Buitenland. Ingezonden Stukken. Marktberichten. waardoor de kosten bij begrafenissen zeer worden verminderd en die treurige plechtigheid een netter en meer waardig aanzien krijgt. Een vijftal leden werd verzocht, om de leiding van die onderafdeeling, gedurenden eenigen tijd op zich te nemen. Zoo werd ook deze aangelegenheid naar genoegen beëindigd. Tot aller tevredenheid liepen de werkzaam heden ten einde en heerschte er gedurende de vergadering, dank zij de flinke leiding een goede orde en een prettigen geest. Op dezen weg voortgaande, verwachten wij van deze vereeniging nog veel goeds voor den werkmansstand. Oudeschild, 4 Maart. Van dag tot dag en van week tot week hopen de garnalenvisschers, dat de vangst zich verbeteren zal, Deze blijft echter maar even ongunstig. De meeste schuiten kunnen nauwelijks een halve mand per dag vangen. Ook de haringvisscherij aan de Hors, die meestal door Heldersche booten wordt uitge oefend, levert dit jaar weinig op. Oosterend, 4 Maart. Het Bestuur van „Nut en Genoegen", dat zich belast met de overmaking van bijdragen voor de Prins- Hendrikstichting, heeft wederom eene som van f 37,05 aan den Directeur dier stichting gezonden. In 't geheel is nu overgemaakt f 78,22Vs. Zonderling kan het toch in de natuur toegaan. Immers, wij zijn reeds in het begin van Maart en voor een paar dagen zag het er uit, alsof we in Januari waren. Toen, en reeds in het begin van die maand, werd veel koude voorspeldwe hadden dan ook kou, maar voor een drie vier dagen. Daarna steeg de thermometer tot 40, gewoonlijk 50 graden Fharenheit van oostelijken of noordelijken wind was geen sprake, de wind was steeds zuidelijk of zuidwestelijk dagen en weken lang. We dachten reeds aldus de lente in te gaan, zonder sneeuw en zonder vorst, want iedereen en de weervoorspellers zullen zich tot hun ergernis daarbij wel hebben moeten aansluiten riep over den „zachten "winter. Februari gaf over het geheel wel meer koude, maar overdag was het in het zonnetje recht genoeglijk, zoo voorjaarsachtigEn Maart roert werkelijk zijn staart. Sneeuwjacht met felle koude de thermometer wees somtijds 6° Celsius vorst ziedaar een toegift, waarop niet meer gerekend was. Buiten was men reeds bezig of zou men beginnen te spitten en graven de koude verhindert nu het voortgaan daarmede. Toen de tijd daar was voor den winter was het voorjaar, en nu het voorjaar moest worden, gaan we wellicht schaatsenrijden Zonderlinge natuur Den 1 Maart is het lichtschip „Haaks", bestemd voor de I-Iaaksgronden, naar de plaats van bestemming gesleept. De Scheveningsche visschers hadden het de vorige week op zee haid te verantwoorden; het was ruw weer, waardoor enkelen ankers, touwen of zwaarden hebben verloren. In dezelfde week, bij den lagen waterstanden het stormachtige weer, gebeurde het te scheve ningen weder bijna eiken dag, dat de zee geldswaarden, en zelfs eene portemonnaie met eenige specie, blootlegde. Het meest wordt aangetroffen op de strandvlakte van het „Hotel Garni" of tot vooibij het „Hotel d'Orange." Door Com. van de Kweekschool voor Zee vaart te Amsterdam, wordt bekend gemaakt, dat Donderdag 1 Mei aan het gebouw der Kweek school weder eene inschrijving zal worden ge houden van aspiranten om in die inrichting te worden opgenomen. Dit jaar zal tevens gelegenheid bestaan voor twee jongelingen, tot kostelooze opleiding, uit de daartoe bestaande fondsen. Voorts zal de gelegenheid worden opengesteld tot plaatsing van eenige jongelieden voor den dienst der Gouvernementsmarine in Ned.-Indië. Kapitein Hazewinkel, voerende het stoom schip „Ceres" van de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot-Maatschappij, is door de Italiaansche Begeering begiftigd met een zilveren eerepenning, wegens de redding van 120 opvarenden van het stoomschip „Maria Teresa". Door den Minister van Oorlog is besloten tot aanschaffing voor de landmacht van mitrail leurs van het stelsel „Gardner" en is den directeur der Artillerie-Inrichtingen te Delft opgedragen by de Gardner Gun Co. te Londen inlichtingen in te winnen, nopes den prijs en leveringstermijn van een 50 tal mitrailleurs met geweerloopen met stoel en onderstel en met stoel zonder onderstel. De Commissaris des Konings in Overijssel heeft aan de burgemeesters in die provincie een schrijven gericht, waarin gewezen wordt op de gevallen van besmettelijke veeziekte aan de Duitsche grenzen en op het gevaar 't welk onze veestapel bij overbrenging der besmetting bedreigt. De burgemeesters worden aangespoord om de ingezetenen meer bijzonder op dit gevaar te wijzen. De Commissie van Rapporteurs der Tweede Kamer voor de wets-ontwerpen van den heer Borgesius c.s.. tot verbetering van ons belasting stelsel, heeft haar eindverslag uitgebracht en verklaard, dat de openbare beraadslagingen over deze voorstellen genoegzaam is voorbereid. Er bestaat dus groote kans, dat deze ontwerpen eerstdaags in de Kamer aan de ordo zullen gesteld worden. Dat het toezicht der politie ter zeevisscherij hoe langer hoe meer verscherpt wordt, kan uit het onderstaande blijken. In November jl. werden den schipper van de Katwijksche bomschuit no. 70 in zee touw en netten ontvreemd, doch de daders bleven onbe kend, daar het feit 's nachts plaats vond. Kort daarop bleek bij visitatie te Ostende, dat een daar te huis behoorende sloep, touwwerk en, netten inhield, gemerkt K. W. 70. Thans is de schipper van de K. W. 70 opgeroepen om voor de Rechtbank te Brugge te verschijnen, ten einde inlichtingen te verschaffen. Bij de Eerste Nederlandsche verzekering maatschappij op het leven, tegen invaliditeit en ongelukken, gevestigd te 's Gravenhage, heeft het bestuur der naavnlooze vennootsahap „Wester suikerraffinaderij" te Amsterdam haar geheele personeel, ongeveei 500 man, thans verzekerd Voor het pensioenfonds der werklieden, schonk het bestuur eene som van f 1000. Zondag-morgen bij aankomst van den snel trein 8.40 te Heereveen, stond de waggon van de brievenposterij in vollen vlam, zoodat aan blusschen niet te denken viel. De brieven en pakketten zijn echter behouden gebleven en werden naar een bagagewagen overgebracht. Door eenigen der voornaamste slagers te Nijme gen is een comité gevormd om, in aansluiting met den Slagershond te Haarlem en Arnhem, bij de Regeering stappen te doen tot het verkrijgen van een invoerrecht op Amerikaansch iund- vleesch, spek en vet. Zooals in vroeger jaren uit sommige streken van ons land en België dagelijks kisten vol gestroopte konijnen naar de Londensche markt werden verzonden, die daar gretig werden gekocht, zoo is er in onze dagen hier en daar een drukke verzending van nuchtere kalveren. Vooral de slager A. Ott, te Twisk heeft er drukken handel in, zoodat wekelijks verscheiden kisten met gestroopte kalveren van daar verzonden worden. Enkh. Ct. Aan den heer H. E. De Baan te Scheveningen is opgedragen de bouw van een houten kerkge bouw te Suriname; de aannemingssom bedraagt f 17.000. Het gebouw wordt te Scheveningen gemaakt en zal na voltooiing door eenige Sche veningsche timmerlieden op de bestemde plaats worden opgezet. Aan de grensdorpen in Duitschland, Bunde en Baum is de tongblaar onder de runderen uit gebroken. Deze dorpen liggen op een uur afstands van Nieuweschans. Dezer dagen, zoo meldt men uit Parijs, is in het noorden van Frankrijk veel sneeuw gevallen. Op de noordelijke kusten woedden stormen, welke nog aanhouden. Te Parijs is het schoon, maar koud weder. De temperatuur is daar gemiddeld des nachts vier graden vorst. Ook in Spanje is het zeer koud geworden. Te Madrid en elders sneeuwde het, wat in de noordelijke provinciën van zwaren storm vergezeld ging. Hevige stormen woedden ook op de kust en op vele spoorwegen is het verkeer gestremd. Cincinatie wordt door de sterke rijzing der Ohio met overstrooming bedreigd. Op den Denver en Rio Grande spoorweg zijn verscheidene spoortreinen in de sneeuw blijven steken. Volgens de laatste berichten uit Arizona zijn bij de doorbraak van den dam bij Prescott 150 personeu om het leven gekomen. Een telegram uit Queensland bericht, dat het stoomschip „Queta", van Brisbane naar Londen, bij Somerset schipbreuk geleden heeft. Vermoe delijk zijn ruim 100 menschen bij die ramp omgekomen. Te Nieuw-York hebben omstreeks "2000 kleedermakers wegensge weigerde loons verhooging het werk gestaakt. De Reichsanzeiger maakt den inhoud openbaar vau de stukken, welke op last van den Duitschen Keizer aan de gezanten to Londen, Parijs, Rome, Weenen, Bern, Brussel, 's-Graven- hage, Kopenhage en Stokholm over de arbeidscon- ferentie zijn verzonden. In de nota's wordt op den voorgrond gesteld, dat deze quaestie in de eerste plaats een onderzoek van deskundigen vereischt Op het program der conferentie is opgenomen de regeling van den arbeid in de mijnen, den arbeid op Zondag en den arbeid van kinderen, jonge lieden en vrouwen. Het bij deze nota gevoegde programma voor de beraadslagingen den conferentie tot regeling van den arbeid in industrieele ondernemingen en mijnen luidt o. m. als volgt: Moet het werken onder den grond verboden worden; a. voor kinderen beneden een bepaalden leeftijd; b. voor vrouwelijke personen? Moet arbeid op Zondagen als ïegel, en met uitzondering van gevallen van nood, verboden worden? Moeten de kinderen tot aan een bepaalden leeftijd worden uitgesloten van industriëelen arbeid? Moet de industrieele arbeid van jonge personen, die den kinderleeftijd te boven zijn (12 jaren), aan beperkingen worden onderworpen? Moet de arbeid van gehuwde vrouwen, overdag of des nachts, beperkt worden? Moeten er bepalingen worden gemaakt voor het ten uitvoer leggen en voor de verzekering der naleving van de vast te stellen voorschriften? Geachte Redacteur 1 Nog dit jaar zal do aanbesteding en uitvoering „vergrooting haven van Texel" plaats hebben, meer dan 100000 kub. meter grond zal moeten worden uitgegraven. Wy weten dat die grond bestaat uit modder en slik, vruchtbare mestspecie voor onze landerijenHet ware wenschelyk, dat onze gemeente dien grond als haar eigendom reserveorden, deze op haar terryn verzamelde en jaartijks daarvan by beperkte hoeveelheden b. v. 500 kub.meter verkocht; de opbrengst zoude te goede komen aan de zware offers van haar voor bedoeld werk geeischt. Betreffende het watergebrek bij brand aan den Burg kan op praktische en zeer eenvoudige min- kostbare wftze worde voorzien: men maakt een vervoerbaar (op wielen) recervoir, inhoud 5 kub. meter zoodra er brand komt trekt dit met de spuit mede en plaatst men dit by de brand by de spuit, de ingezetenen weten dat dit reservoir aanwezig is en op het gerucht van brand grijpt men een of twee emmers vult die uit bak of welput en begeeft zich daarmede naar de plaats des onheils, aldaar vult men het recervoir. Do officieren zorgen voor controle en geven na uitstorting van ieder emmer een nummer voor ieder emmer wordt betaald 5 cent terwijl voor de eerste emmer 1 gulden en voor de tweede tot tien emmers per emmer 50 cent betaald wordt; in een oogwenk bekomt men 1000 emmers water, de kosten daarvan beloopen p. m f 60, men heeft water daarvoor, onverschillig waar de brand is in het dorp, en door verkorte slang is de straal sterk, groote kosten voor buizen, bakkenwelputten zyn onnoodig, de brand aan den Burg komt gelukkig zelden voor, stel gemiddeld éénmaal in de 2 jaren en die kosten geven dus geen bezwaar. Ontstaat brand alwaar voldoende water aanwezig is, alsdan is natuurlijk het reservoir niet noodig en natuurlijk géén kosten. Wees zoo vriendelijk het bovenstaande te plaatsen. Hoogachtend K. Alkmaar, 28 Feb. Graanmarkt. Aangevoerd: 212 heet. Tarwe 6.50 a 7.35 83 heet. Rogge f 5.85 a f 6,15 325 heet. Gerst t 4.75 a 4.90 Chev. f6.-, a 6,25 999 heet Haver f 3.50 a f 4,20 360 heet. Boonen, br. Boonen 7.50 a f 9, Paardenboonen f 5.50 a 6.50 witte bonen f 11. a 12 Duive boonen f 7.50 a citroen boonen f 10 a— 12 134 heet. Erwten, Gr. Erw. f8.— a 14,— vale Erwt f7. a f 13 witte Erwt. a graauwe Erwt. 12, a 14, 10 heet. Kanariez. a 6.25 10 heet. Karwijz. a 9.75. Alkmaar, 3 Maart. Aangevoerd 3 koeien f 220 a 300 64 vette kalveren f 40 130; 71 nucht. kalveren f 6 16 2 Schapen f25

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2