Gemeenteraad te Texel. Marktberichten. In November jl. verging op de Haaks met man en muis het schip Elverhöi, beladen met vaten hars, welke groot endeels op onzen kust aanspoelde. Sedert dien tijd werden nog vaten hars door visschers opgevischt in hun kor, deze werden dan opgescheept en aan authoriteiten afgeleverd. Door ijverige naspo ring van onzen, aan het Oudeschild gestationeer- den, Rijksveldwachter, van de Water, bleek het dezer dagen, dat niet allen visschers dat deden, zoo werd dezer dagen door van de Water bevonden aan boord van een bij de politie ongunstig bekende een partij hars. De inbe slagneming en verbaal volgden en de latere verrekening zal wel volgen. Ingez Wij lazen onlangs in de nieuwsbladen de afkomsten eener koe welke een niet onbelangrijk cijfer uitmaakte. Ook op Texel bevinden zich uitmuntende exemplaren welke mede kunnen dingeno. a. bezit een veefokker een melkkoe die met Mei a. s. 5 jaren oud wordt een zwart en witkop mooi model; dat beest kalfde 11 December '89 en leverde op halve liters. Tot 1 Januari '90, alzoo 19 dagen 1102 1 Februari 31 1838 1 Maart 28 1628 11 _11_ 649 totaal 89 5217 De melk bracht op 3 cent per halve liter zoodat de bruto voordeeion waren in 89 dagen f 156.51. Bedoelde koe genoot een warme stal, goede oppassing en goede voeding. Ingez. Oudeschild, 11 Maart. Heden werd hier voor het eerst de begrafeniswagen, tot het vervoer van lijken naar den doodenakker in gebruik gesteld. De wagen ziet er keurig en smaakvol uit en doet den vervaardigers, de Heeren T. en S. de Wijn en M. Blom, alle eer aan. Dewijl de voordeelen, die met den wagen worden behaald, geheel ten bate der Kerkelijke Administratie der H. G-. komen, en het nette en stemmige der begrafenissen zeer door het voeituig worden verhoogd, zullen zeker de meeste ingezetenen geen spijt gevoelen, dat ook in dit opzicht met het oude gebroken is. Naar wij vernemen bestaat ook het plan, den wagen voor andere dorpen op Texel beschikbaar te stellen. Oosterend, 11 Maart. De Noordzee-visschers van hier zijn in de laatste weken maar enkele dagen in zee geweest en hebben ook toen nog slechte zaken gemaakt. Er is weinig te vangen. Ook het garnalenvisschen geeft dezen winter slechte resultaten. Eenige visschers van l ier hebben dan ook beslotejf om zich met het vangen van zeester ren (vijfhoeken), welke naar Rijnsburg ver scheept zullen worden, bezig te houden. De benoodigdheden daarvoor zijn reeds aan boord gebracht en zoo het Aveder dit toelaat zal men er nog deze week mede beginnen. Het bericht „Dr. Stam blijftweid alhier met grocte vreugde begroet. Heden wappert van vele woningen de chiekleur. De Cocksdorp, 11 Maart. Stormen en water vloeden brengen soms groote veranderingen teweeg, zoowel aan de kust, als aan den bodem der zee. Dit laatste ondervinden alhier de schelpen- visschers, die reeds sedert eenige dagen vergeef- sche pogingingen hebben aangewend om de schelpenbanken weer te vinden. Van de schelpen, die in het vorige jaar nog in zoo grooten getale op die plaatsen aanwezig waren, is nu geen spoor te ontdekken ze zijn Avaarschijnlijk onder het zand bedolven. Als het niet gelukt andere banken op te sporen, ziet het er voor hen allertreurigst uit, daar het nagenoeg hun eenigst middel van bestaan is. Helder, 11 Maart. Met overvloedige vangst keerden heden de haring-visschers naar de haven terug. Evenwel bestond de vangst grootendeels uit kleine haring, die 25 a 40 ct. per mand op bracht en later nagenoeg onverkoopbaar was. Sommige booten vingen zooveel, dat zij ook aan andere booten de last konden geven en het net zelfs op strand moesten achterlaten. Volgens de Held. Ct. is Maandag nacht bij de ton van het z.g. „Fransche bankje" fstrand- paal 5) gestrand het Duitsche stoomschip „Asca- nia", kapt. Lignitz, met pijpaarde van Fowey naar Hamburg bestemd. Het schip is spoedig na de stranding lek gewor den en gezonken, zoodat de sleepboot "Hercules", ter assistentie vertrokken, onverrichter zake moest terugkeeren. De uit 13 man bestaande equipage heeft met een der booten het schip verlaten en is behouden op het strand aangekomen. Tot nadere aanduiding van de reden, waarom Zr. Ms. stoomschip Atjeh naar Bassorah is gezonden, deelt het Haagsche Dagblad mede, dat het gebouw, waarin 't viceconsultaat is gevestigd werd geplunderd. Ook het Vad. heeft bericht ontvangen, dat Zr. Ms. stoomschip Atjeh den 24en Febr. jl. van Batavia vertrokken was met bestemming van Batavia vertrokken was, met bestemming van Ceylon naar Bassorah (Aziatisch-Turkije). Er werd bijgevoegd, dat eenige sloeproeiers, in dienst van het vice consulaat der Nederlanden te Bas sorah, tengevolge van een twist met andere inwoners, tot in het consultaat achtervolgd en daar mishandeld waren en dat de Atjeh thans in last had voor deze schending van onze vlag voldoening van den Sultan te eischen. Onder alle reserve maakt het blad thans meldiDg van de zaak, nu het Haagsche Dagblad ook iets er van heeft medegedeeld en de Staats courant er over zwijgt. Naar men vermeent, worden er door het Ministerie van waterstaat de noodige gegevens verzameld ten einde te onderzoeken, in hoever het mogelijk is, om zonder groote financieele bezwaren tot opheffing te geraken van de tolhef fingen op Rijkswegen en Rijkskanalen. Dit staat in verband met de opheffing van kanaalrechten op het kanaal van IJmuiclen. De Minister wenscht namelijk dat andere Ri/kskanalen, en Rijkswegen in dezelfde gunstige verhouding zullen komen. ODder de ongemakken, waaraan de werk paarden vooral dikwijls lijden, en die zelfs den dood vaak veroorzaken, behooren de maskers, larven of engerlingen van den paardenhorzel vooral ook genoemd te worden. Meermalen komt het voor dat een paard waaraan men overigens niets ondekt, langzamerhand vermagert en zelfs bij 't beste voeder mager blijft, verzwakt en eindelijk sterft. Wanneer men dan zoodanig dier opent, dan zal' men larven in de maag aanwezig en vooral ;aan hare wanden vastgehecht vinden. Een oud Hollandsch hoofdofficier der cavallerie geeft daartegen als middel aan de hand, aan het paard, daarmede behept, zijn voedsel en drinken een tijd geheel te onthouden, het daarna zoete melk voor te zetten en vervolgens een sterke purgatie te geven. De maskers maken zich dan los om zich aan de melk te vergasten en hebben ten gevolge van de purgatie geen tijd zich weder vast te hechten, om met de ontlasting in groote hoeveelheid te worden uitgeworpen. De raad van Heerhugowaard heeft ten tweeden male afwijzend beschikt op een verzoek om de uitbetaling van de jaarwedden der gemeente ambtenaren maandelijks, in plaats van per kwartaal, te doen geschieden. Kon de raad nu maar besluiten die betaling voor een kwartaal vooruit te doen, dan was de zaak opgelost. Eene uitzondering, In een faillisement te Rotterdam is een accoord aangeboden vaD 100 pet. en natuurlyk door de crediteuren met dank baarheid aanvaard. De voorstelling, te Amsterdam door de heeren Justus Van Maurik en Braakensiek gegeven ten bate van hen, die door den schouwburgbrand benadeeld zijn, heeft zuiver ongeveer f 1100 opgebracht. Vergadering Maandag 10 Mrt., 's avonds 7 uur. Voorzitter de heer C. M. Kooy, burgemeester. Tegenwoordig 10 leden: de heeren F. Keyser, Koorn, Mets, Brouwer, Boon, Zym, Roeper, Dros, Koning en W. K. Bakker. Afwezig de heeren "Westenberg, C. Keyser Pz. en C. W. Bakker; eerstgenoemde met kennisgeving; de tweede idem, daarby tevens de wensch te kennen gevende dat de Raad geen besluit zal nemen, waardoor geringere grootte of mindere diepte van de haven wordt toegestaan. Na opening der vergadering en lezing der notulen van de vorige vergadering, welke worden goedge keurd, doet de Voorzitter mededeeling van ingekomen prov. bladen, welke voor kennisgeving worden aan genomen. Alsmede van een verzoek van Dr. Stam om ontslag als geneesheer (op de convocation vermeld) op welk verzoek echter een later schryven van adress. is gevolgd, om dat verzoek niet in behandeling te nemen. Op voorstel van den heer Keyser wordt by accla matie besloten om den heer Stam namens den Raad schriftelyk dank te zeggen, voor de intrekking van zijn verzoek. Daarna doet de Voorz. nog mededeeling van een ontvangen schryven van den heer Comm. d. K. namens den Min. van W. H. en N., mededeeling doende dat tot verbetering van de haven te Oudeschild, door het Rijk zal worden verleend eene subsidie van 2/5 in de kosten, mits niet meer dan f 17000, welke subsidia zal worden uitgekeerd wanneer het werk door den Hoofd-ingenieur zal zyn goedgekeurd. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Daarna brengt de Voorzitter ter sprake het punt voor deze vergadering aan de ordede haven-kwestie. Na het in de vorige week ingesteld onderzoek, heeft de Voorzitter informatiën ingewonnen omtrent andere, door den Raad gewenschte veranderingen (aangezien het voorgestelde plan geen genoegzame ruimte aanboodt) waaruit is gebleken, dat het eene plan- om de haven ruimer en dieper te maken, eene ver hooging van uitgave zou eischen van niet minder dan f16000; het tweede plan: vergrooting zonder verdieping ongeveer f1000 meer dan was geraamd doch de Ingenieur tevens te kennen gaf, dat hij dit plan ten ernstigste zou bestryden. De Voorz., de verschillende plannen resumeerende ontraadt ten zeerste het kostbare plan; hy toont aan, dat dit zou gaan, boven de fin. draagkracht der gemeente; verhooging der toegestane subsidie acht hy niet denkbaar, verhooging H. O. is niet doenlyk, vanwaar dus de meerdere inkomsten te wachten? Andere zaken: brandwezen, onderwy's, enz. eischen wellicht uitgaven, welke niet kunnen worden vermeden. Het tweede voorgestelde plan wordt door den Ing. krachtig ontraden en heeft dus weinig kans van slagen. Spr. raadt daarom aan, om het door den Ing voorgestelde plan aan te nemen, hy wyst er op dat dit de oorspronkelyk door den Raad gevraagde ver betering ishet tot stand komen van het werk is gewenscht en wanneer in dit jaar van de subsidie geen gebruik wordt gemaakt, zal in een volgend jaar die weder moeten worden aangevraagd; boven dien geeft het oponthoud, de oppositie eene gunstige gelegenheid aan de hand om daaruit munt te slaan. Dat de voorgestelde vergrooting te weinig ruimte zou bieden, is spr. niet recht duidelykonze vloot telt 119 schepen beneden 30 tonnen, waarvan 47 beneden 20 tonnen en 30 boven 30 tonnen inhouds maat. By het betalen van havengelden zyn alle schepen klein en nu zyn alle schepen groot. In herinnering brengende een paar spreekwoorden, raadt spr. aante nemen wat men kan verkrygen, en mocht het later blykon dat de diepte niet voldoende is alsdan te trachten door uitbaggering daarin te voor zien. De heer Keyser kan zich hiermede niet vereenigen* hy wenscht alsnog eene poging aan te wenden om den Ing. voor het tweede plan van den Raad, (dat meer ruimte en eene losplaats om de geheele by haven biedt), te winnen, en daartoe eene commissie af te vaardigen, die mondeling de bezwaren van dien deskundige zal trachten te weerleggen. Door den heer Mets wordt dat voorstel ondersteund hy acht zich alsnog niet gerechtigd zyne stem té geven tot het doen van zoo groote uitgaven voor de gemeente, op het door den Ing. voorgestelde plan De heer Brouwer weerlegt dat meerdere diepte later door uitbaggering zou kunnen worden verkregen Dit wordt door de Waterstaat slechts onder beperkendé voorwaarden toegelaten. De heer Dros verklaart te zyn vóór een goed degeiyk begin, opdat later geene moeielykheden kunnen ontstaan. Hy is voor voldoende diepte waarmede reeds van den aanvang af, met het maken der gordingen rekening moet worden gehouden. Zoo beginnende moet men wat ruimte betreft, trachten te verkrygen wat te verkrygen is. De heeren Mets en Brouwer merkten hierop aan dat huns inziens de ruimte meer behoefte ia* dan de diepte. Verder geven de discussien geene meerdere licht- punten. Het voorstel Keyser werd met algemeene stemmen aangenomen, en de heeren Mets, Brouwer en Dros met één of meer leden van het D. B. aange wezen als leden der commissie. Daarna wordt de vergadering gesloten. Alkmaar, 7 Maart. Graanmarkt. Aangevoerd: 61 heet. Tarwe 6.75 a 7 50 15 heet. Rogge f 3.90 a f 4,25 209 heet. Gerst 1 4.75 a 5.50 Chev. f6.25, a 6,75 533 heet Haver f 3,90 a f 4,25 242 heet. Boonen, br. Boonen 7.50 a f 8,75 Paardenboonen f 5.75 a 6. witte bonen f 12 a Duive boonen t a - citroen boonen f 11,50 a 12 38 heet. Erwten, Gr. Erw. f 8.50 a 14,- vale Erwt a-.ri? Erwt. a graauwe Erwt. 11,50 a 14,. 10 heet. Ivanariez. a 6.25 16 heet. Karwijz. a 9.75. Amsterdam, 10 Maart. Aangevoerd 587 Run deren, le kwal 78 h ets, 2de kwal 68 ets., Se

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2