N. "267. Donderdag 24 April. A0. 1890. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Onzen Abonné'sbuiten den Burg WS^^F woonachtigverzoeken wij beleefd ons voor 25 April a. s. het abonnements-bedrag van het 1 April j. I. verstreken kwartaal te willen overmaken. De Uitgevers. AFDOENDE MAATREGEL TEGEN DE AARDAPPELZIEKTE. De oorzaak der ziekte, die de aardappelen zoo lang geteisterd heeft, is wel bekend. Men weet,'dat de ziekelijke verandering, die maakte, dat de aaidappel-oogst dikwijls zeer tegen viel, moet toegeschreven worden aan de ontwikke ling van een micro-organisme, „Peronospora infestans" genaamd. Wanneer men deze zwam met hare sporen (conidiën) in aanraking brengt met eene 10 procentige oplossing van ijzervitriool (het koperrood van den handep, dan wordt haar omhulsel onmiddelijk in alle richtingen door boord. Het ijzerzout ontleedt de celstof, die het omhulsel van dit micro-organisme en van zijn sporen uitmaakt. Do „Penorospora" geett] aanleiding tot melk zuurvorming, dat men in alle zieke aardappelen aantreft. Dit zuur heeft op bladeren en knollen een gelijksoortige uitwerking; verdroogde blaren en bruine vlekken. De heer Griffiths heeft aangetoond, dat het ijzervitriool tot zekere hoogte de opname van kali verhindert, door ijzeroxyd voor deze basis in plaats te stellen. Men heeft derhalve een middel om de weldadige werking van kali op de parasiet te temperen. Maar het is niet voldoende de woekerplant aldus in het begin van hare ontwikkeling te storen, men heeft er belang bij te voorkomen, dat zij op het veld verschijnt. Onder de oor zaken van hare verspreiding moet vooral reke ning worden gehouden met stalmest, die eene geschikte kweek plaatsaanbied voor plantaardige parasieten. De heer Griffiths raadt aan bij de gier ijzer vitriool te voegen en de mest daarmede te bevochtigen voor die naar het veld wordt gebracht. Het komt er slechts op aande hoeveelheid ijzervitriool te kénnen, die men noodig heeft om een goed resultaat te erlangen. Men moet niet te veel nemen.al naar den aard van den grond kan men van 65 tot 1000 K. G. per bunder gaan. Voor kleigrond moet men niet meer nemen dan 100 K.G. per bunder. Men kan deze hoeveelheid vermeerderen, al naarmate de grond rijker is aan kalk-verbindingen en gaan tot 500 of zelfs tot 1000 K. G. Het ijzerzout wordt het best aangewend, als de plant eenige centimeters hoog is {Mbl. Holl. M. v. Landb.) TEXEL, 23 April 1890. Door tusschenkomst van Koning Co ver trekken 8 Mei per s.s. Rotterdam van Am sterdam naar Noord-Amerika de famielje Jannetje de Vogel, weduwe Aris Eelman. Aris Eelman, Willem Eelman, Geertje Eelman en Cornelis Dijker. Nog velen maken zich tot de reis gereed; bij deze voortgang zal spoedig den tijd daarzijn dat mijnheer straatschrobt en mevrouw aan de waschtobbe zal staan. Het s s. Galand arriveerde te New-York Zondag 20 April, aanboord bevonden zich van Texel de famielje Albert de Boer, Bakelaar, Jacob List en Steenland. Op het drietal voor de betrekking van onderwijzer te Marken, komt voor onze plaats genoot de Heer M. Kikkert. Men boodt ons dezer dagen ter bezichtiging een lam, althans zoo werd het genoemd, 't Was echter niet veel meer dan een klompje vleesch met een lammerenhuid er om, een kop was nergens te vinden en twee pooten waren slechts het bescheiden deel van dit wangedrocht. Aan deskundigen de oplossing van zulk verschijnsel. Tot aanvulling van het bericht in ons vorig nummer, betreffende de te verloten schil derij, verzoekt men ons te melden, dat ook loten verkrijgbaar zijn bij den Heer J. Daalder onderwijzer te Oosterend. Zaterdag stonden aan de haven te Oude- schild zeer vele koeien, om te worden vervoerd naar de groote voorjaarsmarkt te Alkmaar. De beide veebooten echter, die moesten komen om het vee te laden, daagden niet op. Later bleek, dat zij den tocht over zee niet hadden durven ondernemen wegens harden Noord oosten wind en hol water. Inmiddels waren de veehouders zeer teleurgesteld. Door den agent der stoombootreederij, werden echter eenige tjalken afgehuurd, waarin het vee werd geladen, hetwelk toen toch tijdig ter markt kon zijn. Voor ieder vaartuig moest echter f45 betaald worden. Het sloopingswerk aan het stoomschip „Benbrack" is hervat. Dertig Engelsche werk lieden zullen het wrak naar men berekent, in zes maanden tijds geheel kunnen sloopen, waarna het materiaal naar Engeland wordt verzonden. De Cocksdorp, 22 April. De heer A.DrosAlbz. is in het bezit van een vreemdsoortig kievitsei. Het is peervormig - in het midden een weinig ingedeukt - heeft de ongewone lengte van 7 c. M. en gelijkt veel op een keisteen met een groote zwarte vlek. De groote overeenkomst is oorzaak, dat het bij het oprapen eenigszins beschadigd is. De vindster, die het bewuste ei met nog drie andere in één nest vond, had voorzeker niet gedacht, dat een keisteen zulk een zwak voorwerp was. Oudeschild, 22 April. Met de visscherij gaat het over het algemeen slecht. De Noordzeevisschers kunnen door onstuimig weer weinig uitrichten en ook de garnalen- vloot lijdt daardoor veel nadeel. Buitendien blijft de vangst schraal. De rog visscherij levert matige verdiensten op. Men hoopt nu op het geepvisschen en de ansjovisvangst, opdat met die werkzaamheden een flink weekgeld moge worden verdiend. In de laatste dagen schijnt er veel geep naar binnen te komen. Een bakker op Texel heeft sedert eenigen tijd zijn oven ook nog tot iets anders bruikbaar gemaakt, dan tot het bakken van brood. Hij heeft toch een aantal kipeieren onder den oven geplaatst, waarvan vele kunstmatig zijn uitgebroed. De proef, die nog niet geheel slaagde, zal nu op uitgebreider schaal en met nauwlettende zorg worden hervat. 't Getuigt zeker van des bakkers praktischen zin. Zoo lezen we in een elders verschijnend blad. Blijkens het afdeelingsverslag der Eerste Kamer over het wetsvoorstel—Reekers be trekkelijk de opheffing van het verbod van het visschen met de wonderkuil, hebben vele leden verklaard zich met deze wetsvoordracht te kunnen vereenigen. Daaronder waren verscheidenen, die vroeger tegen soortgelijke voorstellen hadden gestemd, maar nu in de veranderde omstandigheden reden vonden hunne opinie te wijzigen. Zij beriepen zich daarbij vooral op het rapport van den wetenschappelijke adviseur ten gunste van het ontwerp. De verbodsbepalingen zijn gebleken niet proef houdend te zijn. Andere leden bleven, als vroeger, zich tegen het wetsvoorstel verklaren. Ten eerste be hoort, ook volgens den wetenschappelijken adviseur, de vernieling van de jonge haring of zeebliek krachtig te worden tegengegaan, en ten tweede meenen zij uit diens rapport te mogen opmaken, dat alle kuilnetten, en vooral ook de haringfuiken, zeer schadelijk zijn voor den vischstand en er eerder reden bestaat om het gebruik van al dat soort van netten te verbieden. En al moge nu deze partieele verbodsmaatregel niet afdoende zijn voor de vischteelt, van deze zijde achtte men het toch beter iets dan volkomen niets te doen. Men meldt van het LooDe gezondheids toestand van Z. M. den Koning is, vooral in de laatste dagen, uitmuntend. Met bijzondere opge wektheid houdt Z. M. zich met verschillende aangelegenheden, bepaaldelijk met de zaken van leger en marine, bezig, terwijl de Koning, wat in geruimen tijd niet kon plaats hebben, nu en dan wederom des avonds de op het Loo dienstdoende he6ren van het gevolg in zfjne vertrekken ont vangt, ten einde zich een gedeelte van den avond met hen te onderhouden. Men meldt uit Enschedee van 18 dezer Heden hielden de fabrikanten eene vergadering ter bespreking der werkstaking en tot vaststelling van de te nemen maatregelen om haar te doen ophouden. In die vergadering werd besloten le. Wanneer op 5 Mei a. s. niet alle arbeideis bij de heeren Ter Kuile Morsman den arbeid hebben hervat, van dien datum af alle fabrieken twee dagen in een week te laten stoppen en alzoo den arbeid op vier dagen in de week te bepalen. 2e Om de arbeiders, die op gemelden datum het werk niet hebben hervat, gedurende een jaar tijds niet in dienst te nemen. Door onderteekening dezer besluiten hebben de fabrikanten zich tot nakoming daarvan verbonden en verder tot betaling eener boete f 4000, door dengene te verbeuren, die deze overeenkomst niet nakomt. COURANT.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1