N. 248. Zondag 16 Februari. A«. 1890. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. KENNISGEVING. LOTING NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente TEXEL brengen ter openbare kennis lo. dat de loting der in het vorig jaar voor de Militie ingeschrevenen, voor deze Gemeente zal plaats hebben te Helder, op Vrijdag, den 21 Februari 1890, des voormiddags te 10 uren. 2o. dat op Dinsdag, den 25 Februari d. a. v., des voormiddags te 9 uien, ter Gemeente secretarie aanvraag kan worden gedaan voor de getuigschriften, ter bekoming van vrij stelling wegens broederdienst, of als eenige wettige zoon. 3o. dat om vrijstelling wegens eigen militairen dienst of die van broeders te verkrijgen, moet worden overgelegd een paspoort of ander bewijs van ontslag of een uittreksel uit het Stamboek of een bewijs van werke- lijken dienst; welke stukken bij den Burge meester dezer gemeente moeten zijn inge leverd, ten minste tien dagen voor den dag, waarop de eerste zitting van den Militieraad wordt geopend, zijnde den tweeden maandag in de maand Maart. Afgekondigd en aangeplakt te Texel, den 7 Februari 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, C. M. KOOIJ. De Secretaris, STIKKEL. TEXEL, 15 Februari 1890. Lezen we meermalen, dat kolendamp van noodlottig gevolg is, vooral des nachts voor hen die vertoeven in besloten vertrekken, een overtuigend bewijs van het gevaarlijke daarvan ondervond dezer dagen een onzer plaatsgenooten, naar ons vermeld werd. Gelukkig dat door het geschrei der kleinen, de ouders op het gevaar opmerkzaam werden gemaakt en maatregelen tot verluchting konden nemen, 't Is wel niet uitlokkend om in het tegenwoor dige jaargetijde de nachtlucht vrij spel in huis te moeten laten, maar 't is toch nog beter dan het slachtoffer te worden van onbedachtzaamheid. Dat men toch voor zichtig zij. Als een bewijs welk een zachte winter we genieten, melden ons de bladen dat men reeds kapellen heeft zien fladderen, dat op eene buitenplaats bij Haarlem de perziken knoppen zwellen, dat bij de meeste bloemisten boven Haarlem de hyacinten haren groenen stengel overal door het dekriet of stroo stoken en een gedeelte waar men zeer los gedekt heeft, reeds de tulpen beginnen te bloeien, enz. Die berichten zijn zeker nog door velen aan te vullen, ook waar we onze eigen omge ving beschouwen en waarnemen. Ook hier zijn van die enkele gevallen, welke een buiten gewone werking van de natuur vermelden. Zie de weiden, is 't niet of de kortste maand reeds lang is heengegaan en de lente haar intocht deed? Doch evenmin als één zwaluw de zomer maakt, evenmin zijn die enkele verschijnselen een waarborg dat de winter reeds is heengegaan. Als pendant tegen die gunstige berichten, lezen we ook „In de Zuiderzee is naar men uit Kampen meldt, weder veel drijfijs. Tusschen het Kampereiland en Schokland is bijna alles ijs. Yan Kampen naar Zwolle en Genemuiden door Mastenbroek is de scheepvaart gestremd." enz. Doch waartoe meer, we ondervinden het immers dagelijks dat de winter nog niet voor go9d is heengegaan; daarmede rekening te houden, is zeker wol aanbevelenswaardig. In de Eierlandsche gronden heeft Woensdag morgen van 8 tot 12 uur vastgezeten het met katoen geladen Engelsche stoomschip „Danish Prince" van Galveston naar Bremen. Met hoog water kwam het schip weder vlot en zette de reis voort. De blazerschuit T.X. 161, schipper Burger was steeds in de nabijheid gebleven, om zoo noodig de hulp van sleepbooten in te roepen. Oosterend 14 Febr. De tooneelvoorstellingen te de Waal en te Oosterend, gehouden door eenige leden van „Nut en Genoegen" hebben opgebracht f 41,176, welk bedrag aan den Directeur van de Prins-Hendrikstichting is overgemaakt. Ook te Oosterend werd aan intree's ontvangen f 23,45, dat is een even hoog bedrag als te de Waal ontvangen werd. Oudeschild, 14 Febr. De afdeeling van Volksonderwijs alhier, welke zich sedert zoo vele jaren wist staande te houden is thans om zeep gegaan, tengevolge der belangrijke offers, die door het hoofdbestuur voor de alge- meene kas worden geeischt. De meeste leden toch, betalen een contributie van 30 ct. per jaar. Nu moet voortaan ook van zulke leden f 1 jaarlijks aan den algemeenen penningmeester worden overgemaakt, 't Blijkt ook hier weer, „wie 't onderste uit den kan wil hebben, enz." Helder, 14 Feb. Tijdens de korte afwezigheid der moeder, kwam gisteren een vierjarig meisje in aanraking met de brandende kachel. De kleertjes vatten vlam en in een oogwenk stond alles in brand. Op het gegil der kleine schoot een agent van politie toe en poogde met zijn jas de vlammen te blusschen. Dit gelukte ook. Het kind had vreeselijke brandwonden bekomen, vooral aan 't aangezicht. Er is echter alle hoop dat de kleine 't leven zal blijven behouden. Uit 's Gravenhage meldt men De begrootings-credietwet voor het departement van Koloniën is naar den Raad van State ge zonden. Eveneens is er thans sprake van, dat minister Jonkhr. Hartsen de portefeuille van Koloniën zou opnemen en door graaf van Bylandt worden opgevolgd aan buitenl. zaken. Verder zou het ministerie onveranderd blijven. Naar men verneemt heett de Duitsche re geering van haar voornemen doen biyken, om ook Nederland uit te noodigen tot bijwoning van de voorgenomen internationale conferentie ter bespreking van het arbeidersvraagstuk. De gezant zou voorloopig van onze regeering de bereidver klaring ontvangen hebben om harerzijde mede te werken tot eene eventueele internationale arbeidsregeling. Men schrijft aan de N. R. Ct. De heer Hugo Lehnert bericht, dat de veeprij - zen in de polders of kustenlanden der Oost- en der Noordzee sedert zijn laatste rapport meer dan 20 pCt. gestegen zijn en waarschijnlijk in 1890 op die hoogte zullen blijven, tenzij de gras- en yoederbouw dit jaar mocht mislukken, want van deze factor hangt de veemarkt in de eerste plaats af. Hooger werden vooral betaald de melkgeef- sters, die zeer gezocht waren voor melkerijen en er afgemolken en vétgemest worden. In meer dan eene streek kan men zulke beesten niet meer direct van den boer koopen; want op vele plaatsen hebben zich veehandelaren vereenigd om drachtig vee drie of vier maanden vóór den kalftijd machtig te worden, hetwelk dan twee of drie dagen na het af kalven wordt weggehaald. Voor de veefokkers is een dergelijk contract in zoover nuttig, dat zij de kalveren hunner beste koeien er bij behouden, hetgeen gewis van geen gering belang is, waar zoo druk wordt geëxpor teerd; dat de drachtige vaarzen, bestemd om de verkochte melkbeesten te vervangen, eveneens duurder werden, is begrijpelijk. Als een prima soort wordt tegenwoordig in Duitschland aanbe volen „het Amsteidamsche ras of veeslag." Ik heb er in mijn boekje „over rundveerassen" reeds op gewezen, zegt de heer H. L. dat er nergens ter wereld een ras of slag van „Amsterdamsch vee" bestaatbedoelde brochure werd in de Neder- landsche taal uitgegeven bij Tjeenk Willink te Zwolle, en niemand heeft mij daarna omtrent dit denkbeeldig ras terecht gewezen. Den ganschen herfst door, tot in den winter voerde Holland zeer veel vee naar Duitschland uit. Aldaar, zooals overigens ook in Noordduit- sche „Marsgronden" (Holstein, Oldenburg, Oost- Friesland) zal men eerstdaags kunnen koopen drachtige vaarzen, kalvende in Maart en April, jongvee van 11 tot 14 maanden en stierenHet jonge vee zal er, twee maanden later,' in Maart niet duurder wezen dan op dit oogenblik; maar nu is er nog eene rnime keuze, en daarom is het zeer aan te raden, zoo spoedig mogelijk te koopen om in Maart geleverd te worden. Met de Tönnmger veeboot „Schleswig" landden 668 stuks vee uit Amerika te Glückstad aanmen had er te Boston 718 ingescheept en daarvan 58 stuks op zee verlorenAmerikaansch slacht vee vindt hier ook willige koopers, en de Duitsche fokkers moeten van nu af reeds met de ver scherpte concurrentie van Amerika voor de toe komst rekening houden. De Fransche methode van de bewerking der haringnetten, met het doel om ze tegen bederf te bewaren en het doek zekere vastheid te geven, zal waarschijnlijk eerlang ook hier te lande, en meer bepaaldelijk te Scheveningen, gevolgd worden. Een der reeders van daar, die te Boulogne de Fransche wijze van bewerking grootendeels met Zweedsche teer en een paar andere surrogaten) persoonlijk heeft nagegaan, zal er thans eene proef mee nemen. Mocht hiervan het gevolg zijn, dat het twijnen en oliën, tot dusver hier gebruikelijk, niet meer plaats heeft, dan zal de bereiding van haring netten een geheelen ommekeer ondergaan en ook veel goedkooper kunnen geschieden. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1