N. 262. Zondag 6 April A0. 1890. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de TJitg&oers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. KENNISGEVING. Schieto ete niugen. De BURGEMEESTER van TEXEL, brengt ter algemeene kennis, dat van en met de 2e helft der maand April tot de maand November 1890, schietoefeningen van het Artillerie-Instructieschip „Aruba", met geschut en draagbare wapenen zullen plaats vinden. Met geschut op de Hors in N.W.ke richting, en met draagbare wapenen aan de binnenzijde der Stuif dijk in O.Z.O.ke richting. Er zal een roode vlag waaien tijdens het vuren met geschut van genoemden bodem, en met draagbare wapenen aan eene vlaggestok die op het strand geplaatst is. Texel, 5 April 1890. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOIJ. TEXEL, 5 April 1890. We kwamen er goed af; 't scheelde echter weinig of klokgeklep zou Woensdagavond de brandspuitgasten hebben gealarmeerd, om in functie te komen. Een schoorsteenbrand was ontstaan in de woning van den Boekhandelaar Dekker. Ge lukkig werd het onheil bijtijds ontdekt en behoefden daardoor velen niet gestoord te worden in hunne zoete rust. Een tocht op het dak, door de bewoners van het huis en hulpvaardige vrienden, en doelmatig aange wende middelen maakten de hulp van onze gemeente-bluschmiddelen overbodig. Het reddingtoestel van den heer Koning alhier, schijnt meer de aandacht te trekken. De uitvinder is namelijk op verzoek van de hooge regeering (naar men ons meldt) voornemens die toestellen op de tentoonstelling te Amsterdam en te Toulon te exposeeren dat de beoordeeling daarvan met verlangen wordt tegemoet gezien, is zeer begrijpelijk. De uitvinder zelve zegt van zijn toestel Schipbreuk dikwijls in donkere nacht of dikke mist en slecht gezicht met vliegend weder en hevige branding in buitengronden onzer kusten zooals o. a. de Haaks, Razende bol, Eijerlandsche gronden enz. (van de wal geen gezicht) doen alle pogingen van af het schip tot redding en redmiddelen verloren gaan, de oogenblikken van bestaan zijn dan kort en beslissend, de tijd, de gelegenheid ontbreekt om iets van af liet schip te kunnen doen om gemeenschap te verkrijgen met de kustnog vliegerstoestel, nog luchtballon, nog amerikaansch kanon, niets helpt, de branding vernielt en verbrijzelt direct alles van dek en doet het schip kraken en brekende equipage klimt in het tuig, in dien wanhopigen toestand, als alles de Schipbreukeling begeeft alsdan deed de reddingtoestel Koning getrouwe directe dienst, een eenvoudige koperen bus waar om een Schietlijn van 1000 Meter, wordt in zee geworpen, zooveel harder storm, hooger branding en sterker vloed zooveel sneller over tocht de lijn beproefde kracht van 500 kilo in 20 minuten getrouw overgebracht en redding des noods buiten reddingboot mogelijk gemaakt. Het reddingtoestel Koning is met gunstig gevolg beproefd bij Storm boven de noorder- haaks, aanboord Hercules en later bij mars- zeilskoelte aan boord van Z, M. Oorlogsschip „Alkmaar. De Minister van Marine brengt ter kennis van zeevarende, dat omstreeks half April a. s. in het „Schulpengat" ter hoogte van „Kijkduin" buiten het betonde vaarwater, schietproeven zullen gehouden worden met geladen torpedo's. Het onveilige terrein zal door boeien worden aangeduid, terwijl zoolang een geladen torpedo te water ligt, door een torpedo-vaartuig, dat de roode vlag voert, gewaarschuwd zal worden: De minister van Marine brengt ter kennis van zeevarenden, dat de betonning van het vaar water beoosten Texel genaamd „Texelstroom", is vermeerderd met eene witte ton gemerkt n°. 1 a en geplaatst tusschen de roode ton van de Bollen (n°. 1) en de boschton (n°. 2) in de navolgende merken Kerktoren Oude Schild Texel, N. t. W. Werftoren te „Willemsoord" even benoorden de toren van de Nieuwe kerk te Nieuwediep in 65 d. M. water. In een te Alkmaar gehouden vergadering is besloten tot het openen van een tram-omni- busdienst van Alkmaar over Bergen naar Egmond aan Zee. Dat de belangstelling voor deze zaak groot is, bleek uit de talrijke opkomst van aandeelhouders uit de daarbij betrokken gemeenten. De opening van dezen tram—onmibusdienst is voorloopig bepaald op 4 Mei a.s. Op de jl. Woensdag te Zwolle gehouden paardenmarkt werd een span zwarte paarden verkocht voor de enorme som van f 1225. Ook werden meer fraaie exemplaren daar van de hand gedaan voor flinke prijzen, varieerende tusschen f 450 f 525. Als een bijzonderheid op het gebied der veeteelt, kan gemeld worden, dat een koe van G. De G Gz. te Dalem, dezer dagen het 20e kalf voortbracht. Daar bedoelde koe tevens een goede melkgeefster is, mag zij voorzeker wel productief genoemd worden. Op de landbouwtentoonstelling, welke den 29n Maart 11. te Skara, in Zweden, gehouden werd, trokken drie Monsters Hollandsche bruine boonen, groene erwten en boekweit, ten zeerste de aandacht. Deze monsters waren van de ook in Zweden welbekende firma: de Wed. J. Leupen Zoon, te Haarlem, in Holland. Daar deze tentoonstelling echter niet internationaal was, waren deze monsters tentoongesteld door de agent dezer firma in Zweden, nl. door den Heer Johan Yrijlberg, te Skara. Met belangstelling voorzeker zal men vernemen, dat elk der monsters in het om zijn graanbouw beroemde ZwedeD door de jury met den eersten prijs bekroond werd. Te Scherpenzeel is de vrouw van v. D. van twee jongens en een meisje bevallenmoeder en kinderen zijn wel. Ruim 200 steenbakkers uit de Limburgsche gemeenten Nieuwenhagen, Brunssum, Schinveld Hoensbroek en Heerlerheide vertrekken de volgende week naar de Pruisische steenbakkerijen. Uit Vlodorp (grensstation) wordt gemeld Pruisen heeft den invoer van steenkolen ver boden dientengevolge zijn 40 ledige wagens van den Grand Gentral Beige, voor Gladbach bestemd, tot verder vervoer door de Pruisische Maatschappij geweigerd Te Warmenhuize werd een toevallige vondst gedaan, nl. de bak of het onderste deel van een tabaksdoos, waarvan 8 jaar geleden den deksel werd gevonden, beide keeren op een stuk land in de daarop gebrachte modder specie de laatste vondst op meer dan een uur afstand van de plaats, waar het eerste werd gevonden. Voor liefhebbers van oudheden is de doos zeer beziens waardig. Gemaakt van geel koper, lang 18 centimeter, breed p. m. 4 en diep 3 centimeter, aan de einden afgerond, zijn het boven- en ondervlak gegraveerd met hetgeen te lezen staat in Jeremia 8 v. 6 en 7, en Jesaja 11 v. 6 en 7, waarbij de namen van dieren enz., door teekening bij wijze van een rebus zijn weergegeven. Het stuk schijnt van ouden datum, doch voor niet-deskundigen is het geboortejaar moeielijk te bepalen. Op initiatief der heeren Slachter, van Berk hout en Bos, van Oudorp, beiden leden der Provinciale Staten van Noordholland, hebben de burgemeester en wethouders der bij den gepro- jecteerden locaalspoorweg Alkmaar - Hoorn be trokken gemeenten Oudorp, Oterleek, Ursum, Avenhorn en Berkhout eene samenkomst gehad, waarop besloten lo. ten sterkste bij de Provinciale Staten er op aan te dringen, door subsidie deze zeer gewenschte communicatie mogelijk te maken, 2o. tot een bedrag van f 15,000 (f 3000 elke gemeente) deel te nemen in het benoodigde kapitaal. Door den districts-veearts voor Groningen en Drente werd te Groningen ter veemarkt aangevoerd gevonden een koppel schapen, tellende 18 stuks, lijdende aan eene besmettelijke ziekte (schapenschurft.) De dieren zijn in beslag ge» nomen om verder onschadelijk te worden gemaakt; terwijl van deze overtreding proces-verbaal werd opgemaakt. De Hollandsche Maatschappij van Landbouw heelt, zooals onze lezers weten, een inrichting in 't leven geroepen, die zeer nuttig kan werken voor de zuivelbereiding. Een vereeniging, door haar tot stand gebracht, heeft zich met de uitvoering der plannen belast en een „zuivelhoeve" opgericht. Daartoe heeft zfj een hofstede van ruim 40 hectaren bij Oudshoorn aan den Rijn gekocht, hierop de noodige lokalen voor zuivelbereiding gebouwd en zich de medewerking verzekerd van wetenschappelijke mannen. Met de maand Mei van het vorige jaar is de eerste cursus ge opend met 8 meisjes en 6 jongens en met den ln Mei a. s. neemt de tweede cursus een aanvang. Het theoretisch onderwijs wordt gegeven van 1—4 uur, door de heeren dr. J. H. Wakker, plan tenkunde, D. A. De Jong, rijksveearts, dierkunde, dr. W. Stortenbeker, zuivelbereiding, en S. Van Dissel, bedrijfsleer en boekhouden. Het grootste deel der werkzaamheden is van practischen aard en wordt behoorlijk verdeeld en afgewisseld, 's Zomers begint men reeds om 5 uur. De resultaten dier leerhoeve zijn uitstekend. Op de markt te Leiden maakt zij den hoogsten prfjs voor haar boter en te Bodegraven voor Edammer kaas. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1