Buitenland. knecht C. Kuiter Mz. Deze toch wist den in het water liggende een boom toe te werpen, waarna hij het net over boord wierp, de schuit deed wenden en moeitevolle pogingen aan wendde om in de nabijheid van den onge lukkige te komen. Eerst na een half uur, waarna hij vier gangen tegen den wind ge daan had, mocht het hem gelukken, zijn schipper te bereiken en dezen aan boord te krijgen. Eere aan den wakkeren jongeling, die ge toond heeft in moeielijke oogenblikken te kunnen handelenzijne kloeke en edele daad zal zeker door ieder op den rechten prijs gesteld worden. In den tuin van de Wed. Brouwer is een zeldzaam prachtig bloeiende kerseboom te zien. Men zou bij eersten oogopslag haast wanen een met losse sneeuw bedekten boom voor zich te hebben. Een dergelijk verschijnsel kan men ook waarnemen in de Parkstraat alhier Uitg. De minister van oorlog heeft den wensch te kennen gegeven om de landbouwtentoon stellingen in ons land te benuttigen, ten einde de eischen, aan het militaire paard gesteld, te leeren kennen. De minister is genegen bij die gelegenheden een compleet aangespannen stuk met 6 paarden ter bezichtiging te stellen. —Te Medemblik is de ansjovisvangst dit jaar bijzonder groot. In de vorige week besomden sommige schuiten zelfs 40 tot 50 duizend stuks per nacht, welke aan de zouterijen aldaar voor f 5 per duizend graag van de hand gaan. Een aantal handwerkslieden en neringdoenden oefe nen de ansjovisvangst uit of verrichten arbeid met koppen of zouten, hetgeen een groot voor deel oplevert voor de inwoners van het stadje. Blijkens een Zaterdag bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië, is op 29 April jl. eene vijandige bende, 200 man sterk, nabij iudi (Atjeh) na een vuurge vecht verdreven. Onzerzijds werden gewond de officier van gezondheid Dr. J. van der Wal en acht mindere militairen de vijand had zeven dooden en veertig gewonden. Met het stoomschip „Prinses Wilhelmina", dat Zondag te Amsterdam aankwam, repatrieerde de fuselier Franciscus Cornelis Adolf Buys, die bij de schermutseling bij Kota Toeantoe op Atjeh, waar de le luitenant Veerman het leven liet zich zoo kranig onderscheidde. Nadat o. a. de geheele patrouille nagenoeg was neergeveld en ook Buys een schot in het been had gekregen, kwam er uit de verte hulp opdagen. Buys, ziende dat de vijand zijn gewonden luite nant en commandant Veerman medevoerde, schreeuwde het uit, dat hij met dezen dapperen officier wilde vallen of hem terugbrengen. Hin kende en uit zijne wonde bloedende, snelt hij den vijand achterna, en ontneemt hem niet zonder een hevige worsteling het lichaam van zijn dapperen aanvoerder, doch mocht slechts het lijk aan de handen der Atjehers ontrukken. Voor dit zoo heldhaftig gedrag werd aan Buys bij Kon. besluit van 16 Maart no. 30 het ridder kruis van de Militaire Willemsorde 4e kl. toe gekend. Dit eereteeken werd hem, bij aankomst voor het front van het garnizoen der marine, aan de handelskade opgesteld, door den generaal- majoor Den Beer Poortugael, bevelhebber in de le militaire afdeeling, uitgereikt, terwijl hij op de gebruikelijke wijze tot ridder werd geslagen. Na deze plechtigheid, die door de stafmuziek van het 7e regt. infanterie werd opgeluisterd nam de nieuw benoemde ridder, met de hoogste militaire autoriteiten plaats in een gereedstaan- den open landauer, bespannen met 2 paarden, om zoo begeleid door de troepen naar de kazerne Oranje Nassau te worden overgebracht, waar hem aan de onder-officiers-tafel eene feestelijke ontvangst was bereid en hem o. a. de eerewijn werd aangeboden. Buys is Amsterdammer van geboorte. De volgende berichten uit Ned. Indië loopen tot Batavia 5 April Volgens hier loopende geruchten, zal de pas afgetreden minister van koloniën, mr. L. W. C. Keuchenius, binnenkort naar Indië komen als commissaris-generaal. Dat zou dan zijn, naar het ons voorkomt, met een bepaalde opdracht, evenals Van den Bosch, die in 1833 van gouverneur-generaal, commissaris-generaal werd, maar zeker niet in dezelfde richting. Wij vermelden het loopend gerucht enkel als zoodanig, maar vooral omdat het ons, den bestaanden toestand in aanmerking genomen, geenzins verwonderen zou. De heer Mackay kan toch de nalatenschap van den heer Keuchenius, zooals die ligt, evenmin voor zijne rekening nemen, als hij die kan afwijzen. Aan bepaalde plannen is reeds te hard gewerkt om ze los te laten, en voor de verdere behandeling kan de minister de kennis van den heer Keuchenius niet missen, daar wel niemand persoonlijk zoo goed op de hoogte is als hij. Daarom zou ons de uitzending van den heer Keuchenius als commissaris-generaal niet onwaarschijnlijk lijken. En in menig opzicht wenschelijk ook. (B. N.) De pogingen om van Ameland eene badplaats te maken, schijnen niet te willen gelukken. Tengevolge daarvan zal eerstdaags do opstal van het nieuw gebouwde badhuis en inventaris m het openbaar worden verkocht. Met 1 October dezes jaars is er gelegen heid tot plaatsing van leerlingen aan de rijkskweekscholen voor vroedvrouwen te Am sterdam en te Rotterdam. De voorwaarden zijn vermeld in de Staatscourant van 2 Mei. Aanmelding voor 15 Juli aan den voorzitter van den geneeskundigen raad der provincie, waarin zij hare woonplaats hebben. Het aangekondigde onderwerp, waarover de heer F. Domela Nieuwenhuis den 12n Mei te Zaandam een debat zal voeren met den heer W. Bax, predikant, aldaar, luidt„Het wezenlijk belang der arbeiders." Den 1 Mei is te Hoorn een zeer net ingerichte Melkinrichting geopend. De melk wordt onvervalscht tegen 7 Cts. de kan verkocht. De salon waar men die 5 cent per glas gebruiken kan is keurig ingericht. Onge twijfeld zullen vele reizigers, die de tram verlaten op de Kaasmarkt, niet verzuimen die inrichting een bezoek te brengen. Dat de uitbreiding van de kiesbevoegdheid zich zoolang niet meer zal laten wachten, maken wij op uit hetgeen de Standaard schrijft „Over het „demoraliseeren van den afhanke- lijken kiezer" sprekende, zegt het blad, dat hoe verder men het kiesrecht uitbreidt, hoe grooter afmetingen dat gevaar aanneemt en laat dan volgen „Nu wij 350,000 kiezers hebben is het veel grooter dan toen we het nog met een goede 100,000 moesten doen. En brengt dit Kabinet ons eerlang op 500,000, dan vermeerdert dit gevaar nogmaals in niet geringe proportiën." Om dit gevaar te voorkomen wil de Stan- daard eene andere wijze van stemmen, eene navolging van de Belgische methode meent het blad, dat niet uit kan blijven. Ook wenscht het dat de stembureaux zullen open blijven tot na afloop van den gewonen werk tijd, ten behoeve van de maatschappelijk niet vrije kiezers. ArnhGt.) Aan de leerhoeve voor zuivelbereiding te Oudshoorn heeft na het eindigen van den eersten cursus, de uitreiking der diploma's plaats gehad. Aan veertien van de 24 leerlingen is een bewijs van bekwaamheid toegekend, inhoudende de opgaaf van de vorderingen door ieder gemaakt, zoowel in de practische werkzaam heden als in het bijwonen der theoretische lessen. Voor den nieuwen cursus, die met Mei begon, is een leerling ingeschreven, die op kosten van de Belgische regeering een jaar te Oudshoorn zal vertoeven. Door den kantonrechter te Haarlemmer meer is Hendrik Spiering, koopman in boter te Hillegom, veroordeeld tot eene geldboete van f 5, subsidiair 2 dagen hechtenis, en in de kosten met bevel tot openbaarmaking van deze rechtelijke uitspraak, wegens het in zijn winkel voor de ramen uitgestald hebben van eenige stukken margarineboter, waarop Mar garine niet in duidelijke woorden voorkwam. Dit is de eerste vervolging wegens overtreding van de boterwet van 23 Juni 1889 in het arrondissement Haarlem. Onderscheidene Leidsche vereenigingen hebben aan den Gemeenteraad aldaar verzocht in de bestekken van aanbestedingen van gemeentewerken de voorwaarde op te nemen, dat de aannemer verplicht is zijn werklieden tegen ongelukken te verzekeren. B. en W. kunnen zich met dien maatregel vereenigen en stellen den Gemeenteraad voor in dien zin te handelen en gelijke verzekering te sluiten ten behoeve van de stadswerklieden. Aan de Tweede Kamer is een adres gericht door de firma's van der Voort Co. te Groningen. H. J. Dievelaar te Groenlo, van Rijckevorsel en Co. te Vught, T. de Haas te Stadskanaal, S. H. Luurs te Buitenpost en H. J. Stevens te Didam, waarbij zij verklaren dat het vervaardigen van stroohulzen voor verpakking van flesschen, kruiken enz. met geheelen ondergang wordt bedreigd door „de onrechtvaardige en overmachtige mededinging" van de stroohulzenmakerijen in de Rijkswerk inrichting te Hoorn en de cellulaire gevangenis te Groningen, en verzoeken, het daarheen te willen leiden, dat het maken van stroohulzen in genoemde inrichtingen door andere werk zaamheden vervangen worden. Door den uitgever J. F. C. Brückwilder te Vlaardingen is een werkje in den handel gebracht, hetwelk eene nauwkeurige aanwijzing bevat, be treffende het gebruik van olie als golvenstillend middel op zee. De prijs van dat werkje is 15 Cts. De heer J. van Hasselt, te Kampen, beveelt dit werkje ten zeerste aan; de schrijver zegt o. m. „Bewezen is het immers in honderden gevallen dat het middel doeltreffend is en dat traan of olie bij voorkeur vischtraan (olijf-, raap- en lijnolie komen in de tweede plaats, minerale olieën in de derde plaats in aanmerking) de eigenschap bezit de vernielende kracht aan de breakers te ontnemen. Door een tijdig gebruik er van zijn bereids tal van schepen behouden gebleven, welk getal op den duur nog aanmerkelijk zal toenemen, zoodra het afdoend golvenstillend middel meer algemeen zal zijn ingevoerd. Om meerdere veiligheid op zee bij hoogloopende zeeën voor schepen, bemanningen en passagiers te verkrijgen, ware hetm.i. zeer wenschelijk dat alle maritieme mogendheden het gebruik van traan of olie by internationale wetgeving voor schreven. Zoolang dit evenwel nog niet geschied is, geve men in Nederland, om te beginnen, een goed voorbeeld door aan boord van alle Oorlogschepen, Zeestoomers en Zeilschepen een voldoende hoeveel heid traan of olie beschikbaar te stellen benevens een aanwijzing betreffende het gebruik, hierboven genoemd. - Het Huis van Vertegenwoordiging der Ver- eenigde Staten heeft f 150,000 verleend tot onder houd der noodlijdenden van de Mississippi-over- stroomingen. Omstreeks 35,000 personen zouden hulp behoeven. Op den vloed varen bootjes rond om de ongelukkigen te redden. In Louisiana zijn 5000 vk. Engelsche mijlen overstroomd. West Baton-Rouge dreigt door de vluchtelingen overbevolkt te worden. - Er wordt verzekerd, dat de beloften der Italiaansche R'ègeering om bezuinigingen in te voeren, geen wassen neus is. Zoo zouden o. a. in de militaire zaken besparingen worden inge voerd. De directeur van het arsenaal te Spezia heeft reeds last gekregen om torpedobooten te ontwapenen en de aanwerving van vrijwilligers voor de zeemacht te schorsen. - In aansluiting bij de te Berlijn plaats heb bende internationale tentoonstelling van tuinbouw hebben ongeveer duizend Duitsche belanghebbenden bij den handel in tuinbouw-producten hier eene vergadering gehouden, ter beraadslaging over beschermende rechten op dat gebied. In de laatste jaren, zoo redeneerden sommige sprekers is de invoer van levende planten in Duitsch- land nagenoeg verdubbeld, de invoer van bloemen nagenoeg vijfmaal grooter geworden. Bij den vermeerderden invoer van levende planten komt in de eerste plaats Nederland in aanmerking. an daar toch komen de meeste. Daarop volgt België. Daarentegen is de uitvoer uit Duitschland alleen naar Engeland stygende, terwijl de vroegere uitvoer van bloemen naar Nederland aanmerkelijk

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2