Buitenland. Marktberichten. J. Eelman Az. VERBODEN Te lm 2 WONINGEN. ADVERTENTIËN. Naar de Haarl. Gt. verneemt, is de vestiging van een remonte-depot in de gebouwen en op de voormalige gronden der gestichten te Ommer- schans, na eene inspectie door den Minister van Oorlog, en sedert er door de genie naar water geboord is, zeer waarschijnlijk. Er zullen dan omstieeks 500 paarden geplaatst worden om daar voor den militairen dienst te worden geoefend. Een garnizoen van 200 man zal daartoe noodig zijn. Men leest in het artikel over de granenmarkt in de N. Gr. Ort De positio der rogge is op het oogenblik niet zeer vroolijk, doordat de consumptie vraag zeer klein is en nog steeds ver onder de verwachting blijft. Vooral de goedkoope mais speelt aan de rogge als veevoeder parten, Houders van rogge worden door het uitblijven der gehoopte en verwachte prijs verhooging ontmoedigd en willen zich gedeeltelijk van hunne voorraden ontdoen, waardoor de markt bij de oogenblikkelijk kleine vraag voor het artikel al weder meer gedrukt wordt. Toch zijn niettegenstaande de concessiën van de zijde der houders, verkoopen bij eenige party onmogelijk. Vergeleken bij andere jaren is de consumptie vraag voor rogge ongekend klein, en indien hierin geene verbetering komt zal het zeer de vraag zijn of de tegenwoordige pryzen zich zullen kunnen staande houden, wanneer de aanvoer van Rusland in het voorjaar weder zal toenemen. De verbetering zal moeten uitgaan van Duitschland, welk land dit jaar de voornaamste kooper en consument van rogge is. Op dit oogenblik geven de prijzen daarheen geene rekening, doch men hoopt dat daarin spoedig weder verandering zal komen, vooral daar de voorraden bij onze buren niet groot zijn. Voergerst is in vaste stemming voor disponibel doch beneden de tegenwoordige prijzen te verkrijgen op lagere levering. Gedurende den loop dezer maand heeft dit artikel bijna geene wijziging ondergaan. De eerstehands prijzen staan ongeveer op gelijke hoogte als in het begin der maand, doch die soorten die geschikt zijn voor de moute rijen zijn minder overvloedig geworden en erwor den daarvoor hoogere prijzen betaald. In het Tijdschrift der Maatschappij van Nijverheid wordt het volgende medegedeeld Onlangs is door den heer H. van Wickevoort Crommeün op zyne gronden naby de Cruquius te Haarlemmermeer gebouwd een ronde koestal voor 30 beesten, welke stal in het gebruik byzonder goed bevalt. De voordeelen aan dezen vorm verbonden zyn in hoofdzaak de navolgende: 1. Iedere koeplaats is achteraan zooveel breeder dan van voren, waardoor de koe achter meerdere ruimte heeft en er minder gevaar bestaat voor be zeren van het elder, terwyl het tevens meer gemak geeft aan den persoon by het melken Ook kunnen de koeien alle gemakkelijk te gelyk gaan liggen. 2 De koeien staan alle met den kop om een cirkel, waar het voeder in het midden kan worden aange bracht, hetwelk meer gemak in het voederen geeft. 3 De boer heeft uit het midden dezer plaats ge makkelijk overzicht over alle beesten en kan daar door spoediger zien of soms eene der koeien met minder graagte het voedsel aanneemt of teekenen geeft minder gezond te zyn. De samenstelling is eenvoudig en sterk. Op 8 styien ligt een ring van zwaar hoekijzer, en boven in den top is een dergelijke, tevens dienende tot opening voor een ventilatiekoker. Van den bovenring af over den grooten ring liggen de daksparren, op stevige wijze daarmede verbonden en rustende op de muurplaat, waaronder zich de omsluitende buiten muur bevindt. Het is geheel overdekt door een rieten dak. Om spoedig uit te mesten, is in den achtergang een rond spoor gelegd, waarop een wagentje met zijdelingschen stortbak loopt, hetwelk door middel van een draaischyfje voor een buitendeur gelegen heid geeft den mest weg te voeren. Verder bevinden zich in den buitenmuur eenige ramen voor licht en zoo noodig voor lucht1 Door middel van een ventilatiekoker, die zeer gemakkelijk geheel of gedeeltelijk gesloten kan worden, kan ten allen tijde een behoorlijke warmte graad in den stal bewaard worden, zonder dat er ooit de minste tocht of koude op de beesten nedervalt. De middellijn van het gebouw is 15,80 de hoogte in den top 6,85 en de hoogte van den buitenmuur 2 meter. -- Onder Alphen aan de Maas, hield zich sedert eenigen tyd een colossale steenarend op, die onder duiven, kippen enz. eene groote slachting maakte. Dezer dagen mocht het een inwoner van Ooijen gelukken het dier aan te schieten en levend te bemachtigen. De vlucht is 1'/» meter lang. Men schrijft uit 't Westland: De veeteelt beleeft dezen winter in deze streken in vele opzichten voorspoed, waartoe vooral de hooge zuivelprijzen en de overvloed van best hooi meewerken. In het noorden van ons land kan men over boterprijzen niet roemen, zoodat daar de uitkomsten der melkery ook minder voordeelig zyn, Voor le qualiteit boter wordt thans by'v. ruim f 50 behaald en dit wel ten gevolge de trage markt te Londen, waar veel boter onver kocht blijf staan. De uitvoer beheerscht in die deelen van ons land geheel de markt en Dene marken, Finland en Frankrijk lijden daar evenzeer onder. De Londensche markt is bijna f 10 lager dan ter zelfder tijd ten vorige jare. (W. C.) De rattenplaag aan boord van het aan de Rotterdamsche Lloyd toebehoorend stoomschip „Noord-Holland" was zóó groot, dat ze de directie deed besluiten, een beroemden Engelschen ratten vanger naar Rotterdam te doen komen, en dit had het succes, dat 201 ratten door hem gevangen werden. De manier waarop dit geschiedt, is geheim, terwijl de uitoefening van dat bedrijf alléén bij nacht te verrichten is. Men schrijft aan de „Köln. Ztg." uit Lingen De aanvoer van vee, in het bijzonder van varkens, is in de laatste weken van hier weder zeer beduidend. De vette varkens, voor de Keulsche markt bestemd, komen voor het meerendeel uit deze streek: de biggen worden door den regel in het beneden graafschap Bentheim aangekocht. Ook rundvee wordt zeer veel uit het graafschap hier aangevoerd. Goed melkvee is een gezocht artikel en steeds hoog in prijs. Voor varkens worden eveneens hooge prijzen betaald. Vette varkens kosten 45 46 mark de 100 pond bruto; biggen, zes weken oud, worden met 15—20 mark betaaldDo varkensteelt verkeert in deze streken in grooten bloei en de landbouwvereenigingen streven er naar dezen bloei niet te doen afnemen. - De metselaars te Nieuw-York hebben besloten te beginnen met 1 Mei, te eischen dat hun arbeid zal beperkt worden tot 8 uren per dag, en dat hun loon zal bepaald worden op 50 centen per uur 4 dollars per dag. Een geneeskundig raadsman eener groote Engelsche levensverzekeringmaatschappij bere kent de schade, door de griep-epidemie in Engeland aangericht, op 24.000.000 gulden. Omstreeks de helft dier som werd door verzekeringmaatschap pijen en begrafenisfondsen uitbetaald en het overige vertegenwoordigt het verlies aan loon, verstoring van den gang van zaken, enz. De onvoorzichtigheid van een boerenknecht te Asakurt, bij Presburg, heeft eene groot onheil veroorzaakt. In de stallen van barones Mednyansky is daardoor brand uitgebroken. Driehonderd schapen zijn verband of verkoold. Ook drie knechts verloren het leven in de vlammen. Omstreeks 10.000 mijnwerkers in Noord- Wales hebben hun werk hervat. Ook in Durham is de dreigende werkstaking vermeden. De werklieden hebben de loonsverhooging van 5 pet., die de eigenaars hun aanboden, aangenomen. Van de Engelsche boot „Quetta" zijn 136 personen gered. In 't geheel waren op het vaartuig 282 menschen, waaronder 60 Javanen. De Köln. Volkszeitung zegt, dat in eene vergadering van mijnwerkers, welke het werk staakten in de steenkoolmijn „Johann", besloten is, de werkstaking voort tè zetten totdat de vol gende eischen zijn ingewilligd: een werkdag onder den grond van acht uren; afschaffing van overwerk; de loonen te bepalen op een minimum van 4 mark daags voor houwers, 3 mark voor sleepers, 2.80 mark voor voerlieden, 1.50 mark voor jeugdige werklieden boven den grond. Op een spoorweg tusschen Pittsburg en Chicago is een petroleumwagen van een goederen trein in brand geraakt. Er werden 18 wagens vernield en 3 personen verloren het leven. In de Vereenigde Staten zijn weder 2 groote branden door electriciteit veroorzaakt. In eene brouwerij te Elisabeth, in Nieuw-Jersey, werd dientengevolge voor 25,000 dollars schade aange richt. De tweede brand brak uit in een woonhuis te Schenectrdy, in Nieuw-York. De eigenaar kwam in de vlammen om. de maatschappij uitbetaald; wel een bewijs, dat men geene goede berichten meer omtrent het schip verwacht. Van sociaal-democratische zijde mocht keizer Wilhelm nu eindelijk eens een dankbaar althans waardeerend woord hooren. Te Brunswijk heeft de hoofdleider Liebknecht openlijk verklaard, dat hij en de zijnen, anderhalf' millioen man, den keizer gaarne wil volgen en hem steunen in den strijd, dien hij onderneemt tot afschaffing van misbruiken en hervorming der maatschappij. Dit is een votum van vertrouwen, dubbel op merkelijk bij eene party die waarlijk niet spoedig aan goede bedoelingen pleegt te gelooven. Niet verre van Terni (Italië) is voor eenige dagen een meteoor gevallen. Het was middag; de boeren stonden op het punt de velden té verlaten, toen zij eensklaps door een orkaanachtig gedruisch, dat uit de lucht kwam en van een helderen vuurschijn vergezeld ging, met schrik geslagen werden. Men liep naar de plaats waar de vuurstraal den grond geraakt had en daar vond men een hal ven meter diep in den steenachtigen grond een voorwerp omtrent 6 kilo zwaar en uit een glanzend, goud kleurig metaal bestaande. Schaden, 6 Maart. Aangevoerd 10 Paarden ƒ70 af 175 - veulens f -a - Ossen/1 a -- Stieren f a 3 magere Geldekoeien f 140 a 150 5 vette dito f 200 a 230 8 kalf koeien 180 a 220 3 vaarzen dito f 160 a 190, 152 nucht. kalveren 6 a 23. - Graskalveren f a 21 Varkens /15 a 20, Biggen 10 a f 12 - vette Schapen f a f mageredito a f—320 O verhouders f 16 af 30,50 Lammeren f kipeieren f 2,50 f a 3. - per 100 stuks. Leiden, 7 Maart. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuksf a f 6 Stieren f 66 af 210 Veulens stuks a ,f 36 kalrkoeien f140 a f 280 95 Melkkoeien f 104 af 245; 80 Varekoeien 96 a 238 75 Vette koeien f 132 a f286 17 Vette kalveren f 42 a f 93, 131 Magere kal veren f 3,25 a f 14 Graskalveren f af 155 Vette Schapen f 24 a f 40,— 85 Magere Schapen f 16 a f 24, 2 Paarden f 30 a f 46 - Magere Lammeren f, a f ,-Vette jarige af 64 Magere Varkens f 16 a 32 Vette Varkens - a. 96 Biggen f 7.50 a f 12. Londen, 6 Maart. Ter veemarkt zijn aangevoerd 300 Runderen, 1000 Schapen en Lammeren 70 kalveren, - Varkens. Men noteertRunderen 0,35 a f 0,7174 Schapen en Lammeren f 0,711 05 kalveren 0,56'/4 1,00. Varkens f a f Voor de vele bewijzen van belangstelling op 4 Maart ondervonden, betuigt de onderge- teekende, ook namens zijne familie, zijn harte- lijken dank. G. LAMMERS. P, H. Polder, Texel. MAANDAG 10 MAART, aan de Waal geene Catechisatie wegens begrafenis. KUPERUS. Men schrijft uit HamburgVan de Tönning- sche stoomboot „Emma" heert men nog niets naders gehoord en men heeft daarom alle reden te veronderstellen dat ze totaal verloren is. Zooals bekend is, verliet de „Emma", behoorende aan de reederij Sartori, te Kiel, den 26sten Januari met eene lading steenkolen de haven van Burn tisland, by Edinburg, om naar Tönningen terug te keeren. Sedert ontbreken alle bijzonderheden aangaande het schip. Het is ontwijfelbaar in de geweldige stormen, welke toen over de Noordzee heerschten, met man en muis vergaan. Naar vernomen wordt, is de verzekeringsom leeds aan Bericht, dat hij heden zijne Nieuwe winkel op de Steenenplaats heeft geopend en zich minzaam bij zijn mede-ingezetenen aanbeveelt zullende door goede bediening en uiterst lage pt ijzen zich een ieders gunst trachten waar dia te maken. 8 Maart 1890. over het land te gaan van A. LAiYGEVELD Az. te Waal en Burg, wegens aan te richten schade aan homeland en heining. Te bevragen by A. DALMEIJER, aan de Waal.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2