N. 249. Donderdag 20 Februari. A". 1890. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. G-roote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg- op Texel. TEXEL,. 19 Februari 1890. Heden, 19 Febr. herdenkt het Nederlandsche volk met zijnen Koning, diens 73'ten jaardag. Met parade's, muziekuitvoeringen, assaut's, tooneelvoorstellingen, vuurwerk, vlaggentooi en wie weet wat al meer, wordt die dag op de verschillende plaatsen, zeer verschillend gevierd. De feestdag kenmerkte zich hier van de andere dagen niet anders dan door het uitsteken der vlaggen van publieke en enkele particuliere gebouwen. Toch wenschen wij zeker niet minder welgemeend dan elders, den grijzen Vorst nog menig levensjaar toe. In de vorige week werd in het N. v. d. D, als een bijzonderheid vermeld, dat bij een der ingezetenen van Amsterdam te zien waren 5 jonge kanarievogels, van twee ouderparen, hetwelk als buitengewoon vroeg wordt aan gemerkt. Een onzer lezers die daarop onze aandacht vestigde, merkte daarbij tevens op, dat iets meer belangrijker op d&t gebied, in onze eigen omgeving is waar te nemen, hij schrijft ons: „Klaas Slot Junior, winkelier aan den Burg, heeft een paar kanarievogels (man en wijfje), deze teelden: 12 October '89 2 jongen (man en wijfje 23 Dec. 5 jongen, waarvan 3 bepaald mannen zijn, alhoewel allen zingen, datzelfde ouderpaar zit thans op 4 eitjes te broeden en deze kunnen nu Dinsdag uitkomen. En dat alles op ons eiland, gelegen aan Noord- en Zuiderzee (noordelijk kwartier)." Zoo ziet men alweer, al is iets ook nog zoo'n groote bijzonderheid, er is toch altijd nog baas boven baas. Oosterend, 18 Febr. Uit een schrijven van den directeur der „Prins-Hendrikstichting" is gebleken, dat in het gesticht ook verpleegd worden drie Texelaars en welS. Hoekstra geboren 2 Nov. 1814, E. Platvoet, geboren 9 Juli 1816 en M. Boom, geboren 16 Maart 1829. De laatste is geplaatst wegens gebreken en kwade borst. Oudeschild, 18 Feb. Zondag kwam een knaapje bij den Heer Bijl waarschuwen, dat er een kind in de haven was gevallen. In een oogwenk snelden eenige personen toe om te helpen. Het mocht aan T. de Waard Pz. gelukken, het knaapje 1e grijpen en van een gewissen dood te redden. Ware de redding slechts een oogenblik later gekomen, dan zou 't stellig te laat zijn geweest. De Koning heeft het besluit geteekend, waarbij aan den heer Keuchenius eeivol ontslag wordt verleend als minister van Koloniën en in diens plaats benoemd wordt de heer mr. JE. baron Mackay, thans minister van binnenlandsche Zaken, terwijl tot minister van binnenlandsche Zaken benoemd wordt de heer Jhr. Mr. A. F. de Savernin Lohman, lid der Tweede Kamer. Maandag 24 dezer zullen de nieuwbenoemde ministers hunne portefeuilles aanvaarden. Naar uit vertrouwbare bron kan worden medegedeeld is aan het departement van marine tot dusver geen bericht ontvangen, hetwelk bevestigen zou de extratijding van de „Heldersche Courant", dat een oproer is uitgebarsten aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip „Tromp te Paramaribo. Zelts is nog geen bericht ingekomen van de aankomst van de „Tromp" te Paramaribo waarheen het schip, na op 14 Januari La Plata te hebben verlaten, bestemd was. Men twijfelt er ook aan of de „Tromp" reeds in de wateren van Suriname kan zijn binnen geloopen. De „Heldersche Courant" zegt op bovenstaanc bericht, niet të kunnen begrijpen de twijfel van het gouvernement, tenzij „de Tromp" nog eene andere bestemming heeft gehad dan Paramaribo aan te doen; 't is toch bekend dat genoemd schip reeds den 14 Jan. de Platarivier heeft verlaten. Verder meldt het blad, dat de muiterij was gericht tegen den eersten officier, den kapt.-luit. ter zee Thorbecke, en deze door de muitende be manning over boord was geworpen, doch weder is gered. Ook op de „Atjeh," een der beide andere bo dems van het eskader, moeten verregaande on geregeldheden zijn voorgevallen. De Paus heeft gelijk onlangs werd medegedeeld, de verschillende bisschoppen over de geheele wereld gemachtigd om, wegens het heerschen van de influenza in Europa, voor zekeren tijd, te hunner beoordeeling, geheele of gedeeltelijke dispensatie te verleenen, zoowel van het vasten als van de onthouding (Vrijdag en Zaterdag). Voor ons land heeft de Bisschop van Haarlem geheele dispensatie verleend en de Aartsbisschop van Utrecht geheele, met uitzondering van den Goeden Vrijdag. N. v. d. D. Door G. J. A. Hirschmann te Arnhem en anderen wordt in het N. v. d. D., eene oproeping gedaan van Spekslagers, Landbouwers en alle welke benadeeld worden door den bijna onbelasten invoer van Amerikaansch vleesch, spek en vet, om te trachten door samenwerking hierin ver andering te krijgen. Belanghebbenden worden uitgenoodigd hun gevoelen daaromtrent kenbaar te maken. Te Gent, waar de werving van vrijwilligers voor het Nederl.-Indisch leger op vrij groote schaal geschiedt, moet valschheid gepleegd zijn ten opzichte van de bewijzen van goed en zedelijk gedrag, waarvan de gegadigden moeten zijn voorzien. De valsche certificaten zouden zijn afgegeven om Gent te ontlasten van slecht befaamde en gevaarlijke personen. De zaak, die veel opzien baart, is in handen gesteld van de justitie. Van den officier is zij gegaan naar den procureur-generaal, welke haar heeft verzonden naar den gouvern. van Oost- Vlaanderen. Thans is zij bij de regeering in onderzoek. De equipage van het Ned. Barkschip George, kapt. Homan, van Pensacola naar Delftzijl en op zee verlaten, is te Queenstown binnen gebracht door het Noordsche Barksch p Emilie. De Minister van Marine brengt ter kennis van zeevarenden, dat in de kom der Zuiderzee de ligplaats van voor de visscherij hinderlijke wrakstukken zal worden aangetoond door een drijfbaken met kruis. In den zomer van het vorige jaar werd te Haarlem eene vergadering gehouden, waarin mededeelingen werden gedaan omtrent het water van eene in de Haarlemmermeer ontdekte bron, die geneeskundige waarde had. In die vergade ring werden tevens plannen medegedeeld, die men met dit water had, nl. het te leiden naar den Haarlemmerhout en aldaar een „Kurhaus" op te richten. De gelden voor het te maken avant-piojet kwamen zeer spoedig bij elkaar, en thans moet een consortium het plan hebben opgevat de exploitatie voor zijn rekening te nemen. De z.g. „Koekamp" zal vrij blijven, doch het terrein daarvoor, grenzende aan de Baanlaan, zal voor de inrichting van het „Kurhaus" worden gebruikt, indien tenminste de Raad daarvoor toestemming geeft. Het water uit de Haarlemmermeerbron wordt door de geneesheeren om het zeerst aanbevolen, en de geneeskracht er van moet zeer groot zijn. Men verhaalt daarvan werkelijk verrassende staaltjes. De analyse heeft aangetoond, dat er zóó weinig schadelijke bestanddeelen in voorkomen, dat het water van slechts ééne der buitenlandsche bron nen er bij kan vergeleken worden. Indien de plannen worden verwezenlijkt, zal Haarlem er waarlijk wel bij varen. De aangename omgeving waarin het „Kurhaus" zal worden opgericht, zal menigeen aanlokken. Men schrijft Bij W. van Hemert, veehouder te Watergraafs meer is voor liefhebbers van schoon vee iets zeldzaams te zien. Een in het Friesche Stamboek onder no F. 4217 ingeschreven 6jarige koe heeft daar, naar schatting een zwaarte van 1200 pond bereikt en heeft daarbij behouden die schoone lijnen en vormen, die zoo gaarne aan ons rundvee gezien worden. De omvang van het dikst van den buik is 3,17 M. en de afstanden van het midden van den schoft en het kruis naar den grond respectievelijk 1,65 en 1,73 M. Het waarborgfonds ten behoeve der Neder landsche vee-inzending ter tentoonstelling te Buenos-Ayres bedraagt f 32,601,70 in het geheel. Hiervoor is deelgenomen door het rijk voor f 12,000 (tot dekking van de helft in het te lijden verlies als maximum), döor de provincie Friesland voor f 2000, Groningen voor f 1000, Drente voor 500, Overijsel voor f 1000, Noord-Holland voor f 2500 Zuid-Holland voor f 1500. Verder onder scheidene landbouwmaatschappijen en veree- nigingen. *t>ezer dagen is voor het eerst gebruik gemaakt van de. bevoegdheid, bij het nieuwe strafwetboek aan den minister van justitie gegeven, om een gevangene voorwaardelijk in vrijheid te stellen. Een veroordeelde is op die wijze uit de gevangenis te Amsterdam ontslagen, terwyl nog acht maanden van zijn straftijd onvervuld zijn, welke hy nu, zich goed gedragende, in vrijheid kan doorbrengen. {Avondpost) Naar men wil, zullen verschillende reeders van Vlaardingen en Maassluis dit jaar geen Duitschers (of, zooals zij door de zeelieden ge noemd worden, „bovenlanders") op hun loggers voor de haringvisscherij doen aanmonsteren. Zij zijn voornemens de benoodigde zeelieden te laten romen van Scheveningen, hetgeen te minder bezwaar zal opleveren omdat wegens het niet varen van een belangrijk deel der Scheveningsche vloot gedurende de schrobnetvisscherij van dit jaar, nog een aanzienlijk aantal matrozen zonder plaats is. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is bijeengeroepen tegen Dinsdag, 25 Februari aanst. 2 uren. TEXELSCHE COURAM".

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1