Buitenland. of wel de oefening van oog en hand op den voorgrond staan? 2. Moet er alleen gekopieerd of behoort er ook naar de natuur geteekend te worden? 3. Hoeveel tijd behoort er aan dat onder wijs in de verschillende klassen te worden besteed? 4. Welke der bestaande methoden zijn het meest geschikt te achten voor de verschil lende trappen van het teekenonderwijs? Waal, 24 Maart. Eergisteren had alhier in het lokaal Bellevu6 de aangekondigde voor stelling plaats, bestemd om nog eenige pennin gen te verzamelen ten behoeve der Prins- Hendrik-Si ichting te Egmond aan Zee. Jammer, zeer jammerwas het, dat de Heeren welke van den Burg tot ons kwamen, hun edel pogen door zoo weinig pubhek gesteund zagen. De opbrengst is dus natuurlijk gering en daardoor wordt aan de stichting de noodige hulp onthouden maar zij, die zijn weggebleven, hebben ook zichzelven een genoeglijken avond onthoudenwant een genoegen is 't een behoorlijk tooneelstuk flink te zien spelen en dat is gebeurd. Wij hopen dan ook van harte, dat de jonge lui, die hunne krachten wijden aan de beoefe ning der uiterlijke welsprekendheid, zullen voortgaan op den ingeslagen wegwant vol gens onze stellige overtuiging zijn in dat gezelschap krachten aanwezig, die lang niet te versmaden zijn. Wij roepen hen dan ook gulweg toetot weerziens Heereneen boom valt niet met eenen slag. Oudeschild, 25 Maart. „Jenever, bier en brandewijn, Dat is voor kinderen groot venijn," zegt een oud rijmpje. Gisteren werd dit aan een dreumis alhier bewaarheid. In een vaartuig stond een flesch drank. Een kleine jongen wist er zich heimelijk van meester te maken en proefde zoolang, totdat hij eindelijk in bewusteloozen staat werd ge vonden en huiswaarts moest worden gedragen. Gelukkig geraakte de jeugdige likkebroer aan 't braken, anders had de afloop der snoepzucht licht doodelijk kunnen zijn. de Cocksdorp, 25 Maart. Het eerst alhier gevonden kievitsei werd door den Heer D. aan Z. M. den Koning gezonden. Als eene zeldzaamheid zij vermeld, dat een schaap van den landbouwer J. Reuvers, vier levende jongen ter wereld heeft gebracht. Oosterend, 25 Maart. Alhoewel de kans op het verkrijgen van eene haven bij de Kaap voorloopig verkeken is, hetgeen, naar men meende, tengevolge zou hebben, dat velen naar elders zouden verhuizen, neemt de bevol king nog toe, hetgeen te zien is in het gebrek aan woningen. Alle woningen en woninkjes zijn bezet en reeds wordt er een tweetal bijgebouwd, terwijl naar men zegt, de heer M. de Graaf van de Cocksdorp het plan ge opperd heeft om uit het Eierland een zestal woningen naar hier over te brengen. Oosterend breidt zich langzamerhand uit uit naar het oosten en nadert meer en meer het gehucht Zevenhuizen. Door de slechte resultaten, welke met het visschen naar zeesterren verkregen werden, heeft men besloten dit werk te staken. De vangst was gering en de prijzen, welke te Rijnsburg verkregen konden worden, te on bevredigend. Te Schagen werd Zondag jl. eene bijeen komst gehouden om te bespreken de reeds sinds jaren gekoesterde wensch, om Schagen, door het graven van een kanaal, een geschikte verbinding te weten te bezorgen met de omliggende gemeen ten, Het denkbeeld om in dat dorp tevens te verkrijgen een kaasmarkt was aan dat idee wel vastgeknoopt. De vergadering, uitgeschreven door de „Yereeni- ging tot bevordering der bouwkunst" was door ruim 80 personen bezocht. De conclusie van het verhandelde was om zich te wenden tot die gemeenten, welke door dezen waterweg worden bevoordeeld, ten einde van die zijde steun te erlangen. Ruim veertig gemeenten zouden daarbij worden betrokken. Het doel schijnt een water weg te verkrijgen van uit het N. H. kanaal, langs verschillende gemeenten, tot aan Enkhuizen, Eene commissie werd benoemd, om zich met de voorloopige werkzaamheden te belasten. Dat dit werk eene groote uitgave zal vereischen, is on tegenzeggelijk, alleen de medewerking van velen zal dit mogelijk maken. Voor de Vrijdag, den 28, op het Doelenveld to Alkmaar te houden Paaschtentoonstelling van rijstieren, melkvee, vet rundvee, rammen en fokschapen, zijn 73 stuks fok- en 70 stuks vet vee aangegeven. Deze aanzienlijke inzending maakt de tentoonstelling weder een bezoek over waard. Hare gevestigde naam, ook in het buiten land, stempelt haar trouwens tot eene markt, door afnemer en producent ten zeerste gezocht De minister van oorlog heeft bij algemeene order voor het leger openlijk zijne bijzondere tevredenheid betuigd aan officieren van gezond heid, militaire apothekers, adminisirateurs der hospitalen, militaire apothekersbedienden en ver dere hospitaal-geëmployeeiden, voor de wijze, waarop zij zich, elk op zijn gebied, in het belang van eene zorgvuldige en geregelde verpleging der zieken tijdens het heerschen der griep-epidemie, van hunnen plicht hebben gekweten. Door den Minister van Justitie is f 62,000 aangevraagd tot uitvoering van de wet betreffende de arbeidsenquette. De secretaris der plaatscom missie zal een jaarwedde van f 2000 genieten. De meeste schuiten van Noordwijk aan Zee markten hunne visch in IJmuiden en Scheve- ningen, aangezien daar de prijzen voor visch veel hooger zijn dan te Noordwijk. Als eene bijzonderheid kan worden vermeld dat te Scheveningen zijn verkocht twee heilbotten, welke daar zelden worden gezien. Zij brachten f16 en f18 op. Eene groote bezending Friesche koeien is weer door tusschenkomst van den heer R. Kuipers te Akkrum naar Saragossa [Spanje) afgezonden, gemiddeld tegen f 270 per stuk. Indien men bedenkt, dat er nog voor elke koe ongeveer f 125 onkosten komen voor ze ter bestemder plaatse zijn, dan blijkt hieruit op nieuw, dat het Friesche vee zeer gezocht is. De geneeskundige dienst der landmacht heeft het comité der tentoonstelling tot bevordering van veiligheid en gezondheid in fabrieken en werkplaatsen, in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam te houden, voor zijn inzending een plaatsruimte van 460 M2 aangevraagd. De inzending bestaat uit een veldhöspitaaltent, met verschillende modellen van draagbaren, zelfwer kend kooktoestel, kisten voor drenkelingen, ver bandmiddelen, operatietafel enz. In Groningen hebben zich nu reeds gevallen van de vlekziekte onder de varkens voorgedaan. Deze zoo gevreesde ziekte woedt in den regel slechts koiten tijd in het heetst van den zomer. Blijkens het verslag van den inspecteur van dat toezicht, dr. Ruijsch waren op 1 Januari in de krankzinnigengestichten hier te lande aanwezig 5883 krankzinnigen. De commissie die zich te Amsterdam gevormd heeft voor den wederopbouw van een schouwburg heeft zich met een adres tot burgemeester en wethouders gewend, waarbij wordt medegedeeld, dat zij zal trachten de voor haar doel benoodigde gelden geraamd op f 900,000, door middel eener geldleening tegen iage renten bijeen te brengen, terwijl verzocht wordt, dat door de gemeente de rente en aflossing der leening tot een bedrag van f 22,500 's jaurs zal worden gewaarborgd. Een en ander onder bepaling dat de gemeente aanstonds eigenares zal worden van het te stichten gebouw en de commissie dit gedurende 100 jaren van de gemeente zou in gebruik nemen, alles op eene wijze, waardoor de stadsschouwburg zou worden herbouwd, zonder dat daarvoor nieuwe lasten op de burgerij worden gelegd. Te Diedam is het huis van J. A. Sanders, bewoond door A. Tinnenveld, eene prooi der vlammen gewoTden. De vrouw van den bewoner kwam met een kind van vier maanden in het vuur om. Niets werd gered. De oorzaak is onbekend. Men schrijft uit het Westland, dd. 20 Maart: In het vorige jaar werd door vele verbouwers van eetaarda ppelen in Groningen eene nieuwe wijze van grondbewerking voor die teelt gevolgd, welke uitstekende uitkomsten heeft gehad. De oude wijze van bewerking kwam geheel overeen met de manier van handelen, die hier gevolgd wordt, doch ten vorigen jare zijn velen in het najaar het la.nd, voor de aardappelteelt bestemd, gaan spitten. In 't voorjaar werd de aldus behandelde grond gemest, waarbij de mest niet diep (7 a 8 cM.) werd ondergebracht nadat zij eenigen tyd op 't land gelegen had. Nadat nu de aardappelen gepoot waren, werd er gëegd om de gaten dicht te krijgen en tegen het opkomen herhaalde men nog eenmaal deze bewerking, waarna geen werk meer aan den akker te verrichten viel. Het voordeel van deze handelswijze is vooral gelegen in de grondbewerking. Het onkruid kwam nu veel minder voor, doordien het reeds in de herfst werd vernietigd en voor 't grootste deel tot verrotting overging, waardoor men in 't vooijaar veel meer „klaar" land had en weinig behoefde schoon te maken. Voor de werkver schaffing en de geregelde verdeeling der werk zaamheden bleek de nieuwe handelwijs uiterst voordeelig. In den laten herfst had de arbeider nu nog wat te doen, wat anders meestal niet het geval is, terwijl in 't vooijaar het gebrek aan werkkrachten, dat zich bijna altijd en overal doet gevoelen, minder groot was. De vruchtbaarheid van de op de vermelde wijze bewerkte akkers was uitnemend en ofschoon er met eene enkele proefneming nog geen vergelijking is te maken met vorige jaren, is het toch hoogstwaarschijnlijk, dat de nieuwe bewerking in 't voordeel zal zijn van beschot en kwaliteit. (W. Ct.) De „Labour Union," die te Rotterdam na de werkstaking der bootwerkers tot stand kwam, naar het heette met medewerking van de hoofden der Londensche dokwerkers, is, naar de „N. R. C." meldt, geheel uit elkander gespat. De president en secretaris, Yan der Klok en Sas, die aanvankelijk uit de contributiën gesalariëerd werden, zijn thans weder als sjouwerlieden in de erts werkzaam. De fondsen van de „Union" verkeerden in den laatsten tijd in een hoogst bedroevenden toestand, en de werklieden toonden op het lid. maatschap hoegenaamd geen prijs meer te stellenj Sommige personen verkeeren nog altijd in de meening, dat gevonden voorwerpen hun eigen dom zijn, wat tot minder aangename gevolgen leidt. Zoo had de milicien J. A., van de lichting 1889, van het le reg. vest.-art., in garnizoen te Zwolle, een zilveren dameshorloge gevonden en dit te gelde gemaakt. Deswege door den krijgsraad in het 5e militaire arrondissement te Leeuwarden ter verantwoording geroepen, is hij tot twee maanden gevangenisstraf en in de kosten van het proces veroordeeld, als schuldig aan diefstal. Uit IJmuiden wordt aan de „N. R. Ct." gemeld, dd. 21 Maait Te 4 uren stoomde het stoomschip „Caland", -■ eenigszins slagzij liggend, de sluizen binnen en veroorzaakte aan een der sluisdeuren belangrijke schadede deur zelve is ontzet, en de leuning benevens een gedeelte van den hardsteenen kaai muur zijn aanmerkelijk beschadigd. Met het oog op de laatste in het Noorzee kanaal plaats gehad hebbende ongelukken, zooals het zinken van het schip „Thorbecke VII.", het inloopen van de sluisdeuren door het stoomschip „Hartville" en de aanvaring van gisteren van de booten „Rydal Holme" en „Redruth", wordt het door de autoriteiten meer en meer wenschelijk of hoog noodig geacht, om dit door afdoende maatregelen te voorkomen. Men zou dan de stoomschepen niet meer de sluis laten binnenstoomen, zooals tot heden het geval is. Om aanvaringen in het kanaal voortaan te voorkomen, zou men de schepen die naar zee vertrekken, willen laten stoppen en vastmaken bij eventueele ontmoeting van binnenkomende schepen, daar het kanaal te nauw is om elkander veilig te passeeren, en vooral in de bocht bij Buitenhuizen hoogst gevaarlijk is. Yan Atjeh vernemen wij dat ter voorkoming van diefstallen van ijzerdraad en het opbreken van rails, des nachts gepanserde tramwagens op de lijnen worden gesteld waarin detachementen worden verscholen, die elk oogenblik gereed zijn handelend op te treden. Nu en dan ook doen die wagens nachtelijke ritjes om ook op andere punten van de baan een wakend oog te houden. Hoe nuttig deze maatregel misschien ook is, de toestand van de in de wagens overnachtende militairen kan niet benijdenswaardig worden geacht. Java-Bode De veeteelt in Argentinië trekt in de laatste jaren meer en meer de aandacht, in de eerste plaats voor den invoer aldaar van fokvee en in de tweede plaats voor den uitvoer naar Europa. De Argentijnsche consul te Karlsruhe heeft zijn Regeering in een uitvoerig rapport medegedeeld, dat de invoer van levend vee uit Argentinië naar het Groothertogdom Baden als een gunstige

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2