Buitenland. Het verzenden van afgesneden bloemen naar het buitenland neemt dit jaar, in vergelijking met andere jaren, een verbazende vlucht. Behalve de honderden kisten, welke dagelijks van de stations Vogelenzang, Veenenburg en Piet Gijzen- brug en ook uit noordelijk gelegen plaatsen ver zonden worden, gaan van uit Haarlem over den Hollandschen spoorweg dagelijks wagenladingen vol naar Vlissingen en andere plaatsen tot ver dere verzending, Tusschen 25 November 1889 en 25 Jan. 1890 zijn bij den gemeenteraad van Haarlem niet minder dan 15 adressen ingekomen met verzoek de kermis af te schaffen of wel in te krimpen. De meesten vragen in het belang der zedelijkheid afschaffing, enkelen ook beperking in dien zin, dat de kermis op de'Zondagen zal zijn geschorst, en dat het sluitingsuur van alle openbare ge legenheden worde bepaald gedurende de kermis op 11 uren. Woensdag-morgen verzond de slager G. Coe- vert van Twisk zijn laatste bezending in dit seizoen geslachte kalveren naar Londen. In het geheel werden door genoemde C., dit voorjaar 544 stuks naar Engeland gezondenbovendien werden nog verscheiden geslacht, ten dienste van de inwoners dezer gemeente. Nacht en dag zag men dan ook dien arbeid in genoemde slagerij verrichten. Het voornemen bestaat, om na dit voorjaar, die zaken (zoo mogelijk op nog grooter schaal) te herhalen. Dat in vroegere jaren vaak geldstukken en andere kostbaarheden aan den aardschoot werden toevertrouwd, blijkt ook te Steenwijk, waar, zoo bekend is, belangrijken grondwerken worden uitgevoerd. Meermalen worden door de gravers voorwerpen gevonden, die van zeer oude dagteekening zijn, o. a. een vijftigtal verschillende koperen en zilveren munten, waaronder, voor zoover ze nog te ontcijferen zijn, voorkomen stukken met de volgende inscriptie's„Zeelandia 1684", Gelria 16..", West-Frisia 1716", „Overijsel 1741", „Stad Utrecht 1722" enz. enz. Zeer trekt de aandacht een zilveren stuk, waarschijnlijk een gedenkpenning, tergrootevan een rijksdaalder, waarop aan de eene zijde duidelijk zichtbaar is Jezus aan het kruis en daarnevens de beide bekende zondaren, terwijl aan de keerzijde eene minder duidelijke afbeelding staat, waarop echter het woord „Inri" zeer goed leesbaar is. De „Confederatie," Nederlandsche Yereeni ging tot bereiding van melk producten te Delfs- haven heeft zich aan het hoofd geplaatst van een nieuwe groote onderneming, ten doel hebbende om dagelijks belangrijke melktransporten naar Londen en andere plaatsen in Engeland uit te zenden. Genoemde firma heeft namelijk een middel uitgevonden om melk, zelfs gedurende den zomer, 14 dagen volkomen versch en zoet te houden. In de vorige week werd het bekende „Kromhout" te Opmeer publiek verkocht. De herberg, die, toen in Opmeer de kaashandel nog bloeide, f 25,000 kon opbrengen, bracht nu slechts ruim f 3000 op, wat evenwel, als men rekening houdt met het gebouw, nog een tamelijke som is. Te Nieuw-Buinen is door arbeiders in ver- eeniging besloten een daartoe opgemaakt contract bij een der logementhouders ter teekening voor de verveners neer te leggen, door welks onder teeke ning deze zich verbinden om dit jaar als werkloon van het turfgraven f 9 per dagwerk te betalen. Voldoen zij, die niet geteekend hebben, niet aan dezen eisch, dan wordt er opnieuw met werkstaking bedreigd, welke terstond na Paschen zal worden op touw gezet. Een paar belhamels, die Dinsdag andermaal eene werkstaking op touw wilden zetten, werden in dit voornemen verhinderd door de politie, die juist ter plaatse aanwezig was. Landverhuizing naar Argentinië. Volgens later schrijven van den consul wordt, doordien de zaken een nog dreigender aanzien krijgen, van alle belanghebbenden, onverschillig welk beroep zij uitoefenen, de ernstige raad gege ven van eene verhuizing vaar Argentinië voor- loopig af te zien. Uit Neede wordt aan de Zutphensche Ct. geschreven, dat de geneesheer aldaar onlangs bij een kind van 11 maanden ontboden werd, omdat het knaapje aanhoudend schreide, en men dit maar niet begrijpen kon, te meer nog omdat het het kind geregeld het voedsel gebruikte wat men het gaf. De dokter onderzocht den kleine, en bevond, dat de luchtpijp ontstoken was. Na een paar dagen kwam de heer B. weder en zag dat het kind zeer in beterschap was toegenomen. Hem werd nu echter door de moeder medegedeeld, dat zij op den rug van den kleine een zweertje ontdekt had. De dokter zeide haar hoe zij hiermede te werk moest gaan, en ziet na weinige dagen vertoonde zich in de opening der wonde een puntig voorwerp het geen bij nader onderzoek, toen de dokter dit er had uitgehaald, een roggeaar bleek te zijn. De aar had zich door den slokdarm gewerkt, was vervolgens langs de rugwervels gegaan en tusschen de 5e en 6e rib naar buiten gekomen. De aar had een lengte van ruim 6 c. M. In de „Penang-Gazette" van 28 Febr. brengt een correspondent wederom de Atjeh-quaestie op het tapijt .Hij verlangt de interventie van Engeland in Atjeh om aan den oorlog aldaar een einde te maken. De Penangsche en Singapoersche Cham bers of Commerce worden opgevorderd zich per adres tot de regeering te wenden en in het bijzonder te wijzen op het verlies, dat Penang nu reeds jarenlang lijdt door den oorlog. Nog pas is geconstateerd dat in Edi 600 geweren clandistien zijn ingevoerd en bij zulke fe;ten ware het misdadige dwaasheid als het Ned.-Indisch gouvernement zich om vreemde handelsbelangen bekommerde(D.- C.) Men schrijft van Terschelling aan het „Hbl." In de duinen liggen hier uitgestrekte vlakten, die eeuwen lang bijna niets hebben opgebracht, dan dat zij eenig schraal voedsel verschaften aan jong vee. Een drietal bewoners alhier zullen beproeven die duingronden in cultuur te brengen, gedeeltelijk als bouwgrond, gedeeltelijk voor houtgewas. De directeur van de boschbouwschool te Frederiksoord, met een drietal leerlingen dier inrichting naar 't eiland overgekomen, heeft eenige der duinpannen onderzocht en bevond dat ze uitstekend geschikt zijn voor het aanleggen van dennebosschen. In zijne tegenwoordigheid en op zijne aanwijzing is een begin gemaakt met het planten van wilgen, waarop spoedig dennen volgen. De bekende grove den werd het meest ge schikt geoordeeld, niet de zee-den, welke te veel van het klimaat heeft te lijden. De hier groeiende boschbes, welke in den laat- sten tijd meer bekend is geworden, vooral door de heerlijke jams en maimelades, die er van gemaakt worden, zal spoedig nog enkele duin pannen bezetten. Ze zullen op toebereide dal gronden in 't groot worden aangekweektze is een kostbare plant voor onze lage streken. Van een partij bessen, in't laatst van October geplukt, zijn slechts zeer enkelen aangestoken de overigen zijn geheel gaaf, zoodat ze nog gerust voor het bereiden van jam gebruikt kunnen worden. De Engelsche regeering is voornemens nog in dit jaar in Engeland eene internationale visscherijconferentie te organiseeren. Naar alle waarschijnlijkheid zal deze conferentie in de maand Juni worden gehouden. Het hooiddoel der con ferentie is te beraadslagen over de visscherij in volle zee, bijzonder met het oog op maatregelen, welke genomen kunnen worden, ten einde het vangen van nietvolwassen visch te verhoeden. Daar de werkgevers de gestelde eischen weigerden in te willigen, hebben omstreeks 15,000 metselaars te Weenen het werk gestaakt. In verscheidene voorsteden, waar de werkstakers het werken trachtten te beletten, zijn ongeregeld heden voorgevallen, die door de politie moesten worden onderdrukt. In alle bedrijven in Oostenrijk gist het. Te Praag ijveren de letterzetters op rumoerige wijs voor den 8-uren dag en voor den algemeenen vrijen dag op 1 Mei, wat de patroons geen van beide willen toestaan. Te Gablonz, en Trams- wald, in Bohemen, hebben bijna alle werklieden der glasfabrieken den Arbeid gestaakt, en te Marburg lie, en 1500 arbeiders van de Zuidelijke spoorwegmaatschappij uit hun werk. Ook zyn op verscheidene plüatsen werkstakingen van schoorsteenvegers voorgekomen. In Frankrijk schijnt het zachtzinnige schaap nog altijd de gemoedsrust der staatslieden te storen. Eerst waren het de levende schapen die bij duizenden uit Duitschland ingevoerd; door de Fransche schapenfokkers werden aangeklaagd als gevaarlijk voor het land. Een slagboom daartegen, in den vorm van een recht van invoer van 5 frank op den invoer van een levend schaap niet vol doende men verbood dus kort en goed den invoer van alle levende schapen op grond dat er eene epidemie onder deze dieren he6rscht. Thans wordt het schaap geslacht ingevoerd, en betaald men 3 frank voor iedere 100 kilogram ingevoerd vieesch. Nu zyn het niet de schapenfokkers maar de slachters en zeemtouwers die hiertegen zich verzetten, de eerste omdat zij geen schapen krijgen te slachten, de anderen omdat zij geen schapenvellen ter bereiding ontvangen. De prata- tonisten zeggen verbiedt alle invoer, zoodoende zal ieder tevreden zijn. Het schijnt echter dat een handelstractaat, die afdoende maatregel tot 1892 in den weg staat. Groote maatregelen waren door de Parijsche politie genomen om betoogingen der slachters te beletten. Tot ongeregeldheden echter kwam het niet. De slagers zonden eene deputatie van 15 hunner naar het stadhuis, waar ze welwillend ontvangen werden, en begaven zich vervolgens naar de Kamer, waar de politie hun de weg versperde. Slechts 15 werden toegelaten en door de republikeinsche afgevaardigden van Parijs te woord gestaan. De afgevaardigde Jacques beloofde een verzoekschrift tot toelating van levende Duitsche schapen, dat de slagers hem overhan digden, aan den minister voor landbouw ter hand te zullen stellen. In Engeland wil men tot bescherming van het inlandsch vieesch een wetsvoorstel, dat vieesch uit vreemde landen niet in gewone veeschwinkels verkocht zal mogen worden. Op het verkoopen van vreemd vieesch voor Britsch wil men eene boete van 20 pond. Dit voorstel schijnt er voornamelijk op ingericht om vreemd vieesch in miskrediet te brengen. Steeds nog komen er berichten over de ge weldige stormen, waardoor een groot aantal Staten der Unie geteisterd werden. Vele eige- dommen zijn vernield en de spoorgemeenschap is op groote schaal afgebroken. Nadere telegram men schatten het getal neergeworpon huizen op 2500 enkel te Louis, met 3000 gewonden en 700 dooden. In verscheidene omvergeworpen gebouwen ontstond brand, zoodat de bedolven slachtoffers in de vlammen omkwamen. Vele welvarende dorpen in Kentucky en Illinois werden door onweerstaanbare rukwinden als weggevaagd. Een te Louisville gereedstaande trein werd bedol ven onder het neerstortende stationsgebouw. Het Meteorologisch Bureau had den cycloon voorspeld, maar niemand sloeg acht op die waarschuwing. Zware sneeuwstormen teisterden de westelijke Staten en verbraken overal de gemeenschap. Zondag is door 21 kanonschoten den volke aangekondigd, dat de Eiffeltoren weer toegankelijk is gesteld. Omstreeks 10,000 personen hebb6n dien dag van die gelegenheid gebruik gemaakt, om van de hoogten van het gevaarte zich te verlustigen in het panorama over de stad. Men zou gemeend hebben, zegt een der bladen, nog in de dagen der groote tentoonstelling te zijn. De hoogste prijs, welken ooit een stuk grond te Berlijn opbracht, werd dezer dagen betaald voor een terrein in de „Grosse Friedrichstrasse", op den hoek van de Mohrenstrasse". Dit stuk gronds van 87s vierkante roede werd verkocht voor 450,000 mark. Ten einde de troepen in vredestijd aan het vuur te gewennen, heeft de bekende Russische generaal Dragomirow in zijn „Leiddraad tot de voorbereiding der Russische troepen voor het gevecht", het middel aangegeven, om bij de indi- vidueele oefening van den troop elk man afzon derlijk vóór de schijf te plaatsen, en door een bedaard en uitmuntend schutter op 50 passen afstand opgelegd, drie vier schoten op die schijf te laten doen, rechts en links van den den daarvoor staanden persoon. Om infanterie en cavelerie aan het artillerie vuur te gewennen, moet men deze wapen-exer cities laten houden op dat gedeelte der onbestreken ruimte tusschen eene vurende batterij en de schijf, waarboven de projectielen op geheel onscha delijke hoogte over de hoofden heenvliegen. Deze oefeningen zijn zeker echt Russisch. Uit Singapore wordt gemeld, dat uitgestrekte goudlagen ontdekt zyn aan de Bera, een zijtak van de Pahang-rivier. De Engelsche bladen bevatten uitvoerige bijzonderheden over het voorgevallene met het stoomschip „City of Paris", dat men verloren waande. Op 25 Maart, ongeveer 250 mijlen van van de Iersche kust sprong een der ketels, waardoor een lek ontstond. Slechts door aanhou dend pompen gelukte het 't schip boven water te houden, totdat men de „Aldersgate" ontmoette, welke het schip op sleeptouw nam en te Queen- stown binnenbracht. De „City of Paris" had 700 passagiers aan boord. Eiderganzen. De eiderganzen mogen voor de IJslanders een bron van welvaart genoemd worden. Voornamelijk op de eilanden Videy, Engey en Abrey, tegenover de haven in de nabijheid van Reykiavik, houden die vogels zich op. Hier paren zy en maken hunne nesten elk jaar, omstreeks het begin van Juni. Als het wfjfje de plaats gekozen heeft, waar zij hare

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2