Buitenland. Den Hoorn 15 Febr. Gistermiddag geraakte een kind van C. P. in de P. Plendrik Polder al spelende te water. Toen er hulp kwam opdagen, was het helaas reeds te laat. Daar volgens het bestaande voorschrift de Tweede Kamer steeds acht dagen voor den dag der bijeenkomst moet worden bijeengeroepen, is 't thans zeker, dat voor 's Konings verjaardag dit niet het geval zal zijn. Men spreekt thans van den 25sten als dag van bijeenroeping- Uit Den Haag wordt geseindMen verneemt dat bij koninklijke goedkeuring der door den Ministerraad gedane voordracht alleen de heer Keuchenius vervangen zal worden door een niet koloniale specialiteit. In de vorige week zijn te Leeuwarden 9 schapen, als verdacht van aan schurft te lijden, door den gemeente-veearts van de wekelijksche veemarkt verwyderd. Zij werden later door den eigenaar vei kocht en op het aschland door een slager geslacht. De huiden en de hokken waarin zy op de markt hadden gestaan, werden onder toezicht der politie ontsmet. De Commissaris des Konings in Overijsel heeft aan de burgemeesters der verschillende gemeenten eene nadere missieve gericht betref fende de invoer van goederen, afkomstig van vee uit Duitschland. Telkens komen berichten in van gevallen van besmettelijke veeziekte in de Duitsche grensstreken. Het gevaar, dat door het aanwezig zijn der ziekten aan de grenzen voor besmetting van den inlandschen veestapel bestaat, is niet te onderschatten. De groote belangen die hierbij op het spel staan, nopen om ter zake van den invoer van goederen, afkomstig van vee uit Duitschland, streng toe te zien. Met het oog daarop wordt den burgemeesters een nauwkeurig onderzoek aanbevolen, betreffende verzoeken om voor dergelijken invoer ontheffing te mogen hebben van de verbodsbepaling van art. 1 van het koninklijk besluit van 8 December 1870 (Stbl. no 194;. Volgens de mededeeling van den Voorzitter van de atdeeling Noord-Holland van het Neder- landsch paardenstamboek, verkeert de afdeeling in gunstigen toestand, voor een groot deel dank zij de subsidie van de Provinciale State a f 5000. Het ledental, dat verleden jaar 135 bedroeg, is thans gestegen tot 160. Voor het examen om benoemd te worden tot commies 4de klasse bij 's Rijks belastingen hebben zich meer dan 300 personen aangemeld Men meldt uit Katwijk aan Zee: Dagelijks komen schuiten met versche vischaan. Daar er dicht onder den wal gevischt werd, is de visch klein van stuk en zijn de prijzen dan ook al zeer gedaald in eenige dagen. Als bewijs welke visch soms aangebracht wordt, diene het volgende: Zaterdag werden ruim 20 manden afgeslagen, tegen f 0,35 de mand, welke visch dan ook als mest naar het land gereden wordt, omdat ze voor de consumptie te klein is. Uit Rotterdam wordt geschreven: In de stallen van het hotel Romein waren d. d, te bezichtigen eenige stuks vee, bestemd om dien avond per spoor naar Amsterdam, en vandaar op 15 dezer per stoomschip „Zaandam" naar Buenos-Ayres te worden vervoerd. Dit vee behoort tot de inzending uit Nederland, welke op de tentoonstelling te Buenos-Ayres zal prijken. Bene eerste bezending, door de daarvoor benoemde commissie voor die tentoonstelling uitgekozen, is reeds vroeger van hier verzonden per stoomschip „Schiedam" en daarmede omgekomen. De collectie thans hier aangebracht, bestaat uit een 2Va jarigen stier, uit Horn in Limburg afkomstig, en acht driejarige kalfdragende schot ten, alle afkomstig uit Zuid-Holland. Het zijn prachtige dieren, die wegens hunne eigenschappen zeer werden geroemd door de taltijke deskundigen, die ze in de stallen kwamen bezichtigen. Te Amsterdam zullen er runderen, van elders aan gevoerd, aan worden toegevoegd. Het lijdt wel geen twijfel, of de gezamenlijke inzending zal een gunstigen indruk maken, en deze indruk zal ten goede komen aan den uitvoer van onze runderen naar Zuid-Amerika, eene zaak van zooveel gewicht voor onze veeteelt. In eene brochure bij den uitgever A. van Oosterzee te Amsterdam verschenen, wordt door een ongenoemde de viaag behandeld. „Hoe zullen wij gaan naar de Noordzijde van het IJ Na aangetoond te hebben, dat uitbreiding van de stad aan de Noordzijde wenschelijk is, bespreekt de schrii ver verschillende plannen van overbrugging van het IJ, die allen dit euvel hebben dat zy voor het verkeer niet anders aanbieden dan eene lange smalle overdekte brug, waar de passant geruimen tijd aan wind en weder is blootgesteld, en die aan de eischen voor het rij tuigen verkeer niet zou voldoen. De schrijver wil die verbinding tot stand brengen door eene dam in het IJ te werpen, voorzien van doorvaarten. Door het maken van dezen dam zal, volgens den schr., eene innige vereeniging tusschen de oude stad ten zuiden en het nieuw te stichten noordelijk stadsdeel worden verkregen, waarover het landverkeer zonder stremming kan plaats hebben. Daarover kunnen niet alleen tramwegen aangelegd worden, maar bovendien een goede spoorwegverbinding verkregen worden, alles met behoud van de scheepvaart langs de stad. Op eene bij de brochure gevoegde plattegrond- teekening blijkt, dat in het IJ zal worden geworpen een dam, ter lengte van ongeveer 500 M., steunende tegen de Ruijterkade (midden-stations eiland) en tegen den noordelijken oever, ter lengte van p. nr 320 M., strekkende van de voorhaven der sluis Willem III tot tegen het terrein van de oude Petroleumhaven. Deze dam, met de door laatbruggen, enz., zal eene uitgaaf vorderen van omstreeks f 5,000,000 waarvan echter is af te trekken voor gevormd bouwterrein 43A hectaren, ad ruim f 50 per ca. f 2,500,000 zoodat de dam slechts zal kosten f 2,500,000. Na verder voordeel van een dam boven een brug te hebben opgenoemd en de bedenkingen, ook wat het grootendeels teloorgaan van het schoone gezicht op het IJ langs de stad betreft, besproken te hebben, stipt hij ten slotte het financieel belang aan, dat de gemeente heeft bij de aansluiting van de N. Z. van het IJ. Zonder overdrijving is aan te nemen dat de gemeente gronden aldaar, te zamen ten bedrage van 170 Heet. aaneengesloten terrein, met het tegenwoor dige waarde van omstreeks f 3000 per H. A., rijzende tot de waarde van bouwterreinen, zullen stijgen tot f 60.000 per H. A. en dus eene winst zullen afwerpen van omtrent f 10,000,000. JV. v. d. D. Voor de betrekking van hoofd der Noorder school te Assen, jaarwedde f 1000 met vrije woning en tuin, hebben zich aangemeld 215 sollicitantenvoor die van hoofd der nieuwe school, jaarwedde f 900 en vrije woning met tuin, 209; voor een onderwijzer, met hoofdacte, aan laatstgemelde schooi, jaarwedde i 750, 71en voor een onderwijzer of een onderwijzeres aan die school, jaarwedde f 500, 43 sollicitanten. Een schraal kansje. De „Standard" verneemt uit Rome, dat de Italiaansche regeering geen bezwaar heeft tegen de overbrenging van het stoffelijk overschot van prins Frederik George Willem van Oranje uit de kathedral van Padua naar Delft, maar dat zij het verzoek der Nederlandache regeering om ook het gedenkteeken van 's prinsen graf mee te nemen niet kan inwilligen, omdat dit een bijzonder fraai kunstwerk is van de hand van den grooten beeldhouwer Canova. Eenige dagen geleden is opnieuw gebleken, dat de zegen van ons koloniaal bestuur den inlander niet altijd voor honger kan bewaren. In een district op de grenzen van de residentiën Batavia en Krawang had de bevolking letterlijk niets te eten, waarom een bende lieden rijst kwamen vragen bij een Chineesche landheer, die om erger te voorkomen, hun wat te eten gaf. De resident van Krawang hielp verder met wat geld en zoo zijn ernstige gevolgen voorkomen. Voor hoelang echter? De ellendige toestanden op vele particuliere landerijen moeten vroeg of laat tot ongeregeldheden leiden, honger i3 een scherp zwaard en waar die heerscht, kan men zich niet met een beroep op fanatisme ontslaan van de verantwoordelijkheid voor eigen schuld. Dat op Java, door ons steeds als zoo rijk en zoo vruchtbaar geroemd, door de landzaten honger wordt geleden vlak by de goedgevulde pakhuizen van vreemdelingen, is een bedroevend feit. Uit een brief van een marine-officier, aan boord van het oorlogstoomschip „Tromp" en gedateerd 7 Jannari 1890 van Ensenada-de-Baragon (Argentinië), ontleent de Prov. Gron. Crt. het volgende De toestanden zijn hier alles behalve rooskleurig en de vele Nederlanders klagen allen steen en been, lijden armoedo en gebrek, bezuipen zich, worden weggejaagd van hun werk enz. Hard moet hier gewerkt worden en dan wordt eene zeer goede daghuur gemaakt, maar eene sterke constitutie is een eerste vereischte, want ik verzeker u, dat een polderwerker hier nog heel wat anders moet zijn dan een dito in Nederland, wil hij hetzelfde werk verrichtten in dit klimaat, Daarbij komt nog, dat de meeste bazen liever Italianen in 't werk hebben, omdat die lui vee] beter aanpakken dan de Nederlanders en o. a. nooit staan te praten onder het werk. Over het algemeen heerscht er bij de gewone werklui diepe armoede, omdat ze niet aanpakken. Dit kan u wol aan de lui mededeelen, die soms nog eens neiging mochten gevoelen naar Argen tinië te gaan. Dat er echter goed geld verdiend kan worden, blijkt uit het volgende: Een metselaar verdiende hier 100 peso,s per maand; zijn beide zoons en twee dochters samen nog 300 peso's, dat is samen 400 gulden ruim in de maand nu de geldkoers zoo laag is, doch anders eene waarde vertegenwoordigende van 1000 gulden, U moet niet vragen, of die lui niet bovenst best af zijn maar die moeten ook werken, hoor!" In den omtrek van Mainz is het mond-en klauwzeer uitgebioken. In vele stallen is het officieel geconstateerd. Men heeft met het oog daarop de noodige maatregelen genomen. Een aantal oestervisschers is bij den jong- sten storm aan Amerika's oostkust vergaan. Twintig man verdronken. Keizer Wilhelm zal zich niet bepalen tot het zenden van uitnoodigiugen aan Frankrijk, Engeland, Zwitserland en België, gelijk eerst in de bekende decreten werd gezegd, maar ook zijn door de Duitsche Regeering reeds stappen gedaan om eveneens de andere mogendheden, waar het arbeiders-vraagstuk aan de orde is, over hun deelneming aan de conferentie te polsen. Wel licht is deze uitbreiding aan het plan gegeven omdat het nog onzeker is, wat Engeland, Zwit serland en Frankrijk zullen doen. De Engelsche Economist ziet in de decreten van den Keizer een goed vooruitzicht voor het stelsel van den vrijen handel en een veroordeeling van het protectionisme. De voorstanders van het beschermend stelsel in Duitschland beweerden dat de Duitsche werkman daardoor van de mede dinging van het buitenland zou ontslagen worden. De hooge invoerrechten zouden hem welvaart bezorgen, maar na vijftien jaren, dat de hooge invoerrechten bestaan, is de toestand van den Duitschen werkman ongunstiger geworden. De Duitsche Regeering erkent nu, dat zij haar werk lieden niet meer kan helpen zonder dat tevens de andere mogendheden zich verbinden, dat zij ook de werklieden in hun Staten aan dezelfde bepalingen zullen onderwerpen. De Duitsche Keizer erkent, dat het protectionisme in zijn rijk volkomen schipbreuk heeft geleden. De Duitsche werklieden dreigden zichzelven te helpen. Elke Duitsche werkman is soldaat geweest en heeft dus een zekere mate van ontwikkeling. Indien de werklieden zich aaneensluiten om hun toestand te verbeteren, dan zou een dergelijke combinatie den buraucratischen Pruissischen Staat in groot gevaar kunnen brengen. De werkgevers evenwel zeggen, dat zij niet minder uren per dag kunnen werken, als zij de mededinging met de andere landen willen volhouden. De Keizer is daardoor op het denkbeeld gekomen, ook de andere Staten tot het uitvaardigen van dezelfde besluiten over te halen. De influenza is in Rusland ten tweede male uitgebarsten, maar thans onder een veel ernstiger vorm dan den eersten keer. In het geheele rijk doet zich de ziekte voor, die nu vergezeld gaat van zenuw- en hersenaandoeningen, welke de aangetasten veel doen lijden. Te Kroonstadt zijn de hospitalen overvol. Kardinaal Pecci is te Rome overleden. Deze kardinaal was de broeder van Paus Leo en werd in 1807 te Carpineto geboren. Na volbrachte studie werd Pecci in de orde der Jezuieten opge nomen. In 1879 werd hij door den Paus, die 3 jaren jonger is, tot kardinaal verheven. De telephonie heeft in Zweden eene nieuwe toepassing gevonden. Zoodra eene stoomboot de haven is binnengeloopen, brengt men de boot, die van de vereischte telephoontoestellen is voorzien, in gemeenschap met de stad. Van de boot kan op die wijze gesproken worden met overheden, reeders, reizigers, kortom met allen die bij de aankomst, lading, enz. belang hebben. Zij kan zelfs in gemeenschap worden gebracht met de onderling verbonden gemeenten. De Portugeesche kust wordt zeer ernstig bedreigd door stroomingen in den Atlantischen Oceaan. Aan het strand van het zeebad Espinho kunnen de vorderingen der zee dagelijks waar genomen worden, zoodat het gevaar bestaat, dat deze plaats binnen enkelen weken geheel verdwe nen zou kunnen zijn. Ook uit verscheidene andere plaatsen zijn berichten ingekomen, omtrent overstroomingen door de zee, en volgens of ficieele schatting zouden

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2