Buitenland. Den 30""April werden te Barsin gerhorn in het openbaar verkocht 45 aandeelen ten laste van landbezit te Mijdrecht met de daarbij behoorencle dividend-bewijzen, ieder groot f 1000 voorfl tezamen. Uit Warmenhuizen schrijft men De nieuw ingevoerde Posterijdienst blijkt in deze gemeente nog niet in allen deele te voldoen. Behalve toch dat de bodeloopen Schoorldam—Warmenhuizen, station Noord- scharwoude 'n paar sterke beenen vereischen, kunnen couranten, brieven, enz. uit't Noorden door deze regeling eerst des namiddags worden bezorgd. Zoo kwam o. a. iemand alhier den 4den dezer, nam. half twee in 't bezit van een pos f telegram, den Bden Mei jl. ten half twee nam. verzonden van Texel. Terwijl omgekeerd een ander welke voorm. acht uur per brief eene advertentie opzondt aan 't adres „N. v. d. D." 't genoegen had die dezelfde avond in genoemd blad geplaatst te zien. Te Stadskanaal en in den Weerdinger- mond zijn de scholen bijna alle ontvolkt, wegens het heerschen der mazelen. Vele volwassenen zijn er ook door aangetast. De ziekte heeft reeds eenige slachtoffers geëischt. Te Wolvega (Fr.) is eene socialistische vrouwenvereeniging opgericht, die hare verga deringen houdt in den molen van den Heer Hooisma, aldaar. In de jongste vergadering is besloten bij de neringdoenden hulp te vragen voor de propaganda. Zij, die zich daartoe niet genegen verklaren, zullen voortaan geen be gunstiging meer van de loden ontvangen. Deze vereeniging telt reeds 50 leden. Te Oudshoorn heeft de eerste uitreiking van diploma's aan de Zuid-Hollandsche Leerhoeve voor Zuivelbereiding plaats gehad. De Voorzitter der Vereeniging, die de Leerhoeve opgericht heeft, Mr. D. Visser van Hazerswoudej daartoe opzettelijk overgekomen, reikte ze met een toepasselijk woord over. De geheele plech tigheid, die niet openbaar was, werd uitsluitend door de leeraren bijgewoond. De namen der geslaagden zijn Hilledina van Ham, uit Winsum (Gron.) Trijntje Mantel, uit Wijdenes (N.-Holl.) IJ tie Kool, Gerarda Petronella Catharina Kaan, uit Wierin- gerwaard (N.-Holl.) Anje Syboltts, uit Winsum (Gron.) Pieter Jan Visscher, uit Wieringerwaard (N. H.) Pieter Haringhuizen, uit Nieuwe Niedorp Pieter Tensen, uit Schellinkhout (N.-Holl.) Johan Godfried Potgiesser, uit Purmerend (N.-H.) Nicolaas Theodorus Teengs, uit Wieringerwaard (N.-Holl.) Maurits Jacobus van Lier, uit Amsterdam. Johannes Cornelis van de Wetering, uit 's Gra- venhage. Arend Ort, uit Oostwold (Gron.; Muus Couwenhoven, uit de Beemster (N.-Holl.) Dinsdag 6 Mei werd te Alkmaar geopend het Bier- en Koffiehuis „de Pool" op de Voor- dam. Dat daar een lekker glaasje bier is te bekomen, daarvoor staan de namen der onder nemers borg, evenzoo voor een flinke bediening. De jaarlijksche algemeene vergadering van onderwijzers en onderwijzeressen in het arr. Helder wordt dit jaar in de maand Juli te Schagen gehouden. Door de Regeering is aan deNederland- sche Heidemaatschappij opgedragen, een onder zoek in te stellen naar de mogelijkheid om onze zeeduinen te bebosschen. Daargelaten de verbetering van acclimatorische toestanden zou daarmede een wijze van vastleggen der duinen verkregen kunnen worden, verreweg goedkooper dan de thans gevolgde, door het poten van helm; terwijl het door tengevolge daarvan ontstaande bescherming tegen den zeewind, ook voor de bezitters der daar achter liggende gronden mogelijk zou worden, deze eveneens met houtgewas te bezetten. Het Londensche avondblad „de Echo" vertelt, dat er plan bestaat om het middelpunt van den diamanthandel van Amsterdam naar Amerika te verleggen. Aan eene Amster- damsche „samenspanning" wordt de depressie in de diamantmarkt toegeschreven. Omdat Amerika een groot afnemer is, wil men nu een syndicaat oprichten, met het doel om de diamantbewerking naar de overzijde van den Atlantischen Oceaan te verplaatsen. Het schijnt wel, dat men te Londen niet weet, dat eenige Engelsche bankiers, met lord Rothschild aan het hoofd, door hun opkoopen van de aandeelen der Zuid- Airikaansche mijnen de diamantmarkt thans geheel beheerschen en oorzaak zijn, dat te Amsterdam voor een 7000 menschen de openbare liefdadigheid wordt ingeroepen. In de maanden Januari en Februari jl. zijn aan Influenza overleden in het Rijk 1419 personen of 6.7 pet. van de algemeene sterfte in die beide maanden, de levenloos aangege- venen niet medegerekend. De Eerste Kamer heeft aangenomen met 84 tegen 10 stemmen het voorstel-Reekers (opheffing van het verbod tot het visschen met den wonderkuil in de Zuiderzee). De beer „Caviar", die jong en oud ge durende het thans afgeloopen seizoen in den circus Carré te Amsterdam vermaakte, heeft na de afscheidsvoorstelling zijn baas, den kunstrijder Watson, zoodanig in het been ge beten, dat de man met het gezelschap de reis naar 's Bosch, waar het eene reeks voorstel lingen gaat geven, niet kon mede maken. Uit Borkeloo wordt dd. 8 Mei, gemeld Van den goederentrein, welke omstreeks twaalf uren van Ruurloo alhier aankwam, geraakte een wagen, met katoen beladen en voor En- schedee bestemd, in brand. Ofschoon de oor zaak niet met zekerheid kan vermeld worden, vermoedt men toch, dat vonken uit de ma chine op de balen katoen gevallen moeten zijn, eene veronderstelling, welke vrij gegrond is, aangezien de wagen onmiddellijk achter de locomotief gekoppeld was. De voorraad katoen en de wagen stonden in lichterlaaie. Met behulp van twee spuiten was men den brand na eenige uren meester. De lading is geheel bedorven. Te Groningen zijn nooit zooveel plaats vervangers en nummerverwisselaars afgekeurd als bij de jongste loting. Aangeboden werden 164 plaatsvervangers en 103 nummerverwis selaars. Daarvan werden afgekeurd 83 plaats vervangers en 95 nummerverwisselaars. Voor sommige lotingen werden van 3 tot 12 plaats vervangers ongeschikt verklaard. De firma H. M. Cohen te Oldenzaal heeft hare arbeiders (95 in getal) verzekerd tegen invaliditeit en ongelukken bij de Eerste Neder- landsche Verzekering Mij. te 's Hage. Het doel is de arbeiders, die niet meer in staat zijn te werken, hetzij door ouderdom of een ander ongeluk, een goed pensioen te doen geworden. Voor deze verzekering behoeven de arbeiders niets te storten. In plaats van potscherven, om de openin gen onder in de bloempotten te bedekken, bezige men daarvoor liever stukjes turf, vooral voor planten die veel water verlangen, zooals de varens en palmen. Turf droogt slechts langzaam uit. De wortels der planten dringen in de turf, die hen schijnt te smaken. Door den minister van justitie zijn nieuwe modellen van jacht- en vischakten vastgesteld. DaarbfJ is gevolgd het in Duitschland gevolgd wordende model; ze zyn op linnen geplakt en breed 14, lang 14 cM. Deze akten zyn met verschillende kleuren ge stempeld naar gelang van de verschillende doel einden, woarvoor zy worden aangevraagd, en wel: zwart de groote jachtakte tot uitoefening van alle geoorloofd jachtbedrijf; groen de groote jacht akte, tot uitoefening van aile geoorloofd jacht bedrijf, met uitzondering van de lange jacht en de valkenjacht; blauw de kleine jachtacte tot uitoefening van de jachtbedryven, genoemd in art. 15, lett. e, f'en g der wet van 13Juni 1857 (Staatsblad No. 87); bruin de kleine vischacte tot uitoefening van de visscherij met één geoorloofd vischtuig; zwart de groote vischacte tot uitoefe ning van de visscherij met alle geoorloofd visch tuig. De achter zy de der jachtakten is donker groen, die der vischacten grijs gekleurd. Het krankzinnigengesticht te Longue Pointe bij Montrael in Canada, waar 1800 krankzinnigen worden verpleegd, is dezer dagen door brand vernield. De brand brak 's middags om twaalf uur u:t, maar kon, ofschoon spoedig hulp uit Montreal werd gezonden, niet gebluscht worden wegens gebrek aan water. Velen der verpleegden weigerden hun kamers te verlaten en moesten met geweld worden weg gevoerd. Niettemin kwamen velen om het leven, doch het aantal der verongelukten is nog niet met zekerheid bekend. Het geheele gebouw is vernield. De oorzaak van den brand is onbekend. Een handelaar in Engeland heeft het vorige jaar proeven genomen, om aardbeziën, die geheel rijp waren, aan de steelen in een naar het zuiden gelegen raam te droogen. Deze proef zou niet alleen gelukt zijn, doch ook de verwachting over troffen hebben. In Maart jl., toen hij de aardbe ziën te voorschijn haalde, hadden zij wel hun frischheid, dus de waterigheid, verloren, doch niets van hun eigenaardig aroma en smolten op de tong als suiker. Het zou zeker de moeite loonen nadere proeven te nemen, om aardbeziën te droogen. De boschbranden in Michigan zijn door zware sneeuw uitgedoofd. Te Ishpeming aldaar had het 36 uren achtereen gesneeuwd en lag de sneeuw ettelijke voeten hoog op de straten. Wie geneigd mocht zijn, nu de orde den lsten Mei niet noemenswaardig gestoord werd, om de beteekenis van dien dag niet te tellen, niet alzoo het Journal des Débats. Openlijk, zegt dit blad, is door een Congies tijdens eene tentoonstelling een wachtwoord uitgevaardigd, hetwelk niet bij allen tot wie het gericht werd, gehoor vond, ja, door do voornaamste aanvoerders der socialistische partijen verworpen werd, maar toch allerwegen genoeg werd gehoorzaamd om het industrieele en maatschappelijke leven in tal van landen 24 uur lang in rep en roer te brengen, de politie en de legers van bijna alle beschaafde landen in spanning te houden, natiën van zeer van zeer verscheiden aard en uiteenloopende, ja soms tegenstrijdige belangen, denzelfden dag in dezelfde ongerustheid te brengen, onder dezelfde moeielijkheden, dezelfde eischen van verweer. Wie dit alles bedenkt, eindigt het blad te recht, zal het gewicht van den dag van 1 Mei 1890 niet gemakkelijk voorbyzien. Het Engelsche oorlogschip „Fearless" heeft beslag gelegd op een schip met 131 slaven ten zuiden van Agig aan de Oost-Afrikaansche kust. Het slavenschip werd verbeurd verklaard. Singer's groote fabriek van naaimachines te Nieuw-Jersey is afgebrand. De schade daar door veroorzaakt wordt" op een millioen pond sterling geschat. Drie duizend arbeiders zyn door dien brand werkeloos geworden. De politie te Parijs heeft in een kelder ergens in eene der achterbuurten eene bende jeugdige schurken aangehouden, die zich daar gevestigd hadden. Zij leefden daar op een groo- ten voet (het ellendig verblijf buiten rekening gelaten) want ze stalen alles, wat ze grijpen en vangen konden: beddegoed, visch, vleeschgroen ten enwijn in verschillende merken. Zij hielden er bovendien nog eene andere bezighèid op na. Zij stalen namelijk de touwen waarmede de schepen aan den wal der Seine gemeerd liggen en verkochten die, hetgeen hun in korten tyd ongeveer 10,000 franken opbracht. Als eene bijzonderheid dient nog vermeld te worden, dat zij op die avonden, waarop er niets voor hen te doen was, gezellig thuis bleven, ter wijl één van hen dames werden ook geïnvi teerd ze vergastte op eenige stukjes op de klari net, welk instrument hy in het' lokaal eener muziekvereeniging gestolen had. Omtrent den overzeeschen spoorweg in de nabyheid von Bilboa aan de kust van Spanje, door den Spaanschen ingenieur Alberto dePalacio ge bouwd lezen wij „De kust is daar buitengewoon rotsachtig en de branding zoo sterk, dat geen schip het waagt de kust te naderen, daar de zeebodem zich als eene zacht glooiende vlakte in zee uitstrekt. Daar echter de rotsen zeer rijk zijn aan yzerertsen, die in groote hoeveelheden naar Duitschland en Engeland verzonden worden, is het noodzakelijk, dat groote schepen daar kunnen aanleggen. De moeielijkheid van bevrachting der ertsen is nu, naar de Scientific American meldt, op de gelukkigste wijze opgelost door den aanleg van een onderzeesch spoortraject. Deze loopt op den zeebodem door de branding heen tot een diepte welke voor de grootste schepen voldoende is. Op deze baan beweegt zich een enkele ijzeren wagen, welke den vorm van een stelling heeft; hierop is geplaatst de wagenbak tot opneming

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2