N°. 269. Donderdag 1 Mei. A0. 1890. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL, maken bekend dat de Kiezerslijsten zijn vastgesteld en van af heden gedurende 14 dagen voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Texel, 24 April 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris De Burgemeester STIKKEL. C. M. KOOIJ. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL-, gelet op art 41 der Gemeentewet, brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennisse van de ingezetenen dat de vergadering van den Raad door hem is belegd tegen Zaterdag den 3 Mei 1890, des voormiddags te 10'/a ure, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer gemeente. Texel, den 30 April 1890. De burgemeester voornoemd, C. M. KOOIJ. TEXEL, 30 April 1890. Ds. A. J. Gelderman, pred. bij de Herv. gemeente te den Burg heeft het op hem uitge bracht beroep naar de Herv. gem. te Opperdoes aangenomen. De aanvoer van vee op de markt van jl. Maandag was nog van geen noemenswaardige beteekenismoeielijk is het alzoo daarvan een martbericht op te geven. Aangevoerd werden 1 Koe, 5 Nucht. Kalveren, 5 Biggen, 2 Schapen. Vrijdagmorgen vertrekken van hier de dienstplichtige lotelingen van dit jaar naar Helder ten einde bij het leger te worden ingedeeld. Oudeschild, 29 April. De commissie der te stichten bewaarschool alhier, werd heden verblijd met de belangrijke gift van f 100, haar geschonken door de Hollandsche gemeente te St. Petersburg. Vinde de nobele daad ook elders navolging Het geepvisschen langs de kust is ook door vletten van hier aangevangen. Ofschoon de vangst nog gering is, wordt een goeden prijs betaald. Voor de eerste geep toch mocht men f30 per tal besommen. Oosterend, 29 April. In eene vergadering van schippers, jl. Zaterdag gehouden, werd de mededeeling gedaan, dat de heer V. uit Utrecht zich bereid verklaard had, tot het maken van een plan voor eene haven bij de Kaap, en dat hij daartoe Maandag a. s. zou overkomen om de noodige peilingen enz. te verrichten. Verder werden aan het Bestuur, bestaande uit de heeren C. Mossel, J. K. Brou wer en J. Bakker, nog toegevoegd de heeren P. J. Plaatsman, B. Vlaming, J. Duinker, J. J. Kuijper en P. Burger. Al wordt de haven van Oudeschild verbeterd en vergroot, toch blijlt men hier doorwerken. Al biedt de haven van Oudeschild ruimte ge noeg aan voor alle schepen, de afstand wordt er niet door verminderd en 't spreekwoord „Ver van uw goed, dicht bij de scha," is zoo dikwijls een waar woord. Wel zou men elders woonplaats kunnen kiezen, doch men komt er niet zoo spoedig toe om zijne eigendommen, misschien voor een appel en een ei, te ver- koopen. Men vertrekt niet gaarne van hier. „Omdat men hier het plekje mint, Waar men geboren is." Schipper K. D. van hier geraakte verleden week bij het uitzeilen der Harlinger haven met zijne schuit op het hoofd, waardoor deze eenige schade bekwam, zoodat hij terug moest keeren om te hellingen. In de Zaterdag te Hoorn gehouden vergadering is aan de Naamlooze Vennootschap Paardetram HoornEnkhuizen, voor den aanleg van een stoomtram Hoorn Behagen voorloopig reeds toegezegd f 94,500. Velen konden nog geen cijfer noemen, maar zijn doordrongen van het groote belang der onderneming en zegden daarom finantiëelen steun gaarne toe. De leden der Eerste Kamer zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Maandag 5 Mei des avonds ten half 9 ure. Uit overweging dat het noodzakelijk is, de ingelijfden bij de militie te land der lich tingen van 1884 en 1885 en de ingelijfden bij de zeemilitie der lichtingen van 1885 en van 1886, na het verstrijken van hunnen bij de wet bepaalden diensttijd alsnog in dienst te houden, is bij koninklijk besluit van 21 dezer, op de voordracht der ministers van oorlog, marine en binnenlandsche zaken, het volgende bepaald: De afgifte van het bewijs van ontslag uit den dienst aan de ingelijfden bij de militie te land der lichtingen van 1884 en van 1885 en van de ingelijfden bij de zeemilitie der lichtingen van 18S5 en van 1886 wordt ge- schorscht totdat zal zijn beslist omtrent de bij de Staten-Generaal ingediende voordracht van wet, strekkende om hen tot langoren dienst te verplichten. Door den heer M. K. Honig te Koog aan de Zaan zijn al de arbeiders aan zijne beide fabrieken verzekerdbij overlijden zal naar den maatstaf van het dubbele loon, aan de nagelaten betrekkingen tweemaal het jaarlijks loon van den overledene in eens worden uitbetaald, terwijl bij invaliditeit de uitkeering percentsgewijze, naar het aantal dagen berekend zal geschieden. Voor den achturigen werkdag zal eene betooging te Amsterdam niet gehouden worden, doch door het comité der verschillende vak- vereenigingen aldaar zullen op 1 Mei twee openbare bijeenkomsten worden belegd in Plancius eene andere zaal was niet te ver krijgen. De bijeenkomsten zullen gehouden worden 's middags te halféén en 's avonds te half negen. Zij, die dus geen vrijen dag nemen, hebben des avonds gelegenheid aan de beraadslaging deel te nemen. Het bestuur van de afdeeling Amsterdam van het Ned. Werkliedenverbond Patrimonium maant in de dagbladen de werklieden aan geen deel te nemen aan de betooging op 1 Mei tot verkrijging van den normalen arbeids dag. Het doet een beroep op den godsdienst zin der werklieden om geen deel te nemen aan de werken der revolutie. Uit Bruinisse wordt gemeld Vóórdat verleden week het riviergedeelte der Zuid-Hollandsche mosselbanken „denHoozemond", onder Herkingen, waar zich aanzienlijke hoeveel heden zeesterren bevinden, voor het vissch6n van mosselzaad was opengesteld, kwam schipper B. de Jonge van Noordwijk, vermoedelijk ingelicht, hier aan om van die voor de visscherij schadelijke diertjes te koopen, men zegt voor de cultuur van bloemkool. In weerwil van het vry onstui mige, en bijgevolg onvaarbare weder gedurende de laatste 'dagen der vorige week, moet hij nu reeds ruim duizend manden zeesterren aan boord hebben, die zoo maar bij het mosselzaad worden opgevangen. De hoeveelheid moet zoo buitenge woon groot zijn, dat bij elke ton zaad een mand van die zeesterren gevangen wordt, die aanhou dend bezig zijn die jonge mosseltjes te verslinden. De ontvangst van giften ten behoeve van het Gasthuis voor behoeftige en minver mogende ooglijders te Utrecht houdt, naar het „U. D." verneemt, nog steeds aan. Sedert den afloop der fancy-fair ontving het dames comité, van hetwelk de circulaire is uitgegaan, eiken dag gemiddeld nagenoeg duizend gulden. Meer en meer wordt hierdoor de toekomst van het gasthuis verzekerd. Gelijk men weet, is het voor de veiligheid van het verkeer op de spoorwegen en ter voorkoming van ongevallen van het grootste belang, dat het op de lijnen dienstdoend personeel regelmatig aan een keuring van het gezichtsvermogen wordt onderworpen. Voor dit belangrijk onderzoek heeft het Nederl. gasthuis voor behoeftige en minvermogenden ooglijders te Utrecht steeds de gewichtigste diensten bewezen aan de spoorwegmaatschap pijen van ons vaderland, en kunnen ook in de toekomst die diensten nog steeds worden verwacht. Als bewijs van belangstelling in den bloei dier stichting schonk dezer dagen de Maatschappij tot exploitatie van spoorwegen, ten behoeve van het gasthuis, aan het dames comité, van hetwelk de bekende circulaire tot inzameling van gelden is uitgegaan, de aanzien lijke gift van vijfhonderd gulden. De heer Mr. D. Visser van Hazerwoude, Voorz. der H. M. v. L., heeft acht gouden medailles, en de heer C. J. van der Ouder- meulen, eere-lid van het hoofdbestuur, vier gouden en vijf zilveren medailles beschikbaar gesteld voor de in September te houden land bouwtentoonstelling te Dordrecht. Te Wageningen heeft zich een geval van vlekziekte onder de varkens voorgedaan. Het dier is onteigend en volgens de wettelijke voorschriften verbrand. COURANT.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1