Gemeenteraad te Texel. M arktberichten. De eerste kievitseieren zijn alhier reeds gevonden. Een drietal telde deze eerste vondst, waarvan 2 in één nest. Door den dilig.-rijder J, J. Trap, waren ze opgekocht. Ze waren allen present onze vroede mannen, 13 in getal, niemand ontbrak op 't appèl. Nu, de zaak in de zitting van den gemeente raad hedenmorgen aan de orde, verdiende dan ook wel die belangstelling't was alweer de havenkwestie. Hoe menig benard oogenblik heeft dat ding al bezorgd, en thans zouden wij het einde hooren. Dat de rechters in deze zaak met opgeruimdheid aan de roepstem des Voorzitters gevolg hadden gegeven, om ter vergadering te verschijnen, wil er bij ons maar niet in, eerder gelooven wij, dat de tocht naar de raadszaal met loomen tred werd ondernomen. Er was dan ook voor deze keer niet veel moois aaneen besluit te nemen, waarmede men zelve niet is ingenomen en wat ten slotte zoo wat niemand bevredigdziedaar de toe stand, waarvoor hot noodlot onze achtbare Raad laad geplaatst. Was er geld genoeg disponibel, dan was de uitspraak niet moeielijk geweest, maar nu De gehouden comparitie met den heer Inge nieur, om deze alsnog voor het voorstel van den Raad te winnen, was ook al een niet geweest en zoo bleef er niet anders over dan het oorspronkelijke plan aan te nemen, öf niets te krijgen, öf zich een groote schuldenlast op den hals te halen, en tot dat laatste achten vele leden zich niet gerechtigd. Een wanhopige poging om de zaak nog wat te verschuiven, mislukte, en nolens volens besloot' de Raad om het plan, dat in de oogen van den Ingenieur geen genade kon vinden, by de» Commissaris des Konings alsnog te bepleiten. Mislukt ook dat ja, dan zal me» weder van voren af moeten beginnen. Is het publiek hiermede denkelijk niet vol daan, ook de leden van den Raad zullen wel licht niet met bevrediging hun werk van dezen morgen herdenken. Oosterend, 21 Maart. Schipper D. en zijn knecht zijn gisteren aan een groot gevaar ontkomen. Terwijl zij in zee waren, kreeg de schuit, door op een verborgen voorwerp te stooten, een lek, waardoor het water in korten tijd boven de laningen was gekomen. Gelukkig kon er hulp geboden worden van andere schuiten, die in de nabijheid waren. Met niet min ler dan zeven man heeft men met groote moeite de schuit boven water kunnen houden en op eene veilige plaats brengen. De schade is aanzienlijk. In de Woensdag gehouden zitting der Tweede Kamer is het voorstel-Reekers tot opheffing van het verbod tot het visschen met den wonderkuil in den Zuiderzee werd aangenomen met 69 tegen 19 stemmen. Het debat over de belastingvoorstellen der hoeren Borgesius c. s. is aangevangen. De Regeering heeft een wetsontwerp inge diend, dat gevolg geeft aan haar reeds bij de algemeene beraadslagingen over de Staatsbegroo- ting voor 1890 aangekondigd voornemen, om tydig een voorstel te doen tot het in dienst houden na 1 Mei 1890 van zeven lichtingen der zeemilitie. Tot rechtvaardiging van dezen maatregel wijst zy op snel opkomende politieke verwikkelingen, die onverwacht verandering kunnen brengen in den meer vredelievenden algemeenen toestand in Ëuiopa; op de voortdurende uitbreiding van de legersterkte by de meeste Europeesche mogend heden en op de omstandigheid dat de organisatie van de levende strydkrachten in ons land m een tydperk van overgang verkeert, nu eene betere regeling van den verplichten krijgsdienst eerlang, naar de Regeering zich vleit, zal kunnen tot stand komen. Blykens een nader onderzoek zegt de ProvGron. Crt. is de steen, waarvan wij de vorige week het een ander mededeelden en die vermoedelijk een ruwe diamant zoude zijn, waarvoor reeds, zooals gezegd werd, door lief hebbers eene som van f 20.000 was geboden, gebleken onecht te zijn. De eigenaar is er mede naar Amsterdam geweest, waar de steen gewaar deerd en waardeloos verklaard is. In de zitting van Vrijdag werden de belasting voorstellen der heeren Borgesius c. s. bestreden door de heeren A. Van Dedom, graaf Schimmel- penninck, Harte en Okma, en verdedigd door de heeren Lieftinck, Mees, Dij ck meester en Gleich- man. Tegenover den aandrang der rechterzijde bij den minister op de indiening eener belasting op het kapitaal in portefeuille, stelde de heer Mees de voordeelen eener rijks-inkomstenbelasting in het licht. De heeren Schim melpenninck en Cavaglino waren tegen eene effectenbelasting. In het laatst des vorigen jaars wendde het hoofdbestuur van de Friesche Maatschappij van Landbouw enVeeteeltzich tot den minister van B.Z. met verzoek om intrekking of wijziging van de wettelijke bepalingen tegen de besmettelijke var kensziekte op grond dat die bepalingen, blijkens de daarvan verkregen ondervinding, niet leiden tot beteugeling van genoemde ziekte, en de krachtens de bepalingen verordende maatregelen zeer onbillijk zouden werken en daarbij onuitvoerbaar zouden zijn. Nadat de minister zich van deskundige zijde had doen voorlichten, is thans aan het hoofdbestuur te kennen gegeven, dat de ervaring omtrent de uitwerking der bedoelde maatregelen nog niet voldoende is gevestigd, om aan het gedane verzoek gevolg te geven. Men schrijft van Langedijk "Was de toestand voor de landbouwers aan de Langedijk wat betreft de koopwaarde hunner producten alles behalve rooskleurig, en waren er slechts spotprijzen te bedingen, ja, was zelfs een gedeelte dier producten schier onverkoopbaar, wegens overproductie en minder goede kwaliteit, thans is daarin eene gunstige verandering gekomen en zijn er betere prijzen te bedingen. Voor roode kool wordt thans besteod f 7.— a f8.— en voor savoye kool, zoogenaamde taaïe gele f 10.— a f 12.— mindere soorten naar even redigheid. Uien gelden f5.— per H.L. Niettegenstaande de uiterst en ongekend lage prijzen der kool was de verzending groot. Een afnemer, de heer K. Wagenaar te Broek op Langedijk, heeft alleen ongeveer 1000 spoorweg- waggons ingeladen en bevracht en naar het buitenland verzonden. De reeds aangekomen schepen kunnen ditmaal allerminst over de vlugheid der reizen roemen. Echter is dat niet het geval met de sloep „Noordster" schipper A. van Hoogteilingen, deze verliet Woensdag 1.1. de haven van IJmuiden, vischte den daaropvolgende Donderdag éénmaai vervolgens Vrijdag en Zaterdag beide dagen tweemaal daags, zoodat in drie dagen 5 maal geschoten, en arriveerde Maandagmorgen met tamelijk goeden vangst, althans de besomming beliep 950 gulden. De beetwortelteelt in IJ- en Haarlemmer meerpolders, welke in het vorige jaar zoo belang rijk was, zal dit jaar niet minder zijn. Voor vier fabrieken is in genoemde polders gecontrac teerd, terwijl de ruime en voordeelige oogst van 1889 zeer aanlokkelijk werkt. Vergadering Zaterdag 22 Maart, 's morg. half elf. Voorzitter de heer C. M. Koop, burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Daarna doet de Voorz. mededeeling van ingekomen Prov. bladen en circulaires, welke voor kennisgeving worden aangenomen. Idem proces-verbaal opname boeken en kas van den gemeente ontvanger. Kassa was f 3625,52. Kennisgeving Ged. Staten, dat in de kosten voor het onderwys voor deze gemeente is toegestaan een bedrag van f5535. Miss. Ged. Staten, houdende goedkeuring raads besluit omtrent het ontslag van den onderwyzer D. J. van Oyen. Verzoek van A. Bakker Jz. om achter zyn woning een schuur te mogen bouwen. De Voorz. ligt dat verzoek toe, waarop vergunning wordt verleend. Alsnu komt aan de orde de havenkwestie. De Voorz. deelt mede, dat de comparitie met den heer Ingenieur geen gunstig gevolg heeft gehad. Met geen mogelijkheid was deze te winnen voor het plan van den Raad. Voor het groote plan wil hy gaarne zyne hulp toezeggen. De Raad staat alzoo voor de vraag: om het plan van den Ingenieur aan te nemen, of het groote plan, of beiden te verwerpen. Eene zeer uitvoerige discussie volgde hierop, doch men kwam er niet veel mede nader. De Voorz. meer.de op fin. gronden te moeten ont raden de aanneming van het groote plan, de fin. toestand van de gemeente is van dien aard, dat zulk eene uitgave de draagkracht te boven gaat. De heer C. Kepser Pz. houdt een pleidooi voor het groote plan en meent na verschillende besprekin gen met deskundigen te mogen aannemen, dat de kosten wel wat hoog zpn geraamdvolgens zyne meening zou het gioote plan niet eene extra uitgave van f16000, doch wellicht maar f 10000 behoeven te zpn. De heer Mets kan zich met den heer Kepser in hoofdzaak wel vereenigen, hp ziet wel op tegen de grootere offers, welke daardoor zullen moeten worden gebracht, doch aangezien de zaak reeds lang han gende is, en bp uitstel de subsidie een volgend jaar wellicht zou kunnen worden geweigerd, zal hy, indien geen nieuwe plannen worden ingediend, zich by dit voorstel aansluiten. De heer F. Kepser erkent, dat de zaak reeds lang hangende is; het plan Yan den Ingenieur vindt hy echter geen afdoende verbetering, hp zou alzoo dat voorstel willen verwerpen en eene commissie van den Raad wenschen af te vaardigen naar den Com. des Konings, om diens raad in te winnen. Een nieuw plan bracht daarop de heer Dros ter sprake, hy wenschte de bestaande plannen te ver werpen en geeft in overweging zyn plan, nl. om een schutsluis te maken in den dpk in de havenkom, welk werk niet zooveel zal kunnen kosten en het welk tevens ten voordeele zou kunnen komen om later het vervoer van goederen per schuit in plaats van per as te doen plaats hebben. De spuiïng door deze sluis zou, naar de heer Dros meende, de haven wel op genoegzame diepte houden. De heer C. Kepser bestreed dit denkbeeld, terwyl de heer Mets het bezwaar opperde, dat dan wellicht op geen subsidie kan worden gerekend, daar die in hoofdzaak tot verlenging der hoofden was toegestaan. De heer Westenberg zegt daarop ook vroeger reeds te hebben gewezen, doch hem is toen gezegd dat dit een onbereikbaar idee isten opzichte van de toe gestane subsidie herinnert ook hy dat die wordt verleend in hoofdzaak voor de hoofden als zynde dit algemeen belang, terwyl vergrooting der haven meer lokaal is. Al de discussiën brachten ons echter niet verder. De Yoorz. moest meermalen herinneren, dat men by- een was om een besluit te nemen, niet om nieuwe plannen in te dienen, en nadat bykans alle leden het woord hadden gevoerd, in hoofdzaak draaiende om- dezelfde spil: onvoldoende plannen en geen geld, werden eindelpk de verschillende plannen in stemming gebracht. Het plan van den Ingenieur werd verworpen met algemeene stemmen. Het groote planmet 7 tegen 6 stemmenvoor stemden de heeren Westenberg,Mets,Brouwer, Roeper C. Kepser Pz. en F. Kepser. Daarop vraagt de Voorz. het gevoelen van den Raad om het plan hetwelk door den Ingenieur is afgewezen, by den Comm. des Konings te verdedigen. Met 8 tegen 5 stemmen wordt dat voorstel aan genomen. Tegen stemden de heeren Roeper, Dros, C. Kepser Pz., Koning en W. K. Bakker. - Tevens wordt goedgevonden om by ongunstig succes, aan B. en W. een crediet te verleenen, om met deskundigen nieuwe plannen te beramen. Daarna gaat de vergadering over in geheime zitting, tot behandeling der kohieren H. O. en Hondenbe lasting. Na heropening der vergadering brengt de Voorz, in stemming het Kohier voor den H. O. zooals het thans is vastgesteld. Wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Het Kohier voor de belasting op de honden, wordt by acclamatie goedgekeurd. Bp rondvraag doet de heer F. Keyser de vraag wie in zake de havenkwestie als commissie naar de Comm. des Koniugs zullen gaan. De Voorz. zegt, dat B. en W. zich daarmede zullen belasten, tenzy de Raad daarvoor eene commissie wenscht aan te wyzen. Wordt alzoo aan het D.B. overgelaten. Niets meer te behandelen zynde, wordt de ver gadering gesloten. Scliagen, 20 Maart. Aangevoerd 16 Paarden f 45 af 245 veulens/" a - Os f ,2 Stieren f 145a 185,10 magereGeldekoeien f 160 a 180, 6 vette dito f 220 a 260 24 - kalf koeien 150 a 280 8 vaarzen dito f 120 a 190, 198 nucht. kalveren 5 a 18. -• Graskalveren f a —,28 Varkens ƒ16 a 30, Biggen 10 a 13. vette Schapen f a f magere dito a f—362 Overhouders f 16 af 33,50 Lammeren f kipeieren f 2,50 f a 2.75 per 100 stuks. Leiden, 21 Maart. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuksf a f 5 Stieren f 70 af 300 Veulens stuks a ,f 40 kalikoeien f146 a f 270 125 Melkkoeien f 104 a f 250; 92 Varekoeien 95 a 235 98 Vette koeien f 142 a f300 15 Vette kalveren f 49 a f 90, 153 Magere kal veren f3,— a f 11 Graskalveren'f af 110 Vette Schapen f 25 a f 86,— 330 Magere Schapen f 19 a f 32, Paarden f af Magere Lammeren f af Vette jarige af 92 Magere Varkens f 16 a 46, Vette Varkens a. 274 Biggen f8. af 13. Londen, 20 Mrt. Ter veemarkt zijn aangevoerd 200 Runderen, 1000 Schapen en Lammeren 70 kalveren, 5 Varkens. Men noteertRunderen 0,35 f 0,71 '/4 Schapen en Lammeren f 0,71 y41,01 »/4 kalveren 0,56'/4 l,0l7«. Varkens f 0,35 a f 60,

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2