Uit Bantam schrijft men aan het „Wkbl. v. N.-I." dat de pogingen der regeering om de vrome inlanders van eene bedevaart naar Mekka, met het oog op de daar heerschende pest en cholera, terug te houden, weinig uit werking hebben gehad, want er waren in het begin van Maart in die residentie reeds ruim 500 passen aan Mekka-gangers afgegeven. Wat meer is, die fanatieke lieden beschouw den het als een voorrecht te Mekka te mogen sterven en haastten zich, daar heen te komen. Woensdagavond had in Café Suisse te Zaandam het geestelijke toernooi plaats tusschen de heeren Bax, predikant aldaar en Domela Nieuwen huis. Eerstgenoemde betoogde, dat do drie geneesheeren, die de zieke maatschappij wilden behandelen, het katholicisme, het recht zinnig protestantisme en de sociaal democratie waren gebleken den kranken niet te kunnen genezen. Hij verwachte meer van de aankwee king van het gemeenschapsgevoel, zelfbeheer- sching, zelfverloochening, vlijt en eerlijkheid. Domela Nieuwenhuis beantwoordde hem met de bekende aanvallen op het kapitaal en loftuitingen op de communards, de martelaars van Chicago enz. Tot eenig resultaat, hoe gering ook, leidde deze gedachtenwisseling niet. Yan de personen der strijders geeft een bericht gever van „de Tijd" de volgende aanschouwelijke schets „Een karakteristieke tegensteliing vormden deze twee mannen. De gemoedelijke dominé met zijn bloeiend, welgedaan uiterlijk en zijne onuitputte lijke bonhomie tegenover den tengeren ex-predikant met zijn van kwade trouw overvloeiend sarcasme, de apostel der sociaal-democratie, op wiens gelaat men geheel iets anders kan lezen dan stille berusting of idyllische, herderlijke kalmte. Daar was iets natuurlijks in dit toevallig contrast van blozemd en bleek, van opgeruimd en dwoperig, van gezond en ziekelijk, al zullen de aanhangers vaa Domela Nieuwenhuis hot misschien met kapitalietische voldaanheid en democratische ver ontwaardiging vertaald hebben." In de kooien der leeuwen in de Amster- damsche diergaarde zijn thans niet minder dan acht welpen aanwezig. Het wijfje van het Giraffenpaar is overleden. Het verwrikte zich den nek bij het opstaan, wat bij deze beesten altijd met eigenaardige moeielijkheden gepaard gaat. Bij de ontgravingen buiten de Wittepoort te Leiden komen in vrij groote getale steenen tabakspijpjes voor den dag, zooals de Span jaarden ze tijdens de belegering veel gebruikten en zQoals er ook op het stedelijk museum aldaar een paar worden bewaard. Èen sigaren handelaar op de Haarlemmerstraat heeft er een 40-tal van weten te koopen, waaronder er zijn met allerlei afbeeldingen. In de buitenlandsche bladen kan men lezen dat de Atjehers zich op 14 Mei jl. heb ben meester gemaakt van het eiland Bentinck, dat de Hollanders hadden verlaten en dat deze tevergeefs getracht hebben dat eiland te her overen. Men zal ook tevergeefs op eenigen atlas van Ned.-Indië naar het eiland Bentinck zoeken. Bedoeld is de bentick (bevestiging), welke bij Edi, na door de inlandsche hulptroepen te zijn verlaten, door de A.tjehersis bezet, waarvan in het laatste regeeringstelegram melding is gemaakt. Een adres is verzonden door drie slagers- vereenigingen te Amsterdam, Rotterdam en den Haag aan de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Waterstaat, om te verzoeken buitenlandsch vleesch, spek en reuzel te merken op een zichtbare blijvende wijze, om het bedrog in dezen met Nederlandsche waar te doen ophouden, waardoor de uitvoer van Ned. spek zeer zou worden bevorderd. In het adres wordt herinnerddat Ned. spek alleen in Duitschland wordt toegelaten, wanneer het gedekt is door een certificaat van herkomst*- dat eenigen in de lande zich niet ontzien Amerikaansch spek, na in Holland te zijn gerookt (en voorzien van het genoemde certificaat, bewijzende de Ned. afkomst) onder de benaming van Ned. spek, Duitschland in te voeren dat deze bedriegerij, op groote schaal uitgevoerd, bereids ten gevolge heeft gehad, dat door de Duitsche Regeering aanhalingen zijn gedaan, zoodat enkele Duitsche vethandelaren zich reeds tot hunne Regeering hebben gewend, ten einde een geheel verbod van invoer van z. g. Ned. spek te ver krijgen dat het wantrouwen, door deze oneerlijke handelwijze ontstaan, mede ten gevolge heeft, dat alles, wat men op dit gebied in Duitschland invoert, als vei dacht wordt beschouwd, zooals voor eenigen tijd te Bentheim is gebleken, waar een wagen met werkelijk Ned. spek is tegenge houden. Buitendien hebben de Ned. varkenslagers reeds een zwaren strijd te voeien tegen de lage prijzen van het Amerikaansche spek. Om al deze redenen wordt in genoemd adres verzocht, buitenlandsch vleesch, spek en reuzel te doen merken. In de Cantelo's broedmachine van „Avtis" te Amsterdam is een struisvogel uitgebroed. Ongeveer 38 dagen geleden was het ei gelegd en sedert dien tijd in eene warmte van 108 graden Fahrenheit gehouden. Reeds Woensdag barstte de dop en Donderdagochtend is het kuiken te voorschijn gekomen, dat nu reeds de grootte van een kleine hen heeft. Dit kuiken zal zijne opvoeding voltooien op het buiten van den heer Blaauw, te 's Graveland, maar in de Cantelo's broedmachine van „Artis" worden nog twee andere struiseieren uitgebroed. De beweging der bakkers-gezellen ge durende dezen winter doet, zegt de Ned. Bakk. Gthare nadeelige gevolgen reeds gevoelen. Nooit heeft de bakkersgezel in de proviciën vernomen dat te Amsterdam zulke hooge loonen gegeven werden. Gepasseerden winter heeft hij dit in alle couranten kunnen lezen, en nu in April, het tijdstip waarop veel jaar- huren in de provinciën afloopen, achter den rug is, komen uit alle provinciën bakkersgezellen naar Amsterdam, om ook van die mooie loonen te komen genieten. Dat deze vele aanbiedingen van personeel op de loonen drukken, behoeft nauwelijks gezegd te wordenwij weten gezellen aan te wijzen, die door goedkoopere krachten werden vervangen. Uit Limburg wordt geschreven In den laatsten tijd wordt weder geklaagd over den verdekten invoer van varkens uit België naar ons land. De wijze, waarop die invoer geschiedt, is te eigenaardig om niet vermeld te worden. Men huurt in eene grensgemeente een huis en liefst een, waarvan de daarbij behoorende tuin op Belgisch grondgebied en de woning in Neder land is gelegen. De varkens worden dan langs den tuin en door de woning naar Nederland inge voerd, en daar geen certificaat van herkomst wordt gevorderd, zoo kunnen deze ongehinderd aan de markt worden gebracht. De beste voor zorgsmaatregelen zijn tegen deze practijken onvol doende, tenzij de Regeering mocht goedvinden te bepalen dat varkens, uit grensgemeenten afkom stig, moeten voorzien zijn van eene verklaring, afgegeven door den burgemeester der gemeente en inhoudende, dat zij in die gemeente werkelijk zijn gefokt of door aankoop binnenslands zijn verkregen. Men schrijft uit Heerenveen, 22 Mei: Gister arriveerden alhier 3 jongens, waar van de oudste 11 jaren telde, die buiten voor kennis hunner ouders al hoepelende den weg van Leeuwarden naar hier (6 uur) hadden afge legd. Tegen den avond wilden zij op dezelfde wijze den terugtocht aaevaarden, maar werden hierin door kennissen verhinderd en heden per trein naar hunne in onrust verkeerende ouders teruggezonden. In eene welbekende stad, zoo verhaalt het Centrum" de naam er van doet niets ter zake vroeg dezer dagen de voorzitter eener staatkundige vergadering ten slotte of iemand nog iets in het midden had te brengen. Een gemoedelijk oud heer stond op en zeiae„Ik zou wel willen dat de heeren van de pers, die steeds zoo vriendelijk zijn, verslag van onze vergaderingen te maken, voortaan hunne laatste mededeeling achterwege lieten." De voorzitter begreep niet dadelijk, wat de man bedoelde, en deze lichtte, onder grooten ^bijval van verscheiden oude heeren, zijn voorstel op de volgende wiize toe „De vergadering eindigt meest om tien uren, en dan gaat men natuurlijk nog een glaasje bier drinken, soms ook wel twee, speelt ook wel eens een spelletje kaart en gaat dan om één uur zoetjes aan naar huis. Den volgenden morgen heeft men geen flauw vermoeden, dat iets bijzonders aan de hand is; totdat moeder de vrouw eensklaps de krant voor je neus houdt en zegtDe vergadering was om 10 uur afgeloopen En jij bent eerst om één uur tehuis gekomen, wat beteekent dat Natnurlyk worden dan onaangename woorden gewisseld, en ik zou dus den heeren van de pers wel willen vragen, wat zij er eigenlijk aan hebben om in de krant te zetten hoe laat eene vergadering afloopt." De oude heer scheen den spijker op den kop te hebben getroffen, want zijn voorstel werd krachtig ondersteund en de voorzitter bracht het onder groote vroolijkheid, aan de persmannen over, die er gaarne gevolg aan geven. Aan boord van den tjalkschipper Salomons, liggende te Nieuwerkerk in Z.-Holland, is dezer- dagen een vreeselijk ongeluk gebeurt. De vrouw van den schipper wilde vuur aanmaken met behulp van petroleum. Plotseling moet de vlam in aanraking gekomen zijn ook met den inhoud van den petroleumkruik of kan, althans in een oogwenk stond niet alleen de vrouw zelf, maar ook een elfjarig meisje van Bonnerveen, een nichtje van den schipper, dat voor pleizier een reisje mee zou doen, in vlammen. De gevolgen waren nootlottig. Het kind overleed spoedig aan de bekomen brand wonden, terwijl de vrouw èn door de wonden èn zeker tengevolge van den schrik bedenke lijk ziek ligt. Huismoeders, en vooral dienst meiden, die nog altijd met de gewoonte behept zijn om zoo „vrouwelijk" met petroleum om te gaan, gelieven zich aan dit geval te spiegelen. Iu de vorige week ontdekte men te Nun- speetdat er brand was ontstaan in een dennenbosch, ten zuiden van het dorp. De ingezetenen, door klokgelui van den brand verwittigd, zagen al spoedig dat een groot bosch jonge dennen, van de familie Lagerweij, ruim een half uur van het dorp, in brand stond. In het begin begon men er aan te wanhopen den brand meester te worden, totdat 30 sol daten en 2 onderofficieren uit het kamp bij Oldebroek op het terrein kwamen en met groote krachtsinspanning men zich toen einde lijk in staat zag den brand te beperken- Circa 9 hectaren zijn echter eene prooi der vlammen geworden. Te Haarlem is Donderdagmorgen onder verdachte omstandigheden dood gevonden een elfjarige knaap, stiefzoon van een fabrieksar beider daar ter stede. Den vorigen avond had de jongen, die niet schoolging, maar met lucifers aan de huizen bedelde, garnalen en radijs gegeten. Spoedig daarop klaagde hij over onpasselijkheid en neiging tot braken en ging vroeg naar bed. Den volgenden morgen vond de moeder hem dood. Gistei en is het lijk naar het gasthuis over gebracht om gerechtelijk te worden onderzocht. De knaap was in een begrafenisfonds voor f 125 verzekerd. Bruin brood. Dr. F. R. Alinson schreef dezer dagen in hot JRctd/ W66Jcbl. o. 2. list volgende over het gebruik van bruin brood: „Wanneer men mij raadpleegt over ongesteldheden schrijf ik dikwijls het gebruik ran bruin brood voor' Door bruin brood versta ik brood van ongebuild tarwemeel, d. w. z. het graan moet gemalen en tot brood bereid worden zonder er zemelen uit te ver wijderen. De redenen, waarom men het graan moet gebruiken met al de stoffen waaruit het bestaat zfin vele. De tarwekorrel bestaat uit een meelachtige kern, omhuld door een bruin vliesje, De omhulsels worden zemelen genoemd, en van de kern wordt het witte meel gemaakt. Zemelen bestaan uit niet voe dende, houtachtige vezels, en bevatten de meeste minerale bestanddeelen van het koren, zooals phosphaten, ijzer, enz. Vlak onder het omhulsel bevindt zich een laag cellen, grootendeels bestaande uit de stikstof houdende stoffen van het graan. Wanneer wij nu de zemelen verwijderen, dan gaan deze stoffen, evenals de minerale bestanddeelen verloren. „Het gevolg hiervan is, dat, wanneer men witte brood gebruikt, men een voedsel tot zich neemt, dat niet genoeg minerale bestanddeelen en vleesch- makende stoffen bevat, en men zich dus onvoldoende voedt. Daardoor verliezen wij spoedig onze tanden, de kinderen zijn onderhevig aan Engelsche ziekte, en wfi worden niet verzadigd. Moeders, die haar kinderen zogen, moeten altoos bruin brood eten aangezien dit de vorming van tanden en beenderen bp de kinderen bevordert. Engelsche ziekte ontstaat uit gebrek aan kalkzouten in het bloed en kan alleen genezen worden door bruin brood of havermeel. Door enkele toediening van kalk-phosphaten wordt de kwaal met weggenomen. Tengevolge van het verwijderen van de meeste stikstof houdende stoffen, is het brood onvoldoende voedzaam en zyn wü ge noodzaakt eieren, kaas, vleesch en peulvruchten te gebruiken willen wfi verzadigd raken. Men placht melk te beschouwen als een volmaakt voedsel en

Texelsche Courant | 1890 | | pagina 2