N. :268. Zondag 27 April. A0. 1890. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. KENNISGEVING. DE BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL, maakt de eigenaars, houders en hoeders van schapen bekend 1°. de eerste zinsnede van art. 21 der wet van 20 Juli 1870 (Staatsblad n°. 131) luidende Vervoer van vee, door eene besmettelijke ziekte aangetast of daarvan verdacht, is verboden 2°. dat bij art. 35 van voornoemde wet bepaald is, dat overtreding hiervan gestraft ivordt met hechtenis van hoogstens één jaar of geldboete van ten hoogste f 500. 3°. dat bij den aanstaanden uitvoer van lam meren door de veeartsenijkundige-politie nauwlettend aan de haven te Oudeschild zal worden toezicht gehouden op de strenge hand having van de sub. 1 aangehaalde verbods bepaling ten opzichte van het Kwaadaardig klauwzeer (zoogenaamd rotkreupel). Texel den 24 April 1890. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOIJ. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL, maken bekend dat de Kiezerslijsten zijn vastgesteld en van af heden gedurende 14 dagen voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Texel, 24 April 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secrétaris De Burgemeester STIKKEL. C. M. KOOIJ. TEXEL, 26 April 1890. De gewone jaarlijksche markt op 24 April, gaf Donderdag weder eenige levendigheid en vertier aan de markt. Aangevoerd werden 16 Koeien, 10 Nuchtere Kalveren, 7' jarige (hokkelingen). 1 Schaap, 3 Lammeren, 20 Varkens, 25 Biggen, 9 Schram men, 4 Geiten, 6 korven Kippen. Dat het vee duur was, behoeven wij zeker niet te vermelden. Ds Gelderman alhier, heeft bedankt voor het beroep naar Brandwijk c. a. Wij maken onze lezers indachtig op de hiervoren staande officeele mededeeling om trent het vervoer van vee, door besmettelijke ziekte aangetast; ter voorkoming van moeie- lijkheden en schade, wordt voorzichtigheid ten zeerste aanbevolen. De verloting van de schilderij, waarvan wij reeds meermalen melding maakten,' zal, naar wij vernemen, plaats hebben Zaterdag 3 Mei, des avonds te 7 ure, in het lokaal „de Lindeboom". Op de officieel opgemaakte voordracht voor de betrekking van H. d. S. te Zuid- Eierland, zijn alphabetisch geplaatst de heeren T. Engel, onderwijzer te Zaandam W. H. Houwen Zuidbroek K. Ramkema Vlaardingen E.rSteijn Schagerbrug. Een zeldzaam schoon luchtverschijnsel moet op een der avonden van deze week hier zijn waargenomen. Eene vuurmassa die een hel licht verspreide schoot statig van het Z.Z.O. naar het N.N.W. langs het uitspansel en scheen, niet ver boven den horizont uiteen te spatten. Een lange vurige streep, die naar een vonkenregen geleek, bleef nog een poos zichtbaar nadat het luchtverschijnsel verdwe nen was. Het late uur, 't was omstreeks 11 uur des avonds, was zeker oorzaak, dat 't niet door velen werd waargenomen. In de laatste vier jaren vertrokken van hier naar Amerika, volgens opgaaf niet minder dan 1200 personen. Door het Bestuur van het waterschap de 30 gem. polders op Texel is op 24 April jl. aanbesteed: „het verhoogen van pl. m. 646 M. zeedijk." Inschrijvers: C. Gorter voor f1021, G. Schoenmaker voor f 893, K. Zegel v. f 884, W. Schaatsenberg voor f 804, Jb. Heerdingvoor f 778. Den laagsten inschiyver is het werk ge geven. Door de blazerschuit T. X. 104, heeft in het begin dezer week een onderzoek plaats gehad naar den toestand der wrakken van de „Rohilla," het Engelsche barkschip, dat in den storm van 26 Januari 1.1. in de Zuider Haaks met man en muis is vergaan. Yisschers hadden geklaagd, dat deze wrakken veel gevaar opleverden voor vis- schersvaartuigen, die des nachts of bij mistig weer de strandingsplaats passeerden. Wegens te veel branding kon de toestand der wrakken niet met volkomen zekerheid opgenomen worden. Helder, 25 April. Naar het zich laat aanzien zal dit jaar de visscherij naar ansjovis betere uitkomsten geven dan verleden jaar. Zooals men zich zal herinneren werd toen met die visscherij nagenoeg niets verdiend. Toen kwam het ook zeldzaam voor, dat er ansjovis in de haringnetten werd gevangen. Nu echter maken de haringvisschers er reeds bij honderden buit, waaruit afgeleid mag worden dat de gezochte vischjes bij groote scholen de zeegaten komen inzwemmen. De verwachtingen der visschers omtrent de ansjovisvangst, zijn dan ook over het geheel gunstig. Te Alkmaar moeten de honden vier maanden gemuilkorfd zijn. Aanleiding tot dezen maatregel gaf een hond, die door den eigenaar afgemaakt en door de politie aan de Veeartsenykundige school gezonden, verklaard werd aan dolheid te hebbeD geleden. Een alleraardigst artikel lezen wij in het „Zondagsblad van het N. v. d. D.", van den New- Yorkschen correspondent, over scrap-books, het welk ons zoo belangrijk voorkomt, dat wij mee- nen onze lezers, welke dat blad wellicht niet lezen, geen ondienst te doen, door de hoofdge dachte daarvan mede te deelen. De schrijver bepleit de wenschelijkheid tot het aanleggen van een scrap-book. Wat dat is? De schrijver vertelt dit als volgt: „Wat is een scrap-book Yelen onder u zullen het weten, zeer velen meer zullen er onbekend mede zijn. Een scrap-book is een boek voor het verza melen van knipsels uit dagbladeneene handige bewaarplaats van allerlei wetenswaardige snip pers, een spaarpot van geestelijke kleinigheden, een onuitputtelijke bron van genoegen voor den bezitter, die er gewoonlijk ook de maker van is. „Hoevelen zijn er niet, die een stokpaardje hebben, eene soort van verzamelmanieDe een verzamelt boeken en dat kost geld: het is eene liefhebberij, die alleen aan de gegoeden gegun'd is; de ander vergadert prenten, een derde houdt zich bezig met het inzamelen van munten; een vierde van oorspronkelijke handschriften; een vijfde van ouderwetsche wapenen, enz. enz. De neiging tot het maken van verzamelingen van eenigerlei aard is den mensch als aangeboren. Bij de meesten bepaalt zich dit tot geld, een zeer nuttig ding, als het een goed gebruik daarvan niet buitensluit; enkelen zijn er, die al het geld dat zij machtig kunnen worden, besteden om hunne bijzondere manie op te volgen. Hoe dit ook zij, de liefde tot opzamelen, tot bewaren, is bijna iedereen eigen, en zij openbaart zich, bij gebrek van wat nuttigers, bij de jeugd over de geheele wereld in het opzamelen van postzegels dat ook alweer geen heel goedkoope liefhebberij is. „Doch niet om de weinigen, die het kennen, maar om de velen, die onbekend zijn met de genoegens van een onschuldig vermaak, dat tevens eene hoogst nuttige zijde heeft, het oog te doen vestigen op het maken dezer verzamelingen, is het, dat ik dit schrijf. Al de andere lief hebberijen kosten geld, en het tijdverdrijf, dat ik op 'het oog heb, kost geen cent, als men de uitgaven voor een geschikt plakboek en het aanschaffen van een stijfselkwastje er buiten laat. „Jeugdige en aanvankelijke scrap-book-makers beginnen met er van alles in te plakken, wat hun slechts aardig, leerrijk, geestig of behoudens- waardig toeschijnt; maar allengs komt er eenige methode in hun keuze der knipsels; zij verzamelen alleen wat meer of min in hun geest valt en aan hun beroep dienstig kan zijn. Een land bouwer b. v. zou zich meest toeleggen op het inplakken van mededeelingen die op zijn bedrijf betrekking hebben, en anderen desgelijks. ,.Ik zou er aan herinneren, dat in een goed scrap-book in den rug extra reepen papier tusschen de bladen genaaid zijn, zoodat, wanneer het door het inplakken opvult, het toch.niet dikker wordt dan de band. Ook is het een goed plan om bij zekere knipsels den datum of minstens het iaar te plaatsen. „Hier hebben wij zegt de schrijver eene liefhebbery die niets kost en met eiken stap dien men verder gaat, nieuwe genoegens oplevert I De schat groeit aan, een schat van wetenschap eene boekerij in miniatuur, allerlei wetenswaar dige dingen, en het is verwonderlijk welk eene hoeveelheid materiaal men allengs by elkaar krijgt dingen, die men leest, bewondert en waardeert, en dan vergeten zou, als het trouwe 8crapbook er niet was om ze aan de vergetelheid te ontrukken „Het menschelijk verstand is niet groot-genoeg om alles te bevatten, en bij vele personen is het geheugen niet altijd te vertrouwen; maar als iemand weet waar hij gemakkelijk zijn geheugen kan vinden, dan is het juist zoo goed of hy de inljchting in zijn brein had." De schrijver eindigt zijn opstel met de woor den: „Wie weet hoe spoedig men de scrap-book makers ook in Holland bij duizenden telt, en ik roep hun van ganscher harte toe: „Plak je wat, dan weet je wat Te Wassenaar is de influenza teruggekeerd thans echter kiest zij runderen en vooral paarden als slachtoffers. Ofschoon vele der aangetaste dieren hard ziek zyn, vernam men tot nog toe niets van gevallen met doodelyken afloop, TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1