Buitenland. Men meldt aan het Hbl. uit Maastricht, dato 21 April: In de stallen van de Tram maatschappij te Aken is de kwade droes uitgebroken. 16 paarden van de Maatschappij zijn verleden week als verdacht van kwaden droes afgemaakt, waarvan bij de lijkopening gebleken is, dat 9 lijdende waren aan deze ziekte. Ook onder het rundvee breidt zich het mond- en klauwzeer in Pruisen al meer en meer in noordelijke richting langs de Neder- landsche grenzen uit; zoo is o. a. het mond en klauwzeer ook nu uitgebroken te Weeze en Straelen, alsmede in de nabijheid van de stad Emmerik. Men meldt uit Roermond, onder dag teekening van 23 April: De uitbreiding van het mond- en klauwzeer langs de Pruisische grens neemt voortdurend toe. Thans is de ziekte ook uitgebroken onder het rundvee in de gemeenten Langbroich en Futt, regeering arrondissement Heinsberg. Ook heeft zich de ziekte geopenbaard in de stallen eener vee houdster te Breijell, regeeringsarrondissement Kempen. Hier is de besmetting aangebracht door aankoop eener koe op de veemarkt te Dortmund. Door de directie van de Nederlandsche Tramwegmaatschappij is voor hare werklieden de normale werkdag van acht uren ingevoerd, maar met verlaging van de loonen. Ofschoon zij eerst het gewenscht hadden, zijn nu ten slotte d6 meeste van de werklieden weinig met deze regeling ingenomen. Toch heeft de directie besloten den maatregel vol te houden. Met kwistige hand is een „manifest aan de Nederlandsche arbeiders" in de stad Groningen verspreid. Het stuk, dat geen naam van schrijver of drukkei draagt, wekt de arbeiders op, om den eisch van 8-urigen arbeidsdag te steunen. „Een gewichtig vraagpunt is door de arbeiders van alle landen aan de orde gesteld", aldus vangt het socialistische stuk aan. „Door alle landen heen dondert thans den kapitalisten den eisch der internationaal verbroederde arbeiders in de ooren, tot eene meer wenscheljjke, eene meer natuurlijke regeling van den arbeid. De arbei- dendende klasse is gaan inzien dat hoog noodig werd een einde te maken aan dien koortsachtigen wedijver in het afbeulen harer krachten door de kapitalistenklasse de eerste is gaan begrijpen, dat aan de overmatige eischen der laatste „niet langer lijdzaam mag worden toegegeven." En daarom, arbeiders, weerklinkt nu in alle hemel streken de roep tot beperking van den arbeidstijd „de eisch van een maximum arbeidsdag van 8uur." In zulke opgeschroefde taal gaat het manifest voort en betoogt dan het nut van den arbeids dag van 8 uren, met schrikkelijke woorden den toestand schetsende van de arbeiders, wier geest „door te overmatigen arbeid tot sut wordens toe wordt afgestampt", en die lijden aan vele ziekten, die hun onstaan vinden in de voortdurende over spanning der zenuwen, door te langen werktijd. De arbeiders worden opgeroepen om het kapi talisme, „onzen hardnekkigen vijand" te bestrijden en die eigen belangen te behartigen. „Hebben wij eerst verkregen de beperking van onzen arbeidsdag, zegt het manifest, dan ligt voor ons de weg open tot verdere ontwikkeling onzer eischen, enz. enz. enz. In de polders van de Friesche gemeenten Haskerland, Opsterland en Engwird heeft men thans besloten in plaats van steenkolen turf te gebruiken voor de stoomgemalen, omdat dit bij het stijgen der prijzen van de steenkool veel voordeeliger is en evengoed aan het doel beantwoordt. Voor de machine van 60 paar denkrachten in de gemeente Engwirden heeft men berekend, dat per dag op deze wijze onge veer f 2,50 wordt bezuinigd. In enkele stallen te Scheveningen is sedert eenige dagen de influenza onder de paarden uitgebroken; bij één stalhouder zijn van de dertig paarden twintig aan die ziekte lijdende. Onlangs werd medegedeeld, dat een zeer groot gedeelte van het werkvolk van de fabriek „De Maas" te Rotterdam, werkeloos geworden ten gevolge van een brand, de helft van het weekloon zou blijven genieten, indien het bestuur slaagde daarvoor een voldoende som bijeen te brengen. Aan de Zwolsche Courant wordt bericht dat het gelukt is, o. a. door bijdragen van particulieren, een fonds te vormen, waaruit die werklieden zonder werk betaald worden. Het gevolg van dezen maat regel is echter geweest, dat op andere gelijk soortige fabrieken, die wel een vijftig-tal werklieden konden gebruiken, geen enkele man van „De Maas" zich heeft aangemeld. Velen vonden beter voor half geld niets te werken. De Stoker M. K. heeit in een twist, in de herberg van O. aan de haven te Bergen- op-Zoom, den arbeider L. een stuk van het oor afgebeten en ingeslikt. De politie heeft zich die gulzigheid aangetrokken en tegen K., die reeds vroeger wegens mishandeling tot gevangenisstraf werd veroordeeld, proces-ver- baal opgemaakt. Nv. B.-o.-Z.) Een trein-conducteur zag bij Delden een persoon onbeweeglijk aan den overkant dei- baan liggen. Aan het station gekomen, rap porteerde hij dit aan den chef, die zich onver wijld naar de aangewezen plaats begaf vergezeld van de politie. Deze persoon werd op een draagbaar gelegd om naar het kerkhofhuisje vervoerd te worden, daar men hem reeds dood waande. In de nabijheid van het kerkhof komende, sprong hij tot ontsteltenis van de toeschouwers op en verwijderde zich zoosnel mogelijk in de richting naar Goor. Een nieuw bestratingsmiddel schijnt in ons land ingevoerd te zullen worden, namelijk caout chouc. Door den heer Teod F. Bierhorst, te Haarlem, is, als vertegenwoordiger van de fabrikanten van gummi bouwmaterialen te Linden aan Burg. en Weth. van enkele groote steden het voorstel gedaan, om voor eigen rekening en risico een straat of weg te betraten met caoutchouc, naar de nieuwste uitvinding van den ingenieur Busse. Die nieuwe vinding bestaat uit eene caoutchouc- mas3a en fijngemalen steen, graniet, bazalt, enz. Boven alle andere soorten van bestrating wordt dit plaveisel natuurlijk geprezen om zijne duur zaamheid, weinige kostbaarheid en gemakkelijk heid van toepassing. Te Berlijn en Hamburg bestaan reeds straten van caoutchouc. Niet altijd is de liefde zoo bestendig van duur als bij een straatmaker die voor de derde maal in korten tijd terecht stond, wegens mishandeling van personen die bij zijn vroegere geliefde de voorkeur genoten. Zelfs in hooger beroep werd de jaloersche minnaar tweemalen tot gevangenisstraf veroordeeld, de laatste keer tot 10 dagen. Om hem eindelijk eens voor goed te genezen, zoo niet van zijn liefde, dan toch van zijn ijverzucht, vorderde het O. M. zijne veroordeeling tot 2 maanden gevangenisstraf. Om paarden fraai en glad haar te doen krijgen, koke men tegen het voorjaar en den herfst voor ieder paard wekelijks twee adriemaal een handvol lijnzaad in ongeveer 6 liter water en geve dit gedurende 4 weken iederen dag lauwwarm aan het dier te drinken. Het verharen verloopt dan regelmatig en gemakkelijk en de droes, waardoor de paarden in deze jaargetijden dikwijls worden overvallen, zal zich, zegt de Lanclb. Gt. op gezag van die Fundgrube, of in 't geheel niet, of alleen in een zeer lichten graad voordoen. Een Engelsch dagblad-correspondent heeft den bekenden schrijver Emile Zola geraadpleegd over de betoogingen op den 1 Mei, en daar velen hem groote menschenkennis en de gaaf van juiste waarneming toekennen, is het der moeite waard zijne meening mede te deelen. Zola gelooft, dat hetzij door geweldadige, hetzij door vreedzame middelen de tegenwoordige maat schappelijke toestand der wereld weldra zal ver dwijnen. Zij, die er aan zijn gehecht, mogen hunne klaagliederen aanheffen, want weldra zul len slechts puinhoopen over zijn. Hij beschouwt de betooging op 1 Mei als een teeken van eene algemeene crisis. Indien hij een werkman was zou hij zeker deelnemen aan de demonstratie; indien hij een lid van het gouvernement was van een of ander industrieel land, zou hij de )eweging scherp in het oog houdeD, niet om haar te onderdrukken tenzij zij oversloeg tot physiek geweld maar om te ontdekken, van welke wet der menschelyke ontwikkeling zij de uitdrukking is. Als de gerechtigheid de noodzakelijke grond slag is van iederen vrijen staat, dan wankelen zeker de grondslagen der moderne staten. Wat de tegenstrijdigheid tusschen de moderne practijk en de theoriën van predikers, wijsgeeren en wet gevers het gevaarlijkst maakt, is, dat men z. i. iedere ernstige poging om den werkman te helpen, bespot of ignoreert. Er is reeds veel gedaan, maar dezelfde wijsgeeren en wetgevers kunnen eene zeer onaangename toekomst verwachten, als de staatswijsheid hunner respectieve landen niet in overeenstemming wordt gebracht met de beginselen der gerechtigheid, die zij niet moede worden te verkondigen. De Minister van Spoorwegzaken in Duitsch- land heeft gelast om alle werklieden te ontslaan die op 1 Mei vrijafnemen. Evenals de Duitsche regeering hebben ver scheidene gemeentebesturen in Duitschland be sloten, alle werklieden, die in hun dienst op 1 Mei het werk staken, te ontslaan. In Silezie zijn de meeste mijnwerkers tegen de socialistische be weging, waarbij hunne makkers aan den Rijn zich aansluiten. De ongerustheid, waarmede men in Oosten rijk de betoogingen op 1 Mei ter wille van den 8-uurs-werkdag te gemoet ziet, neemt toe na de ongeregeldheden, welke bijna eiken dag in ver schillende provinciën voorvallen. Vooral in Silezië, waar de Czechische mijnwer kers de werkstaking begonnen, gaat het steeds ruwer toe. Te Wagstadt, een fabriekstadje van 4000 inwoners, op vier uren afstands van de gar nizoensplaats Troppau, hield het grauw nog erger huis dan eerst werd gedacht. Een ooggetuige vertelt, dat het huis van don Israëlitischen zaad koopman Eisler letterlijk geheel is vernield. Niet alleen zijn de deuren en vensters verbrijzeld, maar zelfs werden de vloeren opgebroken en de meubels stuk geslagen, terwijl alles wat maar vervoerbaar was, naar buiten werd gesleept. Zelfs gingen de woestelingen zoo ver, dat zij de paarden en de koeien en zelfs den hond doodsloegen. Op dergelijke wijze hield het graauw ook huis in den winkel van den Joodschen koopman Mar cus, maar de schade welke daar werd aangericht, was op verre na niet zoo groot. De brandweer redde nog een aantal winkels. Toen een hoop dronken mannen en vrouwen op het stadsplein bezig was, kwamen terstond ge alarmeerde brandwachts ter hulp en joegen de plunderaars met hun bijlen uiteen. Inmiddels trok een troep Laar het naburige Fulnek, waar hetzelfde schandaal plaats vond. Tot dusver waren 140 personen wegens deel neming aan de plundering, in hechtenis genomen. Waarschijnlijk zal welhaast te Londen eene internationale conferentie van vertegenwoordigers van Israëlitische gemeenten plaats hebben, om te spreken over de oorzaken van de jongste pro- testatiën tegen de Israëlieten op het vasteland en om te overwegen wat daartegen gedaan kan worden. Het plan, uitgegaan van de Berlijnsche synagoge, is te Londen met grooten bijval begroet. Het parlementslid Shadswell komt in de „Nat Review" op tegen het muilbanden der hon den, dat veel veeartsen geen beletsel achten tegen het bijten, terwijl honden, dol wordende, toch weten te ontsnappen. Volgens hem is de honds dolheid voor de menschen ook niet zoo nood lottig; tot staving hiervan voert hij de volgende cijfers aan. Tegenover 15000 sterfgevallen door toevallige ongelukken, 1450 door onmatigheid, 800 wegens doodslag, 220 door paarden, staan slechts 14 wegens den beet van een dollen hond. De sta tistiek leert, dat het voetbalspel in die lijst met 18 slachtoffers voorkomt. De heer Shadwell kan volkomen gelijk hebben, dat niet zoovele menschen aan rabies sterven, doch „wem es just passiret," is er toch zeer slecht aan toe. Te San-Fran cisco is een zware aardschok gevoeld, welke zich in zuidelijke richting bewoog. In sommige huizen viel pleisterwerk, doch zonder groote schade aan te richten. Te Mayfleld werd eene spoorwegbrug tengevolge van de aardbeving onbegaanbaar. Op sommige plaatsen zonk de grond omstreeks 80 centimeter weg. De Engelsche Regeering stelt ten opzichte van Ierland voorde pachters in staat te stellen koopers van hunne boerderijen te worden tegen een koopprijs van niet meer dan 20 malen de netto jaarlijksche pachtsom. De verkooper ont vangt dadelijk betaling van de Regeering. Deze belast den kooper met 4 percent voor het voorschot, waarvan 2'A percent vertegenwoordigd wordt door intrest, 1 percent door aflossing en percent door een waarborgfonds tegen mogelijke verliezen. In de eerste 5 jaren moet de pachter echter iets

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2