Buitenland. Oostekend, 23 April. Onlangs werd gemeld, dat de heer de Graaf van de Cocksdorp het plan geopperd had, alhier een zestal woningen te laten bouwen, doch men hoorde tot nog toe niets meer daarvan. Toch ware het wen- schelijk, dat de uitvoering daarvan spoedig volgde ot dat er op andere wijze besloten werd tot het bouwen van huizen, daar hier woningen te weinig zijn. Met Mei a. s. is een gezin reeds genoodzaakt tegen wil en dank naar elders te verhuizen. De minister van financiën heeft het afdee- lingsverslag der Eerste Kamei over de pensioen wetten beantwoord. Hij Tgeeft geruststellende verzekeringen, gegrond op een rapport van prof. van Pesch, omtrent de draagkracht van het nieuw op te richten weduwenfonds voor pensioenen der „oude weduwen" en verklaart te zullen overwegen in hoever het mogelijk zal zijn de ambtenaren bij de administratie van het oude fonds bij het nieuwe te doen overgaan. Aan de Ecl. Cl. wordt geschreven, dat met zekeiheid de herziening dor wet betreffende de besmettelijke ziekten en de opheffing van den vaccinedwang nog dezen zomer van den Minister De Savornin Lohman mag verwacht worden. Te Alkmaar overleed dezer dagen een rector nog uit de oude doos. Niet zoozeer wegens zijne jaren dr. J. J. De Gelder was bijna negentig jaar maar wegens zijne methode. Jaren lang gaf hij alleen lessen op zijne Latijn- sche schoolontstond daardoor volkomen liarmoni tusschen het leeraarpersoneel, het gevolg er van voor de leerlingen was ook samenstemming tusschen alle vakken van onderwijs. De wijze waarop hij doceerde moet eenig geweest zijn. Altijd in zijn humeur, wist hij dien opgewekten toon ook bij zijn onderwijs te doen heerschen en zijne lessen, zoowel in de litteraire als wiskundige vakken, boeiden tevens door geest en vernuft. "Wij wenschen den ouden tijd niet terug, maar zoodanige eenheid van onderwijs benijden wij toch aan hen die on3 voorgingen. Ongetwijfeld leverde het resultaten op, zooals volgens het nieuwere stelsol niet verkregen worden, al wordt ook veel meer op de scholen onderwezen en al staan de tegenwoordige docenten, elk wat zijn eigen vak betreft, hooger dan deze omnesvisi uit een vroeger tijdvak. ArnhCt.) De Meerbode schrijft Wanneer de gure Oostenwind zijne kracht verliest, dan zullen bijna alle stallen ontruimd worden, want het weideland ziet er over 't geheel al zeer goed uit. Het winterkoren staat buiten gewoon goed te velde en van de zomergewassen komen de boonen en haver ook ferm voor den dag. Van misgewas is haast geen sprake. Ook de karwij begint goed te ontwikkelen het vlas zal bij de opkomst wel wat lijden van den schralen wind, maar overigens hebben de landbouwers nog weinig bekommernis. Het vee is buitengewoon hoog in prijs en menigeen, die verleden herfst geen vee durfde aankoopen, wegens de hooge prijzen, beklaagt zich nu, dat hij niet genoeg profijt kan trekken van de hooge prijzen. De commissie uit de Friesche Maatschappij van Landbouw en Veeteelt, belast met het uitbren gen van rapport over de antwoorden der afdeelin- gen op de haar gestelde vraag „Welke gevolgen zijn te wachten van de oprichting van zuivelfabrieken, hetzij coöperatieve, hetzij zelfstandige, met bettekking tot den maatschap- pelijken toestand van den landbouw," heeft aan die opdracht voldaam Alhoewel het, gelijk de commissie zegt, bijna ondoenlijk is, eene bepaalde conclusie te trekken uit de antwoorden der afdeelingen, schijnt men toch geen schadelijke gevolgen van de oprichting van coöperatieve zuivelfabrieken te vreezen. Om hiervan echter zeker te zijn, zou men een langer bestaan dier inrichtingen moeten afwach ten. Vooralsnog wordt echter uit een maatschap- pelyjk oogpunt zelfverwerking meer wenscheljjk geacht. Als merkwaardigheid wordt vermeld, dat de landbouwer K. N. Kuperus te Marsum, bij een koppel van acht friesche schapen niet minder dan 25 lammeren heeft loopen. Eén schaap heeft vyjf lammeren, één vier, vier hebben er ieder drie en twee hebben tweelingen. Een éénjarige stier aan deze landman behoorende werd voor f 400 aangekocht voor een veefokkerij te Port Natal. Het dier was op de stierenkeuring te Leeuwarden bekroond met den derden prijs. In een koffiehuis te Maastricht vindt men een kellner, die de respectable lengte heeft van 2 meter en 15 centimeter. De reus verhuurt zich slecht tijdelijk voor kellnerdiensten, en wel tegen f 10 daags. Wegens overtreding der arbeidswet, door een jongen, die den leeftijd van 16 jaren nog niet had bereikt des avonds na 7 uren te laten werken is door de politie te Dordrecht tegen een smidsbaas proces-verbaal opgemaakt. Is dit accoord met de letter dei wet, twijfelachtig is het zeker of dit ook de geest van de wet is. Ter voorkoming van moeielijkheden willen wij onze lezers indachtig maken om wel te letten op de bepalingen der arbeidswet. Te Enschede wordt de toestand meer ge spannen. Er heerscht g.oote beweging in de straten, Schutterij, maréchausseè:s en politie doorkruisen de stad. Er hebben reeds enkele arrestaties plaats gehad. Het bestuur van de afdeeling Groningen van den sociaal-democratischen bond had aan den burgemeester dier gemeente vergunning gevraagd, om op den avond van 1 Mei a. s. eene betooging te moogen houden voor den werkdag van acht uren, bestaande uit een optocht, opgeluisterd door muziek, fakkels en vaandels. Die vergunning is geweigerd. Het monument op het graf van Jacob Hobein zal op 8 Mei a. s. worden onthuld. Ter uitvoering van art. 12, derde lid, sub 2, der wet tot regeling van het lager onderwijs, laastelijk gewijzigd bij die van 8 December 1889 (Staatsblad No. 175) is, op voorstel van den minister van binnenlandsche zaken, bij koninklijk besluit van 16 dezer, het bedrag der Rijksbijdragen, die aan gemeentelijke en bijzondere noi maallessen en aan hoofden van scholen zullen worden ver leend voor elk der door hen in den loop van het jaar 1890 ter opleiding tot onderwijzer aange nomen personen, nadat dezen in den loop van 1892 of later de akte, bedoeld in art. 56, onder a, der wet tot regeling van het lager ondeiwijs zullen hebben verkregen, vastgesteld als volgt lo. voor hen, die bij gemeentelijke en bij bij zondei e normaallessen zijn opgeleid a. gedurende ten minste twee jaren f300; b. id drie jaar f 400 c. id. vier jaar 500 2o. voor hen, die door hoofden van scholen zijn opgeleida. gedurende ten minste twee jaren f 200 b. id. drie jaar f 250 c. id. vier jaar f300. Twee jaren geleden ongeveer verdween te Arnhem een politie-agent. Men vond Onderlangs zijn helm of pet, en, meenen wij, ook zijn zijdgo- weer. Vrouwen in de buurt beweerden dat zij hulpgeroep van de zijde van den Rijn hadden gehoord. Men meende 'dat de man verdronken was, misschien wel in het water geduwd Vrijdag nu is in het Park van Hulkenstein een oud buitenverblijr aan den Utrechtschen weg even voorbij Onderlangs het lijk begraven gevonden van den politie-agent. Hij was nog in uniform. Het buiten is sinds jaren onbewoond en wordt nu gesloopt. 't Leidsche Dagblad meldt Twee personen zaten eergisteravond in een café onder een glas bier. De een was vêlocipèdist, de ander gebruikte zijne beenen als hij de schoone natuur om Leiden wilde gaan genieten. „Ik rijd in anderhalf uur van hier naar Katwijk- binnen en terugpochte de vêlocipèdist. „Dat beteekent niets" antwoordde onze wande laar „ik loop het in anderhalf uur Er werd natuurlijk een weddenschap aangegaan, welke gistermorgen uitgemaakt is. Onze stadgenoot liep wandelen kan men het moeielijk noemen de Wittepoort uit, naar Katwijk-binnen, voorbij het koffiehuis „De Ros kam" Seminarium, Rijüsburgschenweg, Endegeest, Morschpoort in 1 uur 28 minuten, officieel gecon stateerd Vloerkle6den en tapijten, die door het stof, dat er, ondanks geregeld schuieren en kloppen in hechten, hunne frissche kleur verliezen, kan men door een eenvoudig middel weder als nieuw maken. Men gebruikt hiertoe rauwe zuurkool, drukt deze uit en wrijft met een handvol kool het kleed of tapijt flink af. De kool wordt zwart, daar zij alle onreinheid tot zich neemt, terwijl de kleuren van het kleed weder als nieuw worden. Wil men het minder omslachtig d;en, zoo strooit men de zuurkool op het kleed uit en wrijft er met een bezem flink in alle richtingen over. Zulk een reiniging behoeft slechts één, hoogsten tweemaal per jaar plaats te hebben. De Pruisische regeering heeft bepaald dat de vrijdom van invoerrecht, welke aan de bewoners van plaatsen langs de grens van Nederland ten opzichte van brood en meelwaren is verleend, voortaan alleen zal worden toegestaan wanneer het ingevoerde bestemd is voor het eigen gezin van een bewoner van het grensdistrict, en wel met dien verstande, dat de hoeveelheid niet meer mag bedragen dan ll/3 kilo op een en denzelfden dag voor zoodanig gezin. De groote Engelsche restaurateurs Spiers en Pond zullen, naar men zegt, te Amsterdam bij het Centraal-Station een restaurant vestigen. Door de soQiaal-democratische leden van den Rijksdag is het volgend manifest gericht tot alle mannelijke en vrouwelijke werklieden in Duitsch land„Met het oog op den tegenwoordigen toestand der werklieden en wegens politieke bedenkingen, kunnen wij de Duitsche werklieden niet aanbevelen, den len Mei tot een algemeenen rustdag te maken. Zoodanig besluit zou niet uitvoerbaar zijn en in de kringen der werklieden zeiven velerlei tegenstand vinden. Ook zou het misschien aanleiding geven tot botsingen van onberekenbare beteekenis. Alleen daar, waar de werklieden zekerheid hebben van zonder conflict den len Mei een vrijen dag te kunnen nemen, mogen zij het doen, mits zij daarbij ten strengste alle storiog der openbare orde vermijden. Daar entegen moeten er in massa handteekeningen voor een adres aan den Rijksdag worden bijeen gebracht, waarin de eisch van een normalen werkdag van acht uren en andere eischen der werklieden worden geformuleerd. Deze adresbe weging moet den 1 Mei begonnen en tot het einde van September voortgezet worden. Volgens het socialistische Volksblatt, zal in den Rijksdag een voorstel worden ingediend tot ont wapening. In de haven van Cherbourg zijn nieuwe proeven genomen met de zoogenaamde „bateau- poisson", de onder zee varende boot van den luitenant Goubet. De boot voer onder vijf torpedos, die hier voor uitgelegd waren, door, sneed de de verbindingsdraden af en legde zelfs een valsche torpedo onder een vlot. Ook de overige proef nemingen slaagden volkomen. 0.p de dezer dagen te Berlijn gehouden conferentie van directeuren der Duitsche scheeps- assurantiemaatschappijen is besloten gemeen schappelijk een adres tot de regeering te richten waarin deze verzocht wordt te bevelen, dat voortaan alle schippers van zeilschepen, sleepkanen en sleepbooten aan een examen zullen worden toegelaten. Mocht de Regeering niet willen overgaan tot het invoeren van dezen maatregel dan zullen de assurantiemaatschappijen waar schijnlijk besluiten, zelf een dusdanig onderzoek in te stellen. Volgens een verleden jaar aangenomen wet is in Frankrijk aan den vader en de moeder van zeven levende, wettige of erkende kinderen ontheffing der personeele belasting verleend. Uit de dientengevolge opgemaakte staten is ge bleken, dat het cijfer der daarvoor vrijgestelden (op de geheele bevolking van bijna 40 millioen zielen) 148,808, het cijfer hunner levende kinderen 1,157,547 en het verlies voor de schatkist 2,301,484 francs bedroeg. In verband met de welgesteldheid der ouders bleek het, dat ontheffing door 5475 rijken (trés aisés), 29,697 welgestelden aisés en 113,636 behoeftigen (peu aisés) werd genoten. Een genezen teringlijder is, naar men bericht, door Professor Tillman van Leipzig voorgesteld op het Heelkundig-Congres te Berlijn. De man was door de hem behandelde dokters opgegeven, maar de hoogleeraar deed hem een longoperatie ondergaan, waardoor hij genezen werd. Prof. Tillman acht nu de tering niet meer ongeneeslijk. Het jaar 1890 belooft ons geen mooien zomer, althans volgens de voorspellingen van Majoor Waelput, in het Journal de G-and. Majoor Waelput grondt zijne voorspellingen op de meteorologische wet, dat het jaar verdeeld is in vijf tijdperken van 716/e dag, of bijna 72 dagen, en dat die tijdperken afwisselend droog of vochtig zijn („betrekkelijk," zooals vanzelf spreekt)voorts op het feit, dat, als de dag- en nachtevening valt in een drooge periode, de temperatuur gedurende zes maanden onder de gemiddelde zal zijn. Op dien grond voorspelde hij voor 1889 vijftig dagen groote warmte, en thans profeteert hij dat 1890 nog minder dan 20 dagen groote warmte zal hebben. Het jaar begon met een vochtige periode (van 24 December 1889 tot 5 Maart), en het heeft dus drie vochtige en slechts twee droge perioden. Van 6 Maart tot 16 Mei is een drooge periode den 17en Mei begint weer een vochtige, welke duren zal tot 28 Juli, dan volgt een droge, en 7 October tot 28 December weder een vochtige. Een droge en koude lente, met nachtvorst tot in Mei, overvloedige regen tot in het laatst van Juli, van Augustus tot in October vrij goed weder en daarna een gure en strenge winter, met veel sneeuw. Dit is het weerkundig programma voor dit jaar.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2