Buitenland. Gemeenteraad te Texel. Aan het departement van buitenl. Zaken heeft Donderdag door gevolmachtigden van Neder land en Belgie de onderteekening plaats gehad eener verklaring houdende wijziging van het reglement betreffende de visscherij en den visch- handel, den 20 Mei 1844 tusschen beide landen vastgesteld. In de omstreken van Nieuw-Buinen zijn de turfprijzen in de laatste weken enorm gestegen, zoodat voor fabrieksturf reods meer dan f 35 per dagwerk wordt besteed. Enorme aankoopen worden o.a. gedaan door den fabrikant W- A. Schol ten, die reeds voor het volgende jaar de turf in voorkoop opkoopt. De verhooging der turfprijzen werkt op de toestanden aldaar gunstig. Ieder heeft er iets van, dat er eene verbetering in den maatschappelijken toestand is gekomen. Uit Drente wordt gemeld- De handel in vette varkens is hier thans bijzonder levendig en er worden goede prijzen besteed, 23 a 24 ets. per half kilo. Ook het rundvee brengt hooge prijzen op. Het is merkbaar in vele opzichten, dat de vroegere gedruktheid in handel en nijverheid meer en meer verdwijnt en dat er betere tijden voor landbouwer en daglooner aanbreken. Het onderzoek door de Amsterdamsche politie ingesteld heeft volgens het Hbl. tot dusverre niets aan het licht gebracht omtrent de waarschijn lijke oorzaak van den brand in den Schouwburg. Zeker is 't, dat alle ooggetuigen, die van het uitbreken der vlammen vroeger dan 6 uren hebben gewaagd, in de opgewondenheid, waarin zij verkeerden, mis hebben gezien. Een werkman waarschuwde op dit oogenblik de politie, die op haar beurt de brandweer alarmeerde. Men schrijft uit Zwolle, 24 Feb. Dat schepen, in welke haven ook binnenvallende en van de kaai gebruik makende, havengeld moeten betalen, is algemeen bekend, maar dat schepen, die regelmatig ééns of tweemalen per week dezelfde haven gebruiken, gelijk^worden gesteld met schepen, die maar ééns of tweemalen per jaar die haven bezoeken, dit moet iedereen onbillijk achlen. De afdeeling Den Haag heeft dientengevolge bij het Hoofdbestuur van „Schut- tevaêr" aangedrongen om abbonnementskaarten ingevoerd te krijgen. Dit was voor Amsterdam cn wellicht voor andere havenplaatsen mede van toepassing te brengen. Schipper X. bijv. komt pl. m. 25 malen per jaar te Amsterdam en moet elke reis ruim f 2 havengeld betalen. Zulke schippers moesten zich kunnen abonneeren tegen verminderd tarief. „Schuttevaêr" zal ook deze zaak ter harte nemen. Men schrijft uit Aalsmeer: Er zijn hier tal van kweekers, die hun hoofdbestaan moeten vinden in het telen van aardbeziën, augurken en boonen. In de zoogenaamde dure tijden, 10 a 15 jaren geleden, toen de oogst overvloedig was en men hooge prijzen maakte, ging dit goed. Nu evenwel in de laatste jaren de teelt telkens mislukt gevoelt men, dat het noodig is den grond meer productief te maken. Te dien einde begint men op vele plaatsen met de teelt van groenten. Het groote belang, dat deze gemeente op den duur bij het kweeken van groenten zal hebben, heeft ten vorigen jare geleid tot de oprichting der Aalsmeersche Maatschappij voor groenteuteelt. Hiervoor werd van het bestuur van den Oost- einderpoelpolder 1000 Rijnl. roeden weiland, ongeveer 1 Va H.A., gekocht, welk land in den loop des jaars geheel voor de teelt van markt- groenten in gebruik is genomen. De Maatschappij schafte zich 22 broeibakken met 400 broeiramen aan, en stelt zich voor dit getal elk jaar uit te breiden. Reeds heeft men afgeloopen jaar de ondervinding opgedaan, dat de grond voor het kweeken van alle soorten van groenten zeer geschikt is, en de groenten zei ven op do markt boven andere worden gesteld. Men schrijft uit Sloterdijk: Als een bewijs, hoever sommige voorwerpen bij den brand van den Amsterdamschen Stadsschouwburg zich in den omtrek verspreid hebben, kan gemeld worden dat onderscheidene veehouders in de gemeente Sloten op hunne landerijen fragmenten muziek- papier gevonden hebben. Er moeten onder die voorwerpen zelfs enkele gave bundels zijn. Op de stroopapierfabriek van den heer C. Kalff te Kampen had Woensdag morgen omstreeks halfvijt een droevig ongeluk plaats. Van de beide ketels, in de fabriek aanwezig, sprong die, waarin het stroo gekookt werd. De stoker B. Koops, die zich in de nabijheid bevond, werd gedood, en een ander arbeider, C. Tuinman, gekwetst. Nader meldt men nog dat de slag zóó hevig was, dat verscheidene bewoners daar in den omtrek, tot zelfs in de buurtschap Brunnepe, uit hun slaap werden opgeschrikt, Groote stukken ijzer werden door de daken van naburige huizen geslingerd. Het lijk van den stoker Berend Koops was bijna niet te herkennon en is naar liet Stads ziekenhuis vervoerd. De toestand van een paar gekwetste arbeiders is zeer redelijk. In de fabriek die van binnen en van buiten veel geleden heeft staat nu het werk stil. Het is zeer waarschijnlijk, dat de Amster damsche Stadsschouwburg op het Leidscheplein niet weder zal worden opgebouwd, zegt het „VI. BL". Het plein zou daardoor niet belangrijk worden vergroot en de stedelijke kas een duren post minder te bestrijden hebben. Het blad vernam althans reeds iets van een zeer levensvatbaar plan, waardoor het mogelijk wordt dat Amsterdam een fraaien, nieuw inge- richten schouwburg krijgt, welke aan de gemeente geene opofferingen kosten zal. Op de groote sport-teneinen achter het Rijks museum zou die schouwburg worden gebouwd op een groot plein, geheel vrij staande. Dit gebouw zou gesticht worden door eene Vennoot schap, welke zich voorstelt dat geheele terrein van de gemeente over te nemen en nadat daarop in het midden een grootsch komediegebouw is gesticht, de omliggende terreinon als bouwgrond voor een luxe-kwartier van de hand te zetten. De vrachtrijder te Kooten (Fr.), die onlangs bij het snijden van beschimmeld brood voor zijne honden zich in de hand sneed, is tengevolge van bloedvergiftiging overleden. De arm was hem reeds afgezet. De man laat een weduwe met drie nog zeer jeugdige kinderen na. Een landverhuizer uit Sexbierum die jl. Vrijdag in het station te Leeuwarden met zijn gezin het vertrek van den trein zat af te wachten, die hem naar Rotterdam zou brengen werd door een zijner crediteuren aangehouden om in gijzeling te worden gesteld. Een der aanwezige buitenlieden, de heer N., ontfermde zich over den armen drommel en betaalde den crediteur zijne vordering ad f 164. De crediteur gaf echter den heer N. deze som terug met de verzekering, geen plan gehad te hebben den man te laten gijzelen, doch alleen te onderzoeken, of de schuldenaar ook met een welgevulden buidel Daar Amerika vertrok. Hier bleek het tegendeel. (D. v. Z.-H.) De toestand in den steenkoolhandel geeft tot ongerustheid aanleiding. De afgevaardigden der mijnwerkers hebben eenparig besloten, hunnen eisch om 10 pCt. loonsverhooging onvoorwaarde lijk te handhaven. In het geheel wei ken omstreeks 400,000 man in de streken die door werkstaking worden bedreigd, zoodat te verwachten is, dat de hoeveelheid steenkool, die wekelijks wordt voortgebracht, tot 3A zal verminderen. Vooral de mijneigenaars in West Yorkshire zouden het eerst getroffen worden. Uit Hamburg wordt gemeld dat te Altona bij de exportslachterijen en groothandelaars in vetwaren een adres aan den Duitschen Bondraad circuleert, waarin verzocht wordt om verbod op den invoer van Nederlanclsch Spek. In het adres wordt namelijk beweerd, dat het spek, hetwelk onder die benaming in Duitschland wordt inge voerd, bestaat uit Amerikaansch varkensvleesch dat in Nederland is gerookt. Het ziektegeval te Werden, aan de Ruhr in Pruisen, is bij nader onderzoek gebleken geen veepest te zijn geweest; de ziekte geleek in enkele symptomen op rundei pest, weshalve ter stond maatregelen zijn genomen tot het tegengaan eener verbreiding daarvan, maar bij nader onder zoek bleek, dat de ziekte ontstond ten gevolge van slecht voeder en dat niet aan veepest te denken valt. Te Berlijn zal van 1 April tot 15 Mei eene tentoonstelling plaats hebben van kunstwerken der oud-Hollandsche schilderschool en van Delfsch blauw, alles eigendom van parculieren Reeds zjjn ongeveer 200 schilderijen toegezegd. Eene bijzondere afdeeling zullen die werken vormen, welke geschilderd zijn door de Nederland- sclie hofschilders van den grooten keurvorst en die in de koninklijke paleizen bewaard worden. De Engelsche ingenieurs Benjamin Baker en Sir John Towler, de bouwmeesters van de Forthbrug, zullen een reuzen spoorweg (een zoo genaamde scheeps spoorweg) bouwen tusschen de Bocht van Fundy en de Golf van St. Lorenz in Noord-Amerika, over de 17 Engelsche mijlen breede landengte van Chignect. De weg krijgt een spoorvvijdte van 5,5 M. Het gewicht der rails (Goliath systeem) bedraagt 50 kg. per strek kende meter. De bedoeling is, op dezen spoorweg zulke groote wagens te laten loopen, dat een geheel schip, zooals het in de zeehaven aankomt, er kan worden opgeheschen om het dan te ver voeren. Het ophijschen zal geschieden door middel van waterdruk-inrichtingen. De te ver voeren schip-wagens worden door twee buiten gewoon sterke locomotieven i n ongeveer 2 uren over de landengte vervoerd. Alleen bij eb zullen de schejpen opgeheschen en weder te water worden gelaten. Door den bouw van dezen spoorweg wordt de waterweg van St. Lorenz naar St. John (op de Oostkust van Nieuw-Brunswijk) aan de Fundy- bocht ongeveer 800 K. M., de weg naar Portland, Boston en andere zuidelijk gelegen steden ongeveer 500 K.M. verkort, tevens de gevaarlijke omvaring van Nieuw-Schotland vermeden, en kunnen stoomschepen van minder grooten omvang in de vaart worden gebracht. De Belgische bladen maken melding van een buitengewoon dikken Engelschman, Thomas Lumley genaamd, die onlangs te Brussel is gekomen om de eerste voorstelling van de opera Salammbo bij te wonen. Die heer weegt 200 kiligram zijn middel heeft een omtrek van 2,7 meter en zijn dyen van 1,20 M. Hij kan de spoorwegcoupe's niet inkomen en reist, op een leuningstoel gezeten, in een goederenwagon. Een opzienbarend testament. Te Montreal, in Canada, heeft een zeer rijk industrieel, de heer ChaDteloup, bijna zijn geheel vermogen, 200,000 p. st. nagelaten aan zijne ondergeschikten, die de zaak voor gezamenlijke rekening zullen voortzetten. In de stad Clausenburg, in Zevenbergen, heerscht groote opgewondenheid. Een baron, die op een burger-bal gevraagd was, zond zijn knecht in zijne plaats en deze wist zich zóó goed voor te doen, dat hij allen dames het hoofd op hol maakte. Ongelukkig werd de zaak ruchtbaar en wekte zóó groote verontwaardiging dat in de afgeloopen week niet minder dan 6 duels plaats hadden. Daar het vechten nog voortgaat, hebben de inwoners de hoofden bijeengestoken om te overwegen hoe de rust het best kan worden hersteld. Vergadering Vrijdag 23 Febr., 's morgens 11 uur. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de heer C. M. Kooy, burgemeester. De notulen, na opening der vergadering gelezen, worden met eene kleine wijziging goedgekeurd. Daarna doet de Voorz. mededeeling van ingekomen circulaires en prov. bladen, welke voor kennisgeving worden aangenomen. Evenzoo een besluit van Ged. Staten, behelzende goedkeuring van het in de vorige vergadering genomen raadsbesluit, betreffende de scholen in Eierland. Alsmede eene missive van den Min. van W. H. en N., dat de ontvangsten voor het telegraafkantoor hebben bedragen f 617.40 en van de gemeente alzoo voor het afgeloopen jaar geene bijdragen worden geeischt. Daarna doet de Voorz. mededeeling van een ont vangen missive van den heer Jb. Kooiman, om op zjjn erf te bouwen een schuur, waarvoor hij toe stemming verzoekt. De heer Boon vraagt den Voorzitter of deze wel gelet heeft op het feit, dat indien in die schuur vee wordt gestald en de uitwerpselen van dat vee op het erf worden nedergelegd, gevaar kan onstaan voor het verontreinigen der putten van belendenden. Verschillende leden gaven daarover hunne gedach ten te kennen, doch de bestaande politie-verordening werd voldoende geacht om zulk een gevaar te voorkomen. Een verzoek van Jb. Daalder te Oos terend betref fende het bouwen van twee woningen aldaar, en een gelijk verzoek van A. de "Waard te Oudeschild, tot vergrooting van zy'n pakhuis, tot berging van rijks- materieel, aan de haven, werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Daarna doet de Voorz. mededeeling van een adres van eenige ingezetenen uit den polder Eierland, waarin door hen dank wordt gezegd voor het ge nomen raadsbesluit in zake de schoolkwestie te Zuid-Eierland, alsmede voor de vervulling der vacature na het ontslag van den heer Boonacker. Door adres santen wordt verzocht dat door de raad zoodanige maatregelen worden genomen, dat de onderwijzer Frederiks met de waarneming zal blilven belast. De Voorz. deelt mede, dat B. en W. op dit adres niet gunstig meenen te mogen adviseeren, omdat zulks in strijd zoude zijn met de wet; dat door den distr. schoolopziener, daarover gehoord, is te kennen gegeven dat dit verzoek niet voor inwilliging vatbaar is, en wordt aangedrongen op eene spoedige ver vulling der vacature. Mitsdien wordt namens B. en W. voorgesteld adressanten te kennen te geven, dat het verzoek niet voor inwilliging vatbaar is. Dienovereenkomstig wordt besloten. Alsnog doet de Voorzitter mededeeling van eene missive van den Ing. v/d Waterstaat te Alkmaar, waarbjj begeleidend bestek, teekening en begrooting voor de vergrooting der haven te Oudeschild. Door den heer Ingenieur wordt, met het doel om van

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2