Buitenland. Ingezonden Stukken. De Min. van Marine brengt ter kennis van zeevarenden, dat de zwarte ton no. 3 in het Friesche gat wordt vermist; dat in het vaarwater de „Rel" nabij Enkhuizen, het wrak ligt van een gezonken vaartuig, in de navolgende merken R. C. kerk „Bovencarspel" in de 2de boereplaats benoorden Enkhuizen- Drommedaris een windboomslengte bewesten het stadhuis Enkhuizen, m ongeveer 23 dM. water. De ligplaats van dat wrak wordt aangeduid door een wrakton en een wit licht bij nacht. Naar aanleiding van het verzoek van het College voor de zeevisscherijen, om met de behandeling van het wetsvoorstel van den heer Reekers te wachten totdat het rapport van dr. Hoek en de daarbij behooren 'e missive van dat College aan de leden der Kamer zullen zijn medegedeeld, is thans aan de Tweede Kamer overgelegd het rapport van dr. P. P. C. Hoek, wetenschappelijk adviseur in visscherijzaken, uitgebracht aan het College voor de Zeevisscherijen. De heer Hoek beschouwt eene doelmatige wettelijke regeling voor de visscherij verkieselijk boven de geheele vrijheid, bij welke al te dikwijls het oogenblikkelijk voordeel van het individu en niet het algemeen belang der visscherij het richtsnoer is, waarnaar gehandeld wordt. Hij acht eene dergelijke wettelijke regeling zonder een goed georganiseerd politietoezicht nagenoeg doel loos. Uitbreiding onzer kennis van de levenshistorie der dieren, wier vangst het doel is der visscherij, en vergelijking van betrouwbare statistieken zullen op den duur ongetwijfeld leiden tot rationeele bevissching, dus tot bevordering van de welvaart, die het doel is der visscherij. De minister van binnenlandsche zaken, de heer Mackay, verzoekt het Vaderland te melden: 1° dat de heer Keuchenius niet aan het depar tement van koloniën werkzaam zal blijven. „Ik weet schrijft Z. E. wat aanleiding gaf tot uw bericht, maar ik kan u verzekeren, dat de heer K. niet aan het departement werkzaam blijft of daar blijft werken." 2°. dat hij (de heer Mackay) ook als minister van koloniën, voorzitter van den ministerraad is en blijft. Eenmaal slechts deze week werd de Raad, bij afwezigheid van den heer Mackay, gepresideerd door den heer Hartsen, als oudste in jaren. Te Eenum (Groningen) heeft men het eerst van de nieuwe onderwijswet voor het benoemen van een hoofd der school zonder vergelijkend examen gebruik gemaakt. Uit 40 sollicitanten is een alphabetisch 7-tal opgemaakt, waaruit eene voordracht van 3 personen den Raad ter benoe ming zal worden aangeboden. Ook te Assen zal waarschijnlijk voor 2 vacaturen geen vergelijkend examen gehouden worden. Volgens art. 2f harer statuten behoort het verspreiden van geschriften over ontginning en houtcultuur tot de middelen, waardoor de „Ne- derlandsche Heidemaatschappij" haar doel tracht te bereiken. Naar aanleiding hiervan verschijnt thans bij P. Gouda Quint te Arnhem. „De Ontginning der Nederlandsche Heiden en het gebruik der Hulpmeststoffen", door dr. Salfeld te Lingen, voor Nederland vertaald en bewerkt door dr. J. Lorie te Utrecht. De voorzitter der maatschappij leverde een voorbericht, de begun stigers ontvangen het kosteloos en de ledon kunnen het aanschaffen voor 50 cent, terwijl het inden handel voor uiet-leden tegen f 1,25 te krijgen is, Naar men bericht, worden de kapiteins ter zee H. Dyserinck, thans Minister van Marine, en Jlir. J. A. Roël, adjudant van Z. M., buiten de formatie bevorderd tot Schout bij-nacht. De gasfitter, die bij den brand den stads schouwburg te Amsterdam zijn spaarpot verloor, heeft al zoekende 48 gouden tientjes van de 100 teruggevonden. Enkele rijksdaalders kwamen tot een vormloozen klomp saamgesmolten mede te voorschijn. De blikken trommel, waarin hij zijn schat geborgen had, met de verkoolde over blijfselen van de geldswaardige papieren, is mede te voorschijn gekomen. De nummers der effecten waren opgeschreven, zoodat hij hoop koestert een groot deel van den verloren schat terug te zullen bekomen. Naar de N. R. Ct. verneemt heeft het ont werp van wet betreffende den militairen dienst plicht dezer dagen de departementen, die daarbij betrokken zijn, verlaten, en heeft de heer Mackay deze wetsvoordracht nog in zijne qualiteit van Minister van Binnenlandsche Zaken onderteekend. De vereeniging voor Volksbaden te Amster dam heeft van een onbekende f 10,000 gekregen en heeft nu besloten tot den bouw van een badhuis op het voormalig Karthuizer Kerkhof over te gaan. Aan de gift was de voorwaarde ver bonden, dat in den gevel van hot volks'oad een gedenksteen zal geplaatst worden, waarin zonder vermelding van den naam des schenkers zal gegrift worden„Ter herinnering aan den zeventigsten verjaardag van onzen geëerbiedigden Koning en aan de leesten, in de maand April 1887 gevierd". Uit Oldeberkoop wordt geschreven Houders en vooral fokkers van paarden zij het volgende ter lezing aanbevolen. De heer H. v. d. Schoot alhier had een viertal jonge paarden (eenjarige), die in den laatsten tijd alle, meer of minder erg, ziek werden. Deze ziekte nam zoodanig toe, dat er thans reeds twee zijn gestorven, terwijl een derde allicht zal volgen. Eerst werd hier gedacht aan eene of andere besmettelijke ziekte, bv. griep (immers daarvan had men reeds nu en dan gehoord en gelezen), doch dan zouden ook wellicht de andere paarden er door aangetast zijn, wat echter niet gebeurde. De heer Boerhave, veearts te Oosterwolde, die geraadpleegd werd, verklaarde evenwel, dat er van besmetting geen sprake was, doch dat de oorzaak der ziekte was gelegen in het voedsel. De heer v. d. S. was gewoon zijne jonge paaiden te voederen met nieuwe haver ('t vorige jaar verbouwd). En juist daardoor waren volgens den heer B. de paarden ziek geworden. Nieuwe haver, vooral als deze niet al te goed gezuiverd is van onkruidzaden, als krodde (herik] enz. is een zeer nadeelig voeder voor jonge paarden. De heer v. d. S., hiervan niet eerder gehoord hebbende, raadpleegde thans zijne ervaring als paardenfokker en deze gaf hem de overtuiging, dat de heer B. het juist had. Ieder belangstellende doe hiermede zijn voordeel. Te Oosterhout in Noordbrabant is een nuchter kalf verkocht voor de aanzienlijke som van f 34,50. Onder de zeldzame voorvallen behoort zeker dat te Haarlemmermeer een bakwagen tegen 16 cent per kilogram werd verkocht. De koop viel echter niet mee, want de kooper meende dat de wagen ongeveer 350 oude ponden zou wegen, doch het bleek dat die 720 oude ponden woog. Met een levend paard, op dezelfde wijze, bleef men een halven cent in verschil. Volgens het Bat. Hbld. is het nieuwe voe dingstarief, bij het departement van oorlog in overleg met den geneeskundigen dienst samen gesteld, door den Koning geheel onveranderd aangenomen. Hiervan zal eene vermeerdering van uitgaven van f 30,000 's jaars het gevolg zijn, maar door dit geringe bedrag wordt het groote voordeel verkregen, dat de soldaat veel degelijker en smakelijker zal worden gevoed dan vroeger het geval was Uit het Westland wordt geschreven Het vriezend weder der laatste dagen is in 't algemeen den tuinders en landbouwers welkom. De buitengewoon vroege ontwikkeling van hot boomgewas vooral, wordt met bezorgdheid gade geslagen, daar men gegronde vrees koestert voor de al te vroeg ontloken knoppen. In 't begin dezer maand kon men hier en daar reeds bijna geopende knoppen vinden aan de kleiperen en er is slechts weinig fraai weder noodig om vele boomen te doen bloeien. Het vriezend weder werkt stremmend op den groei en houdt de teedere knoppen gesloten, zoodat er kans is, dat er voor den bloei gunstiger tijd aanbreekt. Ook kan de ontwikkeling der bloembollen, die hier en daar reeds bloeien, niet met gerustheid worden gadegeslagen, daar ook dit gewas bij invallende vorst zeer zou lijden. De kweekers in de omstreken van Haarlem leven dan ook in groote vrees, met het oog op den al te voorspoedigen groei der hyacinthen. Voor de planten, die bij zacht weer slechts te winnen hebben, als uien, spruitkool en druiven, heeft de natuur tot heden zeer voordeelig gewerkt en de vorst niet geschaad. Voor eenige dagen werd gemeld dat de kamer van koophandel te Dusseldorf aan den Duitschen rijkskanselier het verzoek had gericht, Rotterdam als aanleghaven voor de nieuwe Duit- sche stoomvaartlijn op Oost-Aftika te kiezen, thans wordt bericht dat ook de kamer van koop handel te Mainz besloten heeft aan de Hessische regeering voor te stellen de bedoelde Oost-Afri- kaausche stoombooten, in het belang van den Rijnlandschen handel, te Rotterdam te doen aanleggen, De Keizer van Duitschland moet thans weer het oog hebben laten vallen op de bedriegelijke handelingen van landverhuizings-agenten en de valsche voorstellingen (voornamelijk van agenten voor Brazilië) waarmede ze arme lieden in den val laten loopen. Hij heeft gelast daartegen van overheidswege in de verschillende district-bladen te doen waarschuwen. Omtrent de haringvisscherij wordt uit Schot land gemeld dat de vangst overvloedig was te Wiek daarentegen waren de resultaten slecht. Omtrent de Zweedsche haringvisscherij meldt men dat te Marsstrand in het begin dezer week nog al haring werd gevangen, evenzoo te Gothen burg. De prijzen waren over het algemeen laag. De Amerikaansche Regeering heeft aan de commissie voor de landverhuizing te New-York doen weten, dat zij, te beginnen met 16 April, streng toezicht zal oefenen op de landverhuizers, die zich in de Vereen igde Staten willen vestigen. De landverhuizers zullen aan wal moeten stap pen op Bedlaes Island, in de haven, bij het standbeeld voor de vrijheid, waar de noodige gebouwen voor dit doel zullen worden opgericht. Volgens telegram uit San Francisco, zijn in een geweldigen orkaan ongeveer duizend visschersvaartuigen vergaan, waarvan het aantal verdronkenen op drie duizend wordt geschat. Luidens de jongste berichten omtrent de door braak bij Prescott is de naburige stad Wicken- burg overstroomd geworden en hebben slechts weinig inwoners hun leven kunnen redden. Nauwkeurige opgaven omtrent de aangerichte schade en het aantal slachtoffers ontbreken, door- de telegrafische gemeenschap verbroken was. Uit Hongarije wordt aan de Daily News gemeld, dat in Galicie een ernstige beweging heerscht tegen de grondbezitters. De boeren vermoordden de boschwachters en hakten een geheel bosch om. In het kanton Bazel zullen alle burgers, die minder dan 600 gld. inkomen hebben, recht hebben op 26 weken gratis medische behandeling. Het kanton zal de medicijnen, de baden enz. bekostigen. Aan den Zuidooster spoorweg in Kent is bij de proefboringen voor den kanaaltunnel een steen kolenbedding ontdekt. Wegens den korten afstand tot Londen is deze ontdekking voor de wereldstad van groot belang. De algemeene indruk der Rij ksdags-ver kiezingen in Duitschland is deze, dat de socialisten overal sterk in kracht zijn toegenomen. Hun „Volksblatt" roept heden dan ook uit: „In de hoofdstad des Rijks heeft de sociaal-democratie de schitterendste overwinning bevochtenmet de aanhangers van het Manchesterdom is afge rekend." De „National-Zeiting" doet de noodzakelijkheid uitkomen, dat alle ordelievende partijen bij de herstemmingen eene lijn zullen trekken tegen de sociaal-democratie. Eerst de afloop der herstem mingen zal beslissen hoe de Rijksdag is samen gesteld. Dr.- Nansen hield te Christiania een lezing in het Aardrijkskundig Genootschap over zijn voorgenomen Noordpool-expeditie. Hij zeide dat 't plan bestond een sterk scheepje te doen bouwen, met scherp ingebogen zijwanden, waardoor het ijs het schip niet indrukken, maar slechts oplichten kan. De tocht zal door de Behringstraat aangevangen worden en Nansen wil trachten zoo dicht mogelijk de uiterste Nieuw Siberische eilanden te naderen. Van daar zou de reis naar de Noordpool gaan. Mijnheer de Redacteur l Verzoeke beleefd plaatsing voor onderstaande in de Texelsche Courant, waarvoor ik by voorbaat u my'nen dank betuig. Naar aanleiding der onlangs gehouden lezing over boschcultuur door Dr. Schlich in de Souty of Arto te Londen, waarvan ook een omschryving voorkomt in uw nummer van 20 Febr. wensch ik gaarne en voornamelijk er de aandacht op te vestigen van hoeveel belang de sub. 1, 2, 3, en 12 in genoemde omschry ving by een boschbouw op ons eiland zoude zijn. Ik spreek hier slechts over de cultuur op ons Eiland, daar Texel grond te over heeft geschikt voor boschcultuur. Neem de uitgestrekte Wester- mient met alle landeryen gelegen tusschen de duinen en den weg van den Burg naar den Koog vanaf omstreeks Café Flora tot aan laatstgenoemd dorp, het geheele Koogerveld. met Everste Koog en zelfs oen gedeelte van Polder Eierland en het Noorden zouden productief gemaakt kunnen worden door de houtteelt en het geheel tot vry wat behaaglijker woonplaats maken den het tegenwoordig is. Ervaren houttelers zeggen, dat op onze heiden en evenzeer

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2