Buitenland. Ingezonden Stukken. Voor de betrekking van adspirant-admini- strateur bij de Nederlandsche Amerikaansche Stoomvaartmaatschappij te Rotterdam, openge steld voor jongelieden tusschen de 20 en 25 jaren, hebben zich niet minder dan 364 sollicitanten aangemeld. Er zijn 6 plaatsen open. Buitengewoon veel bouwland is in het westen van Friesland bestemd om dit jaar groene erwten voort te brengen. De hooge prijzen die voor dit artikel het vorige jaar in Engeland zijn betaald, en de verwachting dat die prijzen niet zullen dalen hebben de bouwboeren hiertoe als uitgelokt. Van half Augustus verleden jaar tot voor korten tijd zijn door twee graankoopers te Harlingen wel 15,000 hectoliters groene erwten naar Engeland verzonden, welke hoeveelheid eerst is uitgezocht, voor welk werk 60 ets. per HL. is betaald, zoodat daaraan ruim f 9000 is verdient. De Overijselsche grens (nl. de oostelijke) bevat steenkool, blijkens reeds lang opgedane ervaring. Thans is men werkzaam om de beddin gen in uitgestrektheid en diepte na te gaan. Vooral bij Luten moet de laag nog al eenige beteekenis hebben, en men onderzoekt sedert eenigen tijd, in hoeverre die lagen voor ontginning kunnen in aanmerking komen. Jl. Maandag is te Spanbroek een stuk land verhuurd dat 2.5 H. A. groot is, voor f60 per jaar. Dat stuk land is door erfenis aan de armen dier gemeente gekomen. Als men nu nagaat, dat de lasten circa f 23.50 per H.A. bedragen, dat de verhuurster f 5 moet geven voor een pad naar dat stuk land en dat zij de hekken moet onderhouden, dan ziet men, dat niet ieder reik halzend naar een legaat behoeft uit te zien Te Horst (L.) is de landbouwer Lamb Lemmen, alsook diens vrouw en zoon door hun eigen karnhond aangevallen, waarbij alle drie zoodanig werden verwond, dat zij het bed moeten houden. Het diei, dat van hondsdolheid verdacht wordt, is afgemaakt en wordt door den Rijks Veearts ondeizocht. De griep is te Beerta (Groningen) in een ongewonen vorm waargenomen. De lijders zijn namelijk aangetast door onuitstaanbare oorpijn of pijn in de keel, welke hen weken achtereen belet te spreken. In de jongste algemeene vergadering der Vereeniging voor Volksvermaken te Hoorn is besloten, het 20jarig bestaan dier Vereeniging feestelijk te vieren. Op voorstel van een der leden zal de feestviering plaats hebben gelijktijdig met de in Juni a. s. te houden tentoonstelling van vee enz., uitgaande van de Vereeniging „Hollands Noorderkwartier" van de Holl. Maatsch. van Landbouw. Men schrijft uit Wageningen Aan de loting voor de nationale militie voor de lichting van dit jaar werd alhier deelgenomen door tweelingbroe ders, waarvan de één een dienstplichtig nommer trok en de andere vrijlootte. Nu wil juist het geval, ldat de loteing, die vrijlootte, bij de gehouden keuring voor den dienst ongeschikt werd geoor deeld, doch hij die een dienstplichtig nommer kreeg, wel geschikt voor den dienst was. Volgens het oordeel van één of meer leden van den militieraad mogen deze broeders onderling van nummer verwisselen, waardoor beiden dan vrij zouden wezen, en een ander loteling door deze nummerverwisseling daarvoor in dienst zou moeten treden. Andere leden van den militieraad echter zijn hiermede niet eens, zoodat, naar men mededeelt, het oordeel van Gedep. Staten hierover is ingeroepen. Naar de „N. R. C." verneemt, is als Neder landsche haven, door de Duitsche stoomvaartlijn op Oost-Afrika aan te doen, Rotterdam gekozen. Het Openbaar Ministerie by de rechtbank te Brugge heeft tegen een schipper te Ostende twee maanden gevangenisstraf gevorderd, wegens het moedwillig zeilen van avery aan het schip van schipper V. te Scheveningen, alsmede een jaar ontzetting van de bevoegdheid om als schipper ter zeevisscherij te varen voorts is tegen denzelfden schipper gevorderd 14 dagen gevange nisstraf, wegens moedwillige mishandeling van een zijner landgenooten, die tegen hem getuigenis had afgelegd. De prins Von Bismarck heeft den keizer zijn afscheidsbezoek gebracht. Eene talrijke volksmenigte had zich op het plein voor het paleis vereenigd en ontving den gewezen kanselier, toen hij het paleis verliet, met luide toejuichingen. Omtrent deze ovatiën wordt nader nog het volgende gemeld Eene hooggestemde menigte, bestaande ui. leden van allerlei leeftijd en standarbeiders, burgers, aanzienlijken, alsook voorname dames en vrouwen uit het volk, dreigden in hunne opgewondenheid Yon Bismarck op zijne groote kurassierslaarzen te trappen, zijne uniform van het lichaam te scheuren en hem zelfs plat te drukken. Een burgerman schreeuwde als razend „Tot wederziensHonderden liepen hijgende achter rijtuig en trachten door het open portier hem de hand te drukken, enz. Reeds dadelijk na Von Bismarks vertrek ui- het kasteel, in de onmiddelijke nabijheid daarvan, hadden op de groote paleis brug weer dezelfde stormachtige manifestaties plaats. De paarden van Yon Bismarcks rijtuig schenen wegens het oorverdoovende gejubel schichtig te zullen worden. Het rijtuig moest op de brug stilhouden en Von Bismarck uitstappen. Op staanden voet was hij door eene saamge- pakte menigte omringd en moest hij met de omstanders tallooze malen een handdruk wisselen onder daverende jubelkreten werden hem frissche bloemen uitgereikthij ging toen met de woorden „Neen, dat mag niet gebeuren," hij was er persoonlijk tegen, dat de paarden voor het rijtuig afgespanen werden. In den boezem der sociaal-democratische partij te Berlijn is een strijd uitgebroken over de vraag of op den lsten Mei alle Duitsche arbeiders, bijwijze van demonstratie, niet zullen werken, maar groote, vreedzame betoogingen zullen houden, door middel van bijeenkomsten, waarin besluiten zouden worden genomen ten gunste van het invoeren van een arbeidsdag van ten hoogste 8 uren. Een gedeelte wil voor deze be toogingen alvast de vereischte toebereidselen maken een ander gedeelte echter verklaart het wenschelijk, te wachte totdat de Rijksdag bijeen zal zijn gekomen, opdat de socialistische fractie van den Rijksdag, als de aangewezen vertegen woordigster van de partij, over deze zaak beslisse, en opdat, overeenkomstig de in het socialisten congres te Parijs aangenomen resolutie, eventueel tot eene internationale demonstratie kan worden overgegaan. Ook de Oostenrijksche werklieden willen op voorbeeld der Duitschers trachten den ln Mei vrij af te nemen. Te Weenen hielden zij dezer dagen verscheidene bijeenkomsten, op welke vooral timmerlieden en metselaars op uitvoering van het plan aandrongen. De werklieden in Galicie hebben zich eveneens voor een algemeenen vrijen dag verklaard. De groothandelaars in kolen en de mijnbe- zitters in Silezie willen een verbond sluiten voor de bepaling van den marktprijs, waartoe de voorloopige onderhandelingen reeds een aanvang genomen hebben. Te Manresa, in Catalonië, hebben achttien fabrikanten hunne fabrieken gesloten. Zij deden dit om te protesteeren tegen een besluit der werklieden-vereeniging, die allen werklieden in eene der grootste fabrieken gelastte het werk te staken, omdat de eigenaar niet terstond eenige eischen der werklieden wilde toestaan. Hierdoor zijn plotseling 2500 werklieden broodeloos ge worden. De ministerraad in Frankrijk heeft zich onledig gehouden met de vraag omtrent den invoer van levend slachtvee uit het buitenland. De minister van Landbouw gaf te kennen dat het thans ondoenlijk zou zijn het verbod van den invoer uit besmette landen op te heffen. De invoer van geslacht vee zou uithoofde van het handelsverslag niet kunnen verboden worden. Eene verbetering der bestaande ongunstige toe standen wordt intusschen verwacht van de toeneming van den invoer van vee uit Algerië. In het Belgische leger worden tegenwoor dig proeven genomen met een nieuwe luchtballon voor oorlogsgebruik, uitgevonden door de bekende luchtschipper Godard. Deze ballon, die een inhoud heeft van 3000 kubieke meters, wordt niet met gas, maar met verwarmde lucht gevuld; voor de vulling is slechts 3 h 4 kilogram stroo noodig. Daar de verwarmingstoestel zoo is ingericht, dat de vulling ook voortgezet kan worden, wanneer de ballon in de lucht zweeft, zoo kan hij met zijne bemanning van twee personen zoolang in de hoogte blijven, tot de geheele voorraad brand stof verteerd is, dat is gedurende 3 a 4 uren. Wanneer de ballon opgevouwen is, kan hij door 10 man zonder bezwaar vervoerd worden. Door den fabiikant Schlegel te Dusseldorf is een geweer vervaardigd en beproerd, dat patro nen met kogels verschiet. Met dit geweer kunnen gemakkelijk 32 kogels per minuut worden verschoten. In Duitschland steekt het anti-semietisme opnieuw het hoofd op. Gelijk reeds gemeld werd, heeft de predikant Stöcker de beweging weder begonnen. Hij wil Christenen en Israëlieten bij het onderwijs geheel van elkaar afscheiden. De keizer keurt deze beweging sterk af en heeft dit getoond door zijne zoons te zenden naar een gymnasium te Berlijn, waar van de 234 leerlingen 193 Israëlieten zijn. Onder Stöker's toezicht is een christelijke koopmansbond opgericht, die allen handel met Joden afwijst. In Saksen, Hessen- Kassei, Westfalon en elders is de anti-semietische beweging hernieuwd. Yolgens rapport van het bureau voor Land bouw te Nieuw-York, is de voorraad van maïs aanzienlijk. De pachters zijn in het bezit van 970 millioen bushels maïs en van 156 millioen bushels tarwe. Dat in koude landen sterke drank geen bepaalde levensbehoefte is, bewijst Noorwegen. Sterke drank is daar zoo duur, dat hij slechts als geneesmiddel kan worden gebruikt. Het drin ken van alcoholische dranken is daar weinig in zwang, aan open tafels drinkt men gewoonlijk in plaats van wijn, water. In de steden ziet men zelden, op het platte land nooit een dronken man. De statistiek bewijst, dat het aantal misdaden in Noorwegen dan ook kleiner is, dan overal elders. Op weg naar Decatur, Indiana, ontplofte een transport nitro-glycerine. De koetsier, de paarden en de wagen verdwenen zonder eenig spoor achter te laten dan een gat in den grond en een paar stukjes vleesch, die in boomtakken werden gevonden. Een moeder en kind, in een huisje op eenigen afstand gelegen, werden even eens gedood. Voor eenigen tijd vertrok, zooals men zich zal herinneren, eene Engelsche dame, om in plaats van den overleden edelen pater Damiens de melaatschen te Molokai op de Sandwicheilanden te gaan verplegen, derwaarts. Thans wordt ge meld, dat zij niet tot de kolonie toegelaten is omdat zij tot de Dominicanen behoort, terwijl de melaatschen-kolonie onder toezicht staat van de van Regeeringswege gesteunde zusters van het Heilige Hart. Zij is nu te Kalili, het wacht oord van lijders voor melaatschheid. Het „Stadtheater" te Bromberg is in het begin dezer week geheel verbrand. De twee gelastigden, door doctor Pasteur naar Australië gezonden, om met de middelen, door hem uitgevonden, aldaar de konijnenplaag te doen eindigen, zijn vandaar onverrichterzake teruggekeerd. Zij verklaren, en doctor schijnt hen te gelooven, dat men omtrent hen bij de toepassing der middelen geen eerlijk spel heeft gespeeld, en de indruk, dien zij verkregen hebben, is dat men zich in Australië nog liever in de konijnenplaag schikt, dan den uitgeloofden prijs van tienduizend pond sterling aan een buitenlander toe te kennen. Oosterend, 28 Maart 1890. Geachte Redacteur van de Texelsche Courant. Het hoofdartikel in het jongste No. uwer courant, werd ook bier met aandacht gelezen, hier, waarde havenzaak nog steeds levendig blykt, hoezeer'took schynt, alsof de Oostervloot in dezen geheel wordt voorbijgezien. Onder al de plannen toch in dit artikel vervat komt zelfs de gedachte aan een haven bij Oosterend niet op, tenzij iu uw voorstel om eene algemeene bijeenkomst te houden om de algemeene belangen te bespreken, de gedachte aan de Oosters doorblinkt. Het zal u toch niet onbekend zijn, hoe vurig men hier een haven wenscht, en wat men er reeds voor deed; en waarom? Ie. Omdat de gelegenheid hier by de Kaap nog reter is dan te Oudeschild; hier toch is onmiddeliyk by den dyk diepte, terwyi er geen droogte voor ligt. 2e. de afstand van Oosterend naar de nieuwe haven zou met een uur afstands verminderd worden. 3e- de haven te Oudeschild is by tyd en wille to klem v 4e: De kosten voor een te maken nieuwe haven zouden die voor het vergrooten van de Oudeschilder laven niet overschryden. Met ten slotte nog eenige vragen onder de oogen uwer lezers te brengen, die wellicht bevredigend beantwoord konden worden, wordt dit episteltje ge sloten. le. Was het van de Oosters onbiliyk om voor hun vloot die 90 Nummers, waaronder de grootste schuiten, telt, eene haven in hunne nabyheid te begeeren? (de overige van de 176 Nummers zyn verdeeld onder Oudeschild, den Hoorn en de Cocksdorp.) 2e. Is de vergrooting van de tegenwoordige haven noodig, als er eene nieuwe haven gemaakt wordt, waar al die 90 schuiten een ligplaats kunnen vinden?

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2