N. 265. Donderdag 17 April. A°. 1890. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. - Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Pry's der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 16 April 1890. Door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid is, met ingang van 1 Mei, benoemd tot adsistent ten postkantore te Arnhem: J. Smit, thans geagreëerd klerk ten post- en telegraafkantoor te Texel. - Mej. M. A. Duinker, leerlinge der rijks normaalschool alhier heeft gisteren, naar men ons meldt, te Amsterdam acte van onder wijzeres bekomen. - Straatmuziek aan den Burg is op gewone dagen wel zulk een vreemd verschijnsel, dat we niet kunnen nalaten er een paar regelen aan te wijden. Niet om te vertellen, dat de muziek er was, ook niet om er critiek over uit te oefenen, doch wel om naar aanleiding er van, te wijzen op het wenschelijke, dat we daar een enkele keer meer op worden vergast. De kosten zijn naar verkiezing, en opwekkend is het ongetwijfeld. - De havenkwestie wordt er niet gemak" keiijker op. Het adres door schippeis van Oosterend aan den Raad gezonden, behelzende het verzoek om geen 23000 gulden teverlee- nen voor de vergrooting van de haven te Oudeschild, doch het daarhenen te leiden dat er subsidie gegeven en verkregen wordt voor eene haven bij de Kaap, was door de weifel achtige houding van den Raad wel te verwach ten, en van de zijde der Oostersche schippers zeker gerechtvaardigd. Het verzoek, vervat in het adres van den heer Eelman, welk plan ook zeker nog al aanhangers zal vinden, maakt de oplossing niet gemakkelijker, en alsof dit alles nog niet genoeg was, worden in het Vliegend Blad van heden, door een inzender nog weder andere plannen aan de hand gedaan. Waarlijk 't wordt een netelig geval. Oudeschild, 14 April. Dat het degelijk zang onderwijs van den Heer G. Klazinga, zoowel door de jongelieden als door de leden van het mannenkoor op hoogen prijs woidt gesteld, bleek Zaterdag 1.1. toen door de leden van het zanggezelschap voor jonge lieden, aan den ijverigen Directeur een keurig geschenk werd vereerd. Met een warme dankbetuiging aan vaardde de heer Klazinga het blijk van waar deering voor zijn onvermoeid streven. Oosterend 15 April. Zaterdag j. 1. werd in het lokaal van den Heer Koppen eene druk bezochte vergadering van schippers gehouden, teneinde de havenzaak te bespreken. Door de heereu P. C. Bakker en C. Mossel werd verslag gedaan van hunne besprekingen met den Hoofd-Ingenieur. Verder werd besloten, dat er geïnformeerd zal worden naar de kosten voor eene teekening en begrooting voor eene haven bij de Kaap. Zoo ziet men, dat, hoe weinig kans er ook voorshands op het verkrijgen van eene haven alhier bestaat, de moed nog volstrekt niet opge geven wordt, en dat men de waarheid van het spreekwoord„De aanhouder wint" tracht te bestendigen. Ook denkt men hier nog al eens aan het„In troebel water is het goed visschen." Goed zoo, schippers van Oosterend! geef den moed nog lang niet verloren, maar tracht het E.A. Bestuur van Texel voor uwe zaak te winnenuwe uitgebreide en steeds uit breidende visschersvloot geeft u het recht om uw aanzoek te herhalen. Houd goeden moedwie weet, of voor Oosterend uit de nevelen nog niet een schoone dag geboren zal worden Den Hoorn, 15 April. Lazen we Zondag in de Texelsche Courant van een schaap met 4 lammeren, ook hier heeft zich een dergelijke zeldzaamheid vertoond. Bij den Heer A. A. Lap is insgelijks te zien een schaap met 4 lammeren, niet zooals gewoonlijk onnoozel kleine, maar werkelijk flinke lammeren. Een aardig gezicht zoo'n viertal bij de moeder te zien huppelen en beurt om beurt zich te zien laven aan de moedermelk, die ruimschoots voorhanden is. Ook kan als iets bijzonders worden aan gemerkt eene Aaronskelk bij de Heer Weur- dinge die met 2 bloemen reeds prijkt en alzoo een schoon gezicht oplevert. De Minister van Waterstaat heeft zich niet kunnen vereenigen met de voorstellen der direc- tiën van de Holl. IJzeren, de Nederl. Rijn- en de Nederl. Centraal spoor w. maatsch. om, met ingang van 4 Mei a. s., den prijs van de retourbiljetten op sommige lijnen te verhoogen. In het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer over het ontwerp van wet, houdende bepalingen tot waarborging van de vrije beschik king door werklieden over hun verdiend loon, werd gevraagd aan de Kamer inlichtingen te verschaffen over de handhaving van de artikelen 8 en 10 der wet van 28 Maart 1877 Staatsblad n°. 48), ter vervanging der koperen door bronzen pasmunt enz., en zulks in verband met de omstandigheid, dat in eenige provinciën, o. a. in Geldei land, nog steeds veel vreemde pasmunt in omloop is. Naar aanleiding hiervan had de Minister den Commissarissen des Konings verzocht eenigzins spoedig te worden ingelicht omtrent den tegen, woordigen toestand, wat den omloop dier pasmunt en de handhaving van het verbod daartegen betreft, en hunne beschouwingen over deze zaak te vernemen. De Regeering zal voortaan aan ieder, die het eerst bij de bevoegde overheid kennis geeft van de stranding van een vaartuig op onze kusten, een belooning van f 25 a f 50 uitreiken, uit te betalen door den inspecteur van het loodswezen Blijkens de afdeelingsverslagen der Eerste Kamer zijn de ontwerpen tot regeling van de pensioenen der burgerlijke ambtenaren enz. met ingenomenheid ontvangen geworden. Men ver heugde zich er over, dat de Regeering de zaak met kracht had aangevat; het gemeen overleg met de Tweede Kamer had tot een gelukkige uitkomst geleid. Meer bepaaldelijk wees men hierbij op de bepalingen ten bate der zg. oude weduwen en op de wijzigingen als gevolg der amendementen-Roëll. Sommige leden hadden liever gezien, dat de ambtenaien zelve, door verhooging van hun bezoldiging, in staat waren gesteld geworden voor hun vrouwen en kinderen te zorgen. Van verschillendo zijden had men gaarne bij deze gelegenheid de kanselarij-leges geheel afge- schatt willen zien, te meer daar het tarief te hoog blijft en de leges, die de Staat voor aanbestedingen heft, indirect toch weder uit de Staatskas weg vloeien. Op Curasao is men zeer ingenomen met de benoeming tot gouverneur van mr: C. H. A. Barge, president van het hof van justitie te Suriname. Hij heeft, schrijft men uit Paramaribo, gedurende de jaren, die bij in het Westen heelt doorgebracht en in de functien van lid en later in die van president van het hof van justitie, de algemeene achtiDg van iedereen verworvenstipte eerlijkheid, gepaard met de strengste rechtvaardigheid en onpartijdigheid, sieren dezen bekwamen rechts geleerde. De bevolking heeft hem op velerlei wijze hulde gebracht. Op den beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering der vereeniging „Volksonderwijs", te houden te Amsterdam op Dinsdag 27 Mei 1890, komen behalve de gewone werkzaamheden en voorstellen betreffende herziening der statuten, voor een voorstel van het hoofdbestuur, in verband met het voorstel aan de algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, door het hoofdbestuur dier maatschappij, om al het mogelijke te doen om de nadeelen, te wachten uit de werking der nieuwe schoolwet, zooveel mogelijk te voorkomen een voorstel der afdeeling LeeuwardenDe algemeene vergadering besluite, om te bekwamer tijd eene groote adresbeweging voor leerplicht op touw te zetten, gesteund door openbare vergade ring op tal van plaatsen, om op deze wijze ons geheele volk gelegenheid te geven zich vóór de noodzakelijkheid van leerplicht te verklaren; voorstellen der afdeeling Amsterdam I Het hoofdbestuur bevordere het instellen van rondreislessen. Het hoofdbestuur wende zich tot de Regeering met de vraag, dat aan alle schoolgaande kinderen, die daaraan behoefte hebben, voedsel en schoeisel van wege den Staat worde verstrekt. tiet hoofdbestuur bevordere het invoeren van schoolbaden. Het hoofdbestuur dringe er bij de Regeering op aan, dat zij het minimum-salaris van hoofden van scholen op f 1000 en dat van onderwijzers op f 600 'sjaars. Enz. Zekere L. M. te Staphorst, een 25jarig jongeling, bekwam voor een paar weken eene vrij ernstige snede in het been. De vader meende zulks te genezen doorkokende terpentijn in de wond te gieten, maar thans is het been zoo gezwollen en de patient zoo ziek, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Te Utrecht vlagde in de vorige week de geheele buurt, waarin de heer J. Ludweg (die den honderdjarigen leeftijd had bereikt) woont. Van autoriteiten en vrienden ontving de grijsaard vele bewijzen van belangstelling. Ook ontving hij een bezoek van den heer Lorette zijn 103-jarigen plaatstgenoot. Voorloopig zullen geen werklieden van de Koninklijke Fabriek van Stoom- en andere Werktuigen meer worden ontslagen. In het geheel hebben er in de vorige week niet meer dan 150 a 180 hun ontslag gekregen. Houdt de Regeering zich aan haar overeenkomst met de Fabriek omtrent den bouw van nieuwe oorlogs schepen, dan is er volop werk. Men zegt, dat dan voor ongeveer vijf millioen gulden verwerkt kan worden. {Hbl) TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1