Buitenland. Ingezonden Stukken. Niet ver van de kust is door geeptrekkers een zwemmend varken opgevischt. Het beest was van een vaartuig over boord geraakt en kon door de opvarenden wegens windstilte niet meer ingehaald worden. De „Staatse." No. 114 bevat de wet van 9 Mei 1890, houdende verbodsbepalingen tegen het dragen van wapenen. Onder wapenen verstaat deze wet: „geweren, karabijnen, revolvers, pistolen en andere vuur wapenen, windroeren, dolken, dolkmessen, sabels, degens, degenstokken, priemstokken, wapenstokken en dergelijke voorwerpen." Overtreding van het verbod wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zeven dagen of geldboete van ten hoogste f 100. Naar De Ingenieur verneemt, zijn de metingen ten behoeve van het onderzoek van de Zuiderzee-vereeniging in zake de Zuiderzee- indijking hervat. Zij hebben plaats in de nabijheid van Harlingen door de civiel-inge- nieurs C. C. Coomans en P. Joosting en den opzichter Yegter. Bij koninklijk besluit van 5 Mei is een nieuw reglement vastgesteld voor de opleiding van jongens bij 's rijks zeemacht, dat 1 Juni a. s. in werking treedt. Volgens dit reglement zullen de bij de kweekschool voor zeevaart te Leiden aankomende jongens in den regel aldaar ruim een half jaar verblijven, om daarna gedurende twee jaren den cursus te volgen aan boord van het opleidingsschip te Amsterdam. Door bemiddeling van ons Gouvernement heeft de reeder Albert Pronk te Scheveningen eene som van 5.3. p. s. ontvangen ter ver goeding wegens het verlies van anker en een gedeelte kabel, welke schade aan zijne haring schuit Visscherswoning", geroeid door schipper J. v. d. Zwan, was toegebracht door aanra king met een der in de Noordzee liggende telegraafkabels. De heer A Bakker, te Helenaveen, heeft de eerste erwten van den kouden grond Z. M. den Koning aangeboden. Te Leiderdorp werden deze week eenige inwoners bezocht door twee personen, die voorgaven te colporteeren ten voordeele van het Blindeninstituut te Amsterdam. Zij lieten zich aandienen onder de namen Jansen en De Jong. Het is evenwel gebleken, dat die personen brutale oplichters zijn en ver moedelijk valsche namen hebben opgegeven. De politie doet ijverig onderzoek. Een ieder zij intusschen gewaarschuwd, want zij zullen hunne praktijk ook elders wel zoo lang mogelijk blijven uitoefenen. Melding hiervan in de dagbladen is gewenscht, ten einde de zoo nuttige „Vereeniging tot ver betering van het lot der Blinden" voor schade te vrijwaren. Naar het „Utr. Dbl." verneemt, houdt het „Centraal comité voor Nationale feest dagen" zich onledig met het voorbereiden van een plan tot feestelijke herdenking van den 75sten verjaardag van den slag van Waterloo op 18 Juni a. s. De landwerkzaamheden zijn in Y- en Haarlemmermeerpolders thans in vollen gang: de loonen zijn echter uiterst laag en bereiken een maximum van f 1,20 per dag, doch ook i 0,90 is geen zeldzaamheid. Deels wordt dit veroorzaakt door Belgische arbeiders, die ook dit jaar weder in groote getale in deze polders werkzaam zijn gesteld, zoodat op enkele hofsteden een twintigtal hunner verblijf houden, den nacht in den schuur doorbrengende. Enkele bedrijfboeren of eerste arbeiders trekken partij van hunne aanwezigheid en verkoopen hun levensbehoeften enz. Daar hierdoor een aardig winstje wordt verkregen, zijn zij wel op de vreemdelingen gesteld; minder echter den Hollandsche arbeider, daar de Belgen voor hen de oorzaak zijn van minder verdiensten, soms van werkeloosheid. Men schrijft uit Enschede Wij zjjn thans gelukkig aan het einde dezer werkstaking, die, helaas, ruim 10 weken heeft geduurd en door een kleine oorzaak groote I gevolgen heeft gehad. Wanneer de socialisten I de zaak niet zoo hadden aangeblazen, zou de geheele onwettige werkstaking reeds lang tot het verleden hebben behoordburger Domela Nieuwenhuis heeft zich echter alhier niet durven vertoonen: die blijft liever op een afstand het vuurtje aanwakkeren en zendt dan den een of anderen afgezant. Herhaalde malen hebben de werkstakingen hier geen ander gevolg gehad, dan groot nadeel toebrengen aan de arbeiders zeiven; de toegebrachte schade is echter onberekenbaar, doch zeer zeker is er in die 2 dagen stilstand p. m. f 7000 minder loon uitbetaald, en die schade zullen niet alleen de arbeiders, maar ook de kleine neringdoenden nog lang gevoelen. Ter kenschetsing van den geest, die er onder de werkstakers te Appelscha heerscht of gekweekt wordt meldt men aan de „Haarl. Ct." uit Assen, dat aldaar bij één wapen handelaar in de laatste 10 of 14 dagen, dus reeds vóór het uitbreken der werkstaking, niet minder dan 50 revolvers zijn gekocht door arbeiders uit Appelscha. Aan eene aanvraag om eene partij revolvers mee te geven om er mede te venten werd door den koopman niet voldaan. Hoewel revolvers in den tegenwoordigen tijd niet duur zijn deze worden geadverteerd tegen f 2,80 is het toch meer dan waarschijnlijk, dat die aankoopen niet plaats hebben van de verdiensten der veen arbeiders, maar van gelden, hun door opruiers verstrekt. Niet te verwonderen is het onder deze omstandigheden, dat de burge meester 50 man infanterie heeft aangevraagd, die Woensdag middag onder bevel van den kapitein Staring uit Deventer zijn overgekomen. In de voornaamste jongens-school te Port Elizabeth is het onderwijs in het Gfrieksch afge schaft en vervangen door het Nederlandsch. Dit is te meer opmerkelijk, omdat in menige club en leesinrichting in het Kaapland de Nederlandsche nieuwsbladen stelselmatig worden geweerd. Door eene aardstorting in eene steenkool mijn, nabij Ashley, in Pennsylvanië, zijn 25 personen bedolven. Pogingen worden in 't werk gesteld om de ongelukkigen te bevrijden. Ter gelegenheid van de viering van het zestig-jarig zelfstandig bestaan van België en tegelijkertijd van het vijf-en twintig jarige regee- rings-jubileum des Koniugs is in het programma der feesten te Brussel wederom, gelijk voor 10 jaar, opgenomen een optocht der schoolkinderen. Daaraan zullen 29,000 kinderen deelnemen; van de Brusselsche gemeente scholen omstreeks 10,000 leerlingen, en van die der voorsteden van 2000 tot 3000 elk. Aan het hoofd der kinderen van elke gemeente zal de schepen voor onderwijs met de schoolcommissie marcheeren, terwijl de stoet wordt opgeluisterd door de kapellen der burgerwacht van Brussel en de voorsteden. De kinderen worden allen, na afloop van den optocht door de stad Brussel onthaald. Negen personen, waaronder vijf kinderen, zijn te Wurzen (4 uren ten oosten van Leipzig) overleden, na het gebruik van brood, dat bereid was met meel, afkomstig uit een molen, welke een looden maaltoestel had. Meer dan 90 anderen zijn door loodvergiftiging zwaar ziek. Uit het noorden en het zuiden van Frankrijk komen berichten van hoogwater. De Hogneau de Rhonelle, de Sambre, de Schelde en de Garonne waren Woensdag zeer gewassen en op verschil lende plaatsen buiten hunne oevers getreden ten gevolge van onweders en aanhoudenden regen. Eene diamanten bruiloft werd dezer dagen gevierd te Materborn, bij Kleef. Hot waren de echtelieden Vermaasen, wien dit groote voorrecht te beurt viel- De keizer zond het echtpaar, dat in behoeftige omstandigheden verkeert, een geschenk in geld. Uit de gevangenis te Gluckstad zijn vier veroordeelden ontvlucht door middel van tot touwen gemaakte lakens, waarlangs zij zich uit de vensters hunner cellen lieten glijden. Een van hen, stellig de voorganger der vluchtelingen is een kunstenmaker van beroep; de drie anderen zijneen dokter, een scheepstimmerman en een fabrieksarbeider. In vele gemeenten aan de Belgische grens wordt veel zout gesmokkeld. Hiervoor worden zelfs kinderen gebezigd. De ambtenaren doen byna dagelijks aanhalingen en ondervinden hierbij de vreemdste dingen. Ook de tabak smokkelarji in België is weer aan den gang, doch dit geschiedt op grootere schaal. Karren tabak worden uit Rozendaal en omliggende plaatsen heimelijk in België gevoerd. De brutaliteit dezer smokkelaars is ongelooflijk. Reeds tweemaal werden de paarden dier smokkelaars door de douanen te Esschen dood geschoten. Ongelukken zijn aldaar vroeg of laat onvermijdelijk. Een aantal rijke Fransche Israëlieten hebben een millioen fres. geboden voor het afschrift van den Hebreeuwschen Bijbel, dat aan hetVaticaan toebehoord. Nabij Hildesheim is de bliksem in de kerk geslagen op het oogenblik, dat de geheele ge meente daarbinnen verzameld was tot bijwoning van den bidstond voor den oogst. Er werden vier personen gedood, zes met lamheid, tien met blindheid geslagen en een aantal anderen gekwetst. Te Hamburg is de penningmeester der werkstakende metselaars met het geheele fonds van 30,000 mark verdwenen. Te Mülhausen werden 178 jongelieden vervolgd wegens het niet opkomen voor den mili tairen dienst. Van deze 178 verscheen er 1 voor de rechters. Voor al de andere kwamen ouders of bloedverwanten mededeelen, dat de jonge mannen „voor Frankrijk in Tokin sneuvelden." Dit antwoord, 177 maal herhaald, maakt op de rechters en op het publiek een diepen indruk. Bij de mijnramp bij Ashley, in Pennsylvanië, werden in het geheel 28 man onder de aarde bedolven. Slechts 4 hunner werden zwaar gebrand gered19 lijken zijn gevonden. Gas ontploffing schijnt de oorzaak. Koningin Victoria is ten huwelijk gevraagd. - Eemjong weverszoon, die voor dominee stu deert, vroeg H. M. schriftelijk -om haar hand en hart. Het antwoord van H. M. is nog niet bekend. Inmiddels is de jeugdige minnaar, die steeds om het paleis van zijn geliefde ronddwaalde, opgepakt. De politie beweert dat de jongeling niet goed wijs is, maar dat wordt meer van verliefden gezegd. Texel, 17 Mei 1890. Geachte Redactie Waar „een vaderlander" ons onlangs in uw courant op het aanstaande 75-jarig tydstip van de slag bil Waterloo wees, met het doel om die heugelijke dag ook hier feestelijk te herdenken, kan hy zich zeker van veler sympathie verzekerd houden. Maar Er is zoo'n grooten maar. Maar het is een week er na kermis. Welnu, wil „een vaderlander" nu A, wil dan ook B. Velen, zeer velen, zagen liever een feest, dan die kermis. Het feest van verleden jaar heeft bewezen, dat TgxöI feest ketu vioren; höt liötöön zöör aangsnatoen indruk achter; 't was onvergetelyk. En wat is de kermis Ik zeg er maar niets van. Elk die dit leest beantwoordde die vraag op zyne manier. Waterloo-feest en kermis, dat gaat niet, één van beiden dus. Zou „een vaderlander" ons een genoegen doen met een feest voor te bereiden, nog zooveel meer als hy den eersten stoot gaf, althans dit jaar de kermis te doen aan zy zetten. U voor de plaatsruimte dankzeggende, heb ik de eer te zyn M. d. R. UEd. Dw. Dr, K. Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek ik u als voorstander van het algemeen belang, een plaatsje voor het volgende: De groote Leidsche lammerenmarkten zullen deze week aanvangen en daarmede in verband zijn de Texelsche markten het drukst bezocht. Reeds meermalen is by my de gedachten opgekomen, is de Burg by die markten wel de aangewezen plaats, waar ze gehouden moeten worden. Zyn er op Texel geene plaatsen aan te wyzen, die uit menig oogpunt daarvoor geschikter zyn? Is maandag wel de aan gewezen dag, waarop, ik bedoel voornameiyk de groote markten, er markt wordt gehouden? Wat is toch het geval. Uit alle dorpen des eilands worden de lammeren, die niet reeds by den boer verkocht zyn, naar de Burg gedreven, om daar koopers te vinden. Onverschillig, verkocht of niet verkocht, het grootste gedeelte moet weder mede naar huis genomen worden, om Donderdag daaraan volgende 's morgens in de vroegte in de booten of tjalken geladen te worden. Yoor personen, welke dicht in de nabyheid wonen, is dit niet zoo bezwaariyk hoe geheel anders is het echter voor hen, die veraf byv. in den Eierlandschen polder hun verblyf houden. Zy moeten van den nacht een dag maken, om vroeg- tydig gereed te zyn. Zou het voor die lieden niet veel gemakkelyker zyn, indien zy by verkoop dadehjk hunne lammeren in de vaartuigen konden leveren? Dit zou myns inziens volstrekt geene moeielykheden in zich hebben, indien in plaats van Maandags Woensdags markt werd gehouden en dan op eene plaats,die zooveel mogeiyk in de nabijheid der vaartuigen is gelegen, Waar zulk een plaats te

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2