N. 261. Donderdag 3 April. A0. 1890; Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOT-J, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 2 April 1890. Voor de huishoudelijke vergadering van ons Nutsdepartement Maandagavond gehouden, was Rekening en Verantwoording door de commissie over de Alg. Bewaarschool alhier, het eenige punt van behandeling, op de con- vocatiën vermeld. Bleek uit de rekening, dat de bron voor de benoodigde gelden tot instandhouding dier inrichting, niet altijd even ruim vloeide, toch wees de rekening een batig saldo aan. Het verslag over deze inrichting uitgebracht, getuigde van de goede gang van zaken en veler belangstelling. Niet het minst verrassend was zeker de mededeeling, dat voor deze inrichting was ontvangen eene gift van f150, van de Hollandsche gemeente te Sint-Peters burg, welke gift in dank aanvaard, de begroo ting van 1890/91 een gunstig aanzien geeft. Geen wonder, dat met algemeene stemmen werd goedgevonden, om genoemde gemeente schriftelijk dank te zeggen voor de gedane gift. Verder werd in deze vergadering nog besloten een 100-tal exempl. aan te schaffen van het werkje Waar cle dubbeltjes vandaan komen", en die boekjes aan leden en begunstigers uit te reiken en te verspreiden. De verdere werkzaamheden bepaalden zich tot de mededeeling van ingekomen circulaires enz. De gewone weekmarkten beteekenen nog zeer weinig. De aanvoer is niet der ver melding waardig. De bezigheden welke de maand April hier voor onzen boerenstand biedt, weerhoudt wellicht menigeen om zich ter markt te begeven. Het jonge vee is in aantocht, de toebereidselen om die nieuwelingen in het leven een goede ontvangst te bereiden, opdat na een zestal weken klinkende munt daarvoor in de plaats zal treden, eischt veel zorg en oplettendheid. Het heerlijke weder dat ons als 't ware reeds in Mei verplaatst, werkt zeer mede tot een gunstig uitzicht. Welnu breke na zooveel magere jaren ook de vette eens aan, welligt zingen dan allen met de tentoonstellingsfeesten in September, nog eens uit vollen borst het Landbouwlied. De sloot achter de Weverstraat en wel dat gedeelte, hetwelk als brandkolk is aangewezen, had Maandag bijna een slachtoffer gevraagd. Nu eens niet eenig exemplaar uit de honden- of kattenwereld, doch een mensch. 't Was een zoontje van onze plaatsgenoot D., een nog jong knaapje, dat zeker al spelende in die kolk was terecht gekomen. Gelukkig werd het ongeval opgemerkt door iemand daar aanwezig, die terstond pogingen tot redding aanwendde, welke met den besten uitslag werden bekroond. Door doelmatige hulp kwam het ventje, dat naar zijne ouders was gebracht, er zonder erger gevolgen, dan de schrik en een nat pak af. De zoon van onzen vroegeren Doopsge zinden predikant ds. J. Huizinga, n.l. J. Menno Huizinga, arts te Harlingen, is bij Koninklijk besluit met 16 April a. s. benoemd tot Inspecteur voor het Geneeskundig Staatstoezicht voor Friesland en Groningen, terwijl hem eervol ontslag als plaatsvervangend Lid van den Raad voor die provinciën is toegekend. Als netto opbrengst der beide tooneel- voorstellingen, door eenige jongelieden van den Burg, gegeven aldaar en aan de Waal, werd heden per aangeteekenden brief eene som van f65.01 aan de Prins-Hendrik-Stichting overgemaakt. Helder, 1 April. Met evenveel vreugde als de landbouwer de komst van den eersten ooievaar begroet, ziet de haringvisscher het binnenkomen van „trekvisschen." Tot deze mag o. a. de geep gerekend worden. Reeds in de vorige week werd zulk een visch gevangen, dat is minstens een paar weken vroeger dan gewoonlijk geschiedt. De visschers hopen ook met het vangen van geep, die grootendeels voor aas wordt ingezouten, eenige weken brood te verdienen. Bij de behandeling in de afdeelingen der Tweede Kamer van het wetsontwerp tot ver hooging van hoofdstuk IV (justitie) der Staats begroting voor 1889, werd gevraagd, welke wel de oorzaak kan zijn van de sterke vermeerdering van het getal verpleegden in de Rijkswerkin richtingen. Ofschoon het meerendeel der leden meende, dat die, oorzaak voornamelijk in de heerschende maatschappelijke toestanden moet gezocht worden, vond men aanleiding den wensch uit te spreken, dat alleen zij in de Rijkswerkin lichtingen worden geplaatst, die inderdaad tot het verrichten van arbeid aldaar in staat zijn. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal worden tot hervatting der werkzaamheden opgeroepen tegen Dinsdag 8 April des avonds 8l/„ ure. De prov. vereeniging ter bevordering der paardenfokkerij in Groningen heeft van den Minister van Oorlog een schrijven ontvangen, waarin hij zich bereid verklaart gevolg te geven aan mogelijke aanvragen van belanghebbenden, om bij gelegenheden waar zulks nut kan afwer pen als landbouwtentoonstellingen spannen van de bereden artillerie ter bezichtiging te doen stellen en opmerkt, dat de remonte-commissie zeer zeker bereid zal bevonden worden de reden van afkeuring van een paard op verzoek van den belanghebbende mede te deelen. Het gerucht liep in de vorige week door Amsterdam dat aan de „Koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen" eenige honderden werklieden waren ontslagen. Op grond van eenige informiën kan het „Hbl." meedeelen dat dit getal slechts honderd is, toch reeds groot genoeg. Er bestaat, naar het schijnt, geen gebrek aan werk, maar aan kasgeld. Het is te hopen dat door het verkrijgen van voorschotten op gedane bestellingen wordt bereikt, dat niet nog meer werklieden hun ontslag krijgen en de nu reeds ontslagenen weer kunnen worden aange nomen. Door den concierge van de fabriek der Ne- derlandsche Rijnspoorweg-maatschappij te Utrecht moet een kistje nabij die fabriek zijn opgevischt, waarin een groote waarde aan juweelen gevonden werd. Men vermoedt dat deze voorwerpen afkomstig zijn van den indertijd gepleegden grooten juweelen diefstal op de lfjn „Londen Berlyn". Het steentje, waarover reeds vroeger is geschreven, dat door sommigen voor een echten diamant en door anderen voor een gewoon kei steentje wordt gehouden, is nog in het bezit van den grindschipper Bul te Groningen. Evenwel is Bul nog niet geneigd het weg te werpen en evenmin om het voor eene kleinigheid van de hand te doen. Onderscheidene kenners, waaronder man nen, die jarenlang als diamantslijper gewerkt hebben, verklaren den steen een zuiveren diamant te zijn. Een van hen heeft o. a. geruimen tijd met eene vijl op den steen geschuurd, doch kon daarop geene verandering brengen, zoodat hij met den uitroep „Het is waarachtig een echte diamantden steen aan den eigenaar teruggaf. Niettegenstaande bijna alle couranten vertelden dat de steen „valsch" was, zijn er weder een paar Amsterdamsche heeren bij den schipper geweest, die hem er f 8000 voor boden, dadelijk te betalen. De man meent echter (en zeker niet ten om echte), dat, als de steen voor f 8000 niet te duur is, hij ook eene veel grootere som waard is. (Ass. Crt.) De Ned.-Amerik. Stoomv.-Mij. heeft aan den kapitein P. A. Wilhelm, gezagvoerder van de Deensche bark Victor, door bemiddeling van het Deensche Ministerie van Buitenl. Zaken, een gouden zakuurwerk met toepasselijk opschrift aangeboden. Dit huldeblijk is aan kapitein Wilhelm vereerd, wijl hij, als passagier op de Fransche stoomboot Emma, toen deze de passagiers en de bemanning van de Leerdam redde, door zijn moedig en flink gedrag veel heeft bijgedragen tot redding der schipbreukelingen. Een gehuwd broodbakkersgezel had bij de laatste volkstelling een telkaart thuis gekregen, die diende ingevuld. De verschillende gestelde vragen leverden niet veel moeite, maar één was er, die hem dwars in de maag zat. Daar stond gevraagdWaar was zij in den nacht van 81 Dec. op 1 Jan.? Met die „zij" werd zijn vrouw bedoeld. Waar was die in den nacht van 31 Dec. op 1 Jan. Hoogstwaarschijnlijk in de echtelijke woning en nog waarschijnlijker was het, dat zij rustig lag te slapen. Doch wanneer hij de vraag beant woordde met de verklaring dat zij thuis was, kon hij dan met de hand op het hart en een eed op de lippen verklaren, dat hij de waarheid had gezegd? Neen, want hij kwam den gan- schen nacht niet thuisde patroon kon hem, om de telkaart volgens plicht en geweten in te vullen, toch geen nacht vrijaf geven! Het was een kritiek geval. Aan de eene zijde de onmo gelijkheid om geheel naar waarheid de invulling te doen en aan de andere zijde de bedreiging: „Doe je 't niet, da ga je „de doos" in of je betaalt boete" Boete betalen zit er bij een gezel tegenwoordig niet aan; in „de doos" gaan zitten vindt hij vervelend. Eindelijk vond hij redding: hij vulde de vraag in met „Vermoede lijk thuis!" Aldus had hij aan zijn gevoelen voldaan en den vrede bewaard met de overheid; helaas het sluiten van dien vrede deed een oorlog uitbarsten in eigen boezem: de vrouw was beleedigd. Wat moest men wel van haar gaan denken Vermoe delijk thuis? Vertrouwde haar man haar soms niet Er werden vele slagen geleverd, onder handelingen aangeknoopt, vredes-traktaten bespro ken, tot eindelijk dezer dagen de strijd is beslist de vrouw is er uitgesneden met een harer vroe gere minnaars. De man moet zijn telkaart terug willen vragen, om er nu op te zetten, dat zijn vrouw thans niet thuis is. (Ned. Bakkers Ct TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1