Buitenland. Marktberichten. Oudeschild, 8 April. Voor een niet over- talrijk, doch hoogst dankbaar publiek, trad gisterenavond de Heer J. de Jongh van Eier- land op, en hield eene lezing ten bate der hier op te richten bewaarschool. De spreker gaf op meesterlijke wijze „Bella Roel" en „de reis van boer Meeuwsen met zijn zoon Grijs naar de Amsterdamsche kermis" ten beste. Beide pennevruchten van den eenigen Cremer, werden gevolgd door eenige grappige stukjes van Laurillard, die even verdienstelijk werden vertolkt. De heer Muller was wel de tolk der aan wezigen, toen hij den heer de Jongh hartelijk dank zeide voor zijn belangeloos streven en keurige voordracht. Aan vereenigingen, zoowel hier op ons eiland als elders, die een avond van genot wenschen te smaken, durven wij den Heer de Jongh met volle gerustheid aanbevelen. Koog, 9 April. Van morgen is alhier een lijk van het mannelijk geslacht aangespoeld. De kleeding bestaat uit geolied pak (jas en broek), zwarte winterpet, zwart bukskin vest, gestreepte broek, zwart wollen overhemd, wit flanellen hemd, grijze sokken met witte voeten. Er waren geen merkbare kenteekenen op het lijk te vinden, hetwelk in vergevorderden staat van ontbinding verkeerde. Maandagmorgen ontstond te Helder brand in de stoomtimmerfabriek van den heer Krijnen aan den Dijkweg. Het geheel van hout opge trokken gebouw stond te half twaalf in lichtelaaie. Dooreen feilen westenwind aangewakkerd, greep het vuur snel om zich heen en stak weldra de omringende gebouwtjes aan. Spoedig stortte het ongelooflijk snel uitgebrande gebouw ineen en toen breidde de brand zich verder uit naar de omringende gebouwtjes en gebouwen, totdat de brandweer te ruim 1 uur, de brand wist machtig te worden. De schade, zoowel dooi den brand zei ven als door de gevolgen van den brand veroorzaakt, moet nog al aanzienlijk zijn. Er was echter veel verzekerd. De minister van financiën heeft bepaald, dat de jaarletter voor de branding der schepen en vaartuigen, bij meting voor het recht van patent in het dienstjaar 1890/91 zal zijn de letter J, aldus afgebeeld j. De Min. van binnenl. Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 Sept, e. k. bij de Rijkskweekscholen voor onderwijzers te 's Her togenbosch, Haarlem, Middelburg, Deventer, Gro ningen en Maastricht, kweekelingen kunnen wor den geplaatst. De zes-en-dertigste algemeene tentoonstel ling van vee, voortbrengselen van en wertuigen voor den landbouw, welke de Hollandsche Maat schappij van Landbouw voornemens is te houden te Dordrecht, op Woensdag, Donderdag, Vrijdag, Zaterdag, Zondag en Maandag 10-15 September 1890, zal plaats hebben in de gebouwen, stallen en tenten der Maatschappij te Dordrecht. Van voortbrengselen en werktuigen van Woens dag 10 tot en met Maandag 15 September 1890. Van hengsten, stieren, melkgevende koeien en pluimgedierte, Zaterdag, Zondag en Maandag 13, 14 en 15 September. Van paarden, rundvee, schapen en varkens, Zaterdag 13 September. Van aangespannen paarden en rijpaarden Vrijdag en Zaterdag, 12 en 13 September. Door de „Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Holl. Noorderkwartier" is eene missive gericht aan de Prov. Staten van Noord- Holland, ten einde bfl dit college aantedringen de gevraagde subsidie te verleenen voor de ont worpen lokaalspoorweg Alkmaar—Hoorn, welke Jjjn, door aansluiting in zuidelflke richting met Amsterdam-Haarlem, in noordelijke richting met Schagen, Helder en Texel, en verder van af Hoorn met Medemblik, Enkhuizen Friesland Gro ningen en Noord-Duitschland, zeer veel voordeel en vertier zal brengen in die streken door welke de ontworpen weg zal worden gelegd. Door adress. woidt er op gewezen dat de zoo zeer loonende extensieve cultuur, in menig ge deelte dat door die ontworpen lijn wordt door kruist, meer nog dan thans geschiedt zal kunnen worden beoefend, daar de grond op verschillende plaatsen, o. a. te Berkhout, Wognum en Hens broek, zich daartoe uitstekend leent en slechts gebrek aan een gemakkelijk en geschikt vervoer middel oorzaak is, dat die landen daarvoor minder worden gebezigd. De boeren in de streken van Lith, welke vroeger afkeerig waren van de zoo heilzame in enting hunner beesten en kalveren tegen het „krampvuur", zijn hiervan teruggekomen; dezer dagen zag men het verschijnsel dat de rijks veearts uit Osch de handen vol had met de in enting van pinken en kalveren. Deze kunstbe werking geschiedt op kosten van den „Veekring Lith", zoodat geassureerden niets betalen; over een dag of 12 zal de herinenting van dezelfde beesten plaats hebben. Aangezien de veestapel op de Maasdorpen zich uitbreidt (melkvee voor de leverantie van melk aan de boterfabrieken te Osch, en ander vee voor den handel) juicht men dezen maatregel tot het gezond houden der dieren, ten zeerste toe. Door den Min. van Oorlog is een schrijven gericht aan het Hoofdbestnur der Holl. M. v. L., naar aanleiding van eenige opmerkingen door de Tweede en Eerste Kamer der Staten-Generaal, om maatregelen te beramen, die zouden kunnen strekken tot bevordering van meer gunstige uit komsten bij den aankoop van paarden voor het leger, in het binnenland. Tegen de wensch om schetsen van het ver langde type van paarden te verspreiden, meent de Min. bezwaar te moeten maken, omdat de waarde van een paard voor de remonte, niet enkel afhangt van den vorm, maar vooral ook door de wijze van stappen en draven, en die gangen niet op een schets of photographie kunnen worden teruggegeven, doch alleen kunnen worden beoordeeld door het paard te zien. Ten einde hieraan tegemoet te komen is de Min. gaarne bereid, om, bij gelegenheid waar zulks nut kan afwerpen, bespanningen van de bereden-artillerie ter bezichtiging te stellen. Bij het graven van het kanaal Herne Dort mund— Emden zijn 8000 grondwerkers noodig. Gaarne worden daar Nederlandsche werklieden verwacht. De werkzaamheden beginnen eerstdaags. (N. G. Ct.) Als zeker kan worden gemeld, dat zich reeds den 5 dezer aan het op 1 Jan. 1890 ontruimde gesticht te Ommerschans, onder geleide van den directeur van het remonte-depót, den heer van Reigersberg Versluijs, zich zouden vestigen een zestal man schappen en een ópper-wachtmeester, welke voorloopig zullen verblijf houdende wachtmeester in de leegstaande woning van den predikant en de zes manschappen in de ledige woning der boerderij van hoeve 6. Dat het remonte-depót ter kweeking van jonge paarden van 2 tot 5 jaar alhier zal worden gevestigd, mag men wel als zeker beschouwen. De heer Moens, oud-inspecteur van het lager onderwijs, heeft met het volgend woord afscheid genomen: Tot mijn innig leedwezen verplicht mijn ambt neer te leggen, zend ik aan allen, die met mij in betrekking stonden, onderwijzers en onderwijzeressen in hoogeren en lage ren rang, met mijne beste wenschen voor hen en hun werk, mijn hartelijken afscheidsgroet. Geweren, karabijnen, revolvers, pistolen en andere vuurwapenen, windroeren, dolken, dolk messen, sabels, degens, degenstokken, priemstok- ken, wappnstokken en dergelijke voorwerpen, mogen niet op voor het publiek toegankelijke plaatsen gedragen worden, aldus heeft de Tweede Kamer met 53 tegen 20 stemmen besloten. Zaterdagmorgen omstreeks zeven uren streek een roofvogel in de Choorstraat te Utrecht neder en pakte een kleinen hond op, waarmede hij naar den Domtoren vloog. Melden men onlangs de kolosssale rente van een zeug, thans deelt men een dito geval mede, nl. bij den heer C. B. te Haringcarspel die voor een toom biggen f 204.— ontving. De varkensfokkerij blflkt een goed zaakje te zyn Onder de vele wandelaars op de Biltstraat te Utrecht kon men Zondagmiddag ook een wandelaar van 103 jaar ontmoeten, namelflk den Heer B. Lorette, die, niettegenstaande zfln hoogen leeftijd, toch nog anderhalf uur in bewe ging bleef. Reeds werd melding gemaakt van eene concessie aan de firma De Lange Co. verleend om op Poeloe Way (Atjeh) een kolenstation te exploiteeren. Van hoeveel gewicht die zaak door de regeering wordt beschouwd, blijkt daaruit, dat zij bereid is op het eiland eene bezetting te leggen van 75 man, zoodra met aanleg een begin is gemaakt. Reeds vroeger werd er op gewezen welk eene toekomst voor Way met zijne schoone haven en vruchtbaren grond kan zijn weggelegd, wanneer eenmaal de schepen op hunne reis van Europa naar Oost-Azie daar dezelfde gelegenheid voor het innemen van kolen en mondvoorraad en voor reparatiën zullen viDden als thans te Singapora. Duitschland, Rusland en Frankrijk zullen zonder twijfel voor hunne oorlogschepen liever gebruik maken van eene Hollandsche dan van eene Engelsche haven, en er is geen reden, waarom Way ook niet eene stapelplaats zou worden voor den handel, indien na de ontginning van de Ombilienvelden de kolen er tegen lagen prijs zullen zijn te vinden. Daar het innemen van kolen daar aan een steiger veel gemakkelijker en vlugger kan geschieden dan op de ree van Oleh-leh, zal de Indische regeering zeker de eerste zijn, die van het nieuwe station na zijne oprichting zal gebruik maken. Wie weet of op den duur Poeloe Way, dat ook uitstekend geschikt is voor een gezondheidseta blissement, niet de schoonste vrucht zal blijken te zijn van onzen ooilog met Atjeh. De aanvoer van schapen ter Parijsche markt is, volgens Havas, in de laatste dagen aanzienlijk toegenomeu. Zoo waren er op de marktdagen van 3, 6, 10 en 13 Maart van 7800 tot 8800 schapen aangebracht. Den 31sten daaraanvolgende was het cijfer reeds geklommen tot omstreeks 14000 stuks. Men mag daaruit afleiden, zegt Havas, dat de crisis waarover de slagers en zeem- touwers klagen, haar einde nadert. Na het nemen van uitgebreide proeven, verheffen zich meer en meer stemmen tegen het beslaan van paarden. In de Vereenigde Staten van Noord-Amrika zijn tochten ondernemen van meer dan 600 KM. met paarden zonder hoefijzers. Eene batterij van het 4e artillerie-regement had 19 dagen gemanoeu vreerd en by terugkeer bleek dat de paarden, welke niet beslagen waren, niets hadden geleden. In weerwil van regen, modder enz. gleden de dieren weinig en verweekten de voeten niet. Blijken deze berichten waarheid te bevatten, dan kan men spoedig de groote onkosten, aan het beslaan van paarden verbonden, besparen. Voor zoover ons bekend is, werden in ons leger tot nu toe geene proeven in die richtiDg genomen. De heer Eiffel heeft aan den gemeenteraad van Lyon een plan voorgesteld om tusschen twee heuvelen ter weerszijden van de Saone een brug te leggen. Deze brug zou 320 voet hoog worden. De correspondent de Daily Telegraph te Petersburg deelt bijzonderheden mede betreffende onlusten, die in verscheidene deelen des lands zijn uitgebroken. In het gouvernement Rjazan zijn de boeren om staatkundige redenen opgestaan en hebben gevechten met bloedstorting plaats gehadin Finland sporen proclamaties in het Zweedsch en Findsch de bewoners aan, het Russisch juk af te schuddeneen poging van den gouverneur-generaal van Warschau om de ontevredenheid der Polen door het toegeven van enkelen eischen te bezweren, is mislukt en onmiddelijk door de oprichting van een Poolsch omwentelings-bestuur gevolgd. Te Charkoff zijn 67 studenten in hechtenis genomen, teiwijl elf verbannen werden wegens het uiten van instemming met de beweging te Moskou. Sedert is daar de orde hersteld. Te Petersburg heerscht thans een opgewonden heid als sedert 8 jaren niet is waargenomen. De openbare meening is op de hand der studen ten en het staat te wachten dat alle ontevredenen in den lande deze beweging zullen aangrijpen om voor hunne rechten op te komen. Uit Frankrijk komt het vreemdsoortige bericht dat een der bladen, de Paix, uit Berlijn vernam dat de Duitsche Keizer voornemens zou zij de verhouding tusschen Duitschland en de Fransche republiek te verbeteren. Hij zou zells aan eenige bladen hebben doen beduiden, dat zy hun aanvallen op Frankryk voortaan kunnen staken. Jammer intusschen voor beide partijen datzoo het gerucht van de Paix waar Is, de toenadering slechts van eene zflde komt. Elzas-Lotharingen is en blfift de groote hinderpaal voor elke nauwere aaneensluiting. En het zijn niet alleen onbezonnen heethoofden die dagelyks om teruggave dezer beide provinciën vragen, - het zijn tevens ook de leiders der groote staats partijen die elke gelegenheid aangrypen om het verlangen naar „de heilige vlakte" zooals Jules Ferry dezer dagen den Elzas noemde, levendig te houden. Amsterdam, 8 April. Aangevoerd 424 Run deren, le kwal 75 a 80 ets, 2de kwal 70 ets., 3e kwal. 60 ct. per kG; Melk- en kalfkoeien f 150 a 280; Graskalveren f k; 114 nucht. kalv 9 a 154 Schapen en Lammeren f f a 216 vette Varkens 48 a 52 ets per KG.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2