N°. 272. Zondag 11 Mei. A0. 1890. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Inrichtingen die gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente TEXEL maken bekend, dat ter Ge meente-Secretarie ter inzage ligt, een verzoek met bijlagen van Jan Plaatsman, wonende aan de WAAL, om vergunning tot oprichting eener bakkerij in het perceel kadastraal bekend Sectie C., No. 26. Op Donderdag, den 15 Mei 1890, des namiddags te 1 uren zal op het Raadhuis gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoekers als zij die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovengemelde tijdstip, op de Secetarie der Ge meente kennis nemen van de ter zake ingekomen stukken. Afgekondigd en aangeplakt te Texel, 1 Mei 1890. De Secretaris De Burgemeester STIKKEL. C. M. KOOIJ. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER der gemeente TEXEL, brengt ter algemeene kennis, dat het Kohier van den Hootdelijken Omslag van af heden gedurende vijf maanden op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter lezing is nederlegd. Texel, 3 April 1890. De Burgemeester voornoemd, C. M. KOOIJ. TEXEL, 10 Mei 1890. Het Kohier voor den Hoofdelijken Omslag, dienst 1890, ligt weder op de Secretarie ter inzage voor allen, die zich aan een reeks cijfers willen vergasten. De geheele aanslag, (tot een maximum van f15000 mag worden geheven) bedraagt een totaal cijfer van 14148. -. Het getal aangeslagenen is 863, van de bevolking die 5853 zielen bedraagt. De hoogste aanslag is f325, de laagste f 1.50. - Meer specifiek is de aanslag als volgt.' Burg312 aanslagen bedrag f 8302,75. -- Hoogste aanslag f325. Oosterend. 176 aanslagenbedrag 1731.50. - - Hoogste aanslag f90. Wactl. 59 aanslagenbedrag1044. Hoogste aanslag f130. Ben Hoorn. 79 aanslagen; bedrag 1039.75. Hoogste aanslag f70. Oudeschild. 140 aanslagen bedrag 1024. Hoogste aanslag 1 128.50. Pierland. 67 aanslagen; bedrag,, 688. Hoogste aanslag flOO, Koog30 .aanslagen bedrag,, 318. Hoogste aanslag f30. 863 aanslagen; bedrag f 14148, De laagste aanslag is voor ieder dorp f 1.50. Die er meer van werischt te weten kan zijne weetgierigheid bevredigen ter Secretarie van de gemeente. Tot tegenschatters voor de personeele be lasting, dienst 1890/91, zijn voor de gemeente Texel aangewezen de heeren P. C. Koning en K. H. Plavier. Voor de Donderdag gehouden aanbeste ding tot levering van 200 M». grind waren ingekomen 3 biljetten, als Paulus Duinker 289 Pieter Dros Az. 278 Pieter Smit en K. de Boer 263 (gegund aan Smit en de Boer.) Oudeschild, 9 Mei. De Hervormde gemeente alhier is nog steeds vacant. Behalve dering- predikanten van Texel, vervullen van tijd tot tijd predikanten van elders eene godsdienst oefening. Gewoonlijk treden laatstgenoemde heeren om de drio weken 's avonds op. Zondagavond 11 Mei zal Ds. Adriani van Warmenhuizen weer eene preekbeurt vervullen. Het afgebakend haventerrein, aangevende het oorspronkelijke en het door den raad ge wijzigde plan, werd heden door de hoofd-inge- nieurs van 's Rijks en Provincialen water staat in oogenschouw genomen. Door een visscher van Texel is dezer dagen van den bodem der zee een kies opge haald, welke stellig van een voorwereldlijk dier afkomstig moet zijn. Dit kiesje woog 27» kilogram. Zoo lezen we in andere bladen. Wij zullen 't niet tegenspreken, maar 't is wel wat kras. Bij het nieuw ingediende wetsontwerp tot regeling der brievenposterij worden alle bestaande wetten, de brievenpost betreffende, in ééne wet samengevat. De voorgestelde wijzigingen in de bestaande wetgeving strek ken vooreerst tot juister omschrijving van het z. g. Staatsmonopolie. Zij betreffen voorts lo. eene nieuwe regeling van het port der dag- en weekbladen (nieuwsbladen) en der ge drukte stukken 2o. de afschaffing der wettelijke bepaling dat het recht voor expresse-bestelling vooraf moet worden voldaan 3o. een uitbreiding van den dienst der in vordering van gelden op quitantiën en eene verlaging van het deswege verschuldigde recht 4o. het in het leven roepen eener nieuwe orde van zaken ten aanzien der onbestelbare en geweigerde stukken, alsmede andere wij zigingen en aanvullingen van ondergeschikt belang. De bepaling van het maximum-gewicht der brieven is niet meer in de wet opgenomen en vervallen is ook de bepaling, dat bij de berekening van het port der ontoereikend ge frankeerde brieven de breuken van 5 cents tot het volle bedrag van 5 cents worden aan gevuld. Het port der gedrukte stukken is gebracht op 1 cent voor hoogstens 25 gram opklimmende, met één cent voor 25-50, 50-75, 75-100, 100-150voorts met opklimming van 2% cents voor het gewicht van 150-250, 250-500, 500-750, 750-1000, en voorts voor elk gewicht van 1000 gram of gedeelte daarvan 27» cents daarboven, Het port der nieuwsbladen, met of zonder bijvoegsels, bedraagt per nommer of exempl. een halven cent bij een maximum-gewicht van 35 gr., en bij hooger gewicht één cent per 100 gr. of gedeelte daarvan, dit laatste om buitenlandsche bladen niet langer te bevoor- deelen tegenover de binnenlandsche. Bij verlies van een aangeteekenden brief met aangegeven geldswaarde zal, ook ingeval van overmacht als oorzaak, vergoeding van ten hoogste f25 verschuldigd zijn. Het recht der gewone postwissels zal voor bedragen boven een nader te bepalen minimum worden verlaagd. De Vereeniging het Rundveestamboek hield Woensdag haar achtste algemeene ver gadering, in Krasnapolsky te Amsterdam, onder voorzitterschap van den heer Jn. Zijp Hz. Uit het jaarsverslag bleek, dat het ledental op 31 Dec. jl. bedroeg 617. Voorts telde de afdeeling 15 begunstigers en 1 eerelid. Voor de voorjaarinspectie kwamen in 247, voor de herfstkeuring 26 en voor de tusschen- tijdsche keuring 80 aanvragen, totaal 353 aan vragen. De ontvangsten bedroegen f 1856.367s en de uitgaven f 1210.10, zoodat een batig saldo aanwezig is van 646.2672. Op de te Purmerend gehouden jaarmarkt, waren aangevoerd 2052 runderen. Hooge prijzen, handel zeer stug. Een belangrijk adres is door de Varkens- slagersvereenigingen te Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenhage aan de Regeering gericht, naar aanleiding van het misbruik, dat is besproken in de vergadering van 5 Maart jl. Er worden nl. jaarlijks millioenen kilogrammen spek en vleesch en ook reuzel, talk en smeer uft ons land in Duitschland ingevoerd. Die invoer moet gedekt zijn, wat varkens vleesch en spek betreft, door een certificaat van herkomst, als zekerheid, dat inderdaad Hollandsche waren over de grenzen komen. Nu wordt niettemin, volgens het adres, Amerikaansch spek, na hi6r te zijn gerookt, met een certificaat van Hollandsche herkomst in Duitschland op groote schaal inge voerd. Dit bedrog heeft reeds aanhalingen, ook van werkelfjk Hollandsch spek, ten gevolge gehad en zoo loopt de geheele invoer gevaar, tot groot nadeel voor onze slachters en veehandelaars, die door de zoutbelasting en het patent gedrukt worden. Adressanten vragen daarom, dat de Rëgeering het bedrog tegenga door het buitenlandsch vleesch spek en reuzel te merken, zoodanig, dat de merken zoowel in den groot- als in den kleinhandel zichtbaar zijn en blijven. Naar men verneemt, ligt het ih'de be doeling van de. Regeering om ook bij ons leger strenge bepalingen tót' hét beperken van het tweegevecht tusschen officieren te maken, De M. v. O. heeft te dezer zake van hooge zijde een wenk gekregen. Als dit bericht juist is, kan men Z. M., slechts dankbaar zijn voor het verstandig inzicht, dat H. D. alsdan in deze aan den dag legt; In de vorige week werd op dè publieke veiling, op een Boerenplaats te Tutjenhorn, (gem. Harenkarspel) groot 22 heet. en 48 aren, het hooge bod uitgebracht van f 62.345786.

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 1