Buitenland. De Minister van financiën heeft bepaald dat in Juli van dit jaar op nader te bepalen tijd en plaats zal worden afgenomen het eerste examen voor de betrekking van surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, bedoeld bij art. 4 van het koninklijk besluit van 23 April 1887, en wel voor vijftien plaatsen. Men schrijft uit Harlingen De handel in visch begint hier, door de energie van eenige vischkoopers, hoe langer hoe meer in omvang toe te nemen. Twee ijspakhuizen zijn gebouwd terwijl een oude gang, overblijfsel van voormalige vestingwerken, tevens als ijskelder wordt gebruikt. Het ijs dient voor de verzending naar het buitonland de binnenplaatsen van eeni- gen omvang in het noorden des lands worden regelmatig van visch voorzien, zoodat met eiken morgentrein manden met zeeproduct worden af gezonden. De verzendingen moeten aan éen vischkooper soms per week f 1000 aan spoorvracht kosten. Zaterdag stond een 71jarig grijsaard voor de rechtbank te Leeuwarden terecht De man was nooit veroordeeld, was nooit met de politie in aanraking geweest, maar hij kon met meer werken en had verzocht om in het armhuis te worden opgenomen. De heeren habden gezegd, dat daartoe voor het oogenblik geen gelegenheid was, misschien later en gaven hem 70 ets. onderstand. Toen heeft hij op raad der politie gebedeld De rechtbank heeft den man 3 dagen hechtenis opgelegd. Waarheen moet die man nu, als hij weer op viije voeten komt? Zaterdag vergaderde in „het Park" te Hoorn, het bestuur der naamlooze vennootschap „Paar dentram Hoorn-Enkhuizen" met de heeren C. Don ker, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en dijkgraaf der Vier Noorder Koggen, mr. W. K. baron van Dedem, lid van de Tweede Kamei der Staten-Generaal en burgemeester van Hoorn, met een aantal burgemeesters en voor zitters van banbesturen in het Park te Hoorn. Het onderwerp van beraadslaging was het tot stand komen van een stoomtram verbinding tus- schen Hoorn en Schagen langs Zwaag, Wognum, Spanbroek, Opmeer, Hoogwoud, Oude Niedorp, Nieuwe Niedorp, Winkel en Barsingerhorn. Na dat de heer Arkes, directeur der vennootschap, de noodzakelijkheid der verbinding, de richting aangewezen en de begrooting medegedeeld had, trad de heer C. Donker, krachtig gesteund door den heer Van Dedem op, om nog nader het nut aan te toonen en te bewijzen, dat dergelijk plan niet alleen den zedelijken, maar vooral den financieelen steun van gemeenten, waterschappen en provincie verdiende. Na eene discussie, waar uit bleek, dat van gemeenten en waterschappen eene bijdrage in het aandeelen-kapitaal ad f 150,000 noodig is, zal de zaak tot stand komen, werd met algemeene stemmen de volgende motie aan genomen „De vergadering, van oordeel dat eene verbinding tusschen Hoorn en Schagen zeer wenschelijk is, is van meening, dat het plan voor den aanleg van eene stoomtram, uitgaande van de naamlooze vennootschap „Paardentram Hoorn Enkhuizen" financieelen en zedelijken steun verdient van de betrokken gemeente- en waterschapsbesturen, alsook van de zij der pro vincie." Nadat de heer C. Donker nogmaals een op wekkend woord had gesproken en de volgende vergadering op 26 dezer bepaald was, werd de vergadering gesloten. Het instituut voor doofstommen te Groningen heeft honderd jaren bestaan. Het eeuwfeest zal in Juni feestelijk herdacht worden. Een onbekende schonk daarvoor f500 en een dame uit Gelderland f 100. Meerdere giften zullen zeker volgen. Het slaan van een herinneringsmedaille zal geschieden op kosten van eenige Groningsche heeren. Door de heeren J. P. Nord en L. Goudsmit te Amsterdam wordt een nieuw gepatenteerd toestel in den handel gebracht de „Snelplakker" genaamd waarmede de behangers in buitengewoon korten tfid zonder behulp van schragen, planken en stijfselkwast een kamer of plafond kunnen behangen. Dit apparaat belooft eene ware uit komst in drukken tijden te zijn voor h.h. Behangers, Volgens de toegezonden gebruiksaan- wyziging is de bewerking zeer eenvoudig, zoodat ieder behanger zich gemakkelijk op de hoogte kan stellen, terwijl door besparing van stijfsel een groot voordeel verkregen wordt. De prijs is zeer matig te noemen, slechts 25 gulden. Het programma der muziekfeesten bij gele heid van het lOjarig bestaan der mannenzang- vereeniging Euterpe," te schagen, is als volgt samengesteld Zaterdag 26 April, 's avonds 8 uur, feestconcert, te geven door Schagens mannenkoor „Euterpe," met welwillende medewerking van mej. H. D. Denijs, élève-violiste aan het conservatorium te Amsterdamde heer Joh. M. Messchaert te Amsterdam, baritonzanger, en het symphonieor- kest der K. N. marine te Helder, kapelmeester de heer J. Koning. De compositiën van den heer Richard Hol zullen door hemzelven worden gedi rigeerd. Zondag 27 April, nationale zangwedstrijd voor mannenkoren. s'Ochtens 11 Vs ure, optocht der deelnemende vereenigingen met hare banieren, opgeluisterd door Schagens harmonikapelaanbieding van den eerewijn ten raadhuize, vanwege het gemeente bestuur 'sMiddags 1 uur, wedstrijd van mannenkoren in de herv. kerk. 'sAvonds 6 uur, concert op het marktplein door de Ullricher kapel. 'sAvonds 8 uur, uitreiking der prijzen en diplo ma's. Algemeene illuminatie. Om rupsen uit rozen te verdrijven, raadt een tuinman aan deze 's avonds te begieten met water en azijn (1 liter zuivere wijnazijn door 10 liter water). Driemaal in eene week dit gedaan, zijn ze verdwenen. Reeds drie jaren heeft hij dit middel met goed gevolg toegepast. De Volksvriend, weekblad uitgegeven door de Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van sterken drank, vestigt de aandacht op de recht spraak in drankwetzaken. De wetgever heeft voor de op te leggen straffen een groote speling overgelaten; gevangenisstraf van 1 tot21 dagen: geldboete van t 0,50 tot f 100in andere gevallen van 1 dag tot 9 maanden of van 50 centen tot 300 gulden enz., schroomvallig is men met de handhaving dezer bepaling te werkgegaan. De wet bestaat nu haast 9 jaren en nog zijn er gemeenten waar men zich gedraagt alsof voor hare jurisdictie er geen drankwet bestaat niet op het stuk van vergunning en vergunnings recht, maar juist voor wat .betreft openbare dronkenschap, tappen aan kinderen, tappen zonder vergunning enz. Zelfs in die gemeenten, waar tegen deze feiten door de Politie wel werd gewaakt, waren de kantonrechters er haast niet toe te bewegen om te veroordeelen, en waar veroordeeling werd uitgesproken, hield men zich zeer lang aan de toepassing van de kleinste geldboete en de minste gevangenisstraf. De Volksvriend verheugt zich, dat nu eindelijk deze en gene kantonrechter is gaan inzien, dat een enkele maal f 40 boete veel beter werkt, ook voor andere overtreders, dan die gedurige herhaling van de kleinste en kleinere boeten. Nu de wet weldra tien jaren zal geleefd hebben wordt het tijd, dat zij alom naar hare bedoeling in volle werking kome en zich allengs in haar gansche kracht doe gevoelen. Het steeds verbazend gebruik van gedistilleerd, getuige de opbrengst van den rijksaccijns, moet er toe dringen de zweep op de paarden te leggen. Door den Kapt. der Infanterie J. P. van Ylierden, wordt in een ingezonden stuk in de Zio. CL, de jonge miliciens gewezen op de gelegenheid om voor twee jaren naar Indië te gaan. De schrijver zegt o. m. „Jonge miliciens! die gelegenheid wordt u aan geboden maak er gebruik van! In plaats van ééne of ruim anderhalf in een kleine garnizoensplaats van ons land als milicien door te brengen, „kunt gij voor den tijd van 2 jaar naar de Oost", het land der kleuren en der zon, naar Neer- lands rijke overzeesche bezittingen gaan, „om daar als soldaat in het leger te dienen". En voor die 2 enkele jaren, welke gij buitenlands gaat en die natuurlijk aftellen van den militietijd, ontvangt gij tweehonderd gulden premie, zonder een korting, en „veertien dagen verlof met behoud der volle soldij" voor gij de belangwekkende zeereis naar het wonder- schoone land aanvaardt! Daar, in dat land, wacht u een geheel ander leven dan hier, wellicht een vol afwisseling; en ik sta u borg voor uitstekende voeding en verpleging en goede behandeling van de officieren, uw meerderen die er belang bi) hebben, dat bet u goed gaat. Zoo gij een groot gedeelte van de tweehonderd gulden premie vast zet en ook in Indië zuinig zyt, dan knnt gij een flinken cent besparen, vooral als gij als werkman uw ambacht goed verstaat en daar door bijna altijd in de gelegenheid komt er wat by te verdienen. „Staat daar niets tegenover? zoo hoor ik u vragen Is dat goud zonder schuim?" „Neen," roep ik u eerlijk toe, „ook dat goud heeft schuim Ik raad het ten sterkste af aan den dronkaard, aan den luien, liederlijken knaap met slechten aard, die het leger evenzeer tot last zal worden, als hp het thans de burger-maatschappij of den boerenstand is. Voor hem deugt de Oost niet-hij gaat er te gronde. Maar ik raad het ten ernstigste, onder welmeenen- den, oprechten handslag, den matigen, flinken, fermen boerenjongen, of arbeider, of werkman, om de fortuin, welke hem zoo zeldzaam voordeelig wordt geboden, met beide handen aan te grijpen. Te Weenen is alles verder rustig gebleven. Het regenachtige weer begunstigde de pogingen der patrouilles om de nieuwsgierigen en werk stakers, die nog steeds te Neulerchenfëld samen schoolden, uiteen te doen gaan. De werkstaking duurt echter voort. Het ge- heele aantal werklieden van verschillende am bachten, die den arbeid hebben gestaakt, wordt nu reeds op 10,000 begroot. Duizend bakkers gezellen hebben zich nu bij de werkstakende metselaars en timmerlieden aangesloten en ook beginnen de smeden zich bij de vereeniging aan te sluiten. De werklieden maken groote toebereid selen tot het houden van eene groote betooging op 1 Mei, in overeenstemming met de betoogingen, welke dan in andere landen zullen gehouden worden Verkorting van den werktijd en ver hooging van loon zijn de eischen van de Weener werklieden. De ongeregelheden, die te Weenen zijn voorgekomen, zullen ongetwijfeld de Regeering van Oostenrijk versterken in haar voornemen op 1 Mei alle demonstration ten gunste van den werkdag van acht uren te verbieden. De directie der groote locomotievenfabriek te Wiener Neustadt heeft aan hare werklieden bekend ge maakt, dat wie den 1 Mei niet op het werk komt, de overige dagen van die week niet zal worden toegelaten. De niet-socialistische ambachtsvereenigingen in Duitschland, wier aantal leden 63,000 bedraagt, hebben gezamelijk geweigerd aan de groote be tooging op 1 Mei a.s. deel te nemen. Te Edgerton in Kansas is eene vrouw tot burgemeesteres gekozende gemeenteraad telt er vele vrouwen in zijn midden, terwijl er eveneens, een vrouw aan het hoofd der politie staat. Tot nog toe had de Keizer van Duitschland op zijne hooggaande plannen wel hier en daar twijfel, maar nergens tegenstand gevonden. Doch nu heeft zijn Kabinetsorder óver de weelde der officieren onder de aristocratische garde- officieren zulk eene verbittering opgewekt, dat velen hun ontslag hebben genomen. Misschien heeft hen daartoe ook wel het verlangen des Keizers bewogen, dat burgelijken en adelyken in het leger voortaan in alle opzichten gelijk zullen zijn. In het zuiden van Frankrijk heerscht sedert eenige dagen een hevige storm. De zee is zóó ontstuimig, dat geen schip de haven van Mar seille kan verlaten. Te Toulon zijn de gebouwen voor de aanstaande hygiëne tentoonstelling alle van hunne daken beroofd. Hetzelfde lot trof ook een kleinen schouwburg te Marseille. Persoonlijke ongelukken kwamen daarbij niet voon Onlangs werd melding gemaakt van de vol doening, welke door den Nederlandschen gezant geeischt was wegens het beleedigen van den Nederlandschen consul te Bassorah door Turksche soldaten. Er werd gedreigd met het zenden van een Nederlandsch oorlogsschip naar die plaats. Thans is echter door de Nederlandsche Regeering goedgevonden, dat het onderzoek der zaak zou worden overgelaten aan een ambtenaar van het vilajet Bagdad. Het incident kan nu als afgeloopen beschouwd worden. Verkoop van volbloedpaarden. Te New market, de in de nabijheid van Londen aange legde renplaats, heeft een grooten verkooping van volbloedpaarden plaatsgegrepen. De Herto gelijk Brunswyksche stoetery Harzburg werd voor f 2640 eigenares van een tweejarige merrie „Manilla of Tochet") uit Chamere, en voor f 10,200 werd voor de „Norddeutsche Zuchtverein" aangekocht eene zevenjarige fokmerrie Glamour of Rosicrucian") uit Kingcub, gedekt door „Thurio" te Parijs met den Grand-Prix bekroond. „De „Oberlandstallmeister", Graaf Lehndorff, kocht twee volbloed-merrien, de zesjarige „Steven Dials" en de tweejarige „Rosedale". De eerste kreeg hij voor f 18,000, de laatste voor f 12,200. Dan kocht Giaaf Lehndorff nog den vijfjarigen bruinen hengst „Scottisch King" voor f 4800. Sommige der onder den hamer gebrachte dieren werden buitengemeen hoog betaald. Zoo bracht eene eenjarige merrie van Galliard uit de Madge Wildfire, 32.400 op, en een merrie veulen van Springfield uit de Darneway f 13,200. Van de tokmerrien werd het hoogst betaald de zesjarige Doncaster Belle, die f 27,600 opbracht; en Wharfedale, eene insgelijks goed gebleken merrie, bracht f 26,400 op. Al de opgenoemde paarden behoorden tot de stoetery van wylen

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2