N. 254. Zondag 9 Maart A0. 1890. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 8 Maart 1890. Wat wij reeds eenigen tijd vreesden zal werkelijkheid worden: de heer Stam, gedurende eenige jaren geneesheer alhier, is voornemens het eiland metterwoon te verlaten. Zeldzaam heeft iemand in zulk een kort tijdsverloop zich zoo populair gemaakt bij het volk als de heer Stam, gedurende den korten tijd, welke hij hier doorbracht. Niet slechts als geneesheer, doch ook als mensch, was hij om zijne humaniteit bij velen bemind. Is 't ons leed mededeeling van het heengaan van den heer Stam te moeten doen, door velen zal zeker die mededeeling ook met leed wezen worden vernomen. Bij Kon. besluit is, met ingang van April a. s. benoemd tot inspecteur van het lager onderwijs in de tweede inspectie, (Zuid- en Noord-Holland, Zeeland en Utrecht) in plaats van den Heer Moens, de Heer J. C. Fabius, lid v/d Tweede Kamer der Staten Generaal. Naar wij vernemen spoelt heden achter de Koog veel wrakhout aan. Oosterend, 7 Maart. Toen in het begin dezer week de wind keerde, zette het ijs achter Oost van den wal met zulk eene kracht, dat de schuiten, welke daar voor anker lagen, medegingen. Bijna den geheelen nacht zijn schippers aan het werk geweest, om openingen te maken, waardoor de schuiten weer tot bij den dijk gebracht konden worden. De Cocksdorp, 7 Maart. Yan de jl. Dinsdag gehouden verhuring van het vischwater in het waterschap Eierland en den Eierlandschen dijk en bermen was de uitslag als volgt: Huurders van het vischwater M. Boon Cz., P. Dros Az., J. Buijs, P. Yisman en van den dijk: C. v. Heerwaarde, J. Reuvers, C. Keijser, S. Keijser, W. Brans, H. Smit. De opbrengst van het vischwater zal nu tweemaal zooveel bedragen als de laatste vijf jaar, zoodat er naar veler mening heel wat paling gevangen moet worden, wil de zaak eenigszins winstgevend blijven. Helder, 7 Maart. Door de haringvisschers is heden op stroom een kist opgevischt, waarin kleedingstukken, lakens en verschillende voor werpen van geringe waarde. Een en ander is ter beschikking gesteld d6r strandvonderij. De haringvangst, die lang onbevredigend was, leverde heden wat meer op. De haring gold gemiddeld f4 per tal. De gemeenteraad van Alkmaar heeft op advies der commissie van onderzoek in zake het nieuwe rechtsgebouwzich vereenigd met het door B. en W. desbetreffend gedaan voorstel. Eerlang zal dus een nieuw rechtsgebouw met huis van bewaring enz. verrijzen in de Bergerhout, naast den koepel De Arend. Het voorstel om voor een kortere communicatie eene brug maken over de Singelgracht, bij de Heul, werd om rapport in handen van B. enW. gesteld. Sedert het in werking treden van Abattoir en Veemarkt te Amsterdam, wordt aldaar een keuring uitgeoefend welke aan de eene zijde voor de volksgezondheid wakende, aan den anderen kant niet weinig de varkenshandel belemmert. Wat toch is het geval Herhaaldelijk doet zich het geval voor, dat varkens wegens parelziekte, tuberculose of andere inwendige gebreken niet kunnen worden goedge keurd. De daaruit voorvloeiende schade moet ingevolge de Wet door den oorspronkelijken verkooper, veelal een elders wonende boer of veehouder aan den belanghebbenden koopman of slachter worden uitgekeerd. Edoch, ook hier is de ondervinding eene goede leermeesteres ge weest. Of de boer weigert thans varkens te verkoopen, met bestemming voor Amsterdam, of hij contracteert slechts onder dit beding, dat alle risico zal komen ten laste van den kooper of rechtverkrijgende. Neemt men hierbij in aan merking dat een inwendig gebrek meestal on mogelijk vooraf is te constateeren, dan gevoelt men dat die zelfde keuring voor veehandelaars en slachters, het zwaard van Damocles is, dat dreigend boven hun hoofd hangt. Ten einde zichzelf voor schade te vrijwaren, maar bovenal het handelsverkeer aan de Amsterd. Yarkensmarkt zooveel mogeljjk te bevordeien, en weder terug te brengen tot datgene wat het vroeger was, (immers bij eene voortdurende eb kan niemand welvaren) hebben enkele slachters en vee-kooplieden te Amsterdam eene vereeniging opgericht, welke door onderlinge assurantie daar toe in staat gesteld, na 1 Maart, de gevolgen dier keuring geheel voor hare rekening zal nemen in dien zin, dat voortaan iedere boer of veehouder, varkens verkoopende aan een koopman of slachter lid dier vereeniging, geheel ontslagen is van iedere risico uit inwendige gebreken voortvloeiende, terwijl ook den boer die zelf met zijn varkens te Amsterdam ter markt komt de gelegenheid zal worden gegeven voor een gering bedrag zich voor de bedoelde schade te vrijwaren. Hiermede is een groot bezwaar tegemoet gekomen. De tentoonstelling te houden van de Vereeni ging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollandsch Noorderkwartier, waarvan het pro gramma door ons reeds vroeger werd medegedeeld, zal worden gehouden te Hoorn. De raad der gemeente Medemblik heeft besloten (zoo lezen we in andere couranten) de jaarwedde der onderwijzers met 100 gulden te verminderen en alzoo te stellen op 500 gulden. Uit het gemeenteraadsverslag echter blijkt dat dat besluit enkel werd genomen voor een nieuw te benoemen onderwijzer, doch niet voor de reeds in functie zijnde, hetgeen men uit bovenstaand bericht allicht zou kunnen afleiden, 't Zou ook wel wat erg zijn geweest. Op 1 Januari 1890 had Nederland te beschik ken tot verdediging van kusten en zeegaten, reeden en stroomen, over 22 gepantserde en 47 ongepantserde schepen. Voor den algemeenen dienst waren beschikbaar 8 gepantserde en 15 ongepantserde schepen. Voor bijzondere diensten worden gebezigd 3 wacht- en kostschepen; 15 instructie en exercitievaartuigen en 1 opnemings vaartuig. Dezer dagen werd te Maurik een paard verkocht voor f 1400. Een hit bracht een niet minder hoogen prijs n.l. f 630 op. Hoewel men in deze streken dikwerf van hooge prijzen hoort, verbaast men zich toch algemeen over deze kollossale sommen. Beide schoone dieren werden het eigendom van den heer baron Van Heemstra te Driebergen. Men schryft uit 's Gravenhage, dat op het adres van de commissie tot landaanwinning op de Friesche Wadden door middel van bedijking om financieele ondersteuning uit 's Rijks kas, door toekenning van eene jaarlijksche rente van 4 pet. over 12 millioen gedurende zes jaren en uitkeering van f 75 per hectare over de alsdan ingedijkte oppervlakte, van Regeeringswege on langs is geantwoord, dat, op grond dat gedaan onderzoek de geschiktheid van de bedoelde opper vlakte voor indijking niet voldoende is verkregen de Regeering zich van. eene beoordeeling van het ingezonden plan moest onthouden; dat boven dien, wat de gevraagde geldelijke ondersteuning aangaat, de dooi de commissie gestelde voor waarden niet aannemelijk zijn, doch de Regeering bereid is, caau quo, nadere minder bezwarende voordrachten in overweging te nemen. De nieuwe legerorganisatie zal, volgens dr. Kuyper, zich daarin van de oude onderscheiden dat wie eens dient, minstens vijftien jaar dient. Vijf jaar bij het gewone leger, dan vijf jaar bij de reserve, en dan vijf jaar' bij de landweer. Deze mededeeling is ontleend aan een artikel in de Heraut, waarin dr. K. tegen de Hervorming schrijft over de vrijstelling van predikanten. De Herv. doet opmerken dat dr. K. hier blijk baar uit de school klapt, daar tot dusver van den inhoud van de voorstellen van den Minister Ber- gansius niets bekend is. Men berekent, dat de behandeling der legerwetten in den Ministerraad ongeveer drie maanden vereischen. In het begin van Juni zouden ze dus de Tweede Kamer kunnen bereiken. Of er dus dit jaar nog iets van die wetten komen zal, is minstens twijfelachtig. De Heer W. A. Scholten, to Groningen, is door aankoop eigenaar van 32 groote boerderijen in die provincie geworden. Het bestuur van het Genootschap van Nijverheid aldaar heeft den Heer S. verzocht zijn kapitaal verder niet meer op die wijze te beleggen, aangezien de instandhouding van een eigenerfden boerenstand op die wijze verloren zou gaan. De Heer S. zal voorloopig aan dien wensch gevolg geven. Naar aanleiding van het feit, dat reeders, wier schepen anker of netten hebben opgeofferd om een onderzeeschen telegraafkabel niet te beschadigen, meermalen de tusschenkomst van zijn departement inroepen, ten einde van den eigenaar van den kabel schadevergoeding wegens het geleden verlies te verkrijgen, brengt de minister van buitenlandsche zaken onder de aandacht van belanghebbenden dat, elk verlies van dien aard zooveel mogelijk onmiddellijk na het voorval geconstateerd moet worden door een proces-verbaal,, bevestigd door de getuigenis der bemanning van het schip, terwijl bovendien binnen 24 uren n& aankomst in de eerste haven van terugkomst of verblijf, door den schipper eene verklaring omtrent het gebeurde ten overstaan der bevoegde overheid moet worden afgelegd. De „maatschappij tot exploitatie van onroe rende goederen" te Amsterdam, heeft aan haar huizen brandramen doen maken, waardoor men bij eene eventueelen brand van den eenen zolder naar den anderen van elk huis kan komen; een maatregel, welke zeer op prijs wordt gesteld en die, waar mogelijk, navolging verdient. In de Notenboomlaan te Utrecht is weder eens een huisje ontdekt, dat, door een 80-jarigen man met zijn vrouw bewoond, niets dan een mesthoop bevatte. Het vuil van jaren her daar verzameld moest met kar en paard verwijderd worden. De vuile oudjes zyn in het ziekenhuis opgenomen. V. TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1