbonden. Behalve een grooton bierkelder zal het gebouw namelijk winkels bevatten van uitsluitend Nederlandsche groenten, aardappelen, visch, oesters en sigaren. Overigens wordt het gebouw, dat een opper vlakte heeft van circa 1500 M3, verdeeld in een wintertuin en in een „bar". De bovenruimte wordt bestemd voor diners, partijen, vergaderingen enz. In het groothertogdom Baden hebben de veeartsen eene nieuwe ziekte van het rundvee geconstateerd en Schnitzelkraukheit" geheeten, m. a. w. natte- of diffusiepulpeziekte, zich in hoofdzaak voordoende als eene ontsteking van het buik vlies, met gebrek een eetlust, versnelde ademhaling en polsslag, koortsige rillingen, ver hoogde lichaamstemperatuur (40.5 tot 41 8 gr C) en zeer vertraagde beweging van de maag, die af en toe zelfs tien minuten lang geheel ophouden. De dood volgt na 8 of 10 dagen, niet zelden ook zoo spoedig, dat er geen tijd overblijft om het beest tenood slachten. Men was vooreerst in het onzekere en vermoedde vooral de aanlei- dende oorzaak dezer ongesteldheid niet. Later is gebleken dat zij in verband stond met het voederen van diffussiepulpe in groote hoeveelheid, wanneer die pulpe geënsileerd of ingekuild was. De hevigheid der ziekte regelt zich naar de consumptie van dat voeder, en zij werd niet waargenomen waar men öf slechts ver- sche pulpe voederde öf alvorens ze in te kuilen de pulpe gestoomd had. Volgens berichten van aangekomen stoom schepen verneemt men dat zij voortdurend voel ijs gepasseerd zijn. Het stoomschip „Lahn" te New-York aangekomen passeerde een ijsberg van ongeveer 200 voet hoog en 1000 voet lang. De „Germanie" passeerde een kleine ijsberg en eene groote. De „City of Berlin" passeerde een ijsveld en eene groote ijsberg van 200 voet hoog en 600 voet lang. De „Stade of Nevada" passeerde 3 groote ijsbergen en stoomde gedurende 12 uren langs de zoom van een groot ijsveld. Het aantal slachtoffers van de mijnont- plofflng te Slanerch blijkt ten slotte veelgiooter te zijn geweest, dan aanvankelijk werd opgegeven. Er zijn reeds 171 lijken uit de schacht opgehaald, en verscheidene andere moéten er nog bedolven liggen. Het geheele stadje is in zak en asch. Al de winkels zijn gesloten de zaken staan stil. In België is sedert twee jaren het systeem van voorwaardelijke veroordeeling in het straf recht opgenomen. De rechter heeft de macht bij de uitspreking van het vonnis de toepassing der straf onbepaald uit te stellen, onder voor waarde, dat de veroordeelde gedurende een zekeren tijd zich behoorlijk gedraagt. Het internationaal congres voor strafrecht, dat verleden jaar te Brussel vergaderde, heeft hare goedkeuring aan dit systeem gehecht. Op aansporing van den Minister van Justitie, Lejeune, zijn op verscheidene plaatsen comité's gevormd om de voorwaardelijk vrijgelatenen bij te staan en een dier comite's het Antwerpsche heeft het initiatief genomen tot het bijeen roepen van een internationaal congres, waarop alle vragon zullen worden behandeld, die met de voorwaardelijke vrijlating in betrekking staan. De regeering van Wyoming heeft voorgesteld van alle jonggezellen boven 30 jaar eene belasting te heffen en de vestiging van vrouwen op allerlei wijzen aan te moedigen. Blijkens het program van den minister van marine in Frankrijk voor 1891, zal in dat jaar de kiel voor een groot aantal oorlogschepen worden gelegd, deels op staats-, deels op particu liere werven. Er zullen gebouwd worden10 pantserschepen, 11 kruisers, 52 torpedobooten, 2 kanonneerbooten en 1 berichtschip. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik U voor het onderstaande een plaatsje in uw veelgelezen blad. Wie slechts eenigszins gevoel bezit, gevoelt mede lijden met de duizenden en duizenden slachtoffers, die de zee jaarlijks tot zich neemt. Onwillekeurig verplaatst men zich of tracht dit tenminste te doen in den toestand van hunne nagelaten betrekkingen en denkt met weemoed aan den strijd des levens, f welken dezen voortaan zullen hebben te voeren. Men zint op middelen, om het aantal slachtoffers zoo min mogelijk te maken; men tracht den moed, f ja soms de edele doodsverachting van kloeke redders dankbaar te erkennen? en te beloonen. r Ja, zoo moest bet zijn en is het ook, doch slechts c voor korten tijddan slechts, wanneer een verschrik kelijke, plotselinge ramp ons uit de zalige rust opschrikt en met ontzetting bevangt; dan bemerken wij in hoevele gevallen onze reddingsmiddelen nog C onvoldoende zijn en hoeveel er nog gedaan kan en 1 moet worden voor de dappere en kloeke redders. Dan zetten zich vele pennen in beweging en iedere opwekking om een steentje bfj te brengen dien toestand te veranderen, wordt met ingenomenheid en vreugde begroet. Zoo ging het ook mi) en vele anderen na het droevig ongeluk te Oallantsoog. Zoo ging het een paar eenvoudige schippers, die - door een betrekkelijk goedkoope reddingsboeivele slachtoffers meenen te kunnen sparen. Ik kan niet nalaten hunne gedachten, al zij het dan ook onvolmaakt, zoo getrouw mogelijk weer te geven. Men maakt een blikken boei, eenigszins in den q vorm van eene zeeton, doch niet zoo puntig uitloopend; zij behoeft ook niet zoo hoog te zijn, maar lang genoeg, om iemand van flinke lengte liggende te kunnen bevatten. Aan den onderkant moet zy voorzien zijn van eene platte, ijzeren kiel, van achteren breed uitloopende C en zwaar genoeg om bij den zwaarsten golfslag het kenteren tegen te gaan. Aan de bovenzjj de van de boei moeten zich bevinden: I 1°. Een goed waterdicht sluitend luikje, voorzien van een glas.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2