N. 257. Donderdag 20 Maart. A0. 1890. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag'- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. K ENNISGEVIN G. KIEZERSLIJST. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel brengen ter algemeene kennis, dat de lijst der kiezers van leden voor de Tweede Kamer der Staten Generaal, Provinciale Staten en voor den Gemeenteraad vanaf heden gedurende 14 dagen op de Secretarie dezer gemeente vooreen ieder ter inzage is nederlegd. Texel den 18 Maart 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. M. KOOIJ. De Secretaris, STIKKEL. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL-, gelet op art 44 der Gemeentewet, brengt, naar aanleiding daarvan,ter kennisse van de ingezetenen dat de vergadering van den Raad door hem is belegd tegen Zaterdag den 22 Maart 1890, des voormiddags te 101/, ure, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize "dezer gemeente. Texel, den 19 Maart 1890. De burgemeester voornoemd, C. M. KOOIJ. TEXEL, 19 Maart 1890. Oude Sientjeeen der novellen van Justus van Maurik, was de lezing, welke de heer Sloos, van Winkel, in de Nutsvergadering van Maandagavond zijn hoorders boodt. Verdiende de heer Sloos reeds de dank van ons Nutsdepartement, voor zijne bereidwillig heid om voor de tweede maal in dezen winter alhier op te treden, nu het Bestuur was teleurgesteld om eenen spreker voor dezen avond te verkrijgen, (naar ons de Voorzitter bij opening der vergadering mededeelde,) niet minder dank zeggen hem zeker alle aanwezi gen, voor de uitnemende wijze waarop hij het bovengenoemde product van Van Maurik's geestesgaven ons vertolkte. Oude Sientje is een type; 't is er een van de echte stempel, natuurlijk en waar; en die novelle voorgedra gen door iemand als de heer Sloos, kan niet anders dan algemeene voldoening schenken. De schrijver zal zulke vertolkers zijner ideën niet veel aantreffen. Als bijdrage gaf de spr. ten beste het gedicht Van sterfbed naar tooneel en daarna nog een verhaaltje, hetwelk geen titel had, doch wel de eigenschap, om na eenige spanning, een gullen lach uit te lokken. De Voorzitter sloot deze laatste bijeenkomst met een woord van dank aan spreker en hoor ders, en zeide met genoegen de Voorzitters hamer aan zijn opvolger over te geven, die naar hij wenschte minder moeite mocht hebben tot het bekomen van sprekers, dan hij had moeten ondervinden. De bijeenkomst was zeer tegen gewoonte, door veel dames bezocht, ook andere bezoekers, niet-leden waren meer dan gewoon vertegen woordigd. De opkomst van leden, daarop viel echter niet te roemen. Naar wij vernemen is aan de 3 kooihou- ders te Texel, welke gepasseerde jaren door het schieten met zwaar geschut van af het fort de Harssens schade bekwamen in hunne vogelkooien, wegens het vertrek en wegblijven- der vogels, ieder eene som van f 200.— schadevergoeding toegekend. Voor de vacante betrekking voor Hoofd der School te Zuid-Eierland hebben zich 10 sollicitanten aangemeld. Naar Noord-Amerika vertrekken door tusschenkomst van Koning Co. per Neder- landsch-Amerikaansche Stoomvaart-Maatschap pij de volgende familiën: 29 Maart. Leendert Witte, Grietje Sperling, Cornelis, Daniël, Jacob, Cornelia, Leendert, Arend, Klaartje en Jan Witte. 5 April. Jacob List, Grietje Meijer, Trijntje en Johannetta Sophia List. Adrianus van der Vliet, Antoinnetta Vervaart, Neeltje, Jobke en Pieter van der Vliet. Albert de Boer, Arendina Cath. van Houten, Jan, Hendrik, Albert, Trijntje en Jolian de Boer. Marinus Steenland, Agnietje Kromhout, Antje, Pieter, Roelof, Cornelia, Manis, Jacobus, Cornelis Steenland. Te zamen 35 koppen. den Hoorn, 17 Maart. Dezer dagen le vei de een duif het bewijs van gehechtheid aan zijn hok. In Maart 1889 werd bij den heer Weurdingen van een paar duiven, de doffer door een kat dood gebeten. De duif, die zat te broeden, verliet natuurlijk hare eitjes, vloog eenigen tijd zoekende rond en verdween plot seling. En zie, Zondag jl., 10 maanden na hare verdwijning, komt de duif eensklaps terug in de oude woning en toont op allerlei wijzen hare blijdschap. Dat zij met graagte weer werd ontvangen, ligt voor de hand. Oosterend, 18 Maart. Den vijfden April zullen naar Amerika vertrekken, Albert de Boer, vrouw en zes kinderen. Helder, 18 Maart. Gesleept door de stoombooten „Zuid-Holland" en „Neptunus" werd hedenna- middag de driemaststoomboot „Ascania" van Stettin, in onze haven binnengebracht. Deze boot, met pijpaarde geladen, die onlangs bij „Falga" strandde en vol water geraakte, werd door de bergingmaatschappij van Zuid-Holland, bovengebracht en afgewerkt. De pogingen zijn al spoedig met gunstigen uitslag bekroond geworden. De boot lag nog zeer diep en scheen nog veel water in te hebben. In de Duitsche en Fransche bladen komen zeer verontrustende berichten voor omtrent den gezondheidstoestand van Z. M. den Koning. Bij een nauwgezet onderzoek is intusschen aan de N. Rott. Gt. gebleken, dat er gelukkig voor die berichten geen grond bestaat en dat de toestand van Z. M. hoogst bevredigend is. Het N. v. d. D. meldt verder nog: Z. M. bevindt zich steeds zeer wel. Hij gaat reeds te 9 uren naar zijn slaapvertrek, maar staat ook geregeld vroegtijdig op. 's Mor gens en 's avonds telkens ongeveer anderhalf uur lang, houden adjudant- of ordonnance- officier hem gezelschap en bespreken dan o. a. binnenlandsche aangelegenheden en het buiten- landsch politieke nieuws. In 's Konings onmiddelijke omgeving is men ten stelligste overtuigd van den goeden staat zijner gezondheid, zoodat er reeds sprake is dat de hofhouding in den loop van de zomer naar 's Gravenhage zal terugkeeren. Met het oog op en uit vrees voor den persoonlijken of algemeenen dienstplicht hebben te Tilburg, naar de Bred. Ct. meldt, verschillende personen plaatsvervangers gesteld voor hun zonen, die toch vrij van dienst zouden zijn, en dit in de hoop, dat hun jongere zonen daardoor vrij stelling zullen bekomen, als de persoonlijke dienstplicht wordt ingevoerd. De heer Thon, die door het bestuur der Amsterdamsche markthallen naar Hongarije is gezonden om den uitvoer van Hongaaische landbouw- en tuinbouwproducten naar onze markten te bevorderen, werd door de Hongaar - sche Regeering in alle opzichten ondersteund. Hij had o. a. een audiëntie bij den minister voor handelszaken Baross en aan den heer Thon werd een hoofdambtenaar toegevoegd, om verschillende landbouwvereenigingen in het land te gaan bezoeken. Die rondreis slaagde volkomen. Gretig grepen de landbouwvereenigingen de gelegenheid aan, betere prijzen voor haar artikelen te kunnen bedingen, en dat men met de uitvoering niet talmde, blijkt uit het feit, dat reeds prachtig gevogelte, waaronder puike kalkoenen, hier werd aangevoerd. Waggons kippen en eieren zijn insgelijks hier aangekomen, weldra te volgen door nog belangrijker toezendingen. Ook Hon- gaarsch rundvee en varkens kan men verwachten. Hongaarsche wijnen zullen hier eveneens in aanzienlijke hoeveelheid komen. Men was inmiddels te Budapest reeds zoozeer voldaan over den goeden uitslag van het bezoek door den heer Thon aan de landbouwvereenigingen gebracht, dat een feestmaal werd aangericht, waarop de minister Baross menigen dronk wijdde aan de nieuwe handelsbetrekkingen met Nederland. Bij die gelegenheid roerde de Minister een punt aan, dat bijzonder de aandacht verdient. Hij wees er op, dat de Hongaarsche boeren door hun geringe ontwikkeling niet in staat waren den grond zoodanig te ontginnen als voor een veel belangrijker productie gewenscht was. Daarom zou men gaarne zien, dat Hollandsche jongelieden toegerust met voldoende kennis van landbouw, zich genoopt zouden gevoelen over te komen tot een land, waar groote behoefte bestaat aan dege lijke kennis van ontginning. Hij verzocht den heer Thon diens bemiddeling in deze, terwijl bij de verzekering gaf, dat jongelieden, die zich tot overkomst genoopt gevoelden, konden rekenen op den steun der Regeering. Aan de landbouwmaatschappijen om zich dit punt nader aan te trekken(N. v. d. D.) In de Groningsche venen dreigen de turfar- beiders weder onrustig te worden met het oog op de vaststelling van het werkloon, dat er in de aanstaande turf-campagne zal verdiend worden. Naar enkele plaatsen zijn marechausses ver trokken, om te zorgen dat de orde niet verstoord worde. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1