Buitenland. Gemeenteraad te TeseL Marktberichten. Omtrent 's Konings gezondheid verneemt men, dat zich in 't begin der vorige week weder eene lichte keelaandoening heeft ge openbaard en dat sedert dien tijd de algemeene toestand iets minder gunstig is gebleven. Z. M. ontvangt intusschen dagelijks achter eenvolgens de verschillende heer en der hof houding bij zich. Aan den machinist Terbeek en zijne leerling van der Linde te Leeuwarden is door een heer te Jorwerd aan ieder een sigaren koker met zilver gemonteerd, waarop een toepasselijk opschrift, aangeboden, voor het door snel remmen voorkomen van ongelukken bij de ontsporing te Sneek op den 8sten April. Bij eene in het Heerenlogement te Amsterdam gehouden effectenveiling is o. a. een aandeel in de Leidsche Duinwatermaat schappij verkocht tegen 150 pet. Te Nieuwe Niedorp is de vereeniging voor Us- en Volksvermaak voornemens, den 75jarigen herdenkingsdag van den slag van "Waterloo, op 18 Juni feestelijk te vieren. Het feestprogramma zal bestaan uit kinder feesten voor schoolkinderen, volksspelen en een feestelijken avond voor de leden en hunne dames terwijl er bons in vertering aan de mingegoeden zullen worden uitgereikt. De Veenkoloniale Landbouw in de provincie Groningen heeft op verschillende gronden bij de Tweede Kamer aangedrongen op eene wijziging van art. 245 der gemeentewet in dien zin, dat de gemeentebesturen het recht verkrijgen om niet-ingezetenen, die eigenaars zijn van gebouwde en ongebouwde eigendom men, gelegen in die gemeenten, naar evenre digheid van de inkomsten, welke zij uit die gemeente trekken, ook hun evenredig deel in de lasten dier gemeenten te doen bijdragen. 'Men zendt aan de ALss. Ct. het volgende ter plaatsing Door den raad van commissarissen der Nederlandsche Heidemaatschappij is besloten, de 2de algemeene vergadering te houden te Arnhem en wel op Zaterdag den 5den Juli e. k. Behalve vaststelling der rekening over 1889, en behandeling der vraagpunten door de af deelingen en correspondentschappen nog op te geven, zullen daar besproken worden de proefvelden en het instellen van een onder zoek naar de woeste gronden en duinen in ons land en zullen aangeboden worden de door het dagelijksch bestuur der Maatschappij opgemaakte concept-statuten om het aangaan van vennootschappen voor veeteelt te ver gemakkelijken. Dinsdagnacht brak te Amsterdam brand uit aan de achterzijde van het perceel no. 20 aan de Oude Brugsteeg. De eigenaar van bedoeld perceel, die het koffiehuis aan het Damrak op den hoek van genoemde steeg bewoont, schrikte bij het zien van den brand zoozeer, dat hij onmiddelijk dood bleef. Te Hal tern is het mond- en klauwzeer in zes stallen geconstateerdmen vreest voor eene algemeene uitbreiding der epidemie bij het vee in het dristrict Münster. Nu en dan worden de paarden van de cava lerie te Valthermond geoefend in het springen. Een paal wordt eenige voeten boven den grond in horizontale richting vastgemaakt en daar moeten paard en ruiter dan maar over zien te komen. Zoo ook Vrjjdag-morgen. Nu wilde het ongeluk, dat een paard steigerde en de huzaar er afviel, waardoor deze zjjn been brak. De vaster Succi heeft te Londen weder 40 vastendagen met waren heldenmoed doorstaan.- Hij is mager, beenderig en uitgedroogd, maar toch nog even verstandig als in het begin (daar gelaten of dit veel of weinig is). Hij loopt goed, heeft geene normale temperatuur, doch is 2.5 cM. kleiner geworden. Met eene gouden medaille van de Royale Aqua rium Society en een theelepel vleeschnat is hy weder in de etende wereld toegelaten. Uit Hermeskeil wordt bericht dat dezer dagen aldaar veel storm woedt, met zeer over vloedige regens gepaard gaande. Ook viel er sneeuw, welke in de dalen smolt, op de bergen schijnt te blijven liggen. De temperatuur is bijzonder laag. Baltimore is door een hevigen hagelstorm bezocht, welke 15 minuten duurde en waardoor 20,000 huizen zwaar zijn beschadigd. Een groote zagerij en katoenbergplaats bij Rolling Fork, Missisippi, waarin 60 personen wegens de overstroomingen waren gevlucht, is in brand geraakt. Om het gebouw stond 7 voet waters Bij hunne pogingen om te ontsnappen zijn 7 der vluchtingen verdronken Een zoo niet nieuw, dan toch weinig beken 1 stiooisel is zeker beukenzaagsel, dat door eene firma te Holzminden per waggonlading wordt aangeboden. Het zou van belang kunnen zijn te weten, of men, en zoo ja met welk gevolg, in ons land zaagsel bezigt tot strooisel voor vee. Spoedige vermeerdering. Tot in het jaar 1850 waren de spreeuwen in Amerika nog geheel onbekend en in dat jaar bracht men eenige dier diertjes uit Europa over, maar zij stierven spoedig Op die eerste poging volgde eenige jaren later een tweede, waarvan een paar overbleef. Tegen woordig zijn de spreeuwen in Amerika de grootste vernielers van alles wat gezaaid wordt. Men schat hun aantal op niet minder dan 965 millioen en dit aantal is, in eene tijdsruimte van weinige jaren, uit één enkel paar ontstaan. De troepen v.an Dahomey staan op 9 kilo meter afstand van Pontonovo. Zij zijn bezig de palmboomen om te houwen, waardoor de oogst voor verscheidene jaren vernield wordt. De resident wacht nog op het antwoord des koniDgs betreffende de uitwisseling van gevangenen. Vergadering Zaterdag 3 Mei, 's morg. half elf. Voorzitter de heer C. M. Koojj, burgemeester. Tegenwoordig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en met eene geringe wijziging goedgekeurd. Daarna doet de Voorz. voorlezing van eenige cir culaires en prov. bladen, welke voor kennisgeving worden aangenomen. Het aandeel in de militie voor onze gemeente bleek te zjjn, 17 man. ^De goedkeuiing van Ged. Staten op het vastgesteld Kohier voor den hoofdeljjken omslag, wordt mede voor kennisgeving aangenomen. Daarna doet de Voorz. mededeeling van een inge komen adres van 88 schippers te Oosterend en Oost, behelzende het verzoek om de door den Raad uit getrokken subsidie (f7000) voor de begrooting der haven te Oudeschild, voor dat werk niet te besteden. Adressanten doen in hun verzoek uitkomen, dat zij pogingen willen aanwenden om te N. Schild eene Rjjks-haven te bekomen, waartoe zij ook wenschen de steun van den Raad, weshalve zij verzoeken het daar henen te leiden, dat de uitgetrokken subsidie voor dat plan worde verleend. Voordat tot verdere behandeling van dit adres wordt overgegaan, doet de Voorz. mededeeling van het bezoek gebracht aan den Comm. des Kon. en den Hoofd-lngenieur van den Waterstaat, om te bepleiten, het in de vorige vergadering genomen besluit van den Raad, in zake de havenkwestie. Volgens die mededeeling werd door beide autoriteiten verklaard, dat zij aan dat plan hunnen steun zullen verleenen. Daarop stelt de Voorz. voor, namens B- en W. om het genoemde adres van de hand te wjjzen. De heer C. Keijser Pz. is het eens met het advies van B. en W.de in het adres voorkomende zinsnede, dat geene antipathie bij den Raad moge bestaan in zake het gedaan verzoek, vindt hjj minder goed gekozen hjj meent dat eerst het aanhangige plan moet afloopen, eer men aan het andere kan beginnen. Het voorstel van B. en W. wordt daarop instem ming gebracht, doch staakte ter halverwege, aange zien de heer Dros voorstelde het adres aan te houden. Daarop volgde eene discussie tusschen de Voorz. de heer Keyser, C. Kejjser Pz., Mets, Westenberg en Dros, waarvan de eerstgenoemden trachten te :>e wjjzen dat het voorstel Dros niet aanneembaar was, terwjjl de laatste aan hetzelve vasthield. Bjj stemming werd uitgemaakt dat aan adressanten zal worden te kennen gegeven, dat hun verzoek niet voor inwilliging vatbaar is, aangezien de bijdragen Ivan Rjjk en provincie voor een bepaald plan zjjn I toegestaan. Dat echter indien het adressanten moge- lljjk is te Nieuwe Schild eene Rijks-haven te bekomen, Ide raad zich niet zal onthouden zfjne hulp te verlee kten waar dit mocht blijken noodig te zijn. Met 11 tegen 2 stemmen werd aldus besloten Tegen stemden de heer en Dros en W. K. Bakker. f.A1- De veelvuldige herhalingen in het debat zullen wii niet allen weergeven. De heer Dros kan met het advies van B. en W. niet medegaanz. i. was het plan Eelman wel een onderzoek waardig, blijkt het uitvoerbaar, dan is het zeker in het belang van Texel; bljjken de be zwaren daartegen te groot, dan vervalt het van zelve. De Voorz. acht het voorstel alreeds in strijd, met het plan waarvoor de subsidie wordt toegestaan, bovendien acht hij het technisch en financieel onuit voerbaar. Er is gevraagd om haven vergrooting tot ligplaats voor de schepen en daarom voldoet dit plan niet. Wat de fin. zijde betreft, zou hij gaarne reeds meerdere inlichtingen hebben gewenscht. De heer Mets herinnert, dat volgens de notulen, vroegere dergelijke plannen schipbreuk hebben gele- den, waarop de heer Koorn toelicht, dat ernstige pogingen hiertoe nimmer hebben plaats gehad, en de heer Westenberg nog aanvoert, dat door den heer Loman daarover indertijd inlichtingen zyn ingewon- De heer 0. Keyser Pz. meent, dat door de aanne ming van het voorstel Eelman de achtenswaardigheid van den Raad veel gevaar loopt; 't zou zijn zeer inconsequent; volgens hem staat dit voorstel op geen enkele vasten grond, en is hy het eens met den Voorz, dat dit adres niet eens de bespreking waardig is. De heer F. Keyser brengt ook in herinnering het bezoek gebracht aan den Heer Com. d. K. en zou het betreuren, indien de Raad besluit aan het verzoek van den heer Eelman gevolg te geven. Nadat de heer Dros nogmaals het voorstel Eelman ten krachtigste verdedigde, en zegt niet te kunnen gelooven dat daarvoor geene subsidie zou zyn te verkrygen; de Voorz. als zijne meening uitspreekt, dat zoolang de Raad een eigen plan heeft zy geen andere plannen moet aannemen, welke daar dwars door henen gaan en de heer Westenberg eenige in lichtingen vraagt omtrent den tjjd benoodigd voor schutten door een eventueel te maken sluis, wordt het advies van B. en W. in stemming gebracht en met 11 tegen 2 stemmen besloten aan adressant te kennen te geven dat zyn verzoek niet voor inwilliging vatbaar is. Tegen stemden de heeren Koorn en Dros. Daarop doet de Voorz. mededeeling van een adres van eenige ingezetenen te Oudeschild, zich beklagende over de onvoldoende waterloozing, waarin zou zyn te voorzien door wekelijks een daar bestaande zinkput te ledigen. De Voorz. zegt daarin reeds te hebben voorzien door aan W. Dogger dat werk op te dragen tegen eene vergoeding van f 2.50 's jaars. Aan adressanten zal hiervan worden kennis gege ven en tevens worden gewezen op eene bepaling in de pol.-verordening, betrekkelijk het schoonhouden der gooten, Nog komt ter tafel een adres van het bestuur van den polder Eierland, te kennen gevende dat bij de uitwatering van Waal en Burg eene brug zal worden gemaakt, waarvan by ruw weder gebruik kan worden gemaakt en daardoor het ryden op den dijk alsdan kan worden vermeden. Het bestuur voornoemd vraagt van de gemeente daartoe eene bydrage van V3 in de kosten, zynde geheel f 150: alzoo f 50. Op voorstel van B. en W., wordt dat verzoek, by acclamatie toegestaan. Eene suppl. begrooting voor 1890, tot een bedrag van f 225, benoodigd voor de gehouden volkstelling, wordt goedgekeurd. Evenzoo een verzoek van de heeren P. en A. Dros tot het bouwen van een pakhuis, tot berging van' zeegras, op het havenland. Overgaande tot benoeming van een hoofd der school voor Zuid-Eierland, wordt daartoe met 12 stemmen benoemd de heer T. Engel, onderwijzer te Zaandam. Een briefje was in blanco. De heer K. Ramkema, onderwijzer te Ylaardingen, had verzocht niet in aanmerking te komen. By rondvraag, verzoekt de heer Mets de tusschen- komst van het gemeentebestuur, om bjj de bevoegde autoriteit aantedringen op verwijdering van een wrak of anker, tusschen Texel en het Nieuwediep, welk voorwerp bjj nacht of mistig weder voor de visscherjj gevaarlijk en hinderlijk is en waardoor reeds aan 19 netten schade is toegebracht. De Voorz. zegt hieraan gevolg te zullen geven. Nadat de heer C, Kejjser Pz. nog heeft gewezen op het aanwezig zjjn van knippen op den Waal-en- Burgerdyk en Schild-weg, waarin de Voorz. zegt te zullen laten voorzien, wordt de vergadering gesloten. faarop worat ^voorlezing gedaan van een adres van den heer Joh. Eelman, (zie ons nummer van Donderdag 10 April jl.) De Voorz., in herinnering brengende het bezoek a&n den C. d. K. en den Hoofd-lngenieur gebracht, achtte het voor den Raad> geene houding om het voorstel-Eelman aan te nemen en stelt namens B. en W. voor, adress. te berichten, dat zjjn verzoek niet voor inwilliging vatbaar is. Veelvuldig waren de discussiën, hierdoor uitge lokt, waaraan deelnamen de Voorz. en de heeren Dros, Mets, Koorn, 0. Kejjser Pzy F. Kejjser en Westenberg. Scliagen, 1 Mei. Aangevoerd: paarden f - a - 12 Stieren f 80 a f 190260 Gelde- koeien f 120 a f350; 210 Kalf koeien 190 a f280; 80 Vaarzen f120 a f 180; 60 Hokkelingen f 60 a f 130 74 Nuchtere Kalveren f5 a f 26 465 Schapen f 24 a f 34; 21 Bokk. en Geit! f 2.00a f 12 30 mag. Varkens f 16 a f 22; 33 Biggen f 9 a f 12; Kippen a c. Eenden a ct.Boter per kop 65 a 70 c. Kaas per kilogram 20 a 40 ct.Kipeieren per 100 240 a 250 ct.Eend eieren per 100 290 a 300 ct. 261 Lammeren f 12 a f 14. Leiden, 2 Mei. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f a f 30 Stieren f 58 af 335 Veulens stuks a ,f 60 kalikoeien f135 a f 270 815 Melkkoeien f 118 a f 320; 370 Varekoeien 96 a 240 145 Vette koeien f 145 a f820 45

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2