N. 260. Zondag 30 A0. 1890. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. G-roote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOTJ, Parkstraat, Burg op Texel. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL maken, ingevolge de voorschriften der wet van den 2den Juni 1875, Staatsblad No. 95, bekend, dat door DIRK WUIS, wonende te Texel, aan hen is ingediend een verzoek, om in het kadastraal bekend Gemeente Texel Sectie B, No. 1263, eene broodbakkerij te mogen oprichten. Op Donderdag 10 April e. k., des namiddags te 1 ure, zal op de Secretarie der Gemeente gelegenheid worden gegeven, bezwaren tegen het inwilligen van genoemd verzoek in te brengen en die mondeling en schriftelijk toe te lichten. Van het verzoekschrift met bijlagen kan terstond inzage worden genomen; terwijl de ter zake ingekomen schrifturen drie dagen voor ovengenoemde dag op de Secretarie der Gemeente ter visie zullen worden gelegd. Texel, 26 Maart 1890. De Secretaris, De Burgemeester, STIKKEL. C. M. KOOIJ. TEXEL, 29 Maart 1890. Als eene bijzonderheid meldde men ons onlangs, dat een onzer ingezetenen, de heer A. D., reeds tal van jaren in bezit is, van een Louis d'Or; is dit op zichzelf niet zoo'n groote zeldzaamheid, het merkwaardige daar van is de herkomst. Ten tijde n.l. dat Napoleon ook over ons landje de baas speelde, was deze potentaat tijdens een bezoek aan ons eiland, met zijnen staf ingekwartierd bij de fam. D. Bij zijn vertrek gat hij als aandenken, of om welke redenen dan ook, zulk een geldstuk aan een der huisgenooten. Datzelfde geldstuk wordt nog steeds door de familie D. bewaard. Zoo althans luidde de. vertelling. Maandag jl. liep hier met averij in zeer lekken toestand de blazerschuit TX 60 binnen. Zij was, volgens de bemanning, op de Noordzee aangezeild door een Helderschen botter, welk vaartuig zelf geen schade beliep. Oosterend, 28 Maart. Waren de resultaten, die de rogvisscherij tot in 't begin dezer week gaf, slecht, thans is daarin plotseling ommekeer gekomen. Uit Harlingen werd bericht, dat door drie schuiten 350 stuks werden gevangen, welke voor ongeveer f 0.65 per stuk verkocht werden. Alhier heeft zich nog eens een geval van griep voorgedaan en wel met ongunstigen afloop. De voorstellen tot belasting-hervorming van de H.H. Borgesius c. s., hield de Tweede Kamer gedurende eenige dagen bezig. Deze voorstellen door verschillende sprekers bestre den, werden door de Heer Goeman Borgesius namens de voorstellers verdedigd. Bij stemming werd art. 1 (heffing eener inkomstenbelasting) verworpen met 47 tegen 43 stemmen. Na dit votum trokken de voor stellers hunne voorstellen in. Naar gemeld wordt, tracht onze regeering tegen Augustus hier een congres te houden van de zeemogendheden, over- de bescherming der visscherij. Deze conferentie zou geheel, evenals het arbeidscongres te Berlijn, een zakelijk karakter dragen, ter voorbereiding van bepalingen tot wederzijds politietoezicht, door de diplomaten uit te werken. Aan de beambten der Hollandsche IJzeren- Spoorwegmaatschappij, van wie tijdens hun lijden aan influenza, volgens de bestaande bepalingen, de helft van hun tractement werd gekort, is dit bedrag gerestitueerd, terwijl den lossen weiklieden die gedurende de ziekte geen bezoldiging ontvan gen, het volle loon gedurende de dagen, dat zij aan influenza geleden hebben, is uitbetaald. De visscherij, vooral die op haring, leverde voor Katwijk aan Zee over het algemeen in 1889 geen ongunstige resultaten. Hadden de scheep- makerijen vroeger weinig of geene bestellingen op schuiten, thaDS is het glad omgekeerd. Er zijn te Katwijk voor de haring-visscherij reeds 3 nieuwe schuiten besteld, welke nog door 1 of 2 staan te worden vermeerderd. Ter uitvoering van de zoogenaamde boter- wet, is door Z.E. den minister van Justitie, aan de Commissarissen en andere ambtenaren van politie eene instructie gegeven, en, o. m. daarbij bepaald, dat de woorden in art. 2 der wet „dui delijk voorkomenzoo moeten worden opgevat, „dat de winkels en andere openbare verkoop plaatsen de waar zoodanig moet zijn opgesteld, „dat het opschrift „Margarine" of „surrogaat", den bezoeker in het oog valt, hem althans niet „ontzichtbaar is. Uit Dalerveen schrijft men De Piuus slokt tegenwoordig alles binnen zeide laatst een eenvoudig man en as ie genog hef, begunt hij weer te kloppen." Ofschoon we dit laatste natuurlijk voor onzin houden, is het toch een feit, dat de Pruissische kooplieden voor beste jonge varkens verbazend hooge prijzen besteden. De landbouwer H. Wilting verkocht dezer dagen zeven biggen, ruim drie weken oud, voor den ongehoorden prijs van zestig gulden. Zeker wel een bewijs, dat het met kennis en zorg aanfokken van jonge varkens eene zeer winstgevende zaak is. Op de grenzen van Groningen is eene groote stagnatie in den mesthandel ontstaan. Tengevolge van hel in Oost-Friesland heerschende mond- en klauwzeer, is de invoer van mest in Nederland voor den tijd van 4 maanden verboden. Dientengevolge wachten groote hoeveelheden mest, uit de Oost-Friesche polders aangevoerd en liggende aan het Oost-Friesche gat, op het tijdstip, dat genoemd verbod zal worden opge heven. Tot groote schade der verschillende eigenaars heeft deze mest door uitdroging en andere oorzaken veel in waarde verloren. Van regeeringswege zijn in Beneden Lang- kat onderzoekingen ingesteld naar aanleiding van aldaar ontdekte petroleumbronnen. Bij de boringen werd op verschillende plaatsen bij de rivier de Lepan petroleum opgepompt. Op een punt is vermoedelijk, op een diepte van 150 M., het hoofd reservoir getroffen. Wanneer daar een boorgaat geheel geopend wordt, dan worden in 24 uren 200 a 250 H.L. ruwe petroleum geleverd. De put blijft nog steeds onverminderd vloeien, zelfs is de opbrengst in de laatste vier maanden nog een weinig vermeerderd. De geleverde olie is van zeer goede hoedanig heid, alleen bevat zy een groot gehalte aan zeer vluchtige verbindingen, die weinig waarde bezitten. In het groot zal 35 pCt. zeer goede lampolie kunnen worden verkregen. Schadelijke bestanddeelen zijn niet aanwezig, zoodat uit het residu zeer goede minirale smeerolie zal kunnen worden bereid. Dezer dagen brak een rijtuig, waarin de Koningin en de Prinses een rijtoer deden. De vorstelijke personen kwamen met den schrik vrij Dit geval is in de Haagsche Kamer van Koophandel besproken, die daarvoor nog wel een buitengewone vergadering had belegd. Het gebroken rijtuig werd namelijk door een Londensche firma geleverd, en nu had, naar men uit de Residentie meldt, de voorzitter van de Kamer van Koophandel in het belang der vader- landsche industrie aan de in dezen bevoegde personen verklaard, dat door het gebeurde opnieuw was bewezen, dat het bnitenlandsche fabrikaat ook op dit gebied niet beter was dan het Neder- landsche en dat het derhalve onnoodig is zich in het buitenland van rijtuigen te voorzien, maar dat de nationale industrie, die het werk wel gebruiken kan, kan worden gebaat. Om te geraken tot een rechtstreeksche spoorwegverbinding (locaalspoor) tusschen Hoorn en Alkmaar, meer noordelijk, naar het plan van de heeren Bosman en de Lange, te Alkmaar, hebben de Gemeenteraden van Berkhout, A ven- horn, Ursum, Oterleek, en Oudorp besloten voor een bedrag van 15,000 aan genoemd plan deel te nemen. Met de voltooing van den inundatiedijk te Hoofddorp gaat het niet naar wensch. Op een afstand van pl.m. 70 M. heeft men een zeer weeken bodem, die de voortzetting zeer bemoeilijkt. Dezer dagen heeft er zich op dat zwakke gedeelte weer eene verzakking voorgedaan van 2 decim. Men zal dus wel genoodzaakt zijn, wil men dat slappe gedeelten houden, rijs- en kramwerk aan te leggen. Men meldt uit Ingen aan de „N. R. Ct." Voor eenige dagen werd bij den arbeider v. S. zijne eenige melkkoe ziek en neen, stierf niet; voordat de doodsstrijd geëindigd was, werd het bijna levenslooze dier de hals afgesneden, verkocht en naar 's-Hertogenbosch vervoerd, om aldaar tot voedsel voor den mensch te dienen. Gelukkig werd het vleesch aangehouden, en, als ongeschikt voor de consumtie, vernietigd. De koe had geleden aan de zoozeer besmettelijke veeziekte, het miltvuur. Twee katten en een hond, die waarschijnlijk van het bloed gelikt hadden, stierven aan 't miltvuur, drie diachtige varkens en een hit eveneens, zoodat de geheele veestapel van den man aan het miltvuur is gestorven. Op last van den rijksveearts te Bommel zyn de dieren verbrand en de overblijfselen begraven terwijl de stallen ontsmet zijn. Men huivert bij de gedachte, wat het lot van zoo velen zou geweest zijn, indien het vleesch der koe niet ware bekeurd. Uit Lisse schrijft menDe velden in de omstreken van Haarlem beginnen zich met kleuren te dekken. Enkele hyacintsoorten zijn reeds ontloken en binnen weinige dagen zal „de bloemenzee" in al hare heerlijkheid prijken. Voor hen, die voornemens zijn de bloemenvelden te komen bewonderen, is het raadzaam dit te doen tusschen 1 April en Paschen, daar omstreeks dien tijd de volle bloei zal zijn ingetreden. Ondanks de nachtvorsten, welke eenige schade aanrichtten, bestaat er alle hoop op een goeden oogst. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1