Buitenland. Van de eerste zending rundvee, vanwege het Ned. Landbouw-Comite naar de inter nationale landbouwtentoonstelling te Buenos- Ayres gezonden, zijn er 7 stuks onderweg gestorven en kwamen er 10 in zulk een staat aan, dat zij voor rekening van assuradeuren moesten worden gelaten. Van de overige 19 waren 14 volkomen gaaf, maar hadden vijf onderweg gekalfd, terwijl alle zeer hadden geleden. Van de 50 beesten der tioeede zending kwamen er 46 uitmuntend aan1 hengst, 2 stuks wolvee en 1 varken waren onderweg gestorven. De opening van de tentoonstelling is verdaagd geworden tot 4 Mei, hetgeen tengevolge heeft gehad, dat het buitenlandsche vee tijd had om in beter conditie te komen. De tentoonstelling moet bijzonder fraai zijn. Het Nederlandsche vee verkeert in uitmuntenden staat en een der eerste prijzen is aan een Nederlandsch paarc ten deel gevallen. Het D. v. Z.-H. wenscht, dat de 18n Jun: van dit jaar, wanneer het 75 jaar geleden za! zijn, dat in den slag van Waterloo over het lot van Europa werd beslist, op een bijzondere wijze tot een herinneringsdag worde gestempeld. Aller eerst zouden de vermoedelijk nog maar zeer enkele dragers van het zilveren kruis moeten worden gehuldigd. Hunne namen zouden moeten worden openbaar gemaakt en, daar ze waarschijnlijk bijna allen tot de eenvoudige klasse in de maatschappij behooren, zou voor hun verdere, zeer korte levens dagen afdoende moeten worden gezorgd. Daarenboven zou het D. v. Z.-H. wenschen, dat de 18e Juni tot een feestdag voor de school gaande jeugd werd gemaakt. Aan de leerlingen op de openbare en bijzondere scholen zou op dien dag de geschiedenis van de redding van Europa in 1815 kunnen worden verhaald en als herin nering aan den diamanten gedenkdag versna peringen aan de kinderen worden uitgereikt. De redactie van het Utr. Dagbl. verklaart zich zeer ingenomen met het denkbeeld van het Dagbl. v. Z.-H. „Stonden onze vaderen zegt het U. D. op het slagveld van Waterloo naast elkander, bezield en aangevuurd door dezelfde liefde, laat ons, hunne kinderen, kleinkinderen en achterklein kinderen, op 18 Juni a. s. toonen, dat wij, als het er op aankomt, even als onze Vaderen, alle partijschappen tot zwijgen te brengen. Naar men verneemt, heeft de bevoegde autoriteit den conducteurs verboden bij den aankomst aan het station Beest te roepen: „Beest!uitstappenI" doch in plaats daarvan duidelijk verstaanbaar „Station Beest" te roe pen, Of men nu ook voortaan te Dieren, „station Dieren" in plaats van Dieren!!! uit stappen!!! zal hooren, is niet bekend. In ieder geval is zulks een stap ten goede, want al is men nog zulk een voorstander van de stelling, dat de mensch van het dier af stamt, het is zeker onaangenaam, dat zulks ten aanhoore van iedereen nog eens luid door een conducteur herinnerd wordt. In eene gecombineerde vergadering van patroons en werklieden in het timmervak te Winschoten is besloten de werklieden naar gelang van bekwaamheid in klassen te verdeelen, en het loon van 12 Mei af vast te stellen op 16 cent per uur voor de hoogste en op 13 cent voor de laagste klasse. Het bestuur van het pensioen-verbond acht het noodig eene buitengewone algemeene vergadering te houden te Amsterdam in eene der zalen van het gebouw der Maatschappij voor den werkenden stand, op Zaterdag den 21e Juni aanstaande, te één uur precies. Op deze buitengewone vergadering zal het bestuur een voorstel doen tot ontbinding der Vereeniging en voorts voorstellen dankadressen in te dienen aan Z. M. den Koning en aan den minister van financiën. De afdeeling Oostdongeradeel der Friesche Maatschappij van Landbouw heeft een proef veld aangelegd, waarop verschillende zaken voor de landbouwers aanschouwelijk gemaakt zullen worden. Vooreerst is er eene aard appelensoort, jammen, gepoot, en wel onder zes verschillende omstandigheden: onbemest, bemest met stalmest, bemest met Peru-guano, bemest met twee soorten gemengden mest, en bemest met roet. Een tweede proef van den invloed eener bemesting duidelijk te doen uitkomen is deze, dat men eene erwtensoort (z. g. schokken) en eene boonensoort (platte boonen) naast elkander op een strook land met superphosphaat en onbemest land heeft gebracht. Vervolgens zijn naast elkander vier soorten suikerbieten en vier soorten haver op gelijk bemest land gezaaid, en eindelijk heeft men acht verschillende graszaadsoorten op kleinere perceeltjes onder dezelfde omstandigheden ge bracht, met het oog op den aanleg van kunst weiden. Het geheel is aangelegd op een stukje land, dat in uitmuntenden staat verkeerd en vlak bij het dorp Metslawier gelegen is. Na een uitgebreide reeks van grondige onderzoekingen is prof. dr. Ferdinant Chon, te Breslau, de in ruimen kring bekende botanicus, tot de overtuiging gekomen, dat de bekende verhitting van opeengestapeld hooi, welke her haaldelijk tot zelfontbranding overgaat, door schimmels veroorzaakt wordt. Eene nieuwe aansporing dus om zout in hooi te strooien. Haarl. Crt. In de „Geneesk. Courant" wordt door de redactie het denkbeeld geopperd om, ter gedachtenis aan prof. Donders en naar den door dien geleerde steeds gekoesterden wensch, een „nationaal gasthuis voor ooglijders" te Utrecht op te richten, en dit te doen door samenwerking van de krachten, die hier en daar worden aangewend om plaatselijke stich tingen van dien aard in het leven te roepen. Uit Friesland wordt gemeld De socialisten in Friesland zoeken een nieuw arbeidsveld, nu hun arm in de venen gebroken is. De velden liggen spoedig gereed voor de zeis, en nu zijn de raddraaiers tijdig aan het werk om de arbeiders op te zetten tegen de boeren. De eerste spiegelen zich zonder twijfel wel aan de veenhistorie en zullen het oor niet zoo spoedig laten hangen naar de schoone beloften der socialisten, waarvan er geen enkele in vervulling komt. Onder de maaiers bevinden zich vele veenarbeiders, die al een harde proef hebben gesmaakt van Domola's leer en dus zich wel eens tweemaal zullen bedenken voor zij de tus- schenkomst van Nieuwenhuis of zijne betaalde sprekers inroepen. Eigenlijk „inroepen" doen ze ook niet, die lieden dringen zich zeiven in tusschen de arbeiders en de werkgevers. Gelijk in de laatste tijden meer gebeurt, zetten de landgebrui- kers de markt en woTdt het loon per pondemaat bepaald. Anders is het met de zoogenaamde hooiers, die ook veel uit de bouwstreken komen opdagen; deze worden bij de week bedongen. Tegenover vereenigingen komen andere ver- eenigingen te staan, dat spreekt, wantdeweder- keerige belangen loopen hier uit elkaar en niet samen. Een boer, die op een hoogen huur zit, wil uit zijn aard de daghuur bekrimpen, en de arbeider zou gaarne zijn eisch hooger willen zetten om zijn bestaan te verbeteren. De tijd zal zeker geleerd hebben, dat men van beide kanten billijk zijn moet, en dat de tusschen- komst van derden voor beide partijen schadelijk werkt. De boeren moesten hunne plaatsen zoo inhuren, dat zij een flinke daghuur kunnen geven en het gansche jaar door werk kunnen verschaffen, want de verdienste van onze goede arbeiders is, het geheele jaar door gerekend, te karig. Men schrijftuitMaastricht aan de Haarl. Ct. Langs een groot gedeelte der Duitsche gren zen breidt zich het mond- en klauwzeer meer en meer uit. Al zijn wij tot nu toe hier van de ziekte verschoond gebleven, toch vreest men algemeen, dat dit zoo niet zal blijven, omdat er nog steeds veel te veel clandestine invoer plaats heeft, waartegen het geringe aantal rijksambtenaren, aldaar geposteerd, weinig of niets vermag. Vermeerdering van ambtenaren is hoog noodig, willen wij niet het gevaar inhalen. Uit den Bredaschen gemeenteraad. De heeren hadden het over de verbouwing van eene school en de benoeming van een paar onder wijzers. De heer Smits; „Mijnheer de voorzitter, ik heb vrede met die oproeping, als we hierdoor maar niet in principe uitmaken, dat de school aan de Nieuwehuizen zal worden verbouwd." De Voorzitter: We zitten hier toch niot om elkaar voor den gek te houden (Hilariteit). De heer Smits (Driftig) „Dat doet ge ons zoo dikwfjlsGe houdt ons altijd voor den gek Wat duivekater is datDenkt ge soms dat ge met een kwajongen te doen hebt, die zich bij den neus laat nemen (Opschudding.) De voorzitter: „Nu, nu De heer Smits„Ik ben niet van plan me te laten behandelen als een kwajongen De reseda, welke om haar aangenamen geur zoozeer gezocht is, kan tot aardige boom pjes worden opgeleid, die dan blijvende planten worden. Daartoe kiest men een krachtige plant, die men alleen in een pot plaatst en telkens, wanneer een bot ontspruit, moet men zich haasten, die weg te snijden. In de herfst neemt men de onderste takken weg, zoodat de plant een stam verkrijgt, en den vorm aanneemt van een boom in miniatuur; daarna zet men hem in andere aarde, en in een andere pot, plaatst dien in een warm vertrek en begiet hem dagelijks. In het voorjaar zal men opmerken, dat de stam harsachtig wordt. Men ga steeds voort de zijtakken weg te snoeien, naarmate zij zich vertoonen, en geeft een behagelijken vorm aan de kroon van het boompje. In het begin van het derde jaar heeft men schors, dan kan men ophouden met den snoei der botten en binnen weinige dagen zal de plant blcem dragen en dit gedurende vele jaren eiken zomer herhalen. Floralia Het volgende voorval moet plaats gehad hebben bij gelegenheid eener onlangs hier te lande gehouden fancy-fair. Een eenigzins slordig gekleed landedelman, die om zijn gierigheid bekend is, wandelde langs de tafeltjes der verkoopsters. Hij betastte alle ten toongestelde voorwerpen, zonder nogtans geneigd te zijn, der liefdadigheid een offer te brengen. Een der dames, bij wier uitstalling hij reeds eenige minuten had doorgebracht, vroeg hem „Wil mijnheer niet een portefeuille koopen?" Dank u, ik heb er geen noodig. Een mooi potlood? Dank u, ik schrijf niet. Misschien een kleine bonbonnière Dank u, ik snoep niet. Een weinig teleurgesteld, zei de guitige ver koopster „Ik zou u nog wel een stuk zeep aan bieden, maar ik ben bang dat u zou zeggen dank u, ik wasch me nooit." De heei ging weg, maar het kleine samen- spraakje was spoedig bekend, en het tafeltje der aardige koopvrouw het eerst van allen uitverkocht. Te Brussel is eene commissie gevormd tot viering van den 75en verjaardag van den Slag van Waterloo. De commissie heeft circulaires verzonden naar Duitschland, Engeland en Nederland ten einde medewerking te verkrijgen tot feesten, die men op het Slagveld van Waterloo wil houden. Amerikaan sche bladen berichten van een nieuwe machine voor kolenmijnen, die in staat moet zijn in den fabelachtig korten tijd van 8 minuten een ton kolen uit te graven. In de mijnen der Monongahela Gaskolen-Maatschappij (Pennsylvanië) zijn reeds verscheidene dezer ma chines aan het werk en het is gebleken, dat ze aan alle verwachtingen beantwoorden, De machine, schrijft het „Pittsburger Volksblatt", heeft de proef glansrijk doorstaan en hare alge meene'invoering valt. niet te betwijfelen: Ter vervaardiging dezer machine, waarvan de drijf kracht een electrische motor is,?heeft zich thans een maatschappij gevormd, die onlangs in de hoofdstad Pittsburg octrooi heeft gekregen. Door gebruik van deze nieuwe machine worden de productiekosten der kolen tot op de helft van den tegenwoordigen prijs verminderd. Als deze berichten juist zyn, zal de machine ongetwijfeld spoedig haar weg naar Europa vinden en een geheele omwenteling in de kolen-industrie teweegbrengen. Als het is een Amerikaansch bericht. Als een bewijs van de ontzaglijke toene ming van het verkeer tusschen de oude en nieuwe wereld moge dienen, dat de kajuiten van alle tot begin Juli van Nieuw-York naar Europa vertrekkende mailstoomers bezet zijn. Dat deze stroom van passagiers er op bedacht is zich plaats voor de terugreis te verzekeren, blijkt uit het feit, dat het grootste deel der in de maanden Augustus en September beschikbare plaatsruimte van de mailstoomers der N.-A. S.-M., die naar Nieuw York vertrekken, reeds is besproken. Leelyjk gesnapt. Aan een douanenpost in de nabijheid der stad Bucharest werd onlangs door de ambtenaren een lijkstatie aangehouden. De koetsier, zoowel als de personen, die het ïyk

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2