N. 259. Donderdag 27 Maart. A0. 1890. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. - Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. - Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL maken, ingevolge de voorschriften der wet van den 2den Juni 1875, Staatsblad No. 95, bekend, dat door DIRK WUIS, wonende te Texel, aan hen is ingediend een verzoek, om in het kadastraal bekend Gemeente Texel Sectie B, No. 1263, eene broodbakkerij te mogen oprichten. Op Donderdag 10 April e. k., des namiddags te 1 ure, zal op de Secretarie der Gemeente gelegenheid worden gegeven, bezwaren tegen het inwilligen van genoemd verzoek in te brengen en die mondeling en schriftelijk toe te lichten. Van het verzoekschrift met bijlagen kan terstond inzage worden genomen; terwijl de ter zake ingekomen schrifturen drie dagen voor ovengenoemde dag op de Secretarie der Gemeente ter visie zullen worden gelegd. Texel, 26 Maart 1890. De Secretaris, De Burgemeester, STIKKEL. C. M. KOOIJ. TEXEL, 26 Maart 1890. Eene nalezing op de behandeling der haven kwestie. Wanneer wij ons veroorloven, om nogmaals op het behandelde in de vergadering van Zaterdag terug te komen, dan doen wij dat, omdat de tijd welke ons overbleef tus- schen de afloop van die vergadering en de uitgave van ons nummer, Zaterdagmiddag, ons geen tijd bood daarover veel te zeggen. Het verhandelde in de gehouden raadszitting deelden wij echter mede, en zoo kwam aan belanghebbenden en niet-belanghebbenden bij de havenkwestie, reeds ter kennis hoever de zaak thans is gevorderd. De uitslag heeft vermoedelijk weinigen bevredigd, waarschijnlijk ook niet de raadsleden zelve, want men is hoegenaamd niets gevorderd. De poging om den heer Comm. des Komngs te trachten te winnen voor het plan van den Raad, dat door den Ingenieur onvoorwaarde lijk is afgekeurd, is wel een poging tot redding, als van den drenkeling, die zich aan een stroohalm vasthoudt. Of die poging in de gegeven omstandighe den het beste is, wagen wij niet te beslissen 't is weer uitstel; doch in zoover heeft het zijn nut(?), dat men alsnog geen definitief besluit behoefde te nemen. Maar men moge dat zooveel verschuiven als men wil, eenmaal zal toch eens afdoend werk moeten geleverd worden. Gemakkelijk is dat zeker niet; dringt de toestand van de haven tot een flinke verbe tering, de ongunstige toestand der gemeente- financiën dwingt tot de grootst mogelijke zuinig heid. Het plan van den ingenieur, dat onze gemeente f 7000 zou kosten, werd eenparig afgestemd. Het tweede plan, dat de gemeente f23000 zal kosten werd afgestemd met 7 stemmen, 6 verklaarden er zich voor. Het voorstel om het plan van den Raad bij den Comm. des Konings te verdedigen, kon slechts 8 voorstanders vinden. Die stemmingen geven te denken. Dat het eerste plan onvoorwaardelijk werd afgestemd, bewijst dat de Raad die verbetering niet vol doende achtte (voor het geld?) dat het tweede plan zes voorstanders vond, die de verantwoor delijkheid op zich durfden nemen om een groote schuldenlast voor de gemeente aan te gaan, getuigt wel van den ernstigen wil om aan de wenschen der schipperij tegemoet te komen; dat het voorstel voor het derde plan maar 8 voorstanders had, doet ons denken dat ook dit plan niet aan de eischen voldoet. Zeer aanbevelenswaardig schijnt het ook niet, de Ingenieur althans keurt het onvoor waardelijk af, omdat het geen genoegzame diepte voor tjalkschepen biedt, en gedurende de discussiën hoorden wij een der leden zeggen, op een vraag desbetreffend: „we kunnen het er mee redden;" uit de verdere toelichting bleek echter, dat visschersvaartuigen bij een gewoon getij water van die haven gebruik kunnen maken, bij laag water zouden ook die aan den grond blijven zitten. Wat helpt dan zulk een verbetering?, Het plan van den Ingenieur werd afgestemd, omdat het geen genoegzame ruimte boodt, ofschoon die ruimte bruikbaar zou wezenwat heeft men nu even wel aan meerdere ruimte welke men niet gebruiken kan? Al die pogingen echter goed beschouwd, zijn uitvluchten, de zaak uitstellen, omdat men er mede verlegen zit. De financiën, dat is het zwaartepuntzeker zou geen der raadsleden aan een flinke ver betering der haven zijne stem onthouden, wanneer het geld er voor was te vindenmaar, wanneer een zoo donkere schilderij van de fin. toestand wordt opgehangen, als de Voorz. in de vergadering deed, wanneer de schulden last als een zwaard van Damocles boven het hoofd hangt, dan huivert men gewis om tot zulk eene uitgave te besluiten, ook al wil men erkennen dat de visscherij de tweede hoofdbron van bestaan voor ons eiland is. Blijkbaar was het die gedachte welke de beraadslagingen, de stemmingen beheerschte Voorzichtig mag het zeker genoemd worden dat onze vertegenwoordiging schroomt om de burgerij meerdere lasten op te leggen, dat zij, wanneer voor het doen van groote uitgaven zich sommigen bereid verklaren, luistert naar de stem die zegt, „wijs ook aan de bronnen van inkomsten daarvoor," doch hoe men het ook moge wenden, hoe men het moge overwegen, zonder uitgaven krijgt men geen verbetering en hoe degelijker de verbe tering wordt gewenscht hoe grootere uitgaven daarvoor benoodigd zullen wezen. Dat die uitgaven ontegenzeggelijk leiden tot zwaardere lasten voor allen: belanghebbenden en niet direct-belanghebbenden, ligt voor de hand. Wanneer we nu daarvan overtuigd zijn, dan blijft de vraag overis de uitgaaf gerechtigd En juist dit is niet afdoende beantwoord, te weinig althans om daarop uitspraak te doen. Wanneer men de gesprekken over dit onder werp eens nagaat, dan zijn de conclusiën zeer verschillend: de een beweert, dat de haven geen ruimte genoeg biedt, een ander, dat er ruimte genoeg doch geen voldoende diepte is; een derde acht verbetering van de haven niet zoo zeer noodig, doch verlenging der hoofden, waardoor ten allen tijde een goede commu nicatie met de boot verzekerd is. Weder anderen sluiten zich aan bij het voorstel Dros, voor het maken van een schutsluis, waardoor tevens de mogelijkheid tot het maken eener vaart wordt geopend, terwijl nog weder anderen als afdoende verbetering zouden wenschen een haven aan het Horntje, -met vermeerderde verbinding met den vasten wal. Hoe nu uit dien chaos van ideën te geraken tot het meest gewenschte? Ons dunkt niet beter dan door het houden van eene meeting, waardoor de Raad meer bekend wordt met de wenschen der burgerij. Er wordt wel veel gepraat, maar altijd onder bedekte termen, nimmer flink, openlijk. 't Heeft ons meermalen verbaasd, dat over deze zaak niet eens een bijeenkomst is uitge lokt geworden. Daardoor toch zouden ook de raadsleden komen tot een juister begrip, wat het volk wil, en of en onder welke voorwaarden zij recht kunnen vinden om te besluiten tot eene uitgave, die onvermijdelijk aan allen grootere lasten oplegt. Is havenverbetering vereischte, en kan het geld daarvoor niet worden geweigerd, laat het dan zoodanig worden aangewend, dat de belangen van zoovelen mogelijk er mede gebaat worden. Daarvoor te waken is niet enkel de plicht van den Raad, doch van ieder, aan wien door die uitgaven zwaardere lasten worden opgelegd. Mocht dat worden begrepen, en in eene algemeene bijeenkomst de algemeene belangen worden besproken, ook tot voorlichting van hen, die in d$pe uitspraak moeten doen. Zaterdag 1.1. vergaderdein „deLindeboom" de afdeeling Texel van 't Nederl. Onderwijzers- Genootschap, welke vergadering door den Afrondissements-Schoolopziener, den Heer Hil- lenius werd bijgewoond. Voornamelijk wijdde de vergadering zich aan de beantwoording van 8 vragen, door het Hoofdbestuur gesteld, aangaande het onderwijs in de beginselen van het liandteekenendie voortaan op elke school moeten worden onderwezen. Een resumé van 't besprokene zal aan 't Hoofdbestuur worden ingezonden. Van het resultaat der besprekingen in alle afdeelingen zal het Hoofdbestuur dan een algemeen overzicht maken, hetwelk op de Algemeene Vergadering, dit jaar te Middelburg te houden, aan de orde zal worden gesteld. Tot de acht vraagpunten behoorden o. a. de volgende. 1. Moet het teekenonderwijs op de lagere school de ontwikkeling van den smaak TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1