Buitenland. Marktberichten. Ingezonden Stukken. Van Ay eh verneemt de Javabode dat tenge volge van de onderwerping van Toekoe Mansoer vele peisonen met hem uit de bovenlanden naar onze vestiging te Analaboe kwamen en zoodoende de toestand in deze onderhoorigheden aanmerkelijk verbeterd is. Op de Noordkust heerschte evenwel nog steeds groote spanning tusschen de hoofden van Passen- gan en Kloempangdoewa. Door burg. en weth. van Amsterdam is afwijzend beschikt op een verzoek van den soci alist Fortuyn c. s. om op 1 Mei a. s. een optocht te mogen houden als manifestatie voor een nor malen arbeidsdag van 8 uren. Niettegenstaande die beschikking schijnen de socialisten hun plan niet te hebben opgegeven, naar ten minste valt af te leiden uit het openbaar maken van een resolutie der Amerikaansche „Central Labor Union", welke thans aan het hoofd der eerste bladzyde van Recht voor Allen paradeert. In die resolutie toch worden de deelnemers aan de betoogingen op 1 Mei aangemaand, zich van wapens te voorzien, „opdat zij aldus heet het in de resolutie hun uitzuigers tegemoet kun nen treden met de eenige argumenten, waarnaar zy (deasn) luisteren: geweld!" Ofschoon bij deze aanneming door Recht voor Allen de voorzichtigheid werd in acht genomen, zoodat zy niet direct tot de Nederlandsche soci alisten is gericht, dus ook niet als rechtstreeksche poging tot opruiing en derhalvo als een strafbaar feit kan beschouwd worden, de opruiende strek king is duidelijk, zoodat de overheid er rekening naede te houden heeft. In de Zondag-namiddag te Hengeloo gehouden 9e jaarlyksche vergadering van de leden van het zieken- en pensioenfonds, verbonden aan de fabriek Gebr. Storck Co., deelde de heer C. T. Storck als oudste firmant mede, dat zijne firma besloten had dit jaar een bijdrage aan het fonds te schenken, groot f 5000. Uit Aengwierden wordt gemeld: Het pelderbestuur van het 6de en 7de veendistrict heeft een proeije genomen om voor de stoomgema len turf in plaats van steenkolen als brandstof te gebruiken. De uitkomst was, dat per uur gebruikt werden 775 stuks sponturven, tegen 178 Kg. steenkool. Naar dezen maatstaf zou het aanwenden van turf eene besparing opleveren van f 0,84 per uur. De boerderij „Amstelrust", groot ongeveer 24 hectaren, aan den Amstelveenschenweg, is in het openbaar verkocht voor ruim f 55,000. Met de onkosten kost zij dus ruim f 61,000, wat f 2500 per hectare is, de tijdsomstandigheden in aanmerking genomen, een goeden prijs. De gerechtelijke bewaarder van een inboedel in een huis aan de Paulus Potterstraat te 's Gravenhage gebruikte, waarschijnlijk om den tijd en de eentonigheid van zijn postje te ver drijven, terwijl hij de wacht hield, nu en dan een glaasje sterken drank. De bewaarder werd dronken en scheen in dien toestand behoefte te hebben aan de buitenlucht, althans hij verliet het huis. De bewoners maakten van de afwe zigheid van den bewaker hunner goederen gebruik om den inboedel gedeeltelijk uit het huis te dragen en in veiligheid te brengen. Diamant op Borneo. Het weekblad De Diamant (Adamas) vestigt wederom de aandacht op den Rykdom, dien Borneo aan diamanten bezit, vooral in de nabijheid van Bandjermasin en Ratti-Ratti, beide dicht bij de zee gelegen. Sedert onheugelijke jaren worden de diamant- groeven er door de inlanders bewerkt, maar een geregelde exploitatie ontbreekt. „De inlanders bearbeiden ieder dezer groeven of putten afzonderlijk, daar zij over ge6ne machi- nerien kunnen beschikken en daarom slechts op geringe diepte blijven, en bij indringend water weten zij ook geen raad en moeten het werk staken. Onder beheer van hedendaagsche mijn ingenieurs zouden die kleine groeven, die op geen grooten afstand van elkander gelegen z|jn, waarschijnlijk grootendeels vereenigd worden, en reuzenwerken kunnen aangelegd worden, evenals de energieke Engelschen zulks te Kimberley en omstreken deden en nog doen. Waren de mijnen aldaar alleen onder beheer der Zules en Hotten- totten gebleven, en hadden geen Europeesche wetenschap en Europeesch kapitaal zich er mede bemoeid, dan zouden het ook maar speelgoed- mjjnen, evenals de Borneosche, gebleven zijn. „Daar bestaan dus op Nederlandsch grondgebied schatten die verwaarloosd worden, schatten die de meeste onzer Oostindische bezittingen tot buiteng9wonen bloei konden brengen. In plaats dat de Amsterdamsche diamantnijverheid thans ter neder ligt, en aan de willekeur der Engelschen onderworpen is, zoude zij zelfstandig en onafhan- j kelijk kunnen optreden en de wet kunnen stellen in plaast van die in nederigheid te moeten torsen." In de „Schager Courant" lezen wij Men verzoekt ons in het algemeen belang mel ding te willen maken van eene aanhaling van voor menschelijk voedsel bestemd vleesch, bij eeD slager in onze gemeente. Er hing niet minder dan een pas geslachte koe, gedeeld in elf stukken, waarvan do grootste gedeelten in rottenden toestand verkeerden. Het beest was Zondag middag gestorven en werd voor menschelijk gebruik gereed gemaakt in den nacht van Zondag op Maandag. Op last van den heer Burgemeester is dat vleesch door den heer P. de Boer, onze plaatselijke geneesheer, afgekeurd en door den heer G. Muijs, ïijksveearts te dezer plaatse, volgens wettelijk voorschrift gekerfd, met petroleum ingesmeerd en„begraven." En wel een groot geluk voor vele onzer ingezete nen, die anders wel eens door het nuttigen van dat vleesch zei ven „begraven" hadden kunnen moeten worden .Op zijn allerminst zouden de gebruikers daarvan door hevige brakingen en diarrhae geteisterd zijn worden. Gelukkig is dit geval toevallig ontdekt. Nog werd medegedeeld dat de ingewanden van dit smakelijk boutje aan een winkelier ter dezer plaatse verkocht waren als hondenvoer. s' Mans beestjes hebben er evenwel weinig van willen eten, daar hun hondenneus hen waarschuw de, doch zelfs dat weinigje hetwelk zij er van gebruikt hadden, was reeds voldoende om de beesten „ziek" te maken. Men meldt uit den Haag dat de Minister van Oorlog aan de korpskommandanten heeft gelast voorloopig geen miliciens der jongste lich ting met groot verlof te zenden. De duurte der steenkolen begint meer en meer een nadeeligen invloed op de scheepvaart uit te oefenen, zegt het N. v. d. D. De meeste sleepkanen komen in grooter getale dan ooit te voren ledig af, om te Rotterdam of te Amsterdam vracht te zoeken naar Duitschland. Het gevolg hiervan is, dat de handelaars van de overgroote voorhanden zijnde scheepsruimte profiteeren en voor eene geringe vracht hun waren op de be stemmingsplaatsen kiijgen. Bij voortduring van den tegenwoordigen toe stand zullen vooral de kleine vaartuigen moeielijk kunnen blijven bestaan, en zal menige schipper weldra naar een ander middel van bestaan moeten uitzien. De vergadering welke de werklieden te Londen Zondag hielden over de werkstaking op 1 Mei, is mislukt en er bestaat geen kans dat aldaar dan de arbeid zal worden gestaakt. De „Standard" deelt mede dat in geheel Oosten rijk militaire toebereidselen op groote schaal worden genomen, ten einde ongeregeldheden op 1 Mei te verhinderen. Ook in België zullen de werklieden op 1 Mei heel wat drukte maken, vooral te Brussel, Antwerpen en Gent wordt groote beweging ver wacht, maar men houdt het ervoor dat de betooging niet het vredelievende karakter zal verliezen. Daarmee is echter alle bezorgdheid niet geweken. Ieder, die weet hoelicht eene opgewondene massa volk in beweging kan worden gebracht, vreest dat daarvan gemakkelijk misbruik gemaakt kan worden. Te Chicago heeft de weikstaking der tim merlieden tengevolge, dat 25000 menschen buiten verdiensten zijn, daar het bouwen geheel stilstaat. Op eene schikking bestaat weinig uitzicht. Ook te Indianapolis hebben de timmerlieden ter verkrijging van een werkdag van acht uren den arbeid nedergelegd. Edison en Eiffel moeten hebben aangeboden voor de wereldtentoonstelling te Chicago een toren te bouwen, 500 voet hooger dan de Eiffel- toren te Parijs. Het kapitaal voor den bouw zouden zij kunnen krijgen. Het torentje zou met een millioen gekleurde lichten worden geïllumi neerd. Bij een brand op eene boerderij onder Bovens, bij Amiens, zijn, behalve andere schade, 400 schapen, 20 koeien, 10 kalveren en veel gevogelte verloren gegaan. Bovendien is de schaapherder in de vlammen omgekomen en de koeherder werd nagenoeg gestikt weggedragen. Men dacht dat hij er niet van op zou komen. Een phonographische diefstal heeft, volgens de New- York Star, Adeline Patti aanleiding gege ven tot het instellen van een proces. Een ondernemend Amerikaan heeft namelijk, terwijl de diva te San Francisco zong, hare stem opgevangen in een phonograaf, met het doel, daarmee Patti-concerten zonder Patti te geven. Nieuwe soort van dronkenschap. In Amerika heeft men eene nieuwe soort van dronkenschap ontdekt. Te Boston en omstreken bestaan talrijke caoutchoucfabrieken, waarin, by de zuivering der stof, naphta gebruikt wordt. Deze kokende naphta is vervat in groote ketels en zorgvuldig bevrijd van de aanraking met de lucht. In die fabrieken werken talryke vrouwen en meisjes. Sedert eenigen tyd bemerkte men in eene dier fabrieken, dat byna al de werksters gedurig in een staat van bedwelming verkeerdenmen bewaakte ze en met verbazing bemerkte men, dat zij zich dronken maakten met het inademen van de dampen die uit de naphtaketels ontsnapten. De vrouwen verklaren deze verderfelijke gewoonte niet meer te kunnen laten. De gevoelens welke deze dronkenschap ver oorzaakt, zijn, naar het schijnt, zoo aangenaam, dat zij die door opium of haschish verre over treffen. Het zonderlingste hotel ter wereld is on getwijfeld wel dat, hetgeen zich in Californië bevindt aan den straatweg van Santa Cruz naar San-José. Een Yankee is namelijk op het denkbeeld gekomen een groepje Mammouthboomen tot hotel in te richten. Een dier reuzen met een omvang van 22 meter dient tot gelagkamer, terwijl de ruimte daaromheen, met slingerplanten is bewassen, zoodat deze een natuurlijk dak vormen, een andere is bestemd voor eet-, lees-en conver satiezaal. Andere omstaande boomen zjjn op zeer comfor table wijze tot slaapkamers ingericht, terwijl een afzonderlijke boom, ook van respectabelen omvang, huisvesting verleent aan het dienstpersoneel van het Hotel. Scliagen, 24 April. Aangevoerd4 paarden f50 a 100; 4 Stieren f 110 a f 335272 Gelde- koeien f 160 a f 28080 Kalf koeien 215 a f 28060 Vaarzen f 120 a f 200 32 Hokkelingen f90 a f130; 98 Nuchtere Kalveren f 6 a f26 365 Schapen f 26 a f 36'14 Bokk. en Geit. f 1.00 a f 9.90; 28 mag. Varkens f 16 a f 20; 15 Biggen f 10 a f 12; 20 Kippen 100 a 125 c. Eenden a ct.Boter per kop 65 a 70 c. Kaas per kilogram 20 a 30 ct.Kipeieren per 100 240 a 250 ct.Eend-eieren per 100 2S5 a 300 ct. Alkmaar, 25 April. Graanmarkt. Aangegeven, totaal 723 Hectoliters, als: 115 Tarwe f 6,50 f 7.25 2 65,90 120 G®rst u 5 - 6 ono uld- Ch6V' 6>~ 6,75 299 Haver 3,10 4,50 Paardenboonen 5,60 5,75 Bruine id. 7,- 8,- 114 Citroen id. 11.50 Duiven id. n n 10 Kanariezaad witte id. ,i2,- r 1 Blauw Maanzaad 4 Karweizaad Erwten groene „8,- „13,- 58 grauwe „10,- 14,— witte Leiden, 25 April. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuksf a f 22 Stieren f 68 af 360 Veulens stuks a ,f 42 kalikoeien f138 a f 285 1015 Melkkoeien f 116 a f 330; 240 Varekoeien 98 a 242 110 Vette koeien f 152 a f360 67 Vette kalveren f 37 a f 70, 126 Magere kal veren f 4 a f 14, 16 Graskalveren f 37af 70 210 Vette Schapen f 22 a f 37, 698 Magere Schapen f 18 a f 33, Paarden f af Magere Lammeren f af, Vette jarige a f 120 Magere Varkens f 18 a 46, Vette Varkens a. 260 Biggen f8.25 a f 14. Londen, 24 April.Ter veemarkt zijn aangevoerd 300 Runderen, 2300 Schapen en Lammeren 150 kalveren, 10 Varkens Men noteert: Runderen 0,35 a f 0,717, Schapenen Lammeren 0,60 a f 0,90 kalveren 0,5674 a 0,95 Varkens f 0,35 f0,64'. Geachte Redacteur I Het doet ons wandelaars, z|j die het voorrecht niet bezitten hunne afstanden per tilbury, jachtwagen of victoria af te leggen, groot genoegen dat er een begin tot uitvoering is gegeven om de voetpaden, vooral die van den Burg naar 't Oudeschild in beteren val® 8,-

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2